Şimdi Ara

Yabancı Plakalı Araçların HGS-OGS Üzerinden Türkiye'ye attığı kazık...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
3.157
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Az önce Kanal D Haber'de izledim.Çoğu tır olan yabancı plakalı araçlar HGS ve OGS'den kaçak geçiyor. Karayolları ise bu işe son veremiyor.Karayollarından yapılan açıklamaya göre adresleri bulunamadığından ceza kesilemiyormuş.(!) Yıllık 400.000'in üzerinde yabancı plakalı aracın geçiş yaptığı söylendi.Ayrıca bu olayın devlete zarar 75 milyon tl civarındaymış. Kendi fikrimce ülkemde yabancı insanlardan daha az hakka sahip yaşamak istemiyorum. Bence bu işe bir an önce son verilmeli. Kaçak geçen araçların plakası not edilip Gümrük'ten ceza alınmadan geçirilmemesi gerekir. Ama Türkiye'de ne düzgün ki...

NOT : Link bulamadığımdan dolayı link ile destekleyemedim. Link gelirse güncellerim.

• Bu ceza hızı iyi işleşe hemen geçme gümrükten çıkarmasalar olur.
  • Bir soylenen obur soyleneni tutmuyor.
    Formula 1 arabasi ile kopruden gecen Coulthard o zaman OGSden gectigi icin ceza yemisti. Hatta bu cezanin odendigi soylenmisti. O arabanin plakasi bile yoktu. Ona kesildi de bunlara mi kesilemiyor.
    Adrese ne gerek varki. Cezayi sisteme gireceksin, gumruk kapisinda cikarken sistemden bakacaklar ne kadar cezasi varsa odetecekler. Odemezse ayni arac bir dahaki gelisinde almayacaksin iceri. Sonucta araclarin cogu Tirmis yani surekli geliyorlar demektir bu.
  • Bunu neden sen düşünüyorsunki baştakiler düşünsün
  • Demage kullanıcısına yanıt
    Hocam kendi yurdumda yabancıların cezalarını bizlere yansıtıyorlar. Devlet bunların acısını çıkarmak için ceza bütçesi koyuyor ve bizden çatır çatır çıkarıyor.
  • Yurtdışından gelen tanıdıklarım anlatmıştı o kadar kaçak geçtim birşey olmuyor hgs almama gerek yok diye çünkü adam diğer sene aynı arabayla gelmiyor bile.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sıkıysa geldikleri ülkede yapsınlar bakalım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Huka Sampos

Sıkıysa geldikleri ülkede yapsınlar bakalım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ulkemize gelen yabancı plakalı araçlar şayet trafik polisi tarafından ceza kesilirse gümrükte cikmadan ödemeyi mecbur olarak yapıyor. Ancak köprüden kaçak olarak geçen araçlara ceza neden kesilmiyor onu bende anlayamadım. Bir sıkıntı var ki daha vahim; Latin alfabesi ile olmayan plakaya ne sistem ne de polis ceza yazamıyor kullanılan sistemler tanıyamıyor ve polisde okuyamıyor buna kesinlikle çözüm bulunması gerek.

• Ben gümrükte çalışıyorum.latin plaka kullanmayan Çoğu ülke plakası (iran vs.) ülkelerinin latin olarak plakaları bulunmakta. Lakin hepsi gümrükten çıktıktan sonra orijinal arap alfabeli plakalarını tekrardan takiyor.. Bu yüzden sıkıntı oluyor. Adrese bağlı zaten ceza kesilemez yabancı araçlara. Çünkü yabancı araçlar sisteme kaydolurken sadece araç sahibinin pasaport numarası araç cins ve markası gibi sade bilgiler giriliyo4. Emniyet ile gümrük ortak bir sistemle bu olayı çok rahat çözebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayhand28 -- 20 Kasım 2014; 0:01:54 >
  • Gurbetçi Abilerimize özellik sordum dedikleri şu oldu.

Biz geçince zaten sisteme işleniyor.

Gümrük kapısında çıkarken belli oluyor orada ödemek zorunda kalıyoruz.

Ödemeyenler şöyledir.Transit geçen tırlar ceza sisteme düşmediği için hemen adamlar direk rahat rahat geçip gidiyordur ama

illa dönüş yolunda yakalanır.

