Şimdi Ara

Yagmurdan sonra deniz yuzeyi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • uzun yillar denizciyim ' buyuk firtina monsooon demiyorum ama 'denizcileri en cok etkileyen ruzgardir' (sis i de kabul etmezssek) ruzgar firtina demekir . dikkat ettigim seylerden biri gemimiz firtinaya girince eger cok buyuk yagmur yagarsa deniz yuzeyi 'biraz rahatlar gemi biraz daha rahat hareket eder'
    birde baska birsey var yagmurdan sonra firtinalar genelde kesilir

sizce sebebi nedir ???

benim sorum yeni denizcilere buydu: ama cevabim da hazir
    sizin cevabiniz nedir ??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orkunorkun -- 26 Ekim 2007; 9:36:20 >

• kültür bilimin formatı gereği "gülücüklerinizi" özenle kullanmanızı rica ederim.

konuyu da kendi branşınız ile ilgili bilgilendirme amaçlı açmanızdan dolayı da memnuniyetimi ifade etmek isterim.
  • ustad duzelttim' bilgilendirme icin tesekkurler,
  • fırtınalar basınç farklarından kaynaklanır. yağmur yağdığı zaman basınçlar dengelinir ve hava akımları azalır.
  • Sayın Deep Impact,Doğru olduğunu düşünüyorum.Teşekkürler.
    Anladığım kadarıyla fırtınayla birlikte yağmurun yağması, yüksek olan basınçlı havanın düşmesine ve havanın sakinleşmesine neden oluyor.
    Herkese saygılar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Deep Impact

fırtınalar basınç farklarından kaynaklanır. yağmur yağdığı zaman basınçlar dengelinir ve hava akımları azalır.

tamam rüzgar basınçtan kaynaklanır ama yağmur anında basınçların eşitlendiğini ilkkez duyuyorum. eminmisin?
  • quote:

Orjinalden alıntı: stigmata_

quote:

Orjinalden alıntı: Deep Impact

fırtınalar basınç farklarından kaynaklanır. yağmur yağdığı zaman basınçlar dengelinir ve hava akımları azalır.

tamam rüzgar basınçtan kaynaklanır ama yağmur anında basınçların eşitlendiğini ilkkez duyuyorum. eminmisin?

walla pek de emin değilim. o yönde bir tahmin yürüttüm. cevabını bildiğini söyleyen arkadaş doğrusunu yazarsa seviniriz. ben de yanlış tahmin yürütmüşsem doğrusunu öğrenmiş olurum.
  • az önce aklıma geldi

denizlerde gelgit olayı ayın çekim kuvveti ile gerçekleşiyor sanırım..

yağmur yağdığı sırada ayın çekim kuvveti denize daha az etki ediyor çükü yağmur damlacıkları oluşuyor..

bu nedenle olabilir mi ?
  • konuyu açan arkadaşın cevabı varmış sölesede öğrenesk bizde
  • Kuvvetli bir hava akımı yağmurlu bölgeye girdiğinde, yağmur damlalarından dolayı yüksek bir dirençle karşılaştığından dolayı hızı azalıyor olabilir mi? Her yağmur damlası yandan gelen hava akımında küçük türbülanslar oluşturarak (rüzgar tüneline konulmuş binlerce iğne gibi) havanın genel akış hızını yavaşlatıyor olabilir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hasbi 81

Kuvvetli bir hava akımı yağmurlu bölgeye girdiğinde, yağmur damlalarından dolayı yüksek bir dirençle karşılaştığından dolayı hızı azalıyor olabilir mi? Her yağmur damlası yandan gelen hava akımında küçük türbülanslar oluşturarak (rüzgar tüneline konulmuş binlerce iğne gibi) havanın genel akış hızını yavaşlatıyor olabilir.

bende düşündüm bunu ama sonradan biraz saçma geldi. gerçi azda olsa yağmuru durdurucu etkisi vardır ama bence ortada başka bi sebep var.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hasbi 81

