Şimdi Ara

Yaban Hayat (270. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.499
Cevap
23
Favori
170.133
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 268269270271272
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Teşekkürler,sağolun.
    Havalar ısınsın da en iyi ışık günün hangi saati oluyorsa ona göre araziye çıkacağım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aslında günün tamamını kullanmak vs açısından sanırım en iyisi sabahın ilk ışıkları. Işık iyi oluyor, hem börtü böcek de çekiyorsanız daha kendilerine gelememiş oluyorlar ve adeta poz veriyorlar. Çiğ damlaları falan süsü oluyor. Ortalık tenha oluyor, piknikçiler vs olmuyor.

Ama ben konformist bir insan olarak, mecbur kalmadıkça o saatte kalkmam, kalkamam. O nedenle benim favori saatim, güneşin tepeden indiği, daha sıcak tonlara kavuştuğu fakat gücünü tamamen yitirmediği ikindi ve akşam üstü zamanıdır. Hem bu saatte güneşin belli bir açısı olduğu için, nerede durup kadrajınızı nereden ne tarafa kuracağınızı kestirmek kolaydır. Ayrıca güneş giderek alçaldıkça farklı ışık ve tonda fotoğraflara imkan tanır:

Yaban Hayat
    IMG_3564c by Turan Kalkandelen, on Flickr

Yaban Hayat
    IMG_3506c by Turan Kalkandelen, on Flickr

Ama tabi benimki çok amatör bir yaklaşım, işin aslı çekeceğiniz kuşun aktivitesini de dikkate alarak çekim saatini belirlemektir herhalde..

• tabi illa sabah erken çıkılacak, akşama kadar beklenecek diye bir kural yok, sabah erken çıkmanın nedeni beslenmeden dolayı daha çok kuş görülebiliyor, ikincisi de kamuflaja girilecekse kuşların haberi olmadan kamuflajda olmak:) tabi ışık güzel oluyor orası başka. bu arada martılar güzel olmuş. özellikle ikincisi..
  • Teşekkür ederim, eskilerden abi. Artık buraya sadece sizinkilere bakmaya geliyorum.
  • Ben araziye çıkınca kuşu gördüğümde yaklaşıp hemen fotoğrafını çekmeye çalışıyorum. Işık artık nasıl denk gelirse :), çok fırsat da olmuyor ışığı düzgün ayarlamaya...

• Meğer rahmetli de bizdenmiş yahu:

Yaban Hayat

(Mustafa Koç)
  • Allah rahmet eylesin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• ercan69 kullanıcısına yanıt
    Çok güzel elinize sağlık, kuşun türünü ben bilemedim. Biliyorsanız ya da bilen varsa bizleri aydınlatırsa sevinirim :) Tavşancıl olabilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keynowski -- 21 Ocak 2016; 23:28:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: keynowski

Çok güzel elinize sağlık, kaya kartalı galiba?. Şahinden başka bir tek kerkenez görebildim yırtıcı kuş. Kısmet olsa da kartallar, akbabalar da görebilsek :)

teşekkür ederim.şu anda elimde 400mm den başka ekipman kalmadı ve kamuflaj çadır.scotter.dürbün.yüz makyajı.çadır.kahve makinası.güneş enerjisi şarj etme aleti.tüp gaz yemek ve kahve yapmak için.doğa ekipmanlarını tamamladım.şu anda 800mm ve gövde aldıkdan sonra bu sene ağırlık kuş hayatı elimden geldiği kadar paylaşırım sizlerle
  • Bayağıdır "bayağı şahin" paylaşmadım. :)

Yaban Hayat
    Common buzzard by keynowski, on Flickr

• ben yarın bir tur atacam, güzel olmuş selamar.
  • Teşekkürler @ademyagiz
    Üstteki bayağı şahinle aynı gün çekilen ama yanlış odaklama sebebiyle berbat ettiğim ve kuş gölgede olduğu için ilk önce normal şahin zannettiğim; evde bilgisayarda bakınca KIZIL olduğunu anladığım şahini de paylaşayım. Umarım kısmet olur da yine KIZIL ŞAHİN de çekebilirim. :) Yanlış odaklama sebebiyle flickr' da paylaşıma açmadım fotoğrafı...

Yaban Hayat
    Long-legged buzzard by keynowski, on Flickr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keynowski -- 25 Ocak 2016; 22:03:23 >

• Bence fena görünmüyor :)
  • Teşekkürler hocam, paylaşayım bakalım flickr' da :)
  • Uzak mesafe - kötü ışık - ucuz lens birleşince kötü fotoğrafta kaçınılmaz oldu
    Uzak olduğu için serçe niyetine çekmiştim bilgisayrada ispinoza benzettim Ama hala emin değilim
     Yaban Hayat
    Fringilla - İspinoz - 1 by OmarDaing, on Flickr

• dişi ispinoz :)
  • Hedef kilitleme sistemi :)

Yaban Hayat
    Target locking system by keynowski, on Flickr

• keynowski K kullanıcısına yanıt
    Süpeeeer :)
  • Teşekkürler :)

• 
Sayfa: önceki 268269270271272
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.