Şimdi Ara

Sorular (101. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.035
Cevap
386
Favori
171.373
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
89 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9899100101102
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam @rat.planet dil öğrenmek için çeşitli kitaplar öneriliyor fakat evde çalışmak için ayrı, sınıfta çalışmak için ayrı kitaplar var. Bunun farkını nasıl anlayabilirim? Ben kursa gitmeden birkaç dil öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    Hocam öncelikle bizden bıkmadan cevap verdiğiniz için ayrıca çok çok teşekkür ederim. Siteye girdim fakat birkaç sorum daha var almanca öğrenmekle ilgili sizinle konuşmak istediğim, size ulaşabileceğim herhangi bir yol var mı acaba? Teşekkürler yeniden, hürmetler iyi akşamlar.
  • Herkese merhabalar. Ben YKS sınavına hazırlanan bir öğrenciyim ve üniversite bölümümü İngilizce okumak ve sonrasında yurt dışında staj eğitimi almak ve orada kalmak istiyorum. Tabii ki bunları yapabilmek için rutin kullandığımız İngilizce yeterli olmuyor. Hem ileriki kariyerim hem de kişisel gelişimim açısından akademik düzeyde İngilizce konuşabilmek istiyorum. Acaba bunu nasıl geliştirebilirim? Siz eğer geliştirdiyseniz nasıl yaptınız? Lütfen tecrübelerinizi paylaşınız.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • English for Everyone serisi olabilir.4 kitap 4 alıştırma kitabı.Anlatım İngilizce.Anlamadığınız konularda Türkçe kaynaklara bakmanız gerekir.Çok kaliteli bir kitap serisi.

Kitap istemiyorsan şu konuya bakabilirsin;https://forum.donanimhaber.com/ingilizce-ogrenme-onerisi-kaynaklar-calisma-programi--120127902
  • Breakingg B kullanıcısına yanıt
    Kendi kendine çalışmak için hazırlanmış kitaplarda coursebook self-study yazar.
    Sınıf veya kurslar için hazırlanmış kitaplar sadece coursebook yazar.
  • Akademik İngilizce için konuşma temeli de önemli.
    Bu nedenle BENİM ÖNERİM(başkası katılmayabilir) akademik İngilizce öncesinde bolca İngilzice altyazılı dizi izleyip dinlediğin diziyi telaffuz etmektir.Kelime,gramer,konuşma geliştirir.Bunun üzerine akademik İngilizce inşa etmek çok daha kolaydır çünkü geriye akademik kelimeler,günlük dilde kullanılmayan bu alanda kullanılan edatlar,bağlaçlar kullanılır.
    @rar.planet Peki hocam ben fransızca ve almanca öğrenmek istiyorum. Sizin burda önerdiğiniz kitaplar (Grammaire Progressive Du Français ve Grammatik serileri) kendi kendine çalışmak için uygun mu? Dilleri de ingilizce değil galiba.

• Breakingg B kullanıcısına yanıt
    Fransızca ve Almanca için önerilen o kitaplar CEFR sistemine uygun.
    Yani gereksiz ve fazlasıyla detaylı,işe yaramayan tek bir cümle bile bir yok.

Almanca kitapların sitesinde yazıyor;https://www.schubert-verlag.de/a-grammatik.php
    Birinci paragrafta hem kurs hem de bireysel çalışma için uygun olduğunu yazıyor.

Fransızca kitaplar da uygun;https://www.cle-international.com/adolescents/grammaire-progressive-du-francais-niveau-intermediaire-4eme-edition-livre-cd-livre-web-9782090381030.html#descriptif
    un usage souple kısmında yazıyor.
    Hem kurs hem de bireseysel çalışma için uygun olduğunu yazıyor.

Her iki kitap serisi de CEFR standartlarına uygun sınavlar için de önerilen kaynaklar.
    Bu kitaplara çalışırken yapılması gereken en önemli detay gramer konularına çalışırken Türkçe kaynak da kullanmaktır.
    Bu arada Fransızca kitapların güncel baskısı gelmiş görünüyor.Almayı düşünürsen son baskı al.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rat.planet -- 24 Şubat 2020; 18:9:5 >

Teşekkürler

• Önceki konunuzda tavsiye ettiğiniz düzen ile başladım aynı şekil devam ediyorum. In Use serisindeki ilk kitap bitmek üzere kitabı da bitirip grammar konularının çoğunun bitmesini bekliyorum. 3.kitap daha çok akademik seviye için tavsiye edilmiş hep sizce 3.kitabı da bitirmeli miyim ? 2.kitaba geçtiğimde a2-b1 seviye kitap okumamı tavsiye eder misiniz yoksa şuanlık sadece grammar mi çalışayım
    @rat.planet

