Şimdi Ara

Yağmurda Nasıl Fotoğraf Çekilir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
9.039
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Madride gidicem pazartesi ve bol bol fotoğraf çekmek istiyorum.

Nikon D70s makinam var. Ancak şu zamanlarda Madrid yağmurlu ve fotoğraf çekmeme engel olmasını istemiyorum.

İlk olarak makineyi yağmurdan nasıl koruyabilirim? Ne kadar ıslanması makineye zararlı olur? Bi damla bile ayvayı yedirtirmi ?

İkinci olarak yağmurda hangi ayarlarda fotoğraf çekmeliyim?

Yağmur damlalarını yakalamak mümkün mü makinemde?

***Not: Benim aklıma şöle bişi gledi bu buzdolabı poşetleri varya onları kesip biçsem objektif açıkta kalcak şekilde yağmurluk yapsam makineye :D

• yağmurda böyle fotoğraf çekilir..

• ayvayı yemekle kalsan iyiyağmur çok yağıyorsa yapacağın tek şey yağmurun makrosunu çekmek.evet yağmur damlalarını yakalayabilirsin.az yağışlı ise güzel resimler çekersiniz
  • Dostum şemsiye gerçekten çok güzel ama öyle bişi nerden bulcam

Bende bi normal şemsiye var büyük olarak bi de pastalara,kokteylere konan şemsiyelerden var

Ortası yok yani

Peki yağmur damlalarını çekmek için hangi değerler en uygun olur?

Tripodumu yanımda götürsem mi?

Yoksa oraya kadar hamallık mı olur?

• benimde bu konuda bişeyi merak ediyorum.Penatxlar su geçirmez ama aşırı yağmurda da buna güvenip pentaxımız ile çıkabilirmiyiz vede objektifinde özel su geçirmez olması gerekmezmi? yani kısacası bu su geçirmez gövdeler pratikte ne kadar geçerli?
  • Ben gecen Castol İSt rallisinde çektim bayağıda yağdı makina lens falan bayağı ıslandı ama bişiy olmadı hem sadece çekerken kaldırıyorsun cihazını...

Birde housing tarzı bir şey bakabilirsin naylon cep tel kılıfları gibi yumuşak hem makinanın fonksyonelliği korunuyor hem de yağmurdan falan koruyor 8-10m su altınakadar da dayanıyor galiba... ama 200 usd falan....
  • yağmurda pentax ile çekilir..

veya şemsiye ile..
  • quote:

Orjinalden alıntı: askan22

benimde bu konuda bişeyi merak ediyorum.Penatxlar su geçirmez ama aşırı yağmurda da buna güvenip pentaxımız ile çıkabilirmiyiz vede objektifinde özel su geçirmez olması gerekmezmi? yani kısacası bu su geçirmez gövdeler pratikte ne kadar geçerli?

ben K20D ve 18-55 AL II kitle yaklaşık 15 dk kadar yağmurda dolanmıştım fotoğraf çekmek için..
    ne makinede ne lenste sorun olmadı.. yani haybeye su geçirmez yapmamış adamlar

ayrıca asıl uyum star serisi lenslerle oluyor.. onlar toza suya tam dayanıklı..
    tak K20D ye 50-135 i, dal yağmur ormanlarına, o derece yani

inşallah nasip olur bigün

• Yalniz yağmurda çekimden sonra filtre veya lenste su damlalarindan dolayi oluşan lekeleri eve gelince temizlemek lazim.. Uzun süre bırakınca izleri cıkartmak cok zor oluyor.. Ben 15 gün beklettim ,ne lenspenle nede gözlük silme beziyle cıkartamadim. Sirkeyle temizlememi tavsiye ettiler ,filtreyi sirkeye bandircaz zorunlu
  • Elma sirkesi olsun daha faydalıymış, makineyede fayda edebilir
  • hop, sirke falan eritmesin bah,, allah muhafaza
  • quote:

Orjinalden alıntı: caver

hop, sirke falan eritmesin bah,, allah muhafaza

@caver profil fotoğrafın çok dikkatimi çekiyor,önce ben aldım değiştir bazen senin yazılarını kendim mi yazdım diye ikileme düşüyorum bu fotoğrafın patenti bende önce ben aldım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi askan22 -- 17 Ocak 2009; 0:40:11 >
  • Sizin avartarlar ayniymiş yaw ,caverinkine cok hafif contrast ,saturation verilmiş sanki
    Ben uzun süre bekletilmiş ,fermante olup şaraba dönmüş ,yıllanmiş üzüm sirkesine bandirmayi düşünüyorum

baho92 lensin ufaksa ,yani ağır değilse tek elde geniş bir şemsiye tek elde makina ,makinayi full + full moda alip dolanabilirsin ,ama makinayi devamli yukarida tutman gerekceğinden kolun ağıracak bir süre sonra..

