Şimdi Ara

Yakıt tüketimi konusunda herkes yalan söylüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
134
Cevap
0
Favori
21.211
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
60 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugün işyerinde yakıt tüketimi muhabbeti açıldı. Ortamda 10 civarı kişi var ve farkettim ki herkes yalan söylüyor.

Benim arabam 1.2 motor 20 yaşında bir araç. Şehirlerarası 41 kuruş dedim herkes "ooo çok fazla sat o arabayı benimki 20kr yakıyor benimki 23kr yakıyor" demeye başladı.

Aracım 20 yaşında ve fabrika verisinden az bir şey fazla yakıyor ki çok doğal. (güncel benzin fiyatına göre 5.8lt/100km)

Ama tüm arkadaşlar fabrika verisinin baya baya altında yakıyor nasıl oluyorsa. Hesaplayınca 100 kilometrede 3 litreden az yakıyor hepsi. Bu sidik yarıştırma psikolojisi cidden enteresan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• yılda en 40 Bin km yapıyorum . her aracımla da uzun km ler yaptım. ben litre bazında yazayim tüm kullandığım araçları yalansiz hem de sen gerisini hesap et. her platformda da tartışır ispat Ederim.

sehir içi verileri bunlar ( yol bilgisayarı değil pompa ölçümleri)

palio 1.2 lpg 8-9 litre

Astra h 1.6 lpg 10 litre

symbol 1.2 lpg 9 litre

jetta 1.9 tdi otomatik dizel 7 litre

polo classiz 1.6 lpg 9 litre

mazda 2 1.3 benzin 7 litre

megane 3 1.5 dizel 7 litre

focus 2 1.6 lpg 11 litre

corolla 1.6 lpg 9 litre

auris 1.6 otomatik benzin 8 litre

Qashqai 1.5 dizel 7 litre

auris 1.33 lpg 7-8 litre

Lancer 1.6 lpg 8 litre

avensis 1.6 dizel 11 litre

jetta 1.6 dizel 7 litre

lancer 1.5 otomatik lpg 10 litre
    O konuda antitez geliştirdim ben. Çok yakıyor diyenlere, evet yakıyor abi. Hayvan gibi de yakıyor üstelik benzin. Şehir içinde şöyle yarım saat dur kalk trafiğe girdin mi km başı 1 tl'yi zorluyor. Şehir dışında da 38-55 kuruş gibi bir makas var kullanım tarzına göre(benzin 7 tl).
    Ne yapalım aslan besleyen yemini düşünmezmiş, 3-5 kuruşun hesabını mı yapacağız(aslan da aslan olsa)
  • Öyle söyleyince kimsenin cebinden az para çıkmıyor. Herkes neyse veriyor.

• Söyleyemler lpgli tüketimi söylüyordur ki diğer türlü benzinde/mazotta 20 kr yakması demek 3.5lite yakması demek bu da zor bayaa, bende 1.2 clio var lpgde 20-25 kr (7-8 litre lpg) benzinde de 6 litre civarı (40kr) yakıyorum

• Sidik yarışı yapıyorlar muhtemelen. Eskiden motor gücüyle yapılırdı, mesela 1.6 atmosferik civic’inin 240 beygir olduğunu iddia eden arkadaşım vardı. Artık benzin pahalı herkes yakıt ekonomisinden sidik yarıştırıyor.

• gaisensei kullanıcısına yanıt
    Bahsettiklerim benzinli ve dizel olanlar lpg kullananları kıyaslamıyorum.

• Özellikle tsiciler onlar 3 litre üretiyor en az

• gaisensei kullanıcısına yanıt
    40 krş mantıklı benzinde aradaki 15 krş için mi lpg taktırdınız ya da lpg li aldınız.. ben olaam lpg olayına girmezdim. Hem lpg zahmetinden kurtulurdunuz hemde motor ömrü uzun olurdu, kimse kuru yakıtı savunmasın lpg iyi değil.
    Ayrıca aracım 1.3 multijet 100km/ 5 lt yakıyor = 32.23 krş yapıyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 1.4 tdci sakin kullanım ortalama hız :28 ort yakıt : 5 lt

Mazotu 6.10dan alıyorum. Şehiriçi 30 kuruşa denk geliyo.

