Şimdi Ara

xXX FUJIFILM ' X ' İnceleme ve Paylaşım XXx

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
9.591
Cevap
95
Favori
383.384
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum dün
  • Cevaplayan Üyeler 482
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1010
  • Ortalama Mesaj Aralığı 6 saat 37 dakika
  • Toplam Okunma Süresi 50685
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 482
  • Favoriye Eklediklerim 101
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Deleted User (18 mesaj) kortin (13 mesaj) mav1li (8 mesaj) @XEL (1 mesaj) alisaglam (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (1761 mesaj) Mobil (1390 mesaj) Tablet (348 mesaj) (1 mesaj) Mini (121 mesaj) Uygulama (104 mesaj)
  • @
Giriş
    1812 Mesaj
    Iki sorum olacakti (x-t30 ve 18-55 f 2.8-4 kit lens var)

1- Genis aci prime lens olarak ne onerirsiniz fiyat performansi yuksek 3-4 bini gecmeyecek
    2- Teknik olarak ismini bilmedigim icin aciklayarak anlatacagim. Cok parlak yerler varsa fotograflarda detay kalmiyor. MEsela gokyuzundeki bulutlari goremiyorum foto cekerken. Veya evde camlar bembeyaz parliyor. 5 senelik telefonum bile goze cok hos gelecek sekilde gokyuzunu alabiliyor oraya odaklamadigimda bile. Suan karsilastiracak bir foto bulamadim. Onceden telefonla cektigim bir fotoyu paylasacagim.

Mesela kameradan bu binanin ustune tiklayip fokus atip fotografi ceksem gokyuzu boyle gozukmeyecekti parlak olacakti. (Hele bir de gunes varsa komple iptal ) Bunun icin ne tur ayarlar yapmam lazim. Raw cekip lightroom'a atiyourm highlighti fala narttiriyorum ama hala telefondan guzel gosteremiyor. Bu normal bir sey mi yoksa eksik bir sey mi yapiyorum?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackwar19 -- 6 Eylül 2020; 3:31:5 >

• Yarbay
    2419 Mesaj

Telefonlarda kamerada yazılımında hdr olabiliyor bazen belki ondandır. Benim aklıma polarize filtre kullanmak geliyor ama belki de işin sırrı doğru yerden ışık ölçümü yaptırmaktır makineye ben de bilemedim, ustalar yazarsa öğreniriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NevNiyaz -- 6 Eylül 2020; 14:36:30 >
    |
    |
    blackwar19 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1812 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: NevNiyaz

Telefonlarda kamerada yazılımında hdr olabiliyor bazen belki ondandır. Benim aklıma polarize filtre kullanmak geliyor ama belki de işin sırrı doğru yerden ışık ölçümü yaptırmaktır makineye ben de bilemedim, ustalar yazarsa öğreniriz.
    Dun gece arastirdim baya telefonlar dedigin gibi yazilimsal olarak yapiyor. Farkli dynamic rangelerde fotolar cekip birlestirip veriyormus son fotoyu. Kamera'da buldum bir tane mod (dynamic range bkt) 3 tane pes pese foto cekiyor. Onlari lightroom'a attip birlestirdim hdr phone merge ile. Ama yine yapamadim. Sonuclar facia

iphone se 2020

xt30 tek foto

xt30 hdr 3 foto birlestirilmis hali

edit: mergeledigim fotolar jpegmis. raw'lari mergeledigimde daha guzel oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackwar19 -- 6 Eylül 2020; 15:37:28 >

• Binbaşı
    1425 Mesaj

Hocam makinenin ışık ölçümü sistemi nokta ölçüm modunda çalışıyor galiba, manzara vs çekerken değerlendirmeli(kadrajın tamamını ölçen) moda almanız lazım. Yoksa bu kadar fazla pozlamaz.
    |
    |

Orijinalden alıntı: Emphire

Hocam makinenin ışık ölçümü sistemi nokta ölçüm modunda çalışıyor galiba, manzara vs çekerken değerlendirmeli(kadrajın tamamını ölçen) moda almanız lazım. Yoksa bu kadar fazla pozlamaz.
    Photometry oluyorsa o 4 tane mod var. Multi, Center weighted, spot ve average. Multi olan seciliymis

Fujileri bilmiyorum ben, kullanım kılavuzundan yada internette ölçüm modları diye aratırsanız farklarını görürsünüz.

