Şimdi Ara

xXX FUJIFILM ' X ' İnceleme ve Paylaşım XXx

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
9.732
Cevap
93
Favori
388.599
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 5 sa. önce
  • Cevaplayan Üyeler 494
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1022
  • Ortalama Mesaj Aralığı 6 saat 41 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 609
  • Favoriye Eklediklerim 99
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • jimi1984 (1022 mesaj) PHI (537 mesaj) Fujifilm Türkiye Mrk. (537 mesaj) Ed - (504 mesaj) skid_row (496 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (1858 mesaj) Mobil (1412 mesaj) Tablet (348 mesaj) (1 mesaj) Mini (123 mesaj) Uygulama (128 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
    19613 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: blackwar19

Iyi gunler

Manzara fotograflarinda kullanacagim bir makine almak istiyorum. Fotografcilik anlaminda hicbir bilgim yok maalesef. Biraz arastirmalarim sonucu x t-30 ve xt-3 arasinda kaldim.
    Heves ettigimde seylerin basinda timelapse vidoelar var boyle dogasi guzel bir yerde gunesin dogusu batisini falan cekebilmek istiyorum yuksek kalitede. Mesela yanihttps://www.youtube.com/watch?v=Scxs7L0vhZ4 bunun gibi guzel videolar cekebiliyor mu? Yoksa cok pahali lensler mi almak lazim?
    Merhaba, Öncelikle attığınız link video değil değişik zamanlarda çekilmiş time Lapse birleştirmeleri, Yani makina senin belirlediğin aralıklarla sürekli olarak fotoğraf çekiyor mesela 2 saniye aralıklı çekmeye ayarlıyorsun makina sen ne kadar istersen o kadar zaman devam ediyor buna ve ortaya böyle güzel görüntüler çıkıyor, Bunu hemen hemen tüm makinalar ile yapabilirsin ama fujinin bildiğim çoğu makinasında bu özellik gövde içinde oluyor yani makina hem çekiyor hem birleştiriyor, Bazı makina ve modeller ise sadece çekiyor bu fotoğrafları kendin birleştirmek zorunda kalıyorsun bilgisayar üzerinden, Xt3 güzel makina ama ben Xt2'yi başlangıç olarak daha iyi olacağını düşünüyorum 18-55 F2.8-4 lens ile birlikte.
    |
    |

• Teğmen
    202 Mesaj
    Arkadaşlar merhaba. benim son zamanlarda X M1 makinamda şöyle bir sorun var, fotoğraflar tuhaf şekilde kırmızı ağırlıklı çıkıyor. İlk başta acaba velvia simülasyonu mu bu kadar etki ediyor demiştim ama onunla çok bir alakası yok heralde. Evet velvia biraz daha canlı bir ton katıyor fakat bu çok ayrı bir şey Beyaz ayarı otomatik ve ölçüm moduda multi mode'da. Raw+JPEG çektiğim için Lightroom'da bir sıkıntı yaşamıyorum ama beyaz dengesini mesela daylight yaptığımda istediğim rengi elde ediyorum. Sizce sorun tam olarak beyaz dengesinde mi acaba? Beyaz dengesiyse eğer neden auto da olmasına rağmen coğu fotoğrafta renk farkı var?
    https://hizliresim.com/XIQqy8

Edit: Arkadaşlar şimdi makinada tekrar ayarlara bakarkım farkettim ki beyaz dengesi otomatikteyken tekrar tıklayınca X Y Axis çıkıyor. Normalde nokta tam ortada olması gerekirken bende -9 & 4 olarak konumlanmış, yani -9 dediğim en sağ noktada ve kırmızı renkte. 4 ise sarı renkte ki bazı çektiğim fotoğraflarda da sarı renk ağırlığı oluyor(deniz mesela). Muhtemelen makinayı verdiğim biri yanlışlıkla bunun ayarıyla oynamış. Yarın test edeceğim tekrardan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FaraziVKayra -- 8 Ağustos 2020; 4:56:30 >

Gitmeyincede olmuyor, geliyor yine olmuyor.

