Şimdi Ara

Yabancı Dilde Gramer Öğrenimi Nasıl Olmalıdır?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
70
Favori
6.499
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
48 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kitap vs.almadan ücretsiz olarak internetten de çalışabilirsiniz.
    Google'da arama yaparak gramer öğrenmek isteyenler ''dilin adı+konu adı''İngilizce yazıp arayabilirler.

Yöntem
    1.Önce Türkçe gramer öğrenin;
    quote:

https://forum.donanimhaber.com/dil-ogrenmeden-once-turkce-yi-ogren--130319545

2.Öğreneceğiniz dile ait söz dizimi kurallarını(syntax,sentence structure)öğrenin.Google'da ''Öğreneceğiniz dil+syntax'' yazıp arayın.
    3.Sonra alfabe ve telaffuz kurallarını(diphthong,triphthong) Google'da bulup not ederek mantığını anlamaya çalışın.
    4.Şimdi kitaba çalışmaya başlayın.Kitaptaki konuya çalışıp alıştırmaları çözün.
    Uyarı 1:Kitaba çalışırken anlamadığınız konulara Türkçe site,kitap veya videolardan bakabilirsiniz.
    Uyarı 2:Gramer konularına çalışırken Türkçe gramer konularıyla karşılaştırma yapmaya çalışın.
    Uyarı 3:Gramer konuları çabuk unutulan kurallardır.Bolca tekrar ve bolca alıştırma yapmadan öğrenilmez.
    Bu nedenle bol tekrar,bol alıştırma çözmek ve öğrendiklerinizi uygulamanız gerekir.

Önerilen Çalışma Süresi
    Günlük en az 3 saat çalışın.Her gün çalışın,ara vermeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rat.planet -- 5 Ekim 2019; 15:48:52 >

• Yararlı konu teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hergün nasıl gramer calısacağım diye kafayı yerken , cok basit bir anlatımla mükemmel bir konu olmuş , Allah razı olsun hocam
  • Bu bildiğin amele işi gramer öğrenme olmuş. Yok 40 örnek yok 50 örnek falan kim uğraşacak Al ELS English Grammar Inside Out günlük 10 sayfa çalışmayla 2 ayda temelli olarak bitir grameri işte. Her gramer konusuna özel yüzlerce örnek var. En önemli konulardan Gerunds Infinitives nerede o 8 konunun içinde rat?

• cetinsangu kullanıcısına yanıt
    İngilizce gramer çalışıyor musunuz bilmiyorum ama henüz konuların oturmadığı belli oluyor.
    Gerunds,Infinitives gibi konular Verb başlığı altında incelenen konulardır.
    Bu arada önerdiğiniz English Grammar Inside and Out adlı kitabı biliyorum.
    Bu kitabın konuları anlatım sırasına bakın bakalım?
    Kitap kapsamlı bir referans kitabı olmasına rağmen bazı konularda yeterli olmuyor.
    Yani bu kitabı bitirdim gramer bitti diye bir şey yok.Yine ayrıca sizin hesaplamanız da yanlış.
    Kitap 720 sayfa.2 ayda 10 sayfa çalışarak bitmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

İngilizce gramer çalışıyor musunuz bilmiyorum ama henüz konuların oturmadığı belli oluyor.
    Gerunds,Infinitives gibi konular Verb başlığı altında incelenen konulardır.
    Bu arada önerdiğiniz English Grammar Inside and Out adlı kitabı biliyorum.
    Bu kitabın konuları anlatım sırasına bakın bakalım?
    Kitap kapsamlı bir referans kitabı olmasına rağmen bazı konularda yeterli olmuyor.
    Yani bu kitabı bitirdim gramer bitti diye bir şey yok.Yine ayrıca sizin hesaplamanız da yanlış.
    Kitap 720 sayfa.2 ayda 10 sayfa çalışarak bitmez.

Bazı konularda yeterli olmuyor derken? Ne olmasını bekliyorsunuz?

