Şimdi Ara

xXX FUJIFILM ' X ' İnceleme ve Paylaşım XXx (428. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
10.362
Cevap
100
Favori
441.202
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 426427428429430
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: jimi1984

quote:

Orijinalden alıntı: raymondturkey

Merhaba,
    Öncelikle paylaştığınız fotoğrafların çok güzel olduğunu belirtmeliyim... Adeta bir sinema filmi ya da belgeselden çıkmış karelere benziyorlar...
    Yaklaşık birkaç aydır fotoğraf makinesi arayışı içindeyim... Enteresandır, 4K TV'de izlemek ve eğlenmek için tamamen kendime ait sinematik kısa video içerikleri oluşturmak üzere video kameralar ekseninde başladığım arayış/yolculuk, beni fotoğraf makinelerine doğru getirdi... Orada da RX100 varyeteleri ağırlıklı incelemelerden DSLR'ye doğru kayan ilgim, gele gele Fujifilm X serisine gelip orada bir mola verdi :)... Hattâ sabırla yaptığım araştırmalar ve incelemeler neticesinde sanki doğru yere gelmişim gibi hissediyorum...
    Sebebine gelince;
    1) Sırf sinematik video için video kamera almanın gereksiz olduğuna karar verdim... Fotoğraf makinesiyle hem kaliteli video içeriği, bunun da ötesinde kaliteli fotoğraflar elde etmek mümkün gibi...
    2)Fotoğraf da video kadar, belki onun ölçüsünde ilgimi çekmeye başladı...
    3) Yoğun araştırmalar sırasında değişik web sayfalarında ve tabi burada da karşılaştığım içerikler (örneğin sizin fotoğraflarınız)ve Fujifilm X serisinin sunduğu film simülasyonları, filtreler vb. özellikler, bu markayı biraz daha incelemem gerektiğini düşündürttü bana...
    ...
    Fotoğraf ve videoda tatminkâr sonuçlar elde etmenin hem doğuştan gelen bir takım özelliklerin devreye girmesiyle, hem de yoğun çalışmalarla ilgili olduğunun farkındayım, ancak ben yine de bu konuda hevesli olduğumu düşünüyor ve şansımı denemek istiyorum...
    İşte tam da burada kafama takılan birşeyler var... Bunları açıklığa kavuşturduğumda kararımı daha sağlıklı vereceğime inanıyorum...
    İncelediğim binlerce fotoğrafın ve yüzlerce videonun neredeyse tamamının ortak özelliği, illâ ki çekim sonrası bir yazılım marifetiyle üzerinden geçilmiş, tabiri caizse işlenmiş olması (post prodüksiyon, graded... gibi kavramların literatürüme girmesini sağladı bu süreç :)) Bu kadar pahalı makinelerle çekilen fotoğraf veya videoların işlenmesi gerekiyorsa ben bu işten ne anladım?.. Makineler, sadece üzerindeki özellikleriyle hem hızlı hem de tatminkâr sonuçlar veremiyor mu?.. Evet belki ne olursa olsun işleme programlarını kurmak, öğrenmek de gerekiyordur insana ama bu zaman alıcı şeylerle niçin uğraşılsın?..
    Bir de harici filtreler konusu... UV, polarize ve ND filtreler... Pahalısı, ucuzu, gerekliliği gereksizliği...
    ...
    Uzun ve sıkıcı bir yazı olmaması adına dikkatimi en fazla çeken konuyu dile getirmeye çalıştım... Satır aralarında cahilce bir lâf etmiş isem peşinen özür dilerim... Sorgulamaya ve anlamaya çalışarak adım atmayı severim...
    SONUÇ: XE-3, X100F ve XT-20'nin ardından geldiğim noktada Fujifilm XT-2 serisi 18-55 KİT lensiyle (ki bu lens sanırım alelâde bir kit lens değilmiş) epeyce bir dikkatimi çekiyor... Gayet sabırlıyım, birkaç ay alsa da en sağlıklı karar için bekleyeceğim sanırım... Bu set kısa sinematik videolar ve tabi becerebilirsem fotoğraflar (tabiat ağırlıklı) için beni tatmin eder mi?.. XT-2 özelliklerini veya fazlasını taşıyan, fakat dokunmatik ekrana sahip olan bir model çıkarsa (aynı fiyat segmentinde elbette) onu da değerlendiririm...
    Sizin paylaşımınız üzerinden soru ve düşüncelerimi yöneltmeye çalıştım ama elbette sizinle birlikte bu konuda fikir verebilecek herkese teşekkür ederim...

Selamlar,

Fotoğraflarımı beğenmenize çok sevindim

1) Bizler gibi keyfi video çekimler yapanlar için salt video makineleri gereksizden çok hem zaman (işleme vs) hemde maliyetli (çok sağlam pc vs)... Yani verdiğiniz karar belirli bir konu çerçevesinden bakınca doğru katılıyorum

2) Fotoğraf'da video'da birbirlerine deli gibi bağlı birisini seven diğerini de seviyor

3) X-T2 video konusunda oldukça başarılı, çoğu kullanıcısı fotoğraf tarafını ve ruhunu benimse de makine bu tarafta da iyi... Bir önceki seriler video'da başarılı değildi...

Eğlenme ve deneme amaçlı X-T2 ile çektiğim videolardan örnek;

https://www.youtube.com/watch?v=B5NW32xJW7E

https://www.youtube.com/watch?v=c_kQLCNa2Xw

quote:

"İşte tam da burada kafama takılan birşeyler var... Bunları açıklığa kavuşturduğumda kararımı daha sağlıklı vereceğime inanıyorum...
    İncelediğim binlerce fotoğrafın ve yüzlerce videonun neredeyse tamamının ortak özelliği, illâ ki çekim sonrası bir yazılım marifetiyle üzerinden geçilmiş, tabiri caizse işlenmiş olması (post prodüksiyon, graded... gibi kavramların literatürüme girmesini sağladı bu süreç :)) Bu kadar pahalı makinelerle çekilen fotoğraf veya videoların işlenmesi gerekiyorsa ben bu işten ne anladım?.. Makineler, sadece üzerindeki özellikleriyle hem hızlı hem de tatminkâr sonuçlar veremiyor mu?.. "

Fujifilm'de şöyle bir artınız olur. İçinde film benzetimleri mevcut. Fotoğraf tarafında doğru hazır işlenmiş (Jpeg) fotoğraf çektiğinizde makine sizin için zaten fotoğrafı düzenliyor. Bir çok kullanıcı film benzetim mod'larını oldukça çok kullanıyor ve RAW (Ham fotoğraf) çekmiyorlar (En çok da ben Jpeg kullanıyorumdur ). Ama ilerlediğiniz zaman RAW fotoğrafında nimetlerinden yararlanmanın hoş olduğunu göreceksiniz. İlerde fotoğraf yarışmalarına katılırsanız yada ticari çekimler yaparsanız RAW yani ham fotoğraf'a ihtiyaç duyacaksınız. Fotoğraf'ı işlemek geçmişde de yani film'li dönemde de hep vardı... Hatta o dönem manipilasyon bile yapıyorlardı (Yani çekilmiş fotoğraftan objeler eklemek çıkartmak vs). Makinelerin kapasiteleri arttığı zaman kullanıcıları da daha fazlasını bekler veya ister. Makine size fotoğraf çıktısı verdiği zaman onun işleme ve düzenlemesiyle sınırlı kalırsınız. Daha fazlasını yada farklısını istiyorsanız sizin işlemeniz gerekecektir. Ama dediğim gibi Fujifilm bu konuda en başarılılardan. Direkt çıktıları oldukça tatmin edecektir canınızı sıkmayın.

Video tarafında ise yine aynı şekilde oldukça keyifli sonuçlar alacaksınız. Makine içinden renk ve kontrast oynamalarıyla istediğiniz tadı yakalayabilirsiniz.

quote:

SONUÇ: XE-3, X100F ve XT-20'nin ardından geldiğim noktada Fujifilm XT-2 serisi 18-55 KİT lensiyle (ki bu lens sanırım alelâde bir kit lens değilmiş) epeyce bir dikkatimi çekiyor... Gayet sabırlıyım, birkaç ay alsa da en sağlıklı karar için bekleyeceğim sanırım... Bu set kısa sinematik videolar ve tabi becerebilirsem fotoğraflar (tabiat ağırlıklı) için beni tatmin eder mi?.. XT-2 özelliklerini veya fazlasını taşıyan, fakat dokunmatik ekrana sahip olan bir model çıkarsa (aynı fiyat segmentinde elbette) onu da değerlendiririm...
    Sizin paylaşımınız üzerinden soru ve düşüncelerimi yöneltmeye çalıştım ama elbette sizinle birlikte bu konuda fikir verebilecek herkese teşekkür ederim...

X100F şimdiki haliniz için kullanımı kısıtlayıcı gelebilir. Onu eleyin.
    X-E3 - X-T20 - X-T2 arasında gezinmeniz daha mantıklı olacaktır.

3 makineninde fotoğraf kaliteleri aynı. Video kalitesi olarak X-T2 > X-T20 > X-E3 şeklinde sıralama yapılabilir. Fakat tavsiyem 3 makineyi de deneyin. Hafıza kartınızı takıp bu 3 makine ile de video çekin. Kullanımlarına bakın. Hoşunuza giden gitmeyen konulara bakın. Kararınızı buna göre vermeniz daha sağlıklı olur. Bütçeniz el veriyorsa X-T2 daha keyiflidir. Bir çok değişkene makine üzerindeki tuşlar vasıtasıyla ulaşarak halledebiliyorsunuz. Video çekimleri yapılırken arka ekran çok kullanılacağı için X-E3'de eleyebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim... Gayet ayrıntılı ve öğretici bir yanıt...
    Videoları izledim... Şahane... Daha ne olsun... Bu arada eğer tripod gibi bir sabitleyici kullanmadıysanız el beceriniz ve lenslerinizin de üst seviyede olduğunu söyleyebilirim...
    Öğretim üyesi olduğumdan tamamen hobi amaçlı ve keyif odaklı bir uğraş olacak benim için... Mükemmeliyetçi ve titiz bir yapım olduğundan yaptığım bir şeyi en güzel şekliyle yapmak isterim hep... Hayalimde güzel bir set var... Bakalım Fujifilm yaylalarında biraz daha dolaşmaya devam edeceğim ...
    Tabi eğer fikirlerimi netleştirir de bir makine sahibi olursam önce oturup bir güzel makineyi tanımakla işe başlayıp alıştırmalar yapmak gerekecek... İlerleyen süreçte bir yazılım kullanmak şart gibi gözüküyor... Çünkü değişik sahneleri kesmek, biçmek, birleştirmek, müzik eklemek oldukça zevkli olmalı (videoları izledikten sonra buna emin oldum)...
    Kullandığınız ekipmanlar da tabi olayı farklılaştırıyor... 18-55 haricinde 14-16-23-50-90 gibi sabit lensleri de kullandığınızı gördüm... Bunların hepsine birden bir anda sahip olmak ne güzel olurdu...
    Kafamda XT-2 18-55 var ve daha makine elime değmediği halde şimdiden ileride alacağım lenslere bile karar verdim gibi sanki ... 10-24 f4... 56 f1.2... Sonra her yıl bir tane daha ilave... Nasıl olsa lensler evladiyelik kalitededirler, gövde ise değişen teknolojik şartlara göre değiştirilebilir...

• @raymondturkey

Rica ederim ne demek :)

xXX FUJIFILM  " X " İnceleme ve Paylaşım XXx
    DSCF5992k by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF0847k by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF0997k by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF6116k by Murat KOÇAK, on Flickr

X-T2 + 10-24mm + 16mm F1.4 karışık :)

• X-t1 mamiya sekor 55mm1.4

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sutlusoda -- 14 Aralık 2017; 11:18:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elinize sağlık, güzel bir çalışma olmuş.
  • Xt70 kullanan var mi aranızda?

• arkadaslar xt-20 ile uyumlu başka markaların lensleri var mı acaba ? nerden bulabilirim ?
  • XT1+56
    Hard working by Abdulaziz Ceylan, on Flickr

XT1+16
    cage by Abdulaziz Ceylan, on Flickr

white in black by Abdulaziz Ceylan, on Flickr

• X-T2 + 16mm F1.4

2017-11-28_06-03-54 by Murat KOÇAK, on Flickr

DSCF6455k by Murat KOÇAK, on Flickr

• Fujifilm X-t1 Mamiya Sekor 55 1.4

• x-t20 xf18-55 (18mm f2.8) Gölyazı - Bursa

• Erzurum çifte minareli medrese ve kümbeti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selcuky1 -- 31 Aralık 2017; 12:43:0 >
  • Fujifilm X-t1 Mamiya Sekor 55mm1.4

• Yeni aldığım x-t20 ile bazı denemelerim . İnstagram: photosofvoyager

• selam arkadaşlar,

fujinin 2. el piyasasına nasıl ulaşabilirim? sadece sahibinden de ilan var.

ben 70d den aynasıza geçiş planlıyorum, sony a7ii ile x-t2 arasındayım şu aralar. ama fuji daha mantıklı geliyor bana.
  • Merhabalar;

X100s ve x100F nin denklanşör geçikmesi değerleri nelerdir.

Son olarak X100F yi almayı düşündürecek ayırt edici bir özelliği var mı?

Teşekkürler..

Bu arada xe2 body 800 TL ile güncel.

• quote:

Orijinalden alıntı: o_an

Merhabalar;

Teşekkürler..

X100F vs X100S arasında ciddi fark var.

Deklanşör gecikmesi X100F çok çok çok önde...

Buffer hafıza ve seri çekim X100F çok çok önde...

Netleme hızı X100F bayağı önde :)

Dinamik aralık, pozlama doğruluğu, İso performansı, Esnek imaj vs vs X100F...

Malzeme kalitesi X100F...

Özellikle Ergonomi X100F...

Ne yazık ki X100S'i fena şekilde döver :) Fakat arada yıl farkı var ve bu konularda üstün olması çok normal :)

• quote:

quote:

Merhabalar;

Teşekkürler..

Ne yazık ki X100S'i fena şekilde döver :) Fakat arada yıl farkı var ve bu konularda üstün olması çok normal :)

Çok teşekkür ederim ilgi ve alaka için. X E2 deki deklansör geçikmesine bir türlü alışamadım. X100 ü daha önce kullandığım ve çok sevdiğim bir makina idi dönüş yapma düşünüyorum. Bu bilgiler çok iyi oldu.

• quote:

quote:

quote:

Merhabalar;

Teşekkürler..

Çok teşekkür ederim ilgi ve alaka için. X E2 deki deklansör geçikmesine bir türlü alışamadım. X100 ü daha önce kullandığım ve çok sevdiğim bir makina idi dönüş yapma düşünüyorum. Bu bilgiler çok iyi oldu.

Evet onu yeni gövdelerde yok ettiler.
    X-T2, Xpro2, X100F, X-T20, X-E3 de yok gibi bir şey. Özellikle üst segment gövdelerde sıfır resmen :)
    X-E1 kullanırken yarım saniye öncesinden basıyordum deklanşöre :D :D

• Merhaba

x70 aldım bugün, ilk fotoğraf makinem oldu,

Anlayamadığım bir kaç kısım var,

Kullanim kılavuzundaki yazılanlar ile mevcut cihazdaki menüler bir değil,

1-Dokunmatik ekranda dokunduğum kısmı netlemesini ayarlayamadim

2-manuel netlemede seçtiğim noktaları netlemiyor bunu nasıl sağlarım

3-ayar halkasına iso yu nasıl atayabilirim? (kılavuzda ayar halkası seçim tuşuna basarak diyor, fakat öyle bir tuş ya mevcut değil ya ben yanlış anlıyorum )

• 
Sayfa: önceki 426427428429430
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.