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emple -- 10 Mart 2020; 20:27:10 >
  • Emple kullanıcısına yanıt
    Bence bitir.Bundan birkaç ay önce olsa bitirme gerek yok derdim.
    Fakat sonradan insanlar bir şey okurken,izlerken neden böyle bir cümle var,anlayamadım hissine kapılıyor.
    Günlük hayatta çok fazla gerekmiyor ama kitap okurken lazım.
    3.kitapla süreci tamamlamış oluyorsun.Hayır sadece gramer çalış.Ama hızlıca değil,anlayarak,Türkçe ile karşılaştırarak,tekrar ederek.Başarılar.
  • Senelerdir tek dil üzerine kendimi geliştirdim oda ingilizce oldu.Dikkat ettimde akademik ingilizce öğrenirken bi süre normal hayatta da kullanamadığımdan (kullansamda insanların seviyesi düşük anlamıyorlar) kelimeleri unuttuğumu farkettim.Kaldı ki genel ingilizcedede çok uzun süre bi kelime görülmediğinde anlamını hatırlaması zor fakat kelimeyi şekil itibariyle hala hatırlayabildiğimi ben bu kelimeyi biliyorum dediğimi farkettim. Kıssadan hisse 2.dil öğrenmek istemedim çünkü ingilizce bir deniz gibi hergün farklı şeyler öğreniyorum ve sonu gelmiyor.

Siz nasıl cesaret ettiniz de birden fazla dil öğrendiniz?
    Öğrendiğiniz farklı dillere ait bu kadar çok kelimeleri hatırlamak için ne yapıyorsunuz?
    Bir değil birkaç dil diyorsunuz hangi birinden başlayıp diğerine vakit buluyorsunuz?
    diyelimki 5 dil öğrendiniz bu 5 ildede kendinizi yeterli bir seviyeye getirdiğinizi düşünüyor musunuz?
    A dilinde advanced'siniz peki B dilinde intermediate iseniz ve B diline çalışırken A dilide zamanla körelmiyor mu?
    Bana ingilizceden başka dil öğrenmek için mantıklı bi yorum yapar mısınız?

sevgilerle...

• VolcanoPower kullanıcısına yanıt
    Evet akademik dil daha da çabuk unutulan bir şeydir.Hem okumak hem de dinlemek gerek.
    Ne kadar zor olabileceğini anlayabilmek için çalıştım ben.Sınav gibi hedefim yoktu.
    Sadece bir yabancı diziyi izlemek için çalıştığım dil oldu.Sonra çalışmadım.
    Okumaya ve dinlemeye fakat ciddi süre ayırmayınca unutuluyor.Birçok kelimeyi unuttuğumu fark ediyorum.
    Yeterli seviyeneden ne kastediyorsun? C1,c2 falan ise öyle değil.Çünkü geldiğin seviye yerinde durmuyor.
    Ne demek yerinde durmuyor
    İki ay boyunca bir şeyler okuyup dinlemezsen,hatta konuşma çalışması yapmazsan unutma hızlanıyor.
    Gramer,kelime çabuk unutulan şeyler.
    Özetle hedefim seviye ilerletmek ve sınavlara girmek olmadığı için çok çalışmıyorum.
    Zaten diziyi yada kitabı izleyip anlayabildiysem yeterli diyorum.
    Çünkü artık bir dilde belli seviyeye ulaşıp onu sınav ile kanıtlamak daha da zorlaşan bir şey.
    Sürekli çalışmak gerek.Her sene sınavlar zorlaşıyor.
    Sanırım unutmuş olsam da en büyük faydası nasıl çalışılacağını öğrenmek oldu.

Herhangi bir dil öğrenmek için kimse seni ikna edemez.İkna etse bile belli süre sonra etkisi geçer.Çalışmayı bırakırsın.Bu nedenle sizin karar vermeniz gerekir.Zaten o dili mesleğinizde yada günlük hayatta kullanmayacaksanız benim gibi unutursunuz.

Cok tesekkur ederim sanirim hergun gazete okuyacagim cogunlukla

• @rat.planet hocam dediğiniz seviye testini yaptım ve %57 çıktı. Nasıl bir çalışma yapmam gerekiyor. Ağustos ayına kadar b2 bitirebileceğim bir düzen var mi ?

• Hocam merhaba,

konuyu silmişsiniz üzüldüm yeni basit öneriler ile ilgili yeni bir konu gördüm sadece, umarım sizi üzen şeyler olmamıştır, 2 ay önce sizin önerilerinizi çıktı almıştım okudum hepsini şu anda bir konuya bakayım dediğimde kaybolmuş.

