Şimdi Ara

Yandex’e şok: Çalışanı epostaları satarken yakalandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
1.704
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yandex’e şok: Çalışanı epostaları satarken yakalandı

Konsepti gereği kişisel veri güvenliğini en iyi şekilde koruması gereken platformların ne yazık ki kendi içinde dahi bunu sağlayamadığını görüyoruz. Twitter’ın geçtiğimiz aylarda yaşadığı Bitcoin dolandırıcılığının ardından Yandex servisinde de bir şok yaşandı.

Yandex mailleri satılıyor

Rusya’nın en büyük teknoloji şirketi olarak kabul edilen ve yüzde 60 civarında pay ile arama motoru lideri olan Yandex bilindiği üzere mail ve depolama gibi hizmetler de sunuyor. Bununla birlikte son haberler iç açıcı değil.

Ayrıca Bkz.Haftalık Mobil Oyun Önerisi 11: hocus 2

Yandex sistemlerinin teknik destek sağlayan yöneticilerinden biri kişisel çıkar sağlamak amacıyla kullanıcıların eposta kutularına erişim iznini üçüncü taraf kişilere satarken yakalandı. Bu sayede yaklaşık 4887 email hesabının ele geçirildiği ifade ediliyor.

Yandex siber güvenlik ekibinin rutin kontroller esnasında fark ettiği yönetici hemen görevden el çektirilmiş ancak en üst seviye teknik destek ekibinden böyle bir davranışın gelmesi aslında hiç de güvende olmadığımızı gösteriyor.

Yandex izinsiz erişimden etkilenen mail sahiplerine uyarı göndererek şifrelerini değiştirmelerini istiyor. Bunun haricinde kredi kartı ve ödeme bilgilerinin herhangi bir kimsenin eline geçmediği de ifade ediliyor.

Kaynak:https://thehackernews.com/2021/02/yandex-employee-caught-selling-access.html

• Bu yakalanmış haber olmuş. Peki yakalanmayanlar?
  • Halbuki google microsoft apple ne kadar güvenli onlar hiç satmaz bilgilerimizi.

• İnternet varsa verilerin güvenliği diye birşey yoktur. Elbet bir gün herşey açığa çıkabilir.
  • Al birini vur ötekini. Hepsi aynı.

• İnternet ortamı güveni değilki bu güvenli olsun. Bedeva hizmet ne bekliyorlarki. Paralı hizmetlerde bile oluyor. Apple fotoğraf krizi oldu da ne oldu. Zamanında visa müşterilerinin alışveriş bilgilerini sattı milyar dolarlara haber olmuştu sattığı 100 ise yediği ceza 1 di.

Watsap tan kaçtılar tele ye signal e ne olacak onlarda yapmıyormu. Çok düşünmekten paranoya olur insan gerek yok. Alan alsın satan satsın. Zengin olan olsun ben ihtiyacımı giderebiliyormuyum ona bakıyorum. Elimde olsa tabiki vermem paylaşmam ama elimde değil. Yasalardanda üstünler devletlerden de.

Hangi uygulama program işime geliyorsa kullanıyorum.

• Ben mesela facebook'a cok guveniyorum!
  • Bu çok büyük bir problem burda ben rahatım bana bir şey olmaz diyenler var ya en çok size olur sadece o şekilde size neler yapılabileceğini bilmiyorsunuz.
  • Size söylemişdim ruslara güvenmeyin diye
  • Haberde bahsedilen Yandex skandalı bu işin gelebileceği son noktalardan biri. Onun yanında küçük çaplı bir örnek olacak ama birkaç ay önceye kadar DH'de de Yandex tracker'ı vardı. Onu kaldırmışlar ama diğerleri toplayabildikleri data'ları topluyorlar, tabi engellemiyorsanız.

Yandex’e şok: Çalışanı epostaları satarken yakalandı

Bu sadece DH'ye özel değil tabi, bir iş modeli. O sebepten tepki göstermek saçma ama önlem almamakta bir o kadar saçma bence.

• Normal birşey Her zaman oluyor Bu kanıtlanmış.
  • halbuki yandex çıktığından bu yana kendi satıyordu..sermayeyi bölüşmek istemediği için kızmışlardır. çok ayıp etmiş çalışan..

• Allah'ım hem Edge, hem de U Block kullanan birini gördüm, yalnız değilmişim :)
  • Mail olayını bitirecekler

Herkes tel: numarası kullanacak

SMS başka çare yok

• Gmail asla yapmaz öyle şeyler

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.