Şimdi Ara

XUELIN IHIFI 770C İNCELEME VE KUTU AÇILIMI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
2.069
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, Xuelin iHifi 770c model player'ın olabildiğince açıklayıcı incelemesini ve kutu açılımını paylaşacağım.

Cihaz firmanın aynı tasarıma sahip ikinci modeli ilk model iHifi 770 175 $ fiyat etiketine sahipken, iHifi 770c modelinin fiyatı asıl sürümün neredeyse yarı fiyatı. Bu modelde 109 $ fiyatla satışta. İki model arasında dikkat çeken en önemli fark dac kısmında. iHifi 770 modelinde Wolfson wm8740 dac çipi bulunurken iHifi 770c modelinde Wolfson wm8718 dac çipi bulunuyor. İki model arasında teknik olarak başka bir fark göremedim.

Dahili hafızası 8 gb 128 gb'a kadar micro sd kart ile artırılabiliyor. Üst tarafta iki farklı ses çıkışı, açma kapama tuşu (ekran açık ve müzik çalarken durdurma ve başlatmaya yarıyor) ve micro usb girişi bulunuyor. Cihazın sol tarafındada micro sd kart girişi ve reset girişi bulunuyor. Çalıştığı süre içerisinde hiç donma kilitlenme gibi bir durum olmadı arayüz gayet akıcı ve sorunsuz çalışıyor ama yinede acil durumlar için reset girişi eklenmiş, üreticinin uyarısı reset girişine ihtiyaç halinde metal alaşımlı bir malzeme yerine kürdan ve benzeri bir ürünle müdahale edilmesi yönünde.

4 saniyede açılması ve 4 saniyede kapanabilmesi ne kadar sade bir arayüzü olduğunun habercisi. Cihazın ana menüsünde 3 seçenek bizleri karşılıyor. Music, explorer ve settings. Aslında Türkçe dahil bir çok dil seçeneği mevcut ama bu seçenekleri aynı yazdığım gibi bırakmışlar.

Music seçeneği altında sırasıyla son çalınan parçayı başlatma, tüm müzikler, klasörler, medya kütüphanesi yenileme (usb'den dosya atıp bağlantıyı kestikten sonra yenilemeyi otomatik olarak yapıyor)
    Explorer seçeneği music altındaki klasörler ile aynı işi yapıyor.
    Settings seçeneği altında ekran ayarları, (ekran ışığının yanık kalma süresi) sistem ayarları, (fabrika ayarlarına dönme) dil ayarları, otomatik kapanma ve sistem bilgileri bulunuyor.

Kullanımla ilgili notlara geçersek, yukarıdada yazdığım gibi üst taraftaki açıp kapama tuşu aynı zamanda ekran açık müzik çalarken durdurma ve başlatma görevi görüyor. Diğer tüm kontroller kapasitif tuşlardan yapılıyor.
    Sırasıyla sol üstte başlat tuşu müzik listesinde bir müziğin üzerindeyken müziği başlatmaya yarıyor müzik çalmaya başladıktan sonra bu tuşa basınca durdurma yerine işlev menüsünü açıyor. Bu menüde tekrar modu, çalma modu, mseq, (3d, bass ve Leq) eq ve arka plan ayarı bulunuyor. Mseq altındaki seçeneklerin aktif olması için eq altından mseq seçili olması gerekiyor.
    Sol alttaki geri tuşu tüm menülerde geriye gitmek için.
    Orta üstteki ve altındaki müzik atlatma tuşları aynı zamanda menülerde aşağı yukarı gitmek için kullanılıyor.
    Sağ üstteki tuş ses arttırma sağ alttakide ses azaltma tuşu.

Ses seviyeside 60 volume 32 ohm dirençli bir kulak içinde normal dinlemelerde 35-40 yeterli oluyor. 60'a çıktığımızda seste bozulma olmuyor ama kulaklık patlayacak gibi zorlanıyor. Zaten standart kulaklıklarda 60 ses seviyesinde uzun süre müzik dinlenmez sadece bu aletin gücü ne kadarmış diye test edebilirsiniz. İemler için aletin gücü gayet yeterli güçlü bir çıkışı var.

Gelelim ses mevzusuna cihaz yaklaşık 60 saat burnin sürecine tabi tutuldu. Ses karakterini kısaca tanımlamak gerekirse açık ve ferah çalıyor diyebilirim. Dx50 ve Dx90 karakterine benziyor. Nötr'den hafif sıcağa kayan yapıda. Yukarılarda 2 farklı ses çıkışı olduğunu yazmıştım. Üreticinin bilgilerinde A girişi için Soft mode yazılı, B girişi içinde Elegant and beautiful mode yazılı, değerlendirmelerim B girişi için yazılmıştır. Genel manada A ile B arasında ne fark var derseniz A girişinde daha yumuşak çalıyor sahne daha geriye kuruluyor. Seste hafif perdelenme oluyor ve ses seviyeside düşüyor yani B girişinden 40 ile müzik dinlerken A girişinde aynı ses yüksekliğini almak için 5-6 birim daha artırmak gerekiyor. B girişi gayet ferah olabildiğince perdesiz A girişine görede biraz daha sert çalıyor.

Bass :

Çok derine inemiyor bu konuda X3 daha başarılı, ama uygun daha koyu bir kulaklıkla kimseyide üzeceğini düşünmüyorum. Basslar çok fazla derine inemesede bu gövdesiz anlamına gelmesin çok fazla uzatmadan güzelce vurup geçiyor. Sıcak karakterli kulaklıklarla sinerjisi gayet güzel. A girişinden bağladığınız zaman B girişine göre biraz daha koyu çalıyor ve basslar biraz daha derine inebiliyor ve vuruşlar biraz daha yayvanlaşıyor.

Tiz :

Tizler kesinlikle çekinik değil gerektiği kadar uzayabiliyor. Kulak tırmalayacak bir harekette bulunmuyor. Çözünürlük olarak dx50 ayarında. A girişinden bağladığınız zaman hafif perdeli biraz daha çekinik bir karaktere bürünüyor. Çözünürlük olarakda gayet iyi mesela Daft Punk contact parçasında diğer frekanslara fazla bulaşmadan zillerle çok rahat ritm tutabiliyorsunuz.

Mid :

Midler perdesiz gayet net birşekilde duyuluyor. Cihaz genel manada nötr çizgilerine yakın bir karakter segilediğinden midler için ne önde nede arkada diyemedim. Ama duruma göre sanki bir adım öne geliyor mesela Adele'in royal albert hall konser kaydında set fire to the rain parçasında baya baya şarkıyı kulağınıza söylüyor. Detay seviyeside kaliteli kayıtlarda özellikle ve bayan vokallerde kulağınızı okşuyor.

Sahne :

Derinlemesine ortalama seviyelerde olsada, enlemesine fiyatıda düşünüldüğünde kendisinden beklenmeyecek kadar genişliyor.

Enstruman Ayrımı :

Enstruman ayrımıda fiyatına göre iyi pek birbirine girme durumu yok. Kafanızda konumlandırmayı çok rahat yapabiliyorsunuz.

Son söz :

Bence fiyatı düşünüldüğünde dx50 ve o fiyat aralığındaki cihazlara iyi bir rakip olabilir. Fiyat performansı yüksek fiyatına göre iyi işler çıkarıyor.

Umarım fazla sıkmadan duyduklarımı ve gördüklerimi kafanızda canlandırmanıza yardımcı olabilmişimdir.

Sağlıcakla kalın...

Teknik bilgilerde burda olsun

Headphone output power :max patent level earphone amplifier
    Decoding : WM8718(Single)
    LPF: AD8656
    Headphone 3.5mm earphone output interface A soft mode
    Headphone 3.5mm earphone output interface B elegant and beautiful mode
    USB date interface/charge jack
    TF card expansion interface
    Reset interface
    Touch key contronl
    Earphone output power :120mw+120mw/32 ohm
    Player output :3.6v
    Signal to noise ratio :Greater than or equal to 103 dB (A weighting)
    Channel unbalance≤ 0.5dB (1KHz)
    Channel separation :More than 93dB (1KHz)
    Frequency response :20Hz ~ 20KHz (+0/-2.5dB)
    Total harmonic distortion plus noise≤ 0.007% (1KHz)
    Life time :continuosly playing files with high bit rate for about 13 hours (screen turn off)
    Support audio format :WAV(8-192k) APE(8-48k) FLAC(8-48k) AAC OGG MP3(8-320k) WMA (8-48k)
    Storage capacity : built-in 8GB , expandable to 128GB
    Battery type :built-in rechargable Li-ion battery
    Size and shape : 117*64*8.8mm
    Net Weight :103g

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dESiLVer -- 15 Mart 2015; 14:31:12 >

• Tebrikler çok iyi bir inceleme olmus.
    Düşünenlere tavsiye ediyorum.
    Üst modeli ile ses olarak çok fark yok.
    Fiyat olarak da uygun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: starmaster

Tebrikler çok iyi bir inceleme olmus.
    Düşünenlere tavsiye ediyorum.
    Üst modeli ile ses olarak çok fark yok.
    Fiyat olarak da uygun

Eyvallah sağolun.

• model yükseltmeye karar veripte satmak isterseniz ben talibim
    tabi temiz olmak kaydıyla:)))
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakan_t

model yükseltmeye karar veripte satmak isterseniz ben talibim
    tabi temiz olmak kaydıyla:)))

Fiyat performans oranı çok yüksek bir cihaz. Ben sattım, ama almayı düşünürseniz tavsiye ederim.
  • dESiLVer kullanıcısına yanıt
    Hocam, cihazı cowon S9 ile kıyarlarsanız, yorumunuz ne olur?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeanne dArc

Hocam, cihazı cowon S9 ile kıyarlarsanız, yorumunuz ne olur?

Genel ses kalitesi açısından ihifi daha üstün. Ama iş yazılımsal geliştirmeler ekolayzır kabiliyeti kısmına gelince cowon s9 daha tercih edilesi. Ben ekolayzır kullanmadığım için ses kalitesi açısından ihifi 770c tercih ederdim.

@Jeanne dArc
  • dESiLVer kullanıcısına yanıt
    Hocam cevap için teşekkür ederim. Cowonla yola devam o zaman :D
  • Ben teşekkür ederim

@Jeanne dArc
  • Güzel inceleme. Seneye iyi bir ses işlemcisi olan bir telefona geçmezsem almayı düşüyorum. Veya cozoy astrapi mikro amfi almazsam. Fiio amfiler yeterince taşınabilir değil. Player modelleri de çok pahalı.

• Fena halde ilgimi çekti bu cihaz,inceleme için teşekkürler,yeni bir dap arayışından ziyade dac/amp arayışındaydım fakat sansa clip+'i emekli edip yerşne bunu almak beni daha çok mutlu edecek gibi.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.