Şimdi Ara

yanık kokusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
508
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 7
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 10
  • Ortalama Mesaj Aralığı 3 saat 15 dakika
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 10
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • talisca19o3 (10 mesaj) Emre-Dylan (4 mesaj) esesboy (3 mesaj) Mxsr (2 mesaj) Yılmaz1907 (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (18 mesaj) Mobil (4 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • arkadaşlar içinde ram-ssd-hdd olmayan kasayı fanlarını kontrol etmek için çalıştırdım RGB ışıkları yandı ama 3-4 sn sonra çat çat ça ça çat diye sesler gelmeye başladı korkudan hemen fişi çektim sonra kasanın ön ızgarasını kokladığım da yanık kokusu gibi bişey geldi sizce bu PSU yu ilk defa kullandığım için mi, anakart montajını yanlış yapsam böyle olurmu veya PSU frisby 600w mı sıkıntı çıkardı eğer PSU yandıysa anakarta ekran kartına falan zarar vermişmidir PSU değişirim ama inşallah ekran kartı işlemci falan yanmamıştır
    İşlemci: ryzen 5 1600
    Ekran kartı: Asus dual Radeon RX 5500 4gb
    Anakart: msi a320m pro
    PSU: frisby 600W

|
    |
  • Gözle bir kontrol edin anakart üzerinde veya Psu da hasarlı bölge var mı?

Hasar almış herhangi bir eleman varsa zaten ya yanmıştır ya patlamıştır vs.

• Rgb ışıkları ramin üzerinde mi nerede?

• Ekran kartı driver olmadan yüke girmez. Sıkıntı olacağını sanmıyorum. Çatçat sesler Anakart üzerindeki bobinlerden gelmiş olabilir. Ya Anakart ya psu gitmiştir.
    Bir de Allah aşkına mis gibi sistem toplamışsın yeni frisby psu neden kullanıyorsun?
  • RGB kontrolcüsünde fotoğraf koyacağım yanık kokusu
  • mertcnoz kullanıcısına yanıt
    PC yi çalıştırmadım hiç birdaha çalıştırsam sıkıntı olurmu bu arada hangi marka PSU önerirsin büyük ihtimalle yansa da yanmasa da PSU değişcem en azından yanmasaydi 250-300 TL ye satardim
  • Yılmaz1907 kullanıcısına yanıt
    söktüm kontrol ettim hasarlı bölge yok yanık kokusu PSU ilk çalıştığın da geldi diyelim ama çat çat sesler neden geldi acaba
  • arkadaşlar söktüğüm de farkettim anakartta işlemci için CPU PWR1 soketini boş bırakmışım onla alakalı olurmu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi talisca19o3 -- 14 Ocak 2021; 1:3:16 >
  • Yanlış güç kablosunun birini yanlış yere takmışsınız gibi geliyor bana, o çat çat sesler sırasında hasar gören parça olabilir. ayrı ayrı parçaları test etmeden tekrar birleştirip güç vermezdim şahsen

• Geçmiş olsun usb çoklayıcıyı 2 metreden düşürünce o sesi duydum en son takmıştım çalıştı ama şans. Muhtemelen sizin sorun psu anakart veya fanlarda yerinde olsam çalıştırırken videp çekerim
  • esesboy kullanıcısına yanıt
    korkuyorum çalıştırmaya
  • talisca19o3 kullanıcısına yanıt
    Çalıştır geç ne olcak evmi yanacak korkak insanı hiç sevmem
  • esesboy kullanıcısına yanıt
    ekran kartı işlemci falan yanar mı
  • talisca19o3 kullanıcısına yanıt
    Yanmaz yanmış olan yanmıştır zaten
  • Anakartın yandıysa ekran kartını takıp çalıştırma sakın o hatayı yapma öyle hatayı yaparak 2070 yedim ben değişime falan gönderdim şanslıysan değiştirirler. En mantıklısı bütün parçaları sök tek tek hepsini kokla anakartın cpu kısmının arka yüzünde devreler var orayı kontrol et bir. Psuyu güzelce kokla hatta bir iki kişiye daha koklat. Umarım psu gitmiştir sistemi kesinlikle tekrar çalıştırma gpuyu ya yakarsın yada devrelerine zarar verirsin devreleri değişmek zorunda kalır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Emre-Dylan kullanıcısına yanıt
    fan kablolarını söktüm çalıştırdım hiç bişey çalışmadı işlemci fanı falan ama anakarta güç gidiyordu ekran kartının ışığı vardı
  • quote:

Orijinalden alıntı: talisca19o3

fan kablolarını söktüm çalıştırdım hiç bişey çalışmadı işlemci fanı falan ama anakarta güç gidiyordu ekran kartının ışığı vardı

Anakarta güç gider benimde cpu tam oturmadığı için x470 gaming pro carbon anakartım yandı gpunun ışıkları yanıyordu ama ekran açılmıyordu anakart yandı gpunun grafik devresi yandı. Sistemi o şekilde deneyerek şuan boştan yere risk alıyorsun.

bilgisayarciya mi götüreyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: talisca19o3

bilgisayarciya mi götüreyim

Mahalle bilgisayarcıları saplamak için varlar çevrende pcden donanımdan anlayan biri varsa ona götür göster. Gerekirse anakart psu gpuyu garantiye yolla dostum risk alma yanmamış parçaları da zorla yakma...

garantiye göndersem değişirlermi
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.