Unutmayın bir kaymakamın babama bundan 20 yıl önce söylediği söz:

''En büyük mafya devlettir unutma kimse devlet arsasına çökemez'' Zamanında bir devlet kurumuna ait tarlanın kendilerine

ait olduğuna iddia eden bir zat için söylenmiş bir sözdür.

Dediğim gibi devlet alacağını bırakmaz bir şekilde alır.

Öyle diyen kaymakam şu an bir ilimizde Valilik görevini yürütüyor.

Babam da der her zaman devlet alacağını kimse de bırakmaz diye.

• alıştık anasını satim bide onlar kazıklasın

suyunu çıkarırlarsa bi "kimse bizim gücümüzü sınamasın çok pis kınarız haa 1!!!!" deriz kapanır mevzu
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayhand28

Ben gümrükte çalışıyorum.latin plaka kullanmayan Çoğu ülke plakası (iran vs.) ülkelerinin latin olarak plakaları bulunmakta. Lakin hepsi gümrükten çıktıktan sonra orijinal arap alfabeli plakalarını tekrardan takiyor.. Bu yüzden sıkıntı oluyor. Adrese bağlı zaten ceza kesilemez yabancı araçlara. Çünkü yabancı araçlar sisteme kaydolurken sadece araç sahibinin pasaport numarası araç cins ve markası gibi sade bilgiler giriliyo4. Emniyet ile gümrük ortak bir sistemle bu olayı çok rahat çözebilir.

Demekki sorunun kaynagi bu yani sizin dediginize gore adamlar latin alfabeli plaka takip gumrukten geciyor sonra tekrar arap plakasi takiyor. Polis yolda arap plakasi gorunce durdursa kardesim sen niye cikardin dese. Kalk karakola gidiyoruz ifade vereceksin dese ustune bir de ceza kesse bak bakalim bir daha degistiren oluyor mu? Yaptirim olmazsa tabiiki kimse kurala uymaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: pi10

Ulkemize gelen yabancı plakalı araçlar şayet trafik polisi tarafından ceza kesilirse gümrükte cikmadan ödemeyi mecbur olarak yapıyor. Ancak köprüden kaçak olarak geçen araçlara ceza neden kesilmiyor onu bende anlayamadım. Bir sıkıntı var ki daha vahim; Latin alfabesi ile olmayan plakaya ne sistem ne de polis ceza yazamıyor kullanılan sistemler tanıyamıyor ve polisde okuyamıyor buna kesinlikle çözüm bulunması gerek.

2 yıldır hiçbir yabancı müşterimin ceza ödediğine gümrükten çıkarken şahit olmadım. Polis yazıyor ama gümrükte hiç bir şey çıkmıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Demage

Bunu neden sen düşünüyorsunki baştakiler düşünsün

Yani haklisin sanki bizim cebimize giriyor para.

Bu is cok basit. Kendi halkina gelince sinekten yag cikaran hukumet baskalari olunca nasil saflasiyor anlamiyorum.

Ekstra sistem kurmana gerek yok gumruklerden gecislerde yabanci araclara ogs hgs tarzi birsey takacaksin cikista bakiyeye bakip tahsilat yapacaksin. Plakayi sisteme gir falan filan bunlara gerek yok... he dersenizki o zimbirtalari sokerler su olur bu olur gps vari birsey kurabilirsin gumrukten gecen arabaya. O olmadan tr de dolasamamali vs vs...

• quote:

Orijinalden alıntı: Huka Sampos

Sıkıysa geldikleri ülkede yapsınlar bakalım

• quote:

Orijinalden alıntı: r0x

alıştık anasını satim bide onlar kazıklasın

suyunu çıkarırlarsa bi "kimse bizim gücümüzü sınamasın çok pis kınarız haa 1!!!!" deriz kapanır mevzu

• Nedense şaşıramıyorum bile

• quote:

Orijinalden alıntı: Zvjezdan

Hocam kendi yurdumda yabancıların cezalarını bizlere yansıtıyorlar. Devlet bunların acısını çıkarmak için ceza bütçesi koyuyor ve bizden çatır çatır çıkarıyor.

Sen önce 3 milyon Suriyeli mülteci kardişleimizi düşün.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

quote:

Orijinalden alıntı: Zvjezdan

Sen önce 3 milyon Suriyeli mülteci kardişleimizi düşün.

Haberde zaten Suriyeli araçlar vs. cümleler kullanılmadı. Millet artık onlara alıştı. Onlara kimse yabancı gözle bakmıyor artık.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.