Şimdi Ara

Yaban Hayat

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6.499
Cevap
23
Favori
170.036
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Adından da anlaşılacağı gibi; doğada özgürce yaşayan canlıların fotoğraflarının ve bilgi paylaşımının yapıldığı bir başlık olsun istedim. Sıkı takipçisi olduğum kuşlar, kelebekler ve sürüngenler ile ilgili çok güzel siteler var onları da yazayım;

1-www.trakus.org ( Türkiye'nin Anonim Kuşları )
    2-www.trakel.org ( Türkiye'nin Anonim Kelebekleri )
    3-www.tramem.org ( Türkiye'nin Anonim Memelileri )
    4-www.adameros.org ( kelebekler üzerine )
    5-www.turkhertptil.org ( sürüngen ve amfibiler üzerine )
    6-www.kazimcapaci.com

Unuttuğum veya bilmediğim başka siteler de varsa listeye ilave edebiliriz. İlgi gösteren herkese şimdiden teşekkür edip bir kaç fotoğraf paylaşarak konuyu açmış olayım:)

Büyük Tarakdiş
    Bostancı sahil
    D300 + 300mm f/4 + 1,4 tc

Yaban Hayat

Turuncusüslü
    Gebze, Eskihisar
    D40x + 105mm vr

Yaban Hayat

Sincap
    Beypazarı, Ankara
    D300+300mm f/4+1,4tc

Yaban Hayat

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ademyagiz -- 11 Nisan 2012; 23:56:16 >

• Hadi bakalım konu herkese hayırlı olsun
  • Kendi paylaşımlarıma başlıyayım.Artık herkes öğrendi bu fotoları ancak yenileri için çok az kaldı

Nikon D5000 + Sigma 150mm Macro + Nissin Di622 Mark 2 Flaş + RimeLite SoftBox + Manfrotto Monopod

Yaban Hayat

Yaban Hayat

Yaban Hayat

Yaban Hayat

Yaban Hayat

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Güzel makrolar, eline sağlık :) özellikle lampides ve sarı azamet süper olmuş :)

Bu arada bahara girmiş olduk, kelebekler ve diğer böceğimsi canlılar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladılar :)
  • Ellerinize sağlık arkadaşlar bende en sevdiğimi paylaşıyım.

Çıtkuşu
    A33+ Tamron 200-400mm

Yaban Hayat

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocyigitosman -- 4 Nisan 2012; 21:40:35 >
  • Bildiğim kadarı ile Türkiye'de yaşayan en küçük ikinci kuş. Yalnız boyundan büyük ötüşü vardır, ortalığı birbirine katar :) Elinize sağlık..
  • Güzel konu, zenginleşirse çok güzel bir albüm olur
    Ben de bir katkıda bulunayım. Kuşların göç rotalarıyla ilgili bir yazı eklemiştim.
    http://forum.donanimhaber.com/m_59412244/tm.htm
    Kuş fotoğrafçılarının işine yarayabilir

Bu da özellikle kanat renklerini çok sevdiğim, hepimizin bildiği saksağan.
    Ülkemizde bulunan türün cins ve tür adı "pica pica"

f/8, 1/2000sn, iso500
    Anadolu Üniversitesi / Yunus Emre Kampüsü
     Yaban Hayat

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi McYC -- 4 Nisan 2012; 22:22:48 >

• Herkesin katkıda bulunacağına emimin.Dökün arşivleri

• Kelebek Serisin'den

Nikon D5000 + Nikon 18-55 Kit Lens + Dahili Flaş

1: Dağ Oyklösü

Yaban Hayat

2: Lampides

Yaban Hayat
     Yaban Hayat

3: Çokgözlü Esmer

Yaban Hayat

4: Anadolu Melikesi

Yaban Hayat
     Yaban Hayat

5: Kleopatra

Yaban Hayat

6: Erik Kırlangıçkuyruğu

Yaban Hayat
     Yaban Hayat

7: Anadolu Yırtıkpırtığı

[simage]http://img818.imageshack.us/img818/1552/dsc0454oi.jpg[/ismage]

8: DikenKelebeği

Yaban Hayat

9: Yeni Beneklimelek

Yaban Hayat

10: Yalancı Beyazmelek

Yaban Hayat

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Arı da çok korkunç görünüyor yahu tırstım .
  • quote:

Orijinalden alıntı: doroşenko

Arı da çok korkunç görünüyor yahu tırstım .