Edatlar konusunu inceleyin.
  • quote:

Edatlar konusunu inceleyin.

İnceledim. Ne eksik?

Yeteri kadar edat yoktur.Böyle kapsamlı bir eser için az sayıda örnek verilmiş.
    Eğer kitap normal İngilizce öğrenenler için bir tarzda hazırlansaydı böyle bir eksiklikten söz etmek yanlış olurdu.
    Ama böylesine kapsamlı bir referans kitabı için edatlar konusu daha detaylı olmalıdır.
    Çünkü okuma işinde edat bilmek çok önemlidir.Okuma çalışmaları yaparak edat öğrenmek de bir seçenektir.
    Ama çok daha sıkıntılı bir okuma çalışması halinde gelir böyle.Edatlar aşırı önemli.
  • quote:

Yeteri kadar edat yoktur.Böyle kapsamlı bir eser için az sayıda örnek verilmiş.
    Eğer kitap normal İngilizce öğrenenler için bir tarzda hazırlansaydı böyle bir eksiklikten söz etmek yanlış olurdu.
    Ama böylesine kapsamlı bir referans kitabı için edatlar konusu daha detaylı olmalıdır.
    Çünkü okuma işinde edat bilmek çok önemlidir.Okuma çalışmaları yaparak edat öğrenmek de bir seçenektir.
    Ama çok daha sıkıntılı bir okuma çalışması halinde gelir böyle.Edatlar aşırı önemli.

Detaylı falan demişsin de yukarda kitap önermişsin detaylı değil demişsin. İndirdim baktım, edatları 1 sayfada anlatmış Madem detay detay diyorsun önersene bir şeyler, faydası olsun konunun en azından

• Hocam peki speaking için ne yapmamız lazım?
    Konuyu dikkatli okumadığınız için dediklerimi eksik anlamışsınız.
    Yukarıda önerdiğim kitaplar için bakın ne yazmışım üstte;
    Bu kitaplar sadece bilinmesi gereken temel kurallara odaklanmış.Çok detaylı değil.
    Kitaplarda temel kuralları öğrenip burada önerdiğim alıştırma veya konu anlatımında eksikleri tamamlamak temel yöntem.
    Zaten yukarı da yazdım isteyen kitap almayabilir.Google'da konuları bulabilir.

Edat öğrenmek istiyorsan al sana bir liste;
    http://www.remzihoca.com/sources/product/ZmpXUFNZUWJDTDBOaGZMSjVWaHo5dz09/yds-icin-onemli-prepositions
    Bu listedeki edatları sözlüklerde yazıp anlamlarını öğrenebilirsin.
    Sözlükler;
    http://dictionary.cambridge.org/
    http://tureng.com/tr/turkce-ingilizce
  • quote:

Konuyu dikkatli okumadığınız için dediklerimi eksik anlamışsınız.
    Yukarıda önerdiğim kitaplar için bakın ne yazmışım üstte;
    Bu kitaplar sadece bilinmesi gereken temel kurallara odaklanmış.Çok detaylı değil.
    Kitaplarda temel kuralları öğrenip burada önerdiğim alıştırma veya konu anlatımında eksikleri tamamlamak temel yöntem.
    Zaten yukarı da yazdım isteyen kitap almayabilir.Google'da konuları bulabilir.

Edat öğrenmek istiyorsan al sana bir liste;
    http://www.remzihoca.com/sources/product/ZmpXUFNZUWJDTDBOaGZMSjVWaHo5dz09/yds-icin-onemli-prepositions
    Bu listedeki edatları sözlüklerde yazıp anlamlarını öğrenebilirsin.
    Sözlükler;
    http://dictionary.cambridge.org/
    http://tureng.com/tr/turkce-ingilizce

Yahu kardeşim Allah aşkına oku şu yorumumu doğru düzgün, senin yukarda ne yazdığını belirtmişim zaten Els'deki edatlar konuşma dilinde, sınavlarda çıkan edatları yeteri kadar ele almış zaten. Remzideki edatların çoğu var elsde. İyi bak ELS'ye

