Şimdi Ara

Yapay Zekalı Marketten alış veriş 'amazon go'yu denedik'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
0
Favori
3.455
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Amazon'un kasasız, kasiyersiz marketini yapay zeka işletiyor. amazon go isimli markette çalışanların tek görevi raflara ürün koymak ve genel düzeni sağlamak.

Müşteri, önce amazongo uygulaması tarafından oluşturulan barkodu girişte kapıya okutuyor. Daha sonra makine öğrenme, makine görme ve sensörlele harmanlanan sistem müşteriyi mağazada izlemeye başlıyor.

Müşteri rafa yaklaşıp bir ürün aldığın kameralar ve sensörler tarafından belirlenen ürün kullanıcının sepetine ekleniyor. Bu esnada müşterinin yapması gereken tek şey alışverişine devam etmek. Ürünü herhangi bir yere göstermenize gerek yok.

Raflar her ne kadar standart market rafı gibi duruyor olsalar da her sırada bir çok sensör ve kamera gizlenmiş durumda. Hem ürünler hem de alışverişi yapan müşteri takip ediliyor.

Alışverişini tamamlayan müşteri daha sonra elini kolunu sallayarak mağazadan çıkıyor. Ekstra bir denetim ve kontrol yok. Alışveriş için mağazaya giriyor, raftan ürünü alıyor ve çıkıyorsunuz.

Yapılan alışverişin dökümü bir süre sonunda cep telefonunuza bildirim olarak geliyor ve aldığınız şeyleri ve tutarı görebiliyorsunuz.

Açık söylemek gerekirse şu ana kadar denediğim en farklı teknolojik gelişme olan amazongo'nun yaygınlaşması kasiyerlik mesleğinin de sonunu getirecek gibi duruyor.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    Amazongo'dan alışveriş yaptık

• Ürünü alıp sonra almaktan vazgeçip mağazada başka bir yere bırakıp çıksak ne oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-ED7AF69A7 -- 14 Mart 2018; 0:23:1 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Keşke böyle şeyler yaygınlaşsa ama masraflı bir teknoloji. Onun yerine şimdilik kasiyersiz kasalar yaygınlaşsa bile yeter.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keremec -- 14 Mart 2018; 0:26:51 >
  • Su şişesini alınca votka zannettim.Dedim "ne oluyor?"
  • Aslında büyük ürünlerden ziyade küçük sakız gibi ürünlerde denemek daha zorlayıcı olabilir.

• biz daha jet kasaları verimli kullanamıyoruz amazon go neyimize

• Mesut reyiz gece gece canım lays çekti şişecek bi tarafım

• UBER 'den sonraki ikici felaket olacak gibi :D

• Cahilliğime verinde , bir sorun olsa ürün iadesi nasıl oluyor?

Mesela hanım kepekli ekmek istedi ben gittim normal aldım çıktım marketten ve dan diye farkettim. Bu yapay zeka emmi ile nasıl anlaşıcağız :)

• Bim ve a101'de çalışanlar isyan eder.

• Merhaba,

Program üzerinden iade seçeneğini seçip markete geri veriyorsunuz.

• Hesapta para yoksa amazon kardeş borç veriyor mu!

• Bu sistemler alışverişi kasada sıra beklemeyi ortadan kaldırır, güzel olur ama markette çalışan sayısında muhtemelen çok fazla bir değişiklik olmayacaktır ürünleri markete depodan teslim alan raflara dizen yine insan çalışanlar olacaktır kısa ve orta vadede. Marketlerdeki raf sistemi günümüzdeki gibi olduğu müddetçe raflara ürün dizmek için insan çalıştırmak çok daha makul bir seçenek olacak, ne zaman AmazonGo ya (uygulamaya girip) benim olduğum konuma 1L x marka su 1 paket x marka cips getir diye sesle sipariş edip amazon onu dronla (illa uçanla değil) noktadan (Depo, kapalı sistem 1 km çaptaki şube gibi vs.) kullanıcıya ulaştırırsa o zaman insan çalışanlar için markette çalışma devri biter.
  • Kapitalizm kendisini sürekli yenilemiş ve dönüşmüştür. İşçilerin sıkıntıları giderek artan tazminatlarla iyileşmiş ve kapitalizmin yıkılmasına gerek kalmamıştır. Kapitalizm işçilere onları razı edecek yüksek maaş, sağlık sigortası, emekli maaşı, haftasonu tatili ve çalışma saatlerinin kısaltılması gibi şeyler vermiştir.

Ama gelecekte artık, kapitalizmin son evrelerini göreceğiz. Yapay zeka ve makinalar işçi sınıfını tamamen yok edecek. İşsiz kalan insanlar yapay zekayı yok edip eski hayatımıza geri döneceğiz veya bir diğer senaryoda kıyameti göreceğiz. Sizlere kötü haberim ise kıyamet olan senaryoyu görme ihtimalimizin daha fazla olduğu. Bunun sebebi ise, yapay zeka> insan zekası. Yapay zekanın nasıl bir gücü olduğuna ve insanlardan nasıl daha zeki olduğuna dair makale okumanızı tavsiye ederim buraya pek girmeyeceğim. Yani benim görüşüm yapay zeka bizlerden daha zeki olduğundan insan neslini yok edeceği.

Bir diğer çözüm yolu insan beyninin güçlendirilebileceği. Sayborg ( yarı makina-yarı insan ) olup bu savaşı kazanabiliriz belki ama kapitalist sistemin tamamıyla yok olacağı kesin. Bu sonu ise kapitalizmden en çok payı alanlar hazırlamış olacak ironik bir şekilde

• Bu sistem bize gelirse, hesabı eee... nasıl desem? Şişirirler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mementopolis

UBER 'den sonraki ikici felaket olacak gibi :D

• Amazon GO şeklinde yazmayınca, ağzım doluyken zamazingo der gibi geldi amazongo. AMAZONGO AMOZONGO OMOZONGO

• Başlıkta "amazongo" diye görünce ne acaba diye bir düşündüm, meğer bildiğimiz "Amazon Go" imiş. Beyin yanması yaşadım bir an, videodan anladım
  • Ürünü ilk elimize alıp sonrasında almaktan vazgeçtik desek ve ürünü Amazon Go mağazasından dışarı fırlatsak

• Veya elimize 2 metrelik uzayabilen bir çubuk alsak ve bu çubuğun ucuna ürünü geçirtsekte kapılar tam açıldığı anda fırlatsak fatura bize mi patlar?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.