Şimdi Ara

1

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
64
Favori
12.987
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rat.planet -- 24 Şubat 2020; 23:23:38 >

• Bu konuyla Türkiye'de binlerce insana yabancı dil öğretmiş olacaksınız, çok teşekkürler.
  • faydalı konu up
  • Siz hyperpolyglot musunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7581748F8 -- 8 Ocak 2018; 19:4:25 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Flemenkçe'de istiyoruz ... :))
  • Hayır.
    Bunu diyebilmek için en az 5-6 dilde normal düzeyin çok üstünde bir seviyede olmak gerekir.
  • musab23 M kullanıcısına yanıt
    Aslında gerek yok çünkü şu yöntemi uygulasanız daha etkili olur;
    https://forum.donanimhaber.com/tum-diller-icin-onerilen-dil-ogrenme-sistemi--130321026

Biraz deneyin.Beğenmezseniz birkaç güne Flemenkçe için ayrı bir konu açabilirim.Yalnız Türkçe kaynak yok.
    Önereceğim gramer kitapları İngilizce.
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    Hocam şöyle bi kaynak buldum işe yarar mı ?
    https://tr.scribd.com/doc/216454272/Dutchgrammar-in-Turkish-versie-1-1-pdf
  • musab23 M kullanıcısına yanıt
    Güzel bir kaynağa benziyor.Fakat detaylı değil gibi.83 sayfa.Tüm konular olmayabilir.Tek tek incelemek gerek.
    Ama en azından iyi bir noktaya getirecek düzeyde bir kitaba benziyor.
  • Merhabalar, kitap bölümünde yazdığınız öneri üzerine soru sormak istedim. 5 kelimenin günde az olduğunu ve hatta 50 gibi benim için uçuk olan bir sayı söylemişsiniz. Düzenli çalışan biri için günde 50 kelime fazla değil mi? Bunun cümle içinde kullanımına alışmak, telaffuzuna alışmak, ezberleyip unutmamak ve kullanmak gibi bölümleri var. 50 kelimeyi düzenli bir şekilde ve en önemlisi verimli olarak nasıl öğrenebiliriz ki? 5 ay önce dördüncü öğrenmekte olduğum dil olarak Almanca'ya başladım. Günde 20 kelime ile başladım ve verimli olmadığını düşündüğüm için şu anda günde 5 kelime ile ilerliyorum. Sizce çok mu yavaş gidiyorum?

Konuda 50 mi? diye sormuşsunuz. Belki 50 önermiyorsunuz ama tam anlayamadığımdan ötürü öyle yazdım. 20 ve yukarısı her sayı yukarıdaki tabirlerime uygundur.

quote:

Yanlış mı yazdınız yoksa doğru mu? 5 mi 50 mi?
    Eğer 5 ise bence az.
    Burada yaptığınız hata ise sadece kelime ve okumaya odaklanmak(hadi grameri de ekleyelim) dil öğrenmek sayılmaz.
    İyi düzeyde öğrenebilmek için 4 beceride çalışmalar yapmanız gerekiyor.(okuma,yazma,dinleme,konuşma)
    Yazdığınız kelime öğrenme tarzı da yanlış daha doğrusu eksik.Telaffuzlarını da öğrenmeniz gerekir.Başarılar.

• Hayır o anlamda değil.Soruyu soran kişi 5 yazmıştı ben acaba 50 mi yazdı diye düşündüm o nedenle 50 cevabını yazdım.
    Bakın hiçbir insan size günlük şu kadar kelime öğrenmelisin diye kesin bir sayı veremez.
    Fakat kime sorsanız size günlük 5 kelimenin yetersiz olduğunu düşündüğünü söyleyecektir.
    Zira dile hakimiyet açısından öğreneceğiniz kelime sayısı çok önemlidir.

Size önerim şunlar;
    -''Her gün şu sayıda kelime ezberlemeliyim'' diye bir hedef koymayın.Bu yanlıştır.
    Burada sizin hedef koymanız gereken şey ''bu dili öğrenmek için bugün ne kadar çok okuma,dinleme,konuşma,yazma çalışmaları yaptım?''olmalıdır.Buraya yazdığım bu çalışmaları önem sırasına göre yazdım.Gramer de çok önemli.
    Burada da genelde çalışanlar hata yapıyor.Bir günde bu 4 beceriye birden çalışılacak gibi düşünebilirler.Bu zorunlu değil.Bir gün okuma başka dün dinleme olabilir.Önemli olan o gün o çalışmada yaptıklarınızın verimli olmasıdır.
    Çünkü bu kelime öğreniminde çok önem verip dilin bütününü(okuma,konuşma,dinleme,yazma) ve gramere önem vermeyen çok insan var.
    Halbuki kelime öğrenimi genel olarak sadece okuma çalışmaları ile ilgili.Diğerleri eksik kalınca gelişim tek yönlü kalıyor.
    -Düzenli çalışmaya çok özen gösterin.Düzenli çalışmak dil öğreniminde aşırı önemli.Çok çok önemli çünkü bilgileri unutmazsınız ve üzerine ek bilgi eklersiniz.Ama mesela 1-2 hafta ara verince yaptığınız 3 haftalık çalışma boşa gider.(Bu rakam kesin,doğru değil sadece önemini anlatmak için yazdım).
    -Kelime öğreniminde birçok etkili şey var ama en önemlisi okumaktır.Fakat çok üst düzey metinleri okumak değil.
    Normal zorlukta,içinde fazla teknik kelime geçmeyen genel olarak kullanılan kelimeler olmalı.
    Romanlar bu için kullanılabilir.