Konuşma diline yabancı olduğunuz gayet belli oluyor.
    Zira o kitaptaki edatlar konuşma dili için bile yeterli değildir.
  • Teşekkürler,tüm açtığınız konular çok yararlı .
  • Yaş 21, C2 seviyesinde İngilizcem var, bir kere de açıp gramer öğreneyim demedim, bir dili kitaptan öğrenmeye çalışırsan konuşmada sıkıntı yaşarsın, beynin sürekli duyduğunu ana diline çevirmeye çalışır, vereceğin cevabı önce anadilinde düşünürsün sonra onu İngilizceye çevirip cevap verirsin ve kesinlikle verimsiz olur. İngilizce öğreneceksen Türkçe'yi unutman lazım, İngilizce'yi İngilizce olarak öğren, bu süreçte bir dile maruz kalmak çok önemli, en sevdiğin diziyi önce Türkçe altyazılı izle, sonra İngilizce altyazılı izle. İngilizce'yi bir ders gibi bir zorunluluk gibi görmeyin, bir bebek nasıl öğrenirse öyle öğrenin, dile kendinizi maruz bırakın, kitap açıp konularını çalışmayın!!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batumatu

Yaş 21, C2 seviyesinde İngilizcem var, bir kere de açıp gramer öğreneyim demedim, bir dili kitaptan öğrenmeye çalışırsan konuşmada sıkıntı yaşarsın, beynin sürekli duyduğunu ana diline çevirmeye çalışır, vereceğin cevabı önce anadilinde düşünürsün sonra onu İngilizceye çevirip cevap verirsin ve kesinlikle verimsiz olur. İngilizce öğreneceksen Türkçe'yi unutman lazım, İngilizce'yi İngilizce olarak öğren, bu süreçte bir dile maruz kalmak çok önemli, en sevdiğin diziyi önce Türkçe altyazılı izle, sonra İngilizce altyazılı izle. İngilizce'yi bir ders gibi bir zorunluluk gibi görmeyin, bir bebek nasıl öğrenirse öyle öğrenin, dile kendinizi maruz bırakın, kitap açıp konularını çalışmayın!!!

boş konuşmuşsun. altyazılı dizi film izleyerek asla kitapta öğrenebileceğin kadar detaylı gramer bilgisi edinemezsin. yabancı dizi film izlemek zaten gerekli ama gramer de gerekli. sadece biriyle olmaz.
    dipnot: C2 seviyesinde ingilizcem var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Annalise

quote:

Yaş 21, C2 seviyesinde İngilizcem var, bir kere de açıp gramer öğreneyim demedim, bir dili kitaptan öğrenmeye çalışırsan konuşmada sıkıntı yaşarsın, beynin sürekli duyduğunu ana diline çevirmeye çalışır, vereceğin cevabı önce anadilinde düşünürsün sonra onu İngilizceye çevirip cevap verirsin ve kesinlikle verimsiz olur. İngilizce öğreneceksen Türkçe'yi unutman lazım, İngilizce'yi İngilizce olarak öğren, bu süreçte bir dile maruz kalmak çok önemli, en sevdiğin diziyi önce Türkçe altyazılı izle, sonra İngilizce altyazılı izle. İngilizce'yi bir ders gibi bir zorunluluk gibi görmeyin, bir bebek nasıl öğrenirse öyle öğrenin, dile kendinizi maruz bırakın, kitap açıp konularını çalışmayın!!!

boş konuşmuşsun. altyazılı dizi film izleyerek asla kitapta öğrenebileceğin kadar detaylı gramer bilgisi edinemezsin. yabancı dizi film izlemek zaten gerekli ama gramer de gerekli. sadece biriyle olmaz.

