Şimdi Ara

Yakıt yüzünden aracımı değiştirmelimiyim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
0
Favori
4.274
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    2012 model fiat linea 1.6 multijet motor aracım var 130 binde aldım 165 binde suan aracım bir buçuk senedir biniyorum aracıma. İş yerim ile evim arasında toplu taşıma tercih edemiyorum 7 km yolu iki kez minibüsle gitmek zorundayım. Ortalama 45 dakkada ise varabiliyorum toplu taşıma ile. 12 dk da araçla gidiyorum. Hergün ise arabayla gidip geliyorum yani

Fakat şöyle bir problem var aracım şehir içi araç değil. 7,6 lt/100 km ortalama yakıt tüketimi var. Sırf bundan ötürü aracımı değiştirmek mantıklı mı? Aracımı ağırlıklı olarak şehir içi kullanıyorum. 100 TL motorin alıyorum 200-210 km anca gidiyorum. Bana yakıt 6-7 gün anca yetiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Motor ısınmadan yol bittiği için tüketim normal.

7 km yol için bisikletten alä çare gelmiyor aklıma...

• benzer bir sürüşte 1.5 dci ile 5.5 civarında yakarsınız ama yine masraf büyük yol düz ise bisiklet yada motorsiklet düşünülebilir.
  • Benim işyerim de 13 km, ne servis var ne toplu taşıma.

Mecbur arabayla gidiyorum. 1.6 dizel Focus 5 lt yakıyor.

Lakin benim yol trafiksiz.

Sizin için en uygunu b sınıfı lpg,li bi araba.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kendi aracin dursun bi tane tuplu lada samara al işe gidip gelirsin

• Yakit degeri normal, soguk motorda yol kisaldikca ortalama artar. Eski isime 3km mesafeydi evim golf6 1.6tdi ile ortalama 10 lt ile kontak kapatiodum.
    Yine 7 km gibi kisa mesafelerde ortalama 7-8 litre yaktigimi biliorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • lpgli araç düşünülebilir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Soguk motorda benzinde bile fazla yakacaksiniz bu kadar mesafeye. 1.3 mjet alsaniz bir nebze uyguna gelir 1 lt civari diye tahmin ediyorum. Imkan varsa bisiklet, elektrikli scooter vs düşünülebilir ama bu da olumsuz hava kosullarinda zorlayici olacaktir.
    Benzin/lpg li bir araçta işinizi görür lakin sorunsuz olani ve az yakani bulmak gerek. Her benzin/lpg li arac az yakmıyor maalesef.

Seçim zor, kolay gelsin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 50cc motor b ehliyeti ile surulebilir, havanın düzgün olduğu günler için böyle bir yöntem ile maliyetini azaltabilirsin ya da elektrikli scooter larda aynı işi görür Küba motor da 50cc motor 3500 lira civarında

• gecen sene yol rampa dolu oldugu halde kendimi yormadan 7 km yolu tabanvay ile 45 dakikada alabiliyordum
    en güzeli
  • madem genelde şehiriçi kullanıyorsun lpgli ufak bir b segment alabilirsin
  • Kullanmayacaksan araba neden aldin , yakıttan korkuyorsan araba neden aldin. Araba varken toplu ulaşım kullanip tabi bu toplu ulaşım aşırı zaman kaybetteriyorsa ornegin beylikduzunden karsiya giden veya m.koye gidenleri hariç tutarak diğerleri ne aptal diyorum çünkü araba zaten zaman kazanmak için alınır

Para zamandan önemli değildir . Parayı bulursun ama zaman akiyor bir daha geri gelmeyecek çok paran olsada zaman herzaman daha değerlidir . Minimum 50 k verip araba alıyorsun sonrada minibüse biniyorsun.

Allah akil fikir versin diyecem ama artik geç

• Symbol ile takasa girebilirsiniz , tüketimi baya düşük olacaktır.
  • Bisiklet en iyi tercihtir. 7 kmlik bir yolu ortalama hızla 30-45 dk arasi gidebilirsin. İlk baslarda zorlanman doğal ama sonrasında surekli bisikletle gitmek isteyeceksin. Yorulurum falan diye korkma. Eğer bisiklete yönelecek duruma gelmek istiyorsan bana PM'den mesaj atarak özel aramızda konuşabiliriz. Her türlü yardımcı olurum.

• genckaptan kullanıcısına yanıt
    5 vites 1.3 dizel ile 6 vites 1.6 dizel yaklaşık aynı yakar.

Fabrika verisi altıbuçuk litre olan bu araçların yedibuçuk litre yakması çok normal.

https://www.auto-data.net/tr/fiat-linea-1.6-16v-multijet-105hp-16763

https://www.auto-data.net/tr/fiat-linea-1.3-16v-multijet-90hp-7120

• 5 vites ve turbosuz olması zoruna gitmezse

1.2 puretech 82 bg pejo 208 tercih edilebilir,

Lpg ile tabi.

https://www.auto-data.net/tr/peugeot-208-facelift-2015-1.2-puretech-82hp-22521

• 1.2 tdi Polo

https://www.auto-data.net/tr/volkswagen-polo-v-1.2-75hp-tdi-16814

• 1.0 yaris

5 vites

Lpg ile

https://www.auto-data.net/tr/toyota-yaris-iii-facelift-2017-1.0-vvt-i-69hp-29056

• Bence alacağın yeni bir araç, aynı istikamette + trafikte 5-6 yakar yine. 1-2 litre fark için bu devirde araç değiştirilmez.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.