Şimdi Ara

Yabancıların Gözünde Türkiye’de Araç Fiyatları (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
3.540
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
20 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yerli otomobil üretildiği zaman ucuza araç alacağımızı zanneden kitlenin hiçbirşeyden haberi yok ona yanıyorum. Birkez o ülkede yerli ürünlerin çıkması için ürünün satacağına yatırımcının emin olması lazım. Ben üretirsem vergi düşer,devlet destek verir yani cek cak ile kimse yatırım yapmaz,üretimde olmaz.

Bugün yerli otomobilin önündeki en büyük engel vergiler. Eğer diğer ülkeler gibi araç bedeli + KDV olsa araç satışları artar,satışlar artınca yerli girişimciler önce var olan araçları modifiye etmeye başlar,sonra para kazandıkça kendisi üretmeye başlar,böyle böyle bu iş gider. Ama bu vergiler ile kimse araç üretmez,devlet destekli yerli otomobil de bir yere kadar satar,bir yerden sonra çöp olur gider.
  • MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt
    Bence yanlış düşünüyorsunuz. Ülkemizde ürettiğimiz neyi Amerika’dan ucuza tüketiyoruz?

Et fiyatları 10 kat
    Rize çayı 5 kat ( lojistik gümrük olduğu halde )

Ambalajlı suda bile 5 kat fark var. 0,5 ilk 40 adet su 3,5 dolar.

Çiğ fındık bizden %40 daha ucuz

Daha neyi sayayım ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Dalga mı geçiyorsunuz ya? Yanı başımızdaki Bulgaristan ve Yunanıstan'ın durumu bile bizden iyi.

Üstelik bu nasıl cahillik ki Türkiye'nin yıllardın araba ürettiğini görmezden geliyorsunuz?

Bu ülkede 100Bin liralık 1.6 üstü motor arabanın vergisi 55 bin lira.

Şu laflarla siz devlete de bir tane araba almaya devam edersiniz.
  • 10 bin dolara camarro alan amerikalı gelip burda 10bin dolara puntomu alsın fiorinoya mı binsin yabancı hayatta gelmez kıyaslanamaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Alt ve en alt kesim için söylüyorum, (alt, en alt, üst ve en üst kesim olarak ayırdım çünkü artık böyle) Ucuz arabayı rüyanızda görürsünüz hatta bırakın ucuz arabayı ucuz hiçbir şey alamazsınız bu saatten sonra. Yol çizildi artık. Zengin olmaya bakın. Müteahhitlik falan yapın ya da çok ucuza mal edebildiginiz bir şeyin ticaretini yapın. Öyle asgari ücreti maaşı baz alarak hiçbir şey yapamazsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ANIL007 -- 24 Mayıs 2020; 10:52:0 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaDMaxiBo

Üretip araba cenneti olduktan sonra biz de kolay satın alırız sıfır araçları. Amerika Almanya Fransa İtalya araba cenneti ülkeler. Biz değiliz. Yerli araç çıkınca da hemen olamayız, uzun yıllar ister.

Zaten yerli araç 160 değil 360 binden başlar ancak. Boş paket klio değil bu.

Asgari ücretle kıyas yapıyorsunuz ama oralarda 3 asgari ücreti biriktirmek için senelerce uğraşıp birikim yapmak lazım. Buradaki kadar kolay değil maaşın bir kısmını kenara atmak.

Bir de Afrika ile Pakistan Afganistan ile kıyaslayan çıksa arada.!!!

Kıyas yaptığınız ülke dünyanın para cenneti aynı zamanda. Deli gibi petrol var. Yer altı zenginliği var. (bize hep Anadolu yer altı zenginliği falan fistan diye öğrettiler ama PALAVRA Gıc Kadar Norveç petrol zengini... )Dünyayı elinde tutan teknoloji piyasasını elinde tutan şirketleri var. Bizim neyimiz var ki!

hakaret edenlere selam! anne babalarına sorsunlar ne oluyor diye, niye ben böyle bi yaratık oldum neden insan yapamadınız beni diye.

adminlere de selam! malum taraftan olunca ceza bile vermeden siliniyor bazı hakaretler.
    O iş öyle değil. Meyve sebze bile ucuz değil bu ülkede ki teknoloji ucuz olsun. Patates- soğan alamıyorduk bi aralar.

• "Sorun şu ki yerli otomobil çıkartacağız 160bin den başlanacağı söyleniyor biz üretmemize rağmen neden bizde onlar gibi 3 asgari ücrete bir araç alamıyoruz" bence bu sorunun 2 cevabı var:

1- ürünlerin(bu örnekte otomobil), bir değerleri/fiyatları olur. Bir otomobilin değeri 10.000 dolarsa, bu yine senin ülkende aynı kalitede üretilse 10.000 dolar değerinde olur. Sorun şu ki, bazı ülkelerde insanların emeğinin/işçiliğinin değeri diğer ülkelere göre az olur. Senin bir saatin 1$, 2$, 3$ iken başka bir ülkenin insanının değeri 9$, 10$, 11$ olabilir.(istersen euroya indeksle, istersen a ülkesi para birimine indeksle, ben dolar seçtim.)

2- vergi oranları.
  • 2020 dh otomobil genel'inde, abd'de 3 asgari ücret biriktirmek için senelerce uğraşıp birikim yapmak lazım ama tr'de bu daha kolay denmiş...
  • quote:

Üretip araba cenneti olduktan sonra biz de kolay satın alırız sıfır araçları. Amerika Almanya Fransa İtalya araba cenneti ülkeler. Biz değiliz. Yerli araç çıkınca da hemen olamayız, uzun yıllar ister.

