Şimdi Ara

Yaban Hayat (315. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
6.499
Cevap
23
Favori
170.119
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 313314315316317
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bu işin üzerine gider ve yeterince emek verirseniz eminim siz de kendi fotoğraflarınıza bakarken keyif alır duruma gelirsiniz. Bu iş için iyi ekipman şart ama doğru netleme, ışık kullanımı, makineyi doğru ayarlarda kullanma ve fotoğrafı raw çekip düzgünce işleme gibi konularda insanın kendini geliştirmesi gerekiyor. Benim bu ekipmanı ilk aldığımda çektiğim fotoğraflara da ben bakmak istemiyordum. :)
  • keynowski K kullanıcısına yanıt
    Hocam olaya az çok hakimim.Söylediklerinize ek olarak sizdeki fotoğrafların optik kalitesi çok iyi.

Yine geçenlerde 5D mark3 ve 24-105L(24-70 de olabilir) ile çekilmiş sıradan fotoğrafları incelemiştim.Renkleri muazzamdı.

Ben bir de yakın plan/kuş ve makro çekimleri seviyorum.Bu aralar ekonomik sıkıntılar var.Halledince L serisi bir iki tane almayı düşünüyorum.Özellikle sizdeki 400mmyi.

Siz tüm fotoğrafları raw mı işliyorsunuz yoksa özel olanları mı ?
  • Emphire kullanıcısına yanıt
    Evet hocam fotoğrafların hepsi raw çekildi. Ben hem Canon 70D' de hem de Olympus E-M1' de hep raw çekim yapıyorum. Size de kesinlikle raw tavsiye ederim. L serisi lensleri ben de çok beğeniyorum (bir çoğunu). İmkanım olsa idi 5D Mark IV üzerine sistem kurardım. (şöyle 500 ya da 600mm f4 lensli :) ) Ama kuş için her açıdan en uygun lens 400mm f5.6L' dir. Geniş diyafram ve is (titreşim önleme) ne yazık ki çok çok pahalıya satılan özellikler, hele de super tele lens sınıfında... 400mm f4 do is ii, 400mm f5.6L' nin 5 katı fiyata satılıyor. Keskinlik, netlik gibi konularda ama bu iki lens kafa kafaya yarışır bence. (şu ana kadar gördüğüm fotoğraflar da bunu destekliyor.) Eğer yaparsalar 500mm f5.6L, en fazla 30cm uzunluğunda ve 2kg' yi fazla aşmayan ve de fiyatı 2000$' ı fazla aşmayan ve kalitesi de 400mm f5.6L ayarında bir lens olsa harika olurdu. :)
    Teşekkürler hocam bilgilendirdiğiniz ve vakit ayırdığınız için.

Tamron 70-200 g2 çok başarılı ama kuş için yetersiz.

Flickr:Tamron SP 70-200mm f2.8 Di VC USD G2
  • Kuyrukkakan...

Yaban Hayat
    Northern Wheatear by keynowski, on Flickr

Taşkuşu...

Yaban Hayat
    European Stonechat by keynowski, on Flickr

Çaprazgaga...

Yaban Hayat
    Red Crossbill by keynowski, on Flickr

• Fotoğraflar çok iyi, izlerken büyük keyif aldım :)
    Elinize sağlık hocam.Hocam mümkünse bir tanesinin kropsuz raw yada jpeg makineden çıktığı gibi yükleyebilirmisiniz?
  • @ademyagiz, @Emphire teşekkürler arkadaşlar. Bu son çaprazgaga fotoğrafının raw halini direkt jpg olarak kaydedip yüklüyorum o halde...Umarım fikir verir. Ama flickr' da izlemeye kapalı olarak paylaşıyorum...

Yaban Hayat
    IMG_8739 by keynowski, on Flickr

Çok güzel kareler paylaşmışsınız elinize sağlık. :=)

Şunu bir yakından çekemedim.
     Yaban Hayat
  • ŞahEser Ş kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkürler hocam. Biraz uzak kalmışsınız ama yine de gayet güzel olmuş İzmir yalıçapkını...Bazen kuş türü açısından sizin oraları kıskanıyorum. :) Ülkemizin güney ucunda muhtemelen asla göremeyeceğim türler var. Ama yine de belli olmaz, belki bana da görmek kısmet olur. :)
    Teşekkürler hocam.Bu lensi gözüme kestirdim.İlk fırsatta edineceğim bir tane.
    Aslında bir çok tür mevsimine göre kuzeye doğru da kayıyor. Uygun bir zamanda yolunuz bu taraflara düşerse yardımcı olmaya çalışırım. Ben de Urfa taraflarına bir gideyim istiyorum fırsat bulursam...
  • Yalıçapkını poz vermiş harika hayvan

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • izmir yalıçapkını da kertik bana :) güzel poz vermiş.
  • Orman alaca ağaçkakanı...

Yaban Hayat
    Great Spotted Woodpecker by keynowski, on Flickr

Elinize sağlık çok güzel. Burada da alaca olanı var ama doğru düzgün çekemedim.

Taş kuşu
     Yaban Hayat
  • ŞahEser Ş kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam. Taşkuşu da fonu, tüneği ve netliği ile çok güzel olmuş. Elinize sağlık. Havalar ısınınca ormanlık alanda çeşme başı bulup kamuflajda beklemek ağaçkakan çekmek için en uygun çekim tekniklerinden sanırım. Ben öyle yapıyorum. :) Çeşmeye hangi türlerin geleceği de merakımı ve heyecanımı arttıran bir durum oluyor.
  • Karabaşlı iskete (2018)

Yaban Hayat
    Eurasian Siskin by keynowski, on Flickr

Nefis,dal olmasaymış efsane olacakmış,renkler harika

Kuşların cinslerini nasıl biliyorsunuz.Mesela bunu bizim bahçede çektim.Cinsi nedir ?

Yaban Hayat
  • Emphire kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam. Zamanla tanıyorum kuşları. Bu konuda kitaplar da var. Telefonuma bir uygulama da yükledim. (Colin' s Bird Guide). Ama en çok www.trakus.org' dan yararlanıyorum. Orada bilmediğimiz türleri tanımlıyorlar.
    Fotoğrafını çektiğimiz kuşların türünü sorarken fotoğrafın çekildiği tarihi de belirtmek gerekebiliyor. Ben sizin fotoğraftaki kuşları "karabaşlı çinte" ye benzettim. Sanırım genç bireyler ve sanırım Haziran ayı gibi çekmişsiniz; doğru mu? :)
    Erişkin karabaşlı çinte böyle görünüyor...

Yaban Hayat
    Black-headed Bunting by keynowski, on Flickr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keynowski -- 19 Şubat 2018; 20:48:55 >

• 
Sayfa: önceki 313314315316317
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.