Eğer yamur damlalarin keskin cıkmasini istersen diyaframi acip (f en küçük) ,ISO'yu 400 falan yapabilirsin. Ama yagmur damlalari havada keskin cıkmasin dersen ISO en düşükte olur ,diyaframida fotoğrafta keskinlik problemi olmayacak enstanteneyi verene kadar kısabilirsin. Sallıyorum f11de 1/30 diyorsa ,tek elde cekeceğini düşünürsek biraz daha kısabilirsin..

Hep su elemanin yaptiğini yapmak istemişimdir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mboyaci -- 17 Ocak 2009; 0:50:07 >

• quote:

Orjinalden alıntı: mboyaci

Sizin avartarlar ayniymiş yaw ,caverinkine cok hafif contrast ,saturation verilmiş sanki
    Ben uzun süre bekletilmiş ,fermante olup şaraba dönmüş ,yıllanmiş üzüm sirkesine bandirmayi düşünüyorum

baho92 lensin ufaksa ,yani ağır değilse tek elde geniş bir şemsiye tek elde makina ,makinayi full + full moda alip dolanabilirsin ,ama makinayi devamli yukarida tutman gerekceğinden kolun ağıracak bir süre sonra..

Eğer yamur damlalarin keskin cıkmasini istersen diyaframi acip (f en küçük) ,ISO'yu 400 falan yapabilirsin. Ama yagmur damlalari havada keskin cıkmasin dersen ISO en düşükte olur ,diyaframida fotoğrafta keskinlik problemi olmayacak enstanteneyi verene kadar kısabilirsin. Sallıyorum f11de 1/30 diyorsa ,tek elde cekeceğini düşünürsek biraz daha kısabilirsin..

Hep su elemanin yaptiğini yapmak istemişimdir

uff mahmut valla bende yapmak istedim birden valla ankarad yağmurda yağıyor çıksammı kı dışarı

• @Mboyaci
    Resim senin mi üstad ?

Yağmurda nasıl foto. çekilir'in karşılığı olmuş direk..
  • Benim kadtas hocam ,ben üstü kapali yerde durup çekmiştim bunu ,yoksa bu yağmurda pentaxcilarin güvendiği yağmur geçirmez gövde bile bence yalan olabilir Gerçi çeşmenin altinda yıkayabiliyormussun..

Emre gece gece boyle birşey yapsan gorenler ,alkolik herif der geçer herhalde
  • ya su gecirmeyen türden pentax makinen olucak yada şemsiye
  • Walla sana yağ gibi olucak ama foruma koyduğun her resmini çok beğeniyorum... Bu yüzden, "ellerine sağlık" demeye devam
  • ama mahmut şuda var muson yağmurları altında yatmak kolay sıcak damlalar gelsinler o yağmurun altıdna yatanlar burda yatsınlar bakalım yerde 2. dakıkada zaturee olmuyorlarmı
  • Teşekkür ederim Kadtas hocam..
    Emre oyle tabi .25-30 derece havada yağmurda ıslansan ne olcak ,delikanlıysa gelsin burda yatsinda görüyüm keratalari

Boha92 burada mesela felaket yagmur yağiyordu.. Ama havada damlalar belli değil bunda mesela..
    Ayrica konumuzla ilgisi yok ama o mavi ışık hüzmesi ps değil ,nasil cıkmış bilmiyorum ,herhalde başka bir motor falan geçmiştir..

4 saniye , f/27.0 ,ISO 200 ,EV +0.5

Üstte ıslana elemanlari oldugu ise 1/350 , f/5.6 ,ISO 800

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mboyaci -- 17 Ocak 2009; 1:51:31 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.