Asgari ücretle kıyas yapıyorsunuz ama oralarda 3 asgari ücreti biriktirmek için senelerce uğraşıp birikim yapmak lazım. Buradaki kadar kolay değil maaşın bir kısmını kenara atmak.

Kıyas yaptığınız ülke dünyanın para cenneti aynı zamanda. Deli gibi petrol var. Yer altı zenginliği var. (bize hep Anadolu yer altı zenginliği falan fistan diye öğrettiler ama PALAVRA Gıc Kadar Norveç petrol zengini... )Dünyayı elinde tutan teknoloji piyasasını elinde tutan şirketleri var. Bizim neyimiz var ki!

hakaret edenlere selam! anne babalarına sorsunlar ne oluyor diye, niye ben böyle bi yaratık oldum neden insan yapamadınız beni diye.

adminlere de selam! malum taraftan olunca ceza bile vermeden siliniyor bazı hakaretler.
    Doğru neyse kıyası onunla yaparsın. Mesela Somalinin neyini örnek alacaksın ki onunla kıyas yapalım. 4 milyar doları cukkalayan diktatör devrik başkanını mı örnek alalım yani ? Böyle bir zihniyet nasıl doğru politika üretebilir ki örnek alınsın. Şu aziz mübarek günde tek adamlık bir kere İslam’a aykırı. Allah, elçisine bile karar alırken şura yap diyor.

Zenginlik herkese doğru orantıda dağıtılmalı tıpkı Avrupa’da Amerka’da olduğu gibi benimle aynı işi yapan biri senede 55-60 bin euro maaş alıyor ben de 50 bin lira kazanıyorum adam senede iki tane sıfır km golf alırken benim gibi dertli anadolu evlatlarıda golfün 3’te 1’ini alıyor.

araba cenneti olmakla ne alakası var ?? arabadan aldığın vergininin yarısını almasan bile şu anda 50 bine sıfır egea gelirdi, ona da razıydık
    saray yapmaya gelince "itibardan tasarruf olmaz", ama vatandaş araba almaya gelince "biz araba cenneti değiliz".

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Makara mı yapıyorsunuz kardeşim

İhraç ettiğimiz fındıkları, portakalları, vişneleri, muzları, çayları, giyim ürünlerini neden daha pahalıya satın alıyoruz peki? Müthiş bilgilerinle bu durumu da aydinlatsana

• Yerli otomobil 160 dan mı başlayacak? Baz model 300 bin den başlayacak yapılırsa tabi. Halka hitap edecek bir araç olmayacak. Vergiden düşen firmalar, kamu, ihaleci holdingler felan alır.

Yabancıların Gözünde Türkiye’de Araç Fiyatları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi educationist -- 25 Mayıs 2020; 16:15:50 >
  • Onu da beceriksiz fındık üreticisine sor, akılları anca devleti protesto etmeye fındık satma zamanı tüccara sattığı fiyatın beş katına devlet alsın diye isyan etmeye yetiyor

Dünyanın en iyi fındığı burada ama satabilen yok bunu yurt dışına! Pazarlama sıfır.

• Devlet için insan için
    Fark bu
    Devletin olayını etrafından dolanarak yanlış anlattılar millete
    Belkide 50-100 yıldır
    Yönetime her gelende kullandı
    Ben gelsem bende kullanırdım çünkü çok kolay

Düşünsenize Anadolu’da ilçeye şehit cenazesine gidiyor bürokrat
    Ne desin ?
    Ya işte bizim de maddi durum biraz iyiydi çocuğu en iyi özel okullar yurtdışı falan derken şehit olma imkanından mahrum bıraktık

Benim için temel sorun ekonomiden siyasete her alanda verdiğim bu örnektir

Ha herkes gidecek , ya kimse gitmeyecek
    Kimse gitmez ise de paralı yani isteyenin gittiği bir düzen kurarsın

Geri kalan yani hiç gitmeyenleri de 3-5 hafta temel eğitim verip gönderirsin

Verdiğim örnek için evet maalesef durum bu diyorsanız konuşacak başka hiç bir konu yoktur

Kur , vergi , adam kayırma , ekonomi , asgari ücret vs vs

İşin püf noktası örnek

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Bu millette araç lüks. Hakeden araca biner. Haketmeyen milletler eşeğe biner. Yada eşek olup binilirler.

• Bitmedi gitti su asgari ucret acitasyonu.

Batiya o kadar ozenenler hangi arabaya biniyorlar da nerede kaliyorlar acaba? Turkiyede kiralar ucuz, avrupada pahalidir. Avrupa araba uretir, ABD de oyle, o yuzden ucuzdur bu kadar basit. Siz alamadiniz diye pahali olmuyor. Calisan gayet de aliyor, burada gormedigim kadar luks arac goruyorum orada. Bu yalanlari soylerken biraz destekli atin...

Sahsi arac LUKSTUR kardes kim ne derse desin. Sanki 90 larda cok araba varmis gibi... Suna bak herkes araba pahali diyor ama sifir araba birakmiyorlar. Bu ne demek? Vergiler daha da yukselsin, trafik sorunu buyuk bir sorun bence. Her geldigim zaman kopruden gecerken sabir cekiyorum. Paran yoksa binme, otobus var dolmus var. O kadar yatirim yapilacagina sadece kopru yapilsin o zaman?

Lukse bak arkadas... Delirmemek elde degil. Cok degil 80 lerde ekmek almak icin karne tutuyordunuz be! Simdi sifir arac yok diye ortalik ayaga kalkiyor... Ne guzel memleket... Ekmek kuyrugundan luks arac kuyruguna... Ancak yine de isyan bitmiyor. Insanoglu doyumsuzdur.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.