Average ve multi arasında değişim yapın bir, o kadar patlaması normal değil.
    |
    |

O zaman sizin biraz hdr, pozlama, bracketing gibi konularda kendinizi gelistirmeniz gerekecek :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NevNiyaz -- 6 Eylül 2020; 23:51:26 >
    |
    |
    Bahsedilenler: blackwar19
  • Yüzbaşı
    456 Mesaj

1-Geniş açı prime lens sadece 14mm f2.8 var(16mm altında). Alternatif olarak Zeiss Touit 12mm f2.8 , Samyang/*Rokinon 12mm f2 lensleri(manuel odaklama) var.
    Prime olmasın zoom lens olsun derseniz 8-16mm f2.8, 10-24mm f4 lensleri de oldukça iyidir.
    2-Fotoğraf doğru pozlanmadığı için parlak veya koyu çıkar, doğru pozlama yaptırmalı veya kendiniz manuel yapmalısınız.
    |
    |
    x-t20 15-45 + 35mm f2 veya önce 18-55 ilerde 35mm f2
    yoksa x-t30 15-45 mi tavsiye edersiniz? Bütçem 7 civarı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fus Ro Dah -- 16 Eylül 2020; 3:21:31 >

Şöyle diyeyim.

*Video performansı çok iyi,
    *AF hızı çok hızlı,

Olsun dersen X-T30 u seçmelisin. Yok bunlar çok önemli değil dersen X-T20 ve daha iyi lensleri seç :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    Fus Ro Dah kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    5200 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: blackwar19

Iki sorum olacakti (x-t30 ve 18-55 f 2.8-4 kit lens var)

1- Genis aci prime lens olarak ne onerirsiniz fiyat performansi yuksek 3-4 bini gecmeyecek
    2- Teknik olarak ismini bilmedigim icin aciklayarak anlatacagim. Cok parlak yerler varsa fotograflarda detay kalmiyor. MEsela gokyuzundeki bulutlari goremiyorum foto cekerken. Veya evde camlar bembeyaz parliyor. 5 senelik telefonum bile goze cok hos gelecek sekilde gokyuzunu alabiliyor oraya odaklamadigimda bile. Suan karsilastiracak bir foto bulamadim. Onceden telefonla cektigim bir fotoyu paylasacagim.

Mesela kameradan bu binanin ustune tiklayip fokus atip fotografi ceksem gokyuzu boyle gozukmeyecekti parlak olacakti. (Hele bir de gunes varsa komple iptal ) Bunun icin ne tur ayarlar yapmam lazim. Raw cekip lightroom'a atiyourm highlighti fala narttiriyorum ama hala telefondan guzel gosteremiyor. Bu normal bir sey mi yoksa eksik bir sey mi yapiyorum?
    1) Fujinon 14mm hem mutlu eder hem kompaktır hem hızlı netleme yapar hemde çok keskin bir lenstir.

2) Polarize filtre kullan. Çekim yaparken pozlamayı gök yüzünden al. Aşağıdaki binalar koyu çıksın sorun değil. RAW düzenlerken gölgeleri aç :) Tertemiz olur :)
    Cep telefonları "Ben süper çekerim" felsefesiyle fotoğraf çektikleri için bir çok işlemi kendi içerisinde hallediyor. HDR yapar, Üst üste bindirerek fotoğraf çeker vs vs...
    Fotoğraf makinesinin çalışma prensibi "Hacı sen fotoğrafçısın al sana ham foto kendin uğraş istediğin gibi yap" felsefesini benimsedikleri için bir çok şeye manuel olarak
    sen müdahale etmen gerekiyor. Zaten zamanla hangi ışık koşulları nasıl tepki veriyor. Doğru pozlama için ne yapmam lazım? gibi soruları öğrenip çözdükçe otomatik pilota
    bağlıyorsun :)

Daha sonra ki düşüncen "Kompozisyonu nasıl kurmalıyım" oluyor. Onu da otomatiğe alınca "Fotoğrafta ne anlatmak istiyorum?" gibi daha da derine ve ileriye doğru gidiyorsun :)
    |
    |

Fujifilm X-T4 + Fujinon 35mm f/2 + Fujinon 14mm 2.8f + Mitakon 35mm 0,95F Zhongyi SpeedMaster + Vivitar 55mm 2.8f

Reklamlar
Sohbet
Radyo Dinle
bankalar.org
Cancer Clinical Trials
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,641
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.