Sonuç olarak size önerim imzamdaki Tüm diller için öğrenme yöntemi var.Oradaki konuyu uygulayın.Tüm detaylar var;
    https://forum.donanimhaber.com/tum-diller-icin-onerilen-dil-ogrenme-sistemi--130321026

Önerdiğim gibi Harry Potter üzerinden çalışırsanız birkaç ayda iyi düzeye gelirsiniz.

Konuya baktım ve önerilerinizi dikkate alacağım. İlerde gelişim durumuna göre gelip bu mesajımı editler ya da o konuya yazarım. Çok teşekkür ederim.
  • @rat.planet hocam eklemiş olduğum kaynaklar japonca dil bilgisi ögrenmek için uygun mudur göz atabilirseniz sevinirim.

http://dosya.co/gxio878ie3iy/Nusret_Sancakli_-_Japonca_Dilbilgisi_1.PDF.html

https://yadi.sk/i/3o55nG6t3TzPb6
  • skip-60 kullanıcısına yanıt
    Bir gramer kitabını önerebilmek için her konuyu tek tek incelemem ve diğer kitaplarla karşılaştırmak gerekiyor.
    Şuan buna ayıracak vaktim yoktur.
    Japonca çalışan bir arkadaşım şu kitabı öneriyordu;
    Şu kitapları incele;
    Schaums Outline of Japanese Grammar(başlangıç için daha basit)
    Modern Japanese Grammar (standart bir kitap.)
    Japanese: A Comprehensive Grammar (çok detaylı kitap)
  • ben youtube'dan ögreniyorm..eskiye göre daha iyiyim benim 3-5 aylık yurtdışına dil okuluna gitmem şart yurtdışıda 5 aylık yaşamışıgım var
    bu kurlar yüzünden gidemyecem gibi gözüküyorrr
  • Hocam merhaba. Önceden İngilizce hakkında konuşmuştuk. Bölümüm gereği birden fazla dil öğrenmem gerekiyor. Uzun araştırmalar sonucu iki dili öğrenmekte karar kıldım. Almanca ve Rusça. İngilizce de okuma olarak B1-B2 seviyelerinde olsam da konuşma ve dinlemeyi de geliştirmem gerekiyor. Ama bunun dışında ikinci bir dil öğrenme çalışması yapsam da olur mu ? Ya da önce İngilizceye yoğunlaşıp onu hallettikten sonra mı diğerlerine geçeyim ? Sizce hangisi iyidir ? Birde önce Almancaya mı başlayayım yoksa Rusçaya mı ?

• dcq.234 D kullanıcısına yanıt
    İngilizce'de upper-intermediate seviyesine gelmeden başka dil öğrenmek biraz zorlaşır.Önce seviyenizi bu düzeye getirin.

İşine en çok hangi dil daha çok fayda sağlıyorsa onu öğren.Öğrenme isteği olduktan sonra zor falan diye söyleyenlere kulak asma.Yeterli motivasyon ve çalışma sonunda öğrenilmeyecek dil yoktur.
  • Merhaba hocam

Sorumun hangi konunuza uygun olduğunu bilemedim o yüzden bütün konularınizi kapsayan buraya sormak istedim

Ben önümüzdeki 9 Eylülde yapılacak yds sınavına hazırlanmak istiyorum. Hedefim en az 90 puan almak. Girmek istediğim yer 85 puan barajı koydu ama ben 90 alıp garanti olsun istiyorum.

Martta girdiğim yökdil sınavından 92.5 aldım. Nisan'daki yds sınavından ise 67.5 aldım. Önümüzdeki ydsye kadar yaklaşık 3 ay var. Bu 3 aylık süre zarfında 67.5 olan yds puanımı 90a nasıl çıkarabilirim? 22.5 puan daha yani yaklaşık 17 18 soru daha fazla yapmam lazım. Sizce 3 ayda bu mümkün müdür? Ve nasıl bir çalışma yöntemi izlememi önerirsiniz?

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Di Zetemeno -- 27 Mayıs 2018; 19:18:48 >
  • YDS ile ilgili bir konu açmıştım o konuya bakabilirsiniz.
    Yalnız süreniz az kalmış.Bir öneride bulunmam biraz zor.Yanlış bir öneri vermek istemem.
    Kendinize göre bir çalışma programı oluşturun.
    Bakacağım hocam sağ olun.

O konunun linkini de ilk mesaja koyarsanız diğer arkadaşlar için kolaylık olabilir.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.