• Yarbay
    5212 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: blackwar19

Iyi gunler

Manzara fotograflarinda kullanacagim bir makine almak istiyorum. Fotografcilik anlaminda hicbir bilgim yok maalesef. Biraz arastirmalarim sonucu x t-30 ve xt-3 arasinda kaldim.
    Heves ettigimde seylerin basinda timelapse vidoelar var boyle dogasi guzel bir yerde gunesin dogusu batisini falan cekebilmek istiyorum yuksek kalitede. Mesela yanihttps://www.youtube.com/watch?v=Scxs7L0vhZ4 bunun gibi guzel videolar cekebiliyor mu? Yoksa cok pahali lensler mi almak lazim?
    Time lapse gibi bir alanda ilerlemek istiyorsan ilk başlarda öyle pahalı lenslere pek ihtiyacın yok. Hemen hemen hepsi işini görür. Kalite olarak da tatmin eder. İleride gece yıldız ve samanyolu tarafında time lapse tarafına girersen pahalı objektiflerin de yolu açılacaktır :)

Makine olarak X-T3 ve X-T30 ikisi de sizi tatmin eder. Fakat Doğada çekeceğiniz time lapse farklı hava koşulları yüzünden sizi zor durumda bırakabilir. Bu yüzden X-T3 daha ağır basıyor. WR olmasından dolayı kar, yağmur, çamur tarafında size güven verecektir.
    |
    |

Fujifilm X-T4 + Fujinon 35mm f/2 + Fujinon 14mm 2.8f + Mitakon 35mm 0,95F Zhongyi SpeedMaster + Vivitar 55mm 2.8f

• Yarbay
    5212 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: FaraziVKayra

Arkadaşlar merhaba. benim son zamanlarda X M1 makinamda şöyle bir sorun var, fotoğraflar tuhaf şekilde kırmızı ağırlıklı çıkıyor. İlk başta acaba velvia simülasyonu mu bu kadar etki ediyor demiştim ama onunla çok bir alakası yok heralde. Evet velvia biraz daha canlı bir ton katıyor fakat bu çok ayrı bir şey Beyaz ayarı otomatik ve ölçüm moduda multi mode'da. Raw+JPEG çektiğim için Lightroom'da bir sıkıntı yaşamıyorum ama beyaz dengesini mesela daylight yaptığımda istediğim rengi elde ediyorum. Sizce sorun tam olarak beyaz dengesinde mi acaba? Beyaz dengesiyse eğer neden auto da olmasına rağmen coğu fotoğrafta renk farkı var?
    https://hizliresim.com/XIQqy8

Edit: Arkadaşlar şimdi makinada tekrar ayarlara bakarkım farkettim ki beyaz dengesi otomatikteyken tekrar tıklayınca X Y Axis çıkıyor. Normalde nokta tam ortada olması gerekirken bende -9 & 4 olarak konumlanmış, yani -9 dediğim en sağ noktada ve kırmızı renkte. 4 ise sarı renkte ki bazı çektiğim fotoğraflarda da sarı renk ağırlığı oluyor(deniz mesela). Muhtemelen makinayı verdiğim biri yanlışlıkla bunun ayarıyla oynamış. Yarın test edeceğim tekrardan.
    Tam onu yazacaktım çözmüşsünüz Beyaz dengesi seçimi sonrası gelen diğer sayfada ince ayar yapabiliyorsunuz. Tabi işin ucunu kaçırırsanız farklı tonlar elde edilyor :) Yabancı bir forumda görmüştüm. Sırf o kısımla oynayıp var olan film simülasyonlarına muhteşem etki veriyorlar :)
    |
    |

Fujifilm X-T4 + Fujinon 35mm f/2 + Fujinon 14mm 2.8f + Mitakon 35mm 0,95F Zhongyi SpeedMaster + Vivitar 55mm 2.8f