Öncelikle yazdıklarınız gerçekten çok değerli, keşke lisans döneminde görseydim.

Biraz kendimden bahsedip zamanınız var ise sizden öneri almak isterim .

Şu anda doktora yapıyorum, ayrıca öğretim görevlisiyim meslek yüksekokulunda iyi bir akademisyen olmak için ingilizce gerekli hale geldi,

lisede hazırlık okudum zorlanarak geçtim. hacettepe sosyal hizmeti kazandım hazırlık okudum prof sınavında kaldım yaz okulunda kaldım, atacağız dediler seni bir kursa yazıldım sonra zorla da olsa c1 seviyesi ile geçtim. :)

Üniversitede derslerimizin %30 u ingilizce idi ezberleyip giriyordum sınavlara onları da bir şekilde hallettik .

Sonrasında akademi düşündüğüm için yds çalıştım ama hep 35-40 aldım :)

İngilizce yüzünden hacettepe yüksek lisansı kazanmama rağmen, ing puanım olmadığı almadılar beni :) başka yerde yapmak zorunda kaldım

Ardından yökdil i çıkardılar ve ordan 62.5 aldım doktoraya başlayabildim :)

Sosyal Politika doktorası yapıyorum alanım sosyal hizmet, ön yargılarım vardı ingilizceye ama artık yeter diyorum çünkü yabancı kaynakları translate koyup okumaktan sıkıldım uzun da sürse bu işe koyulmaya karar verdim ilk 6 ay günde 2 saat ayırmayı planlıyorum(sizin öneriniz 3 saat ama bu benim için çok zor :) )

tarafıma tavsiyeleriniz olursa ya da forumda paylaşmış olduğunuz 6 basamak öneriler dışında okumamı önerdiğin bir yer varsa hepsini zevkle okurum.

Şimdiden teşekkür ederim.

• edsamu kullanıcısına yanıt
    Konuyu değiştirdim evet.Çünkü o zaman forumda üniversite,mühendislik öğrencileri ağırlıktaydı.
    Daha çok kelime öğrenmeye yönelikti.
    Şimdi genel olarak İngilizce öğrenmeye yönelik bir konu hazırladım.
    Yani o konu eksik ya da yanlış olduğu için değil daha çok üniversite öğrencileri ve sınavlara hazırlananlara göre olduğu için değiştirdim.

Tam olarak hangi sınava gireceksiniz anlamadım
    YDS mi YÖKDİL mi?
    Eğer amacınız bu sınavlara veya TOELF,IELTS gibi sınavlara girmek ise Grammar in Use almanız gerekli.
    Çünkü o 2 kitap CEFR sistemine göre hazırlanmış içeriğe sahip.

Şuanki seviyeniz ortalama hangi düzeyde?

Seviye ve gireceğiniz sınava göre tavsiye vermek daha doğru olur.
  • sınava falan girme amacım yok hocam, tamamen ingilizce öğrenmek artık sınav derdim kalmadı yökdil den sonra, sosyal bilimciyim okuma(çoğunlukla akademik) anlama ve konuşmayı geliştirmek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edsamu -- 13 Nisan 2020; 19:25:31 >
  • edsamu kullanıcısına yanıt
    O zaman yapılacak şeyler şunlar olabilir;

1.İngilizce gramer öğrenmek.
    2.İngilizce 4 dil becerisini(dinleme,konuşma,okuma,yazma)geliştirmek
    3.Akademik kelimeleri öğrenmek için çalışmalar yapmak(makale okumak)

Bu 3 aşama sırasıyla yapılmalı.Birinci bitmeden 2.ye geçme.Gramer çok önemli.

1.madde için şu konudaki gramer bölümündeki gibi çalışın.
    https://forum.donanimhaber.com/ingilizce-ogrenme-yontemi--142155041
    2.madde için ben en etkili olanın dizi izlemek olduğunu düşünüyorum.Filmler bile tam etkili olmuyor.
    Dizi uzun süre tek bir konuyu aynı kişiler anlattığı için daha etkili.
    Tabiki her dizi İngilizce öğrenmek için uygun değil.Basit anlatımlı diziler seçmek gerekir.https://forum.donanimhaber.com/ingilizce-ogrenme-yontemi--142155041
    Bu konuda gerekli bilgiler var.

Yazma becerisi dizi ile gelişmez.Buna yönelik kalıpları öğrenmek gerekir.Buna yönelik kitaplar var.

Başarılar.

• Hocam bir sorum olacak ingilizce öğrenmek için illaki bir kursa kaydolmaya ihtiyaç var mı ve orta seviyede bir duruma erişmek için günde kaç saat çalışılmalı ve neler yapılmali

• 
Sayfa: önceki 9899100101102
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.