Kuvvetli bir hava akımı yağmurlu bölgeye girdiğinde, yağmur damlalarından dolayı yüksek bir dirençle karşılaştığından dolayı hızı azalıyor olabilir mi? Her yağmur damlası yandan gelen hava akımında küçük türbülanslar oluşturarak (rüzgar tüneline konulmuş binlerce iğne gibi) havanın genel akış hızını yavaşlatıyor olabilir.

bu durumda yağmurdan sonra fırtına devam etmesi gerekir. bence yanlış bir yaklaşım ...
  • Şöyle düşünelim. Şimdi yağmur yağmadan önce hava neme doygun haldedir. Bu durumda da yoğunluğu fazladır ve rüzgarın oluşma sebebide yoğun hava ile daha az yoğun havanın yer değiştirmesidir. Eğer yoğun olan hava yağmur bırakarak yoğunluğunu yitirirse yer değiştirmesi için gereken etken ortadan kalkmış olur ve bu şekilde rüzgar kesilmiş olur denebilir mi acaba?
  • ama rüzgarı oluşturan basnınç farkıdır. yoğunlukla ne alakası olabilir? yani yağış bırakıcak yada kuru havanın basınç değerleri bu neme bağlımıdır? bana pek mantıklı gelmedi. bence bu yağmur neden durur sorusuna cevap olabilir.
  • Yoğun havanın basıncının daha fazla olması lazım. Yanlış mı biliyorum?
  • quote:

Yoğun havanın basıncının daha fazla olması lazım. Yanlış mı biliyorum?

kimyada yoğunlukla basınç doğru orantılı evet doğru ama bu tezin hava olaylarında nasıl bir ekisi var onu bilemem
  • Yağmur yoğunlaşıp düşmediği sürece havada su buharı şeklinde bulunur ve bu su buharının da kendi basıncı olur. Bu durumda neme doygun bir hava sisteminde hem havanın basıncı hemde havada ki nemin (su buharının basıncı) bulunur. Yağmur yağıp nem azalırsa nemin yaptığı basınçta azalır.

Bu şekilde düşünebilir miyiz?
  • bulutlar su buharından değil su damlacıklarından oluşur havadaki toz üzerinde yoğunlaşmış su buharıdır bulutlar şimdi fırtına olduğu zaman bir dengesizlik var demektir sıcak hava ile soğuk hava nın karşılaştığı bir yerdir genelde tabi sürekli rüzgarlar alizeler falan farklıdır ama büyük çoğunlukla soğuk sıcak hava kütlelerinin karşılaşmasından meydana gelir fırtınalar fırtına sonucu sıcak hava hafif olduğu için yükselir ve bulutlara ulaşır bulutlardaki yoğunlaşmış su buharı sıcak havanın ısısını alır ve yere su damlacığı şeklinde düşer fırtınalar sırasında gökyüzünde çok fazla bulut olacağı için sıcak hava kütlesinin büyüklüğü tüm bulutları su haline getirmeye ancak yeter dolayısıyla damlalar düşerken yüksekteki sıcak hava soğur ve dengesizlik ortadan kalkar güneş açar çünkü bulutlar su halinde yere inmişlerdir

bence açıklaması bu

• ben cevabi komik olarak aciklayacagim',ama gerceklik payi kesin var

dalgalari dag olarak dusunun uclari sivrilmis ve ruzgara dogru hareket eden 'iki dag arasi bosluk

siddetli yagmur sivri uclari keser , sadece kesmesi yetmez iki dag arasindaki cukuru shoklama usuluyle yada yogunluk farkindan dolayi kayar ve boslugu kismen doldurur' yagmur suyu saftir, sivrilikler ve bosluk kismen doldugu icin tekne daha rahat hareket eder. eger yagmur olusmazssa hele okyanus dalghasi ise vede bir adaya kara parcasina carpmaz ise cok buyuk bos dalgalar olusur swell deriz(olu dagalar) ,yagmur olu dalgalar icin iyi bir ilactir .
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.