Şimdi Ara

yapay uyduların nasıl yörüngede kalabildiklerini anlayamadım. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
1
Favori
10.794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: enesdincer

quote:

Orijinalden alıntı: erkin0007

quote:

Orijinalden alıntı: veleciraptor

Bildiğim kadarıyla dünya yörüngesindeki uyduların da yakıtları oranında ömürleri var. Yani çekim alanının etkisine girmemek ya da yörüngesel hareketler için gerektiğinde roketlerini kullanıyorlar.

olabilir
    ama ben dünyaya yaklaşmamasının nedenini soruyorum.

Çünkü her zaman 90 derecelşk bşr çekşm kuvveti var bu kuvvet onu çektiği anda dünya nın merkezi yine biraz geride kalıyor ve yine 90 derece ile çekiyor. Bu yğzden uydular bu kuvvet sayesinde dönüyolar. Yani sen bir topu kendine çektin tam sana doğru gelmeye başlayacak kaç derece döndüyse sen yine o dereceye 90 derecelik çekim kuvveti uyguladın bu sefer biraz daha dönüm sana yaklaşcak iken sen yine aynısını yaptın böylece uydunun v hızına hep dik bir kuvvet uygulayarak sadece yönünü değiştirirsin.

hocam çok teşekkürler bence en güzel cevap oldu,kendi açımdan söylüyorum.
    ve anladım.

edit:sadece yönünü değiştirebileceğimiz bu dik kuvvetde cismin yörüngede kalmasını sağlıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evrime inanmayan maymun -- 10 Ağustos 2012; 20:52:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Fermiyon

quote:

Orijinalden alıntı: speedy_

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

açısal momentumun korunumu kuralı gereği bir cisim yörüngede belli bir yükseklikte belli bir yörüngesel hızda olmalıdır. cisim dünyaya ne kadar yakın ise hızı da o kadar fazla olacaktır. alçak yörünge hızları yaklaşık saniyede 7 km iken uydumuz ayın mesafeseindeki tüm cisimler saniyede 1 km lik yörünge hızına sahiptir. yapay uydu ve ay'ın yörüngede dönüşleri açısından birbirlerinden hiçbir farkları yoktur. ay da eğer yapay uydular kadar yakın olsa idi dünyaya 1 gün içinde birkaç defa tur atacaktı dünya etrafında

ama neden öyle hocam.yani neden hızlı olunduğu zaman çekime yakalanılmıyor.biraz açıklayın lütfen.

çünkü dünya kütlesi ile uzayı esnetiyor ve uydular aslında bu esnek uzayda ilerliyorlar dolayısıyla cismin hızı yörünge hızından fazla ise yörüngede kalamaz.

uzay zaman eğrilmesini iyi biliyorum.alakası yok

alakası yok derken :)
    "ama neden öyle hocam.yani neden hızlı olunduğu zaman çekime yakalanılmıyor"
    demişsin, zaten ortada çekim falan yok, eğri uzayda ilerleyen cisimler var.

çekimle eğri uzayı ayrı düşünemessin.bu tıpkı;seni annenmi yaptı babanmı demeye benzer :D
    dünyadan uzakta olsa bile çekiminden etkilenirsin ve yavaş yavaş oraya sürüklenirsin.haa galiba buldumdünya kendi etrafında dönüyor ya aynı zamanda güneşin etrafında aslında bizim uydumuz dünyaya doğru sürükleniyor dünya ise dairesel hareketle ondan kaçıyor.
    emin değilim

edit:eğri uzay demişsin.dünya kütlesinden dolayı çevresindeki uzayı kendine doğru büker. dünyanın eğdiği cizgilerden birine yakalanan cisim dünyanın merkezine doğru çekilir.bu etki çok uzaktanda olabilir.

bulduğun yorum bence yanlış bi de şöyle anlatayım
    aslında uydular dünyaya doğru serbest düşü halindeler tıpkı uçaktan atlayan paraşütçüler gibi ancak uydular dünya etrafında belli bir hızla gittiklerinden devamlı olarak dünyanın yuvarlak tarafına doğru düşerler o yüzden hiç dünyaya yaklaşamazlar. astronotların uzay istasyonu içinde içinde yer çekimsiz ortamda gibi hareket etmelerinin sebebi de budur.

dünyanın yuvarlak tarafı ne .

etrafında döndüğü için ve dünya da yuvarlak olduğu için yer yüzüne yaklaşamıyor.
    ayrıca eksen dönüşünün kütle çekim ile bir ilgisi yok

Araya gireceğim ama, uydunun dönüş hızı Dünya'nın dönüş hızıyla orantılı mı?

dünyanın eksen dönüşü ile uydunun yörünge hızı arasında ilişki yok
    uydunun yörünge hızı dünyanın kütlesine bağlı

Peki o zaman uyduyu hangi güç döndürüyor? Yani Dünya duruyor olsaydı uydu yine etrafında mı dönecekti?

ilk hareketten sonra başka birşey yapmaya gerek yok. dünyadan atıldıktan sonra ilk hareketi de verilmiş oluyor.

Teşekkürler birçok şeyi anladım ancak Dünya'yı bir şekilde durdurabilseydik uydunun yörüngesi bu sefer nasıl olacaktı? Yörünge hızı kütle çekimle bağlantılı olduğuna göre uydu hala yörüngesinde mi dururdu?(Dünya durunca olacakları bir kenara koyup bunu düşünelim)

dünya dursaydı dediğin durumu;güneş ve diğer gezegenlerde dursaydı olarak düşünüyorum.
    eğer dursalardı,demeni de manyetik alanının ölmesinide dahil ediyorum.
    uydu sonsuza kadar ilerlerdi.tabi dünyaya doğru değil.yörüngeye geldiğinde motorların yörünge hızına ulaştırmak için hızlandırdığı yöne doğru. ve dümdüz giderdi.tabi dünyanın manyetik alanının öldüğünüde düşünürsek.
    ya düşündümde manyetik alanın ölmesi imkansız.yani öyle bişey olması için dünyanın yok olması lazım.
    eğer sadece dursalardı;yönünde bozulma olarak ilerlerdi.zikzak çizmez ama .bozulma düzgün şekilde olur,kararlı olur.

• Uydular yüksekliğini lazer ile mi ölçüyor ? Öyle ise dünyadan mı ölçülüyor kendileri mi ölçüyor ?
    Uzak gezengenlere gönderilen uydular nasıl oluyor da çok hassas yörüngeleri tutturuyorlar ?
    Bir de yörünge hızları, nasıl ölçülüyor ?
    Aslında yörünge hızını ölçmeye gerek yokmudur ? Yani yörüngede durmak için yüksekliği ölçmek yeter de...
  • Kütle çekim kuvvetini merkezcil kuvvete eşitle

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: limbesh

Uydular yüksekliğini lazer ile mi ölçüyor ? Öyle ise dünyadan mı ölçülüyor kendileri mi ölçüyor ?
    Uzak gezengenlere gönderilen uydular nasıl oluyor da çok hassas yörüngeleri tutturuyorlar ?
    Bir de yörünge hızları, nasıl ölçülüyor ?
    Aslında yörünge hızını ölçmeye gerek yokmudur ? Yani yörüngede durmak için yüksekliği ölçmek yeter de...

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.