Şehirdışı : 3.5 lt - 22 kuruş

• O konuda antitez geliştirdim ben. Çok yakıyor diyenlere, evet yakıyor abi. Hayvan gibi de yakıyor üstelik benzin. Şehir içinde şöyle yarım saat dur kalk trafiğe girdin mi km başı 1 tl'yi zorluyor. Şehir dışında da 38-55 kuruş gibi bir makas var kullanım tarzına göre(benzin 7 tl).
    Ne yapalım aslan besleyen yemini düşünmezmiş, 3-5 kuruşun hesabını mı yapacağız(aslan da aslan olsa)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nacker -- 1 Ağustos 2019; 1:33:36 >
  • yılda en 40 Bin km yapıyorum . her aracımla da uzun km ler yaptım. ben litre bazında yazayim tüm kullandığım araçları yalansiz hem de sen gerisini hesap et. her platformda da tartışır ispat Ederim.

sehir içi verileri bunlar ( yol bilgisayarı değil pompa ölçümleri)

palio 1.2 lpg 8-9 litre

Astra h 1.6 lpg 10 litre

symbol 1.2 lpg 9 litre

jetta 1.9 tdi otomatik dizel 7 litre

polo classiz 1.6 lpg 9 litre

mazda 2 1.3 benzin 7 litre

megane 3 1.5 dizel 7 litre

focus 2 1.6 lpg 11 litre

corolla 1.6 lpg 9 litre

auris 1.6 otomatik benzin 8 litre

Qashqai 1.5 dizel 7 litre

auris 1.33 lpg 7-8 litre

Lancer 1.6 lpg 8 litre

jetta 1.6 dizel 7 litre

lancer 1.5 otomatik lpg 10 litre

• Az yakiyor diyenlerin deposuna bakin hepsi ceyregin altindadir :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 52 kuruş yakıyorum şehir içi.

• erkmenson kullanıcısına yanıt

Benzin olabilir mi?
  • erkmenson kullanıcısına yanıt
    Oto galeriniz var galiba

• quote:

Orijinalden alıntı: SuperchargerrEgeaa

Özellikle tsiciler onlar 3 litre üretiyor en az
    Hocam 1.4 tsi olsa hadi neyse diyeceğim ama örnek veriyorum 1998 2.0 motor mondeosu olan arkadaş 22 kuruş diyor

• Kesinlikle haklısınız.

Tartışma ortamının havasından mıdır nedir, kendileri de biliyor o kadar az yaktırmadıklarını ama şehirler arası değerlerini şehir içiymiş gibi anlatan tanıyorum.

Şöyle az böyle az diyen bir tanıdığımında yol bilgisayarına baktım, 1.6 dizel aracı 7.5 litre gösteriyordu. Sonrasında uzatmadım zaten.

He deyip geçmek lazım. Hatta siz de daha az söyleyin, onlar gerilsin
  • ankara'da işe git gel 5lt/100 km olan focus 3 1.5 tdci powershift ile pazartesi malatya'ya gittim salı döndüm, gidişte 7.3'tü ortalama, döndüğümde 6.6 olmuştu.
  • Aracım şu kadar kuruş yakıyor diyenler genelde ya yalan söyler ya da hesaplamayı bilmez.

Sıvı yakıtlarda tam dolu depo ile başlanır, yol yapıldıktan sonra yine tam dolu depo ile hesap yapılır. Öyle 50-100 km ile de değil ve pompa attıktan sonra dolum kesilmek şartıyla ve mümkünse aynı pompadan yakıt alarak.

Lpg'de ise tam dolu depo ile başlayıp depo bitince hesap yapılır. Ayrıca aracın yaktığı benzin de hesaba katılır.
  • akyurt kullanıcısına yanıt
    0 aldım 6bin kmde taktırdım hocam. Ben amortileyeceğini düşünüyorum. Herkesin kendi tercihi, teşekkürler

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.