Skype, WhatsApp video chat yapabiliriz ne kadar detaylı öğrenmişim hocam

• quote:

quote:

quote:

bana kanıtlaman bir şey ifade etmiyor. konuya yazmışsın ve insanlara yanlış bilgi veriyorsun. insanlara kanıtla bakalım burada.
    sen kendini tek sanıyorsun herhalde dizilerden, filmlerden, kitaplardan ve yabancılarla konuşarak öğrenen olarak. ben de öyle öğrendim. o zamanlar da harikaydı ingilizcem bin sayfalık gramer kitabını devirince de harika. gramer kitapları zaten çok iyi biliyorum dediğin halde hiçe atılmayacak kadar önemli etkiler yaratıyor.
    benim yıllar önceki halimsin. masumsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Annalise -- 25 Mart 2018; 14:47:59 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

bana kanıtlaman bir şey ifade etmiyor. konuya yazmışsın ve insanlara yanlış bilgi veriyorsun. insanlara kanıtla bakalım burada.
    sen kendini tek sanıyorsun herhalde dizilerden, filmlerden, kitaplardan ve yabancılarla konuşarak öğrenen olarak. ben de öyle öğrendim. o zamanlar da harikaydı ingilizcem bin sayfalık gramer kitabını devirince de harika. gramer kitapları zaten çok iyi biliyorum dediğin halde hiçe atılmayacak kadar önemli etkiler yaratıyor.
    benim yıllar önceki halimsin. masumsun.

Sadece kendi bakış açımı belirttim, her zaman böyle ingilizceyi nereden öğrendin diye sorulan birisi olduğum için benim bu konudaki görüşüm budur, hiç bir çocuk dili önünde gramer kitabıyla öğrenmez, evet gramer kitabıyla dil öğrenebilirsin ama Türkiye'de kaç lise mezunu ingilizce konuşabiliyor, evet sınavına giriyor yüksek alıyor ama konuşmaya gelince kaç kişi konuşuyor. Türkiye 12 yılda harbiden bir şey öğretemeyen tek ülke olabilir, konudaki arkadaşlara tekrar söylüyorum, ingilizce öğrenecek insan bunu ders ve zorunluluk gibi görmeyi bıraksın ve hayatına ingilizceyi dahil etsin, kendini buna maruz bıraksın, her gün en az 1 saat ingilizce duysun, youtubeda efsane kanallar var Ingilizce içerikte ve kesinlikle ilginize çekebilecek kalitede. Gidin ingilizce konuşun, ben kötü konuşuyorum diye düşünmeyin, sizi yurtdışında kimse kötü ingilizcenizden dolayı yadirgamaz sadece Türkiye'de yadirgarlar kitaptan önce temel kazanmak lazım, ama kendi kendinize kazanın, dili anlayın sonra gramer kitabıyla native kadar ingilizce bilebilirsiniz. Örneğin spoil kelimesi, spoili direk sözlükten direk en üstteki kelime olan berbat etmek olarak öğrenebilirsiniz fakat bu çok yanlış olur, birisi bana bu kelimenin anlamını sorduğunda önce 15 saniye düşünüyorum tam olarak Türkçede ne anlama gelir diye, bu az bildiğimden değil kelimeyi iyi bildiğimden dolayı oluyor, spoil genelde en doğru araya gitme anlamına geliyor yer yer mahvetmek bazen saçmak, yemeğin çürümesi olarak araya gitmişlik bozulmuşluk, tam anlatabildim mi bilmiyorum ama şunu demek istiyorum siz bu kelimenin hiç bir türkçe anlamını bilmek zorunda değilsiniz hiç bir işinize yaramaz, spoil sizin için spoil olarak kalsın, run sizin için run olsun, make sizin için make olsun, phrasal verbs çok zordur bir Türk için anlaması ve genelde ezber yaparlar, ama make gibi fiilleri olduğu gibi öğrenince phrasal verbsler kendiliğinden anlamlı gelmeye başlıyor, daha konuşurken doğal olarak kullanıyorsunuz ezber hafisanizdan değil. Çok uzun yazdım ama umarım derdimi anlatabilmişimdir, en doğrusu budur demiyorum ama benim tecrübelerime göre böyle umarım yardımcı olmuşumdur

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.