Şimdi Ara

Xiaomi Mi WiFi 3G Router OpenWrt Kurulumu, SAMBA Paylaşımı (NAS Kurulumu), Torrent Client Kurulumu (56. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.165
Cevap
45
Favori
62.364
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5455565758
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Xiaomi bir çok modelin üretimini durdurdu mesela AX1800, Redmi AX5, AX3600, Redmi AX6 gibi modeller artık üretilmiyor.. Glinetin bu modeli IPQ6000 kullanıyorsa orta seviye bir cihaz Qualcomm'un chipleri arasında ama yinede gayet güçlü. RAM 512 olması çok güzel, Flash alanıda 128 yeterli. Tek sıkıntı ülkeye getiren olmadığı için vergisiyle vs fiyatı biraz yüksek kalıyor. Az daha eklense halen stokta olan AX3600 alınabilir çok daha güçlü buna göre.

Xiaomi Mi WiFi 3G Router OpenWrt Kurulumu, SAMBA Paylaşımı (NAS Kurulumu), Torrent Client Kurulumu

• quote:

Orijinalden alıntı: altuntepe2

Xiaomi bir çok modelin üretimini durdurdu mesela AX1800, Redmi AX5, AX3600, Redmi AX6 gibi modeller artık üretilmiyor.. Glinetin bu modeli IPQ6000 kullanıyorsa orta seviye bir cihaz Qualcomm'un chipleri arasında ama yinede gayet güçlü. RAM 512 olması çok güzel, Flash alanıda 128 yeterli. Tek sıkıntı ülkeye getiren olmadığı için vergisiyle vs fiyatı biraz yüksek kalıyor. Az daha eklense halen stokta olan AX3600 alınabilir çok daha güçlü buna göre.

Niye durduruldu acaba uretimleri? AX3600 openwrt destegi yok diye biliyorum

• Temet Nosce kullanıcısına yanıt

Chip kıtlığı var diyorlar nasıl bir kıtlıksa bende anlamlandıramıyorum.. Ayrıca son 3-4 yıldır wifi sektöründe bir gariplik var. Öncesinde broadcom, qualcomm, mediatek, realtek birbirleriyle kapışırdı şimdi sanki zorla yapıyorlar ürünlerini...

Ek olarak en çok muzdarip olduğum konu piyasada Intel AX200 dışında laptop kartı yok. Bildiğin yok. Telefonlar en fazla 2x2 mimo zaten onlardan beklentimde yok. Canavar gibi routerlar var ama alıcı 2x2 mimo olduktan sonra ne anladık bu işten. Aradım taradım Mediatek MT7921 var sadece alternatif ama bu da rezalet bir kart. 4x4 mimo qualcomm IPQ9074 bulsam windows sürücüsü yok ayrıca ek güç istediği için yandan 5volt vermek gerek laptopta çalışmıyor yani ve boyutu aşırı büyük şuna baksana...

Xiaomi Mi WiFi 3G Router OpenWrt Kurulumu, SAMBA Paylaşımı (NAS Kurulumu), Torrent Client Kurulumu

Kullandığım Unifi HD 4x4 mimo destekliyor ama laptopta AX200 ile 867 megabitle bağlabiliyorum en fazla. Yakında Intel AX411 çıkacakmış, ismine bakarsak 4x4 mimo olma olasılığı var heyecanla bu kartı bekliyorum umarım fiyasko çıkmaz..

Xiaomi AX3600 openwrt desteği var bu arada. Henüz AX wifi sürücüleri biraz sıkıntılı ama düzeltiliyor zamanla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi altuntepe2 -- 17 Eylül 2021; 13:22:43 >

• Resmi sitesinde goremedigim icin yok demistim ama developer forumunda kurmuslar. 3G'de de 2.4ghz wifi surucusu sikintisi var yillardir, hala duzeltemediler @altuntepe2

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Temet Nosce -- 17 Eylül 2021; 13:27:19 >

Asıl mesele sürücüler zaten hocam. Mediatek sürücü konusunda özürlü biraz. Yoksa chipleri fena değil.

Broadcom ise açık kaynak kodlu değil diye biliyorum. Kimse uğraşmak istemiyor.

En iyisi Qualcomm kalıyor geriye. ath11 sürücüleri şu anda bellek sızıntısı var diyorlar. Yani durduk yere RAM doluyormuş. Ama hallederler yakında bu sorun çözülür.

Önümüzdeki yıllarda en iyi desteklenecek cihazlardan birisi AX3600 olacak. Üretimi durmasaydı kullanıcılar daha fazla olacağı için geliştiricilerde çok olurdu haliyle daha hızlı ilerlerdi düzeltmeler.

Bu cihazın youtube'ta duyurusunu görmüştüm ipq6000 soc, 512MB ram, 128MB nand, usb 3.0 falan varmış. $100 diye duyuruldu, ön siparişle alırsanız indirim kampanyası vardı hatta. Cihaz güzel de çok pahalı bence. O fiyata çıktıktan sonra seçenek bol. En başta ax3600 gibi bir cihaz var mesela. Hem de USB 3 hariç bundan geri kalır bir yanı yok.

Bir de şu var. Bu cihazdaki yazılım gl-inet'in hazırladığı Qualcomm'un Qualcomm SDK tabanlı bir yazılım. QSDK da zaten openwrt 15.05 tabanına eklenmiş kapalı kaynak binary driver'lardan ibaret. Gl-inet yazılımı derli toplu çiçek gibi firmware ama vanilla openwrt desteği yakın zamanda gelmez. Sadece öyle tahmin ediyorum, Gl-inet'teki yazılımcılar (Chongjun Luo vs) cihazı upstream OpenWrt'ye commit ederlerse işler daha hızlı gelişebilir. Ama şuanlık sadece gl-inet firmware'i var sormuştum, cihaz çıkınca bizim kodu derleyip kurun diyorlar.. Ona göre hareket etmek daha uygun.

-----

AX3600 konusu da şöyle sanırım. Sadece geçen sene Şubat sonu Mart başı gibi chip krizi nedeniyle üretim durdu ve sold out oldu. Sonra tekrar üretim normale döndü.

https://en.gizchina.it/2020/02/xiaomi-ax3600-wi-fi-router-6

Üretimi dursa wiki'de availability bölümü değiştirilir zaten.

https://wikidevi.wi-cat.ru/Xiaomi_Mi_AX3600

• Mediatek aynı dediğiniz gibi. Hatta daha da ileri gidiyorum, hw kısmında da tasarım hataları varmış. forum.openwrt.org'da bir kaç defa konuşuldu. David diye bir arkadaş var o mt7621'deki hataları yazıyordu mediatek mühendislerineXiaomi Mi WiFi 3G Router OpenWrt Kurulumu, SAMBA Paylaşımı (NAS Kurulumu), Torrent Client Kurulumu 

• 0ldskool kullanıcısına yanıt
    Hocam üretiminin durduğunu acwifi.net sitesinden okumuştum yazılan makalenin tarihi yeniydi. Umarım yanılıyorumdur üretimi devam ediyordur çünkü mükemmel bir cihaz. Ne kadar çok üretilirse fiyatı o kadar düşer. Mediatek bir türlü qualcomm seviyesine gelemeyecek gibi görünüyor

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • altuntepe2 kullanıcısına yanıt

O zaman sizin hatırladığınız doğrudur hocam, çünkü benim aklımdaki olay daha eski geçici bir durumdu.

AX3600'leri ben de seviyorum. Stok yazılımla emanet olarak birkaç hafta kullandım güzel cihazdı. Yukarıda sizin de bahsettiğiniz ath11k alakalı sorunu çözdüler mi fıstık gibi cihaz olur openwrt için.

Peki o zaman AX3600 yerine ne gelecek acaba? Üst sınıfta AX9000 olacak, AX3600 yerine de AX6000 mi geçiyor yoksa. Bir ihtimal AX3000 de olabilir. Bu cihazların ikisini de bana yabancı.

https://www.aliexpress.com/item/1005001966391682.html

Bence MT yazılım-donanım bakımında hiçbir zaman bir qualcomm veya broadcom olmayacak hocam. Zaten pek öyle bir amaçları da yok. Fiyat/performans cihazlarda kabul ama orta-üst seviyede benim eleme sebebim.

• quote:

Orijinalden alıntı: altuntepe2

Hocam üretiminin durduğunu acwifi.net sitesinden okumuştum yazılan makalenin tarihi yeniydi. Umarım yanılıyorumdur üretimi devam ediyordur çünkü mükemmel bir cihaz. Ne kadar çok üretilirse fiyatı o kadar düşer. Mediatek bir türlü qualcomm seviyesine gelemeyecek gibi görünüyor

Suan Amazon.tr 900 liraya satiyor cihazi. Openwrt tarafindan sorunsuz ve resmi destek gelirse alinir gibi sanirim @0ldskool. Glinet konusunda bilgiler icin tesekkur ederim, hic gorundugu gibi degilmis Xiaomi Mi WiFi 3G Router OpenWrt Kurulumu, SAMBA Paylaşımı (NAS Kurulumu), Torrent Client Kurulumu 

Bildiğim kadarıyla üst seviye IPQ80xx, IPQ90xx yerine orta alt seviye IPQ50xx, IPQ60xx serisi cihazlara yoğunlaşacaklar gibi.. İşin garibi fiyatlar bir o kadar düşmüyor chipset değiştiği halde :(

Bu arada acwifi.net sitesini tavsiye ederim çok önemli bilgiler edindim çinli kardeşimiz sayesinde Xiaomi Mi WiFi 3G Router OpenWrt Kurulumu, SAMBA Paylaşımı (NAS Kurulumu), Torrent Client Kurulumu  Mesela öncesinde sadece chipset'e odaklanırdım aynı olunca performansları aynı olur diye düşünürdüm ama meğerse bir o kadar daha önemli bir olay FEM chip'i imiş. Birebir aynı donanıma sahip cihazlar farklı FEM chiplerini kullanıyorlar farklı performanslar sergiliyorlar. Aşağıda fotoda 3 küçük chip FEM oluyor ve fiyatı, kaliteyi, performansı, menzili doğrudan etkiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi altuntepe2 -- 17 Eylül 2021; 14:40:13 >

Rica ederim hocam.

Dediğim gibi bir tık fiyat dışında bence güzel cihaz. İndirim kodu, kupon vs ile bir şekilde her şey dahil 500-550 hadi olsun 600 civarına gelecek olsa alınır. Gl-inet yazılımı hem kullanışlı hem de derli topludur kullanıcıyı memnun eder. Zaten bir yazılım kısıtlaması da olmuyor stok yazılıma paket ekleyip silebiliyorsunuz. Hem bootloader hem de firmware izin veriyor o tür işlemlere. Ama öyle uçayım kaçayım en son openwrt sürümüne geçeyim derseniz bir süre vanilla openwrt beklemeniz gerekir.

• Teknolojinin sonu yok. Biz de aynen izlemeye devamXiaomi Mi WiFi 3G Router OpenWrt Kurulumu, SAMBA Paylaşımı (NAS Kurulumu), Torrent Client Kurulumu 

Yer imlerine kaydettim hocam çok teşekkürler. Bakarım ben de.

900 lirayi Xiaomi AX3600 icin demistim hocam

• Hocam ben alın almayın diyemiyorum açıkçası. Alıp almamak beklentinize bağlı. Kendi fikrimi soracak olursanız; bence güzel cihaz AX3600 (tabii ben cihazı uzun süre kullanmadım ama). Evdeki cihaz bozuldu, hemen yenisi gerekiyor, bütçe de bu kadar diyorsanız; olur tabii. O bütçeler için güzel bir seçenek. OpenWrt desteği de gelecek güzel güzel kullanılır. Ama elimde cihaz var geçsem mi geçmesem mi diyorsanız onu siz daha iyi bilirsiniz. Beklentiye göre demiştim ya üstte; ben mesela almayı hiç düşünmedim. Zaten şuanda AX kullanan bir cihazım da yok. Ama bir de benim anlamadığım şu oldu. Adamlar çıktı yeni standart WiFi 6 dediler, o daha yaygınlaşmadan onu bitirip WiFi 6E'yi duyurdular. Şimdi 6 mı almalı yoksa 6E mi gelde çözXiaomi Mi WiFi 3G Router OpenWrt Kurulumu, SAMBA Paylaşımı (NAS Kurulumu), Torrent Client Kurulumu Herhalde upgrade yapacak olursam 6E'yi beklerim ben.

Fiyat takibi için burada dursun

17/09/2021

761,10 TL + KDV

KDV dahil 898,10 TL

(1 dolar = 8,65 TL)

Hocam 6e nin 6ghz frekans izni var. Ama bildiğiniz üzere frekans arttıkça menzil azalıp hız artıyor. Malum 5ghz menzili bile çok darken 6ghz nasıldır pek bir umudum yok açıkcası. Lamba gibi her odaya cihaz takmayacaksak fazla bir beklentiye girmemek lazım. Ben en kullanışlı hız menzil açısından frekansların 3 ile 5ghz aralığı olduğunu düşünüyorum ama halkın kullanımına açılmadı.. Hangi devlet kurumu kullanıyor bilgim yok. Hatta 5ghz de bile dfs kuralları var radara denk gelirse kanal değişimine zorluyor. Denk gelen farkeden varmı trde hiç duymadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi altuntepe2 -- 17 Eylül 2021; 19:46:20 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 6 GHz için konuşuyorum: evet o sebeple 6E dedim ben de. Asıl amaç kablosuz hızsa işte upgrade o zaman anlamlı olacaktır. Yoksa 5 GHz hızı bana yetiyor şimdi. Ama 6E'nin bir güzelliği aslında şu, 6 GHz için sadece HE (high efficiency) etiketli cihazlar izin alabiliyor. Yani frekans kirliliği diyeceğimiz olay çok çok daha düşük. Bir de WiFi 5'teki DFS sorunlarını da 6E'de preferred scanning channels (PSC) dedikleri olayla bir bakıma hallediyorlar. Geçersem 6E'ye geçerim direkt 6 GHz kullanırım.

Şimdi mobil cihazda birkaç Gbit/s güzel olur olmaz mı? Ama aynı odadaysan tabiiXiaomi Mi WiFi 3G Router OpenWrt Kurulumu, SAMBA Paylaşımı (NAS Kurulumu), Torrent Client Kurulumu  (bknz. 6 GHz)

Doğrudur hocam aynı dediğiniz gibi. Frekansın dalga boyu kısaldıkça nesnelerin içinden geçmesi zorlaşıyor. Bu da range anlamında negatif etki oluyor.

DFS taramasına ben kendim denk gelmedim zaten kanal 36 ayarlı sabit.. Ama internette bu sorunu yaşayan gördüm. Nasıl oluyor tam bilmiyorum ama açılınca ilk 5-10 dk boyunca habire çakışma var mı diye dinleme yapıyormuş cihaz. Yalan olmasın ya asus'tu ya da keenetic'ti. Aktif yani o şey.

---

Burası konu dışı sayılır. Hocam ben hobi olarak, A sınıfı belge ile radyo amatörlüğüyle uğraşıyorum. Amatör telsizcilik diye de biliyor. Bu tarz frekansları dünyada ITU (The International Telecommunication Union), bizde BTK düzenliyor. Ve bizde BTK'nın hazırladığı bir Milli Frekans Planı var. Çok ciddi işler aslında. O tabloya göre; kHz altından başlayıp 3000 GHz'e kadar bütün spektrumu görebilirsiniz.

Güncel Milli Frekans Planı:

https://www.btk.gov.tr/uploads/undefined/mfp-01-02-2019.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0ldskool -- 17 Eylül 2021; 20:30:58 >

• Broadcom burada çok güzel göstermiş wifi spektrumunu.

5925'ten başlıyor 7125'e kadar gidiyor. 1.2GHz genişliğinde çok geniş aralıkta çalışabiliyor 6E.

PDF dosyasını indirip göz gezdirdim ama pek aydınlatmadı beni. Her frekansa aynı şeyleri yazmışlar gibi geldi yarı ingilizce yarı türkçe harmanlayıp. Halihazırda kullanılan 2.4 ghz 5 ghz aralığına özellikle baktım ama sanki kopyala yapıştır yazılmış metin gibi her yer aynı Xiaomi Mi WiFi 3G Router OpenWrt Kurulumu, SAMBA Paylaşımı (NAS Kurulumu), Torrent Client Kurulumu  uzay araştırmalarımı yapıyorlar ayrıca onu gördüm daha garibime gitti Xiaomi Mi WiFi 3G Router OpenWrt Kurulumu, SAMBA Paylaşımı (NAS Kurulumu), Torrent Client Kurulumu  Bu tabloyu değilde asıl cihazların halihazırda kullanabildiği aşağıdaki frekans tablosu çok daha aydınlatıcı:

country TR: DFS-ETSI TÜRKİYE

2.4 GHz

(2400 - 2483.5 @ 40), (20 dBm)

5 GHz

(5170 - 5250 @ 80), (23 dBm), NO-OUTDOOR, AUTO-Bandwidth

(5250 - 5330 @ 80), (20 dBm), DFS, NO-OUTDOOR, AUTO-Bandwidth

(5470 - 5725 @ 160), (27 dBm), DFS

60 GHz

# 60 GHz band channels 1-4, ref: Etsi En 302 567

(57000 - 66000 @ 2160), (40)

..................................................................

country DE: DFS-ETSI ALMANYA

2.4 GHz

(2400 - 2483.5 @ 40), (20 dBm)

5 GHz

(5150 - 5250 @ 80), (23 dBm), NO-OUTDOOR, AUTO-Bandwidth, wmmrule=ETSI

(5250 - 5350 @ 80), (20 dBm), NO-OUTDOOR, DFS, AUTO-Bandwidth, wmmrule=ETSI

(5470 - 5725 @ 160), (27 dBm), DFS, wmmrule=ETSI

(5725 - 5875 @ 80), (14 dBm)

6 GHz

# WiFi 6E

(5945 - 6425 @ 160), (23 dBm), NO-OUTDOOR, AUTO-BW, wmmrule=ETSI

60 GHz

# 60 GHz band channels 1-4 (ETSI EN 302 567)

(57000 - 66000 @ 2160), (40)

Görüldüğü üzere almanya 6E için frekans belirleyip izinleri vermiş, Türkiye'de BTK halen hangi siteyi yasaklasak, nasıl daha iyi sansür uygularız diye uğraşadursun. Hani sözde mobilde 5G ilk bize gelecekti ilk biz kullanacaktık, 4G frekanslarını Operatörlere satarken 5G'ye geçişte bir daha frekans satılmayacak hemen geçilecek falan diyorlardı Xiaomi Mi WiFi 3G Router OpenWrt Kurulumu, SAMBA Paylaşımı (NAS Kurulumu), Torrent Client Kurulumu  Bu adamlar 2x2=4 dese inanmam o derece..

Bir aralar Wifi AD çıkmıştı 60 GHz desteğiyle ne oldu ona yalan oldu Xiaomi Mi WiFi 3G Router OpenWrt Kurulumu, SAMBA Paylaşımı (NAS Kurulumu), Torrent Client Kurulumu  cihazlar birbiriyle öpüşmesi gerekiyordu galiba kullanabilmek için.. Kablo takarım zaten o kadar yakın duracaksa aletler saçmalıktı tutmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi altuntepe2 -- 17 