Sirf bu yuzden hayvanlara yaklasamaz oldum. Kardesim bir bit cekiyorlar sanirsin apartmanlari yikacak herkesi bir anda yiyecek! Normal bildigin ev orumcegini kosede goruyorum, hemen aklima bu super makrolar geliyor, 10 tane gozu her yeri tuylu disli bir yaratik falan. Halbuki tak Vileda'yi gelsin ama iste o makrolar yok mu...
  • McYC ;

saksağan her yerde olmasına rağmen uyanıklığı nedeniyle çekmesi zor bir tür bana göre :) havada güzel yakalamışsınız.. Paylaştığınız konu çok yararlı gerçekten özellikle göç zamanlarında işe yarar..

eline sağlık sharks, 18-55le harika makrolar :)

uuznburunlu çitlenbik kelebeği ile devam edelim :)

Yaban Hayat

bence bunun adı pinokyo kelebeği olmalıydı:)

Kelebek çekmek isteyen arkadaşlara bir iki önerim olacak;

kelebekler güneşli havalarda çok aktiftirler, özellikle öğlen saatleri en aktif olduğu saatlerdir o yüzden bu saatlerde fotoğraflarını çekecem diye uğraşmayın peşlerinde heba olursunuz :) Kelebek çekmenin en güzel vakti sabah erken ve akşam güneşin batmaya yakın olduğu vakitlerdir. havanın kapalı olduğu zamanlarda da hareketsiz olacaklarından öğlen vaktinde çekebilirsiniz. Yalnız hareketsiz olduklarında kondukları yerde görmeniz zor olacağından etrafa çok dikkatli bakmak lazım.

kelebekler yerdeki titreşimi algılarlar, o yüzden fotoğraflarını çekmek için yaklaşacağınız zaman mümkün olduğunca sakin olun.

Üzerinde çiğ damlası olan kelebek veya makro çekmek istiyorsanız güneşin yeni doğduğu saatlerde arazide olmalısınız..

son olarak; beyaz renkli kanat uçlarında turunculuk olan bir kelebeği uçarken görürseniz hiç uğraşmayın, o hayvan asla konmaz :) Şansınızı yukarıda bahsettiğim vakitlerde ve hava şartlarında deneyin:)

• Çok faydalı bilgiler vermişsin hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

quote:

Sirf bu yuzden hayvanlara yaklasamaz oldum. Kardesim bir bit cekiyorlar sanirsin apartmanlari yikacak herkesi bir anda yiyecek! Normal bildigin ev orumcegini kosede goruyorum, hemen aklima bu super makrolar geliyor, 10 tane gozu her yeri tuylu disli bir yaratik falan. Halbuki tak Vileda'yi gelsin ama iste o makrolar yok mu...

• quote:

Orijinalden alıntı: ozturert

quote:

• quote:

Orijinalden alıntı: ademyagiz

...

Teşekkür ederim Evet çok uğraştırdı kerata, bunu da şans eseri yakaladım diyebilirim. Makinayı sürekli sağa sola döndürüp seri çekimde patır patır çekiyordum Net çıkması biraz şansıma oldu Bir de şu saksağan fotoğrafım var, orijinalini silmişim sanırım Yazısız ve büyük boyutlu halini yükleyemiyorum o yüzden.

f/6.3, 1/2500sn, iso500
     Yaban Hayat

• zamanlama süper :) ben de fotoğraf çekmeye ilk başladığım zamanlarda 55-200mm ile şansa bi tane çekmiştim bi daha da çekemedim:)

Yaban Hayat

D40x+55-200mm vr
    1/320 sn
    f6.3
    200 mm
    ISO-200
  • Benim fakültemin hemen arkasındaki ağaçta yuvası var, her dakika saksağanla göz gözeyim ben
    2 tane daha var ama onları da yüklemeyeyim, çeşit olsun biraz sayfada
    Sizin fotoğrafta da renk cümbüşü çok hoş olmuş, mavi kanatlar ve pembe çiçekler çok çok tatlı durmuş
  • Adem hocam konu çok iyi olmuş, iyi düşünmüşsünüz

Fotoğraflar çok güzel arkadaşlar...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.