• Binbaşı
    1184 Mesaj
    Bayramdan önce aldığım xt4 makinemi satıyorum arkadaşlar. Fotoğrafçılık bana göre değilmiş onu anladım.
    Toplasan 30-40 tane fotoğraf ya çektim ya çekmedim.
    Yanında 16-80 lens var.
    tüm kutu içerikleri kitapcikları hatta içindeki jelatinleri bile aynen duruyor.
    Fiyat tekliflerinizle özel mesaj atabilirsiniz.
    (İzmir'de elden teslim, sadece nakit)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    yar olur, ağyar olur, serdar olur, dildar olur.
  • Yarbay
    3332 Mesaj
    Yeni baslayan birisi icin xt4 fazla mi olur acaba?Alip bir kez uzun zaman kullanmak istiyorum ancak kararsiz kaldim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Bütçe yetiyorsa en mantıklısı... Daha sonra makine al bu bana yetmedi keyif almadım bir üstünü alayım diye diye daha fazla harcanıyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    aBaBaDaN kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1141 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: aBaBaDaN

Yeni baslayan birisi icin xt4 fazla mi olur acaba?Alip bir kez uzun zaman kullanmak istiyorum ancak kararsiz kaldim.
    Çok güzel bir soru sormuşsunuz arkadaşım ama kanımca cevabı hemen bir üst mesajda.Önce fotograf ile ne kadar ilgileneceğiniz ve sizin için ne kadar önemli bir şey olacağını kavramadan ve buna karar vermeden yapılacak en iyisini alma olgusu benim düşünceme göre yanlış.

İkinci yanlış ise bir iyinin gerçekten iyi olduğunun ispatı 6-8 ay sonra gerçekleniyor.

Tecrübelerimle sabit çünki duygularıma yenildiğim de oluşan gerçekler iki kere hata yaptığımı hatırlattıyor..

Siz ise başında olduğunuza göre daha basit bir Fuji ile bu hobinin size göre olup olmadığı kararını 6 ay bir yıl da oluşturursunuz.

O zaman XT-4 veya yeni çıkacak XT-5 veya 6 yı da hemen hemen aynı paraya alma imkanına sahip olabilirsiniz.

İlk önce ilk dediğim hobiden memnun olma kriterini tespit etmeniz lazım ki üst mesajdaki gibi en az %30-35 arası bir zarara katlanmak durumunda kalmayınız.

Şimdiden kolay gelsin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi derin07 -- 16 Ağustos 2020; 14:43:56 >
    |
    |

• Yarbay
    19613 Mesaj
    quote:

Bence gerek yok ileri seviye video çekilmeyecek ise Xt2 veya Xt200 gibi modeller daha iyi olacaktır bence, Tabi bütçede sıkıntı yok ise zorlamayacak ise o zaman olabilir bence.

Hocam cok major farkliliklar varmi xt4 ile xt200 arasinda 2 kat fiyat varki var ama.Bir fe xt200 ile canon m50 arasinda tercih ne olur.

|
    |
    Glorfindel1907 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Her türk erkeği araba örneği ile X-T200 ford fiesta, X-T4 ford mustang 😇

|
    |
  • Yarbay
    3332 Mesaj

Bu iyiydi hocam markalarinin ayni olmasi disinda bir alakalari yok diyosun😀Peki xt4 iyi bir makine mi alternatif olarak aynasiz ne olabilir.

|
    |
    jimi1984 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Alternatifi yok şuan hiç bir markada... Var diyebileceklerin segment olarak altında oluyor ama fiyat aynı yada daha fazla :) Sony de A6500-6600 ler gösterilir ama bir alt segmentindedir. Nikon da Z50 serisi ama oda alt sınıftadır. Yani X-T4 ile değil X-T30 lar ile karşılaştırılması gereken gövdelerdir. Misal Canon M50/M100 dengi ise X-T200 dür.

|
    |
  • Yarbay
    19613 Mesaj
    quote:

Hocam cok major farkliliklar varmi xt4 ile xt200 arasinda 2 kat fiyat varki var ama.Bir fe xt200 ile canon m50 arasinda tercih ne olur.
    Arkadaşın yazdığı gibi croplu gövdeler içinde şuan en iyi cihaz Xt4 rakip olarak FF cihazlar gösteriliyor karşısında, Herşey bütçe ile alakalı cihaz en üst seviye olduğu için ben olsam ilk cihaz olarak bunu seçmezdim, Tabi genel olarak ayarlara hakimsen az çok altyapın varsa iyi olur.
    |
    |

Aynı zamanda fiesta ve mustang benzetmesini sakın ciddiye almayın. Xt200-keskin lens ile xt4- sıradan bir lensten kat kat daha iyi fotoğraf çekersiniz.

Hatta aynı lensler bile fark maksimum %5 olur. Iso başarımı, dinamik aralıkta fark olur. Bunlar da hem çözülebilecek sorunlar hem de yeni başlayan birisinin bu farkı pratik olarak ayırt etmesi çok zor.

Aradaki farka bi flaş, tetikleyici alsanız daha iyi bir alışveriş yapmış olursunuz. Bence önce lenslere karar verir. Genel bir zoom olabilir. 18-55. Kalan bütçeyi de önceliklerinize göre dağıtın. Xt4 video konusunda benzersiz bir cihaz olabilir. Fakat fotoğraf konusunda bu kadar üstün değil x-t200’den.

Hocam alirsam kit lens ile alacagim uzun bir sure baska bir lens alamam zaten yeterli olur diye dusunuyorum okufugum kadari ile lens kaliteliymis.

|
    |
    atanamayansantrafor kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Ufak bir detayı atlamamak gerek, X-T200 X-trans sensöre sahip değil. Ancak X-T4 X-T3,X-T30 ve X-T20 'de xtrans sensör mevcut. Temel seviyede biri aradaki imaj kalitesindeki farkı hissedilmeyebilir. Ancak X-Trans'ın renk üretimi ve keskinliği, regüler lense sahip X-T200 den çok daha iyi. (Doğal olarak. Sonuçta X-T200 giriş seviyesi bir ürün). X-Trans Fujinin piyasaya çok sağlam bir imzasıdır. Kısacası evet X-T200 fiesta, X-T4 Mustang V8'dir.

Elbette lense yatırım önemli. X-T200 sınıfına göre epey başarılı hatta. Malzeme kalitesi de yine sınıfına göre üst seviyede. XF18-55 ile memnun etmeme olasılığı yok yeni başlayan birini. Ayrıca arada hiçbir yazılım gerektirmeden Webcam olarak kullanabiliyorsunuz. Bu da keyifli.( Eğer kapital zorlanabiliyorsa X-T30 da tercih edilebilir mesela)
    Yobazsavar
  • Teğmen
    223 Mesaj

Hocam allah için göz var nizam var. Açın iyi fotoğraflara bakın xt200 70-80lerdeki makinelerden kaç kat iyidir? 10 kat 20 kat?

Xt4 çok daha iyi diyorsunuz. Bu işten anladığınızı eski forum mesajlarından biliyorum. Çok daha iyi ne demek? Yüzde 30 mu? Yüzde kaç sizce? Yüzde 10 en fazla. Yüzde 10 için 2 kat farka değer mi? Bu soruyu yeni başlayan birisi bağlamında düşünün lütfen.

Ki bu azıcık farkı inanın 27inç 4k monitörde bile %100de göremezsiniz. Ancak büyük baskılarda belli olur. Bunları da benden daha iyi bilirsiniz hocam.

Şöyle sorayım motora yeni binmeyi öğrenen birine 600cc önerilir mi?

Bizdeki hata herkes önce en üst gövdeye alayım diyor. Sonra da allah ne verdiyse lense bırakıyor. Yabancı forumlarda birisi demişti: ben xt3 ü satıp xt4 alsam fotoğrafçılığım ne kadar gelişecek, bunu düşünüyorum. O bütçeyi alıyorum geziye, ışığa, kitaplara olmadı model kiralamaya ayırıyorum.

Umarım kendimi anlatabilmişimdir saygılar

|
    |
    GullyFoyle kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    361 Mesaj
    Arkadaşlar dün gece çok az ışıklı bir ortamda bu fotoğrafı çektim. İlk kez gördüğüm izler çıktı. Iso yuksekti ama bunlar gren gibi değil sanki böyle izler çıkması normal mi? Editte de biraz zorlamış olabilirim.
    Makine xt-1 lens 35mm 1.4

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sutlusoda -- 17 Ağustos 2020; 15:51:28 >
    |
    |
  • Yarbay
    3098 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: atanamayansantrafor

Hocam allah için göz var nizam var. Açın iyi fotoğraflara bakın xt200 70-80lerdeki makinelerden kaç kat iyidir? 10 kat 20 kat?

Xt4 çok daha iyi diyorsunuz. Bu işten anladığınızı eski forum mesajlarından biliyorum. Çok daha iyi ne demek? Yüzde 30 mu? Yüzde kaç sizce? Yüzde 10 en fazla. Yüzde 10 için 2 kat farka değer mi? Bu soruyu yeni başlayan birisi bağlamında düşünün lütfen.

Ki bu azıcık farkı inanın 27inç 4k monitörde bile %100de göremezsiniz. Ancak büyük baskılarda belli olur. Bunları da benden daha iyi bilirsiniz hocam.

Şöyle sorayım motora yeni binmeyi öğrenen birine 600cc önerilir mi?

Bizdeki hata herkes önce en üst gövdeye alayım diyor. Sonra da allah ne verdiyse lense bırakıyor. Yabancı forumlarda birisi demişti: ben xt3 ü satıp xt4 alsam fotoğrafçılığım ne kadar gelişecek, bunu düşünüyorum. O bütçeyi alıyorum geziye, ışığa, kitaplara olmadı model kiralamaya ayırıyorum.

Umarım kendimi anlatabilmişimdir saygılar
    Yeni baslayan birine X-T4 onerdigim bir cumle yok. İkinci paragrafimi da o baglamda yazdim.
    İlk paragrafimda x-t200 ile x-t4 arasindaki farkin minor oldugu iddiasini elestirdim. Aradaki farki birinin algilayamamasi iki cihaz arasindaki farkin buyuk oldugu realitesini degistirmez. Fark yok demekle, ayirici ozellikler cepteki kapital cercevesinde gozardi edilebilir denilebilir tabi. Ayrica 27" 32" gibi monitor ebadina gore degil apple retina ya da ezio gibi monitorlerde imaj kalitesini karsilastiriyoruz biz.
    Butceye gore en uygun govdeyi ve bunun yaninda da kabul edilebilir kalitede lens tercihi her zaman en rasyonel mottodur. X-T100 ile canavar gibi muhabirlik yapan da var mesela. Xpro2 ile Suriye'de cephede fotograf ceken de.X-T20 ile belgesel ceken de var. Hatta X-T4 niyetlenen birine ihtiyaci olmadigi icin X-T3 de onerdim daha bu gun. Ve o yonde hareket etti.
    Zaten kadraj bilgisi, kompozisyon, ışık bilgisi olmadan gfx100 alinsa ne yazar?
    Lakin kapitalle alakali bir sikinti yoksa, govde ve lens tercihini rasyonel olanin en ust noktasinda secmekte bir kusur yok. 600cc ile baslamakla ilgili o noktada cok paralellik goremiyorum. Zira isin ucunda hayati riske atmak var.

Yobazsavar

Reklamlar
Ekonomi
Cancer Clinical Trials
Web Tasarım
Masal Oku
kripto para haberleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,776
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.