Şimdi Ara

xXX FUJIFILM ' X ' İnceleme ve Paylaşım XXx (447. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10.362
Cevap
100
Favori
441.173
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 445446447448449
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Kafkaslı57

Burda nex6 var nex7 yok bence nex 6 da wifi var siz nex6 alın
    Nex 7 iyidir ama a6000 daha iyidir.Emme velakin X gövde arıyorsanız hiç düşünmeden X-E2 alın hiç üzülmezsiniz bunların üçünü de uzun süre kullanmış biri olarak söylüyorum eşime aldığım X-E2 yi bazen ben X-T3 yerine tercih ederek bile kullanıyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: people are strange

teşekkürler. o videoda 1/10'da çekmiş herif. bununla alakalı olabilir o zaman.

profesyonel fotoğrafçı değilim ama 18-55'le çok zaman geçirdim pentax kr ile. artık hem farklılık istemekten, hem de burada 16-55 için portrede de çok başarılı dendiği için, buna geçmek istiyorum. az para da olmadığı için iyice emin olmak istiyorum. :)

bilemiyorum tabii. 18-55 + bir de prime lens de olaiblir. bakalım artık.

tekrar teşekkürler bilgiler için.
    ikinci seçenek bence daha mantıklı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: digi555

Soyle ifade etmeye calisayim,
    Sabit diyafram terimi ,zoom lenslerde kullanilan bir terimdir.
    Bundan kasit;
    lensin en genis acidan baslayarak ,en dar aciya kadar ayni diyafram degerini kullanabileceginiz manasina gelir.

Cunku Cogu ucuz lens te, En genis acida diyafram degeri en dusukde iken zoom yapmaya basladikca diyafram degerinin
    kisildigi gorulur. Bunun sebebi,daha az eleman kullanmak ve lens boutlarini olabildigince kucuk tutmaktir.

Zira tum zoom araliginda diyaframin kisilmadan sabit kalabilsin isterseniz, Daha buyuk ve daha fazla sayida mercek
    kullanmaniz gerekir. Dolayisi ile lens ebatlarida buyur ve maliyet de buna bagli olarak artar.

Sabit diyaframli zoom lensler, daha buyuk ve daha pahalidirlar.

Ornek verecek olursak;
    18-55mm F2.8-4 demek,lens 18mm de iken diyafram degeri 2.8 dir. Fakat zoom yaparak 55mm ye ciktiginizda, Diyafram degeri de otomatik olarak 4 e yukselir demektir.

16-55 F2.8 demek, lens 16mm den baslayarak 55mm ye kdar tum araliklarda Diyafram degeri F2.8 olarak kullanilabilir
    demektir.

Elbette her iki tur lens tede diyafram degerini F22 ye kadar kismaniz mumkundur.
    Yani sabit degildir. Isterseniz degistirebilirsiniz...

Not: Diyaframi , Sensorun onunde bulunan ve Sensore dusen isik miktarini ayarlamamiza yarayan
    Daralip genisleyebilen bir cember gibi dusunun.

Diyafam degeri ne kadar kucukse, Cember o kadar genis demektir ve Sensor o kadar fazla isik alir manasina gelir.
    Bu deger buyudukce , Cember daralarak Sensore dusen isik miktarini azaltir.

Kisaca;Bulundugunuz ortamin isik miktarina gore, Sensore dusen isik miktarini kisip acmamiza yarar.

Alıntıları Göster
    Küçük bir düzeltme yapayım izninizle 18-55 F 2,8-4.0 -----5,6 değil...

• quote:

Orijinalden alıntı: skid_row

Merhaba,

Karar vermenize yardimci olmak adina bir iki bir sey yazayim dedim.
    +'lar
    Tek lens olabilecek potansiyele sahip bir lenstir 16-55.
    Keskin
    Hizli netler
    Fazla premium, imaj anlaminda guven veren bir yapisi var(kotu cekmem der(= gibi )
    Mikro kontrasti son derece basarili. Ozellikle 30-40mm araliginda keskinlik anlaminda sasirtan sonuclar verebiliyor.
    Bir ara her mm'si nerede ise prime kalitesinde geyigi donen bir obkektif:)

-'ler
    aynasiz sistemlerin ruhuna aykiri ebat ve agirliga sahip.
    Internal focus, yani zoom yaptiginizda ucube gibi lensin buyumesi rahatsiz edici.
    XH1 disindaki govdelerde dusuk perde hizlarinda titreme/bulanik sonuclara neden olabilir. Gun boyu tasimak yorucu olabiliyor.
    Pil dusmani:) prime lenslere gore pili %20-30 civarinda daha hizli tuketir(cekim teknigi ile de alakali)

Genel bir elestiri WR oyle acayip bir teknoloji degil, bildiginiz bir kac lastik ve silikon ile bazi noktalara yama yapilmasina dayanan bir cozum. Kesinlikle su ve toz gecirmez dememek gerekir, zira gecirir. Hele zoom lenslerde bu WR isi daha da zor(internal focus ozelligi klmadigibdan oynayan elemanlar yuzunden). Ilaveten nem faktoru WR dinlemez. Yani cok guvenmeyin ama bir + oldugunu da kabul edelim.

Son olarak 18-55 ois nedeni ile hafifligi ve IBIS olmaya bir govdede kullanacaginiz kabulu ile FP bir urun. Hatta 18mm de close up yetenegi de cok guzel. Mesela 16-55 te bu yetenek yok. Diger taraftan koseden koseye keskinlik sizin icin oncelik degilse, acik diyafram/enstantenede ozellikle dar acilarda 1-2 stop avantaj sizin icin onemli degilse (manzara, obje, model cekimi gibi), alan derinligini kullaniminiz F2.8 gibi bir diyafram gerektirmiyorsa 18-55 almak fazlasi ile yeterli olur. Gercek hayatta F4'te cekilmis imajlari ayirmak cok zor olur. 3 asagi 5 yukari yakin sonuclar icin 2 kat para verip, 2 kat agirlik tasimaya gerek yok bence.
    ;) ama ben lensi acik kullanirim,mikro kontrasti en acik diyaframda beni tatmin etsin, keskinlik de iyi olsun, hem genis hem orta dar acilarda cekim yapip lens degistirmeyim, agirlik sorun degil high end bir ekipmanim olsum diyorsaniz adres zaten belli. 16-55.
    Çok gerçekçi mantıklı bir 16-55 ve 18-55 yarumu tercihte bu konu ışığında düşünülmeli bir de yakında çıkacak sabit f 4 olacak ois ve WR barındıracak 16-80 de düşünülmeli elbette..

• quote:

Orijinalden alıntı: ademisikli

Evet sitede olmadığı için onu seçtim.wifi önemli değil benim için daha çok görüntü kalitesi önemli.
    A6000 yerine bahsi geçen nex serisi veya A5100 gibi modellere bakabilirsin uygun fiyatlı olarak kaybedeceğin fazla birşey olmayacaktır. (A6000 kullanıcısıyım)
  • quote:

Orijinalden alıntı: derin07

Nex 7 iyidir ama a6000 daha iyidir.Emme velakin X gövde arıyorsanız hiç düşünmeden X-E2 alın hiç üzülmezsiniz bunların üçünü de uzun süre kullanmış biri olarak söylüyorum eşime aldığım X-E2 yi bazen ben X-T3 yerine tercih ederek bile kullanıyorum..

Alıntıları Göster
    Xe2 ikinci gövde olarak kullanılırmı ne dersin bende şu an xt3 var 16.55 mm f 2.8 lens 35. mm f 1.4 lens ve 55.200 mm f 3.5-4.8. Lensler var xe3 alsam uyumlu olurmu elimdeki lenslerle arkadaşım teşekkürler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Kafkaslı57 kullanıcısına yanıt
    Elbette arkadaşım hiç bir uyum sorunu yaşamazsınız çok kararlı ve oturmuş bir gövde ben çok beğeniyorum,hanımdan da çalıyorum tek optikle çıktığımda.Tüm X serisi uyumlu bende yaklaşık 8-9 ay oldu geçeli T3 ve 8 mm 10-24mm 60 mm 23/2 mm 18-55 ve 55-200 var sorun sıkıntı yok.Sadece xt-3 te düşük ışıkta netleme sanki xe2 kadar iyi değil bir sıkıntı var sanki bakalım son firmvarede gelsin emin olayım dediğimden düşük EV de bir film çekip hem japonya hem turkiye fuji ile paylaşacağım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • derin07 D kullanıcısına yanıt
    Cok teşekkür ler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 16.55 mm le calisma odamda cektim
    2 sınide f 2.8 de cektim birini 1/20 digerini 1/80 enstantede cektim drneme cekimleri
    16.55mm dede gövdede ois yok gasim 62 illaki ?llerim .titriyor
    Deneme. Cekimi

xXX FUJIFILM  " X " İnceleme ve Paylaşım XXx
    xXX FUJIFILM  " X " İnceleme ve Paylaşım XXx

• Üstteki. Fotoyu 55. mm f 2.8. 1/80 S iso 640
    Alttakinide. 16. mm f 2.8. 1/20 S. İso 200

her iki fotodada saati odakladım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kafkaslı57 -- 10 Mart 2019; 19:4:56 >
  • quote:

Üstteki. Fotoyu 55. mm f 2.8. 1/80 S iso 640
    Alttakinide. 16. mm f 2.8. 1/20 S. İso 200

her iki fotodada saati odakladım
    Alttaki daha geniş plan olunca netlik çözmek diğeri kadar kolay değil ama net gibi tamamen keskin net için bu ışık şartları değil dış ışıkta bakmak daha doğru olabilir.
    Zaten çekim şartları kıyaslandığında hemen hemen aynı pozlama değerlerinde ışık almış sensörler yakın plan 1/3 stop 1 din daha fazla ışıklanmış değere göre.Ama dediğiniz el titremesini görebilmek için kural 50 mm ise obturatör süratinin 50 nin altında olması lazım ki sallanma riski oluşsun,16 mm için ise 1/20 kullandım diyorsunuz ondada sallanmama şartları gerçeklenmiş kanımca.
    Ben de 60 ı yeni devirdim 1/4 e kadar IS olmadan çekerim,el titremiyorsa sorun yok ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi derin07 -- 10 Mart 2019; 19:17:58 >

• quote:

Orijinalden alıntı: derin07

Alttaki daha geniş plan olunca netlik çözmek diğeri kadar kolay değil ama net gibi tamamen keskin net için bu ışık şartları değil dış ışıkta bakmak daha doğru olabilir.
    Zaten çekim şartları kıyaslandığında hemen hemen aynı pozlama değerlerinde ışık almış sensörler yakın plan 1/3 stop 1 din daha fazla ışıklanmış değere göre.Ama dediğiniz el titremesini görebilmek için kural 50 mm ise obturatör süratinin 50 nin altında olması lazım ki sallanma riski oluşsun,16 mm için ise 1/20 kullandım diyorsunuz ondada sallanmama şartları gerçeklenmiş kanımca.
    Ben de 60 ı yeni devirdim 1/4 e kadar IS olmadan çekerim,el titremiyorsa sorun yok ..

Alıntıları Göster
    Üstadım akran sayılırız digi555 nicli ömer bey kardeşimizde bize yakın 55 lerde
    Zaten ben sony A7 R3 den fujiye geçtim ömer kardeşim sayesinde
    Sony de lensler deli para ff side cropuda iyiki fujiye geçmişim çok keyifli bir
    Gövde ve lensler kendimi crop kullanıyor hissetmiyorum

• A öncelkli yani diafram öncelikli çektim üstadım ununttum yazmaya
    Manuel çekmedim jpeg çektim

• derin07 D kullanıcısına yanıt
    teşekkürler
  • quote:

A öncelkli yani diafram öncelikli çektim üstadım ununttum yazmaya
    Manuel çekmedim jpeg çektim
    Ali o kabloların durumu ne öyle.:) Bu arada hayırlı olsun. Sony'i terk etmişsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: blacksea2601

Ali o kabloların durumu ne öyle.:) Bu arada hayırlı olsun. Sony'i terk etmişsin.

Alıntıları Göster
    Hiç sorma Faruk abi biri ps 4 dü biri ps3 dü biri tv biri laptop
    Konsolları satınca öğle kaldılar boşta sökmedim bende abi

Teşekkürler abi he valla terkettim sonyi fujici oldum artık
    Memnunum abi keyif alıyorum fujiden

• Merhabalar 2500 TL bandında fotograf makinesi arıyorum gozume carpan xt1 ve xt10 modelleri. Ancak lens fiyatlarına bakınca sogudum hafıften. Cünkü alma niyetim hobi, hem manzara hem de portre cekmek icin. Kit lensi manzara icin, 50 mm lensle de portre cekmek istiyorum. Fuji lensleri haricinde uygun fiyatlı lensler var mı takabilecegimiz, eger yoksa aynalı modellere bakıcam ornegin ortalama 50mm lens fiyatı 400-500tl.

• Walter_Sobchak W kullanıcısına yanıt
    Selam, kusura bakmayin valla atlamisim mesajinizi.
    Bahsettiginiz fotografta makine uzerinde ozel bir ayar uygulamadim. Raw olarak cektim, LR de velvia benzetim modunu uyguladim, siyahlari arttirdim, sonrasinda beyaz dengesi ile oynayarak istedigim kivama getirdim.

• Fujinon 16. mm f 1.4 harika bir. Lens 4.500 tl
    35 mm f1.4 satıp üzerine para ekleyip aldım
    Aynısı sony ff de 8-9 bin tl tabi o fullfreame

16 mm f1.4 tam sokak fotoğrafları ve gece çekimleri
    İçin bire bir

Artı dün XT30 u inceledim fuji karaköyde
    Bayağı küçük t3 ün minyon tiplisi
    Sensör piksel aynı sadece 4 yöne tuşı yok
    Üstteiso tekeri yok ensantantene son 1/4000 e kadar
    Tam cep herkülü olmuş 4.700 tl fıatla performans ürünü
    Hiç çekinmeden alınılıp prof çekimler yapılabilir
    Ben beğendim

• Kafkaslı57 kullanıcısına yanıt
    gelmiş mi t30 abi?

iyi bari, yarın müsait olursam bir gidip bakayım.

hala aradayım t3 ile t30 arasında, gri ile siyah arasında :)

ama bu hafta halletmem lazım artık.

kit + 35mm f2 olacak.
  • 
Sayfa: önceki 445446447448449
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.