Şimdi Ara

xp işletim sistemini masaüstü bilgisayarımda çalıştıramıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
459
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • hobi olarak kullandığım bir cnc cihaz için xp kurulu lpt çıkışlı bilgisayara ihtiyacım var.

eski bilgisayarım malesef bozuldu. bilgisayarcı bana core duo yeni bir kasa verdi(ikinci el). bir önceki bilgisayardaki hard diskimi bu kasaya taktığımda seçim ekranına kadar geliyor (hard diskte xp ve vista ayrı şekilde kuruluydu) bu seçim ekranı geldiğinde herhangi birini seçtiğimde bilgisayara restart atıyor hiçbir şekilde yüklenme ekranına geçmiyor. güvenli modda çalıştırmak istediğimde de mavi ekran veriyor.

laptop'umun vista işletim sistemi yüklü eski hard diskini alıp bilgisayarcıdan aldığım masaüstü bilgisayara taktım. sorunsuz şekilde çalıştı. neden benim bir önceki bilgisayarda kullandığım hard disk'te böyle bir problem yapıyor olabilir.

bu arada laptop'dan çıkardığım hard disk ile açtıktan sonra xp cd si ile bu hard disk'e xp yüklemeye çalıştım ama yine eski hard disk'imdeki gibi mavi ekran hatası verdi. yüklemeye dahi geçmedi.

bana verilen masaüstü bilgisayar xp yüklenmesi engel olan ya da açılmasını engelleyen nedir ?. nasıl bir yol izlemem gerekir ?

şimdiden teşekkürler.

• Her marka model laptoplarınız için özel servis hizmeti veren firmamız garantisi bitmiş veya garanti dışı kalmış cihazlarınıza hizmet vermektedir. Ekran değişimi, Chipset tamir ve değişimi , kasa tamiri, şarj ve batarya satışı, klavye değişimi, harddisk değişimi, anakart tamiri işlemlerini profesyonel olarak yapmaktayız.Anakart tamir işlemlerini BGA makinası ile yapıyoruz. www.ankaralaptoptamiri.net
    Bayındır 1 Sokak 22\8 Kızılay Ankara
    0312 431 01 44
    0313 431 01 45
    05336074345
  • Merhaba;

Mavi ekran aldığınızda hata kodundan sorunun tam kaynağını bulup ona göre çözüm üretmek daha kolay olacaktır.

Bence sorununuz sabit disk denetleyicilerinin farklılığından kaynaklanmakta ama dediğim gibi tam hatayı öğrenmemiz gerekiyor.

Kolay gelsin.
  • SATA kaynaklı problem olabilir. SATA entegreli bir CD ile deneme yapın. Yoksa bios üzerinden SATA modunu IDE yapıp deneyin kuracaktır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemcakmak

Merhaba;

Mavi ekran aldığınızda hata kodundan sorunun tam kaynağını bulup ona göre çözüm üretmek daha kolay olacaktır.

Bence sorununuz sabit disk denetleyicilerinin farklılığından kaynaklanmakta ama dediğim gibi tam hatayı öğrenmemiz gerekiyor.

Kolay gelsin.
    açılırken ne olduğunu da videoya çekip attım. linkten görebilirsiniz. bu arada bugün mavi ekran hatasını vermedi onu koyamadım. güvenli mod seçiyorum ama hangi seçeneği seçersem seçeyim aynı şeyi yapıyor

https://www.youtube.com/watch?v=aEdUjQZRkBk&feature=youtu.be

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ipli jeton

SATA kaynaklı problem olabilir. SATA entegreli bir CD ile deneme yapın. Yoksa bios üzerinden SATA modunu IDE yapıp deneyin kuracaktır.
    Merhaba;

Bios ayarlarından arkadaşın dediği gibi SATA modunu AHCI - IDE değiştirdiniz mi?

Eğer hala çalışmıyorsa aşağıdaki linkte registery deki msahci ve pciide değerlerini 0 yaparak default sürücü ile açılmasını sağlayabilirsiniz.
    https://crashbox.ru/tr/iron/after-replacing-the-motherboard-replacing-the-motherboard/

Ancak sizin sisteminiz açılmıyor bunun için Hiren Boot CD ile aşağıdaki video daki gibi her iki işletim sistemindeki registery ayarlarını değiştirebilirsiniz.https://www.youtube.com/watch?v=6W9evdYaFuM

Not: Eski registery ayarlarınızın bir yedeğini almanız yararınıza olacaktır unutmayınız ve burada yaptığınız hata işletim sisteminizin hiç açılmamasına neden olabilir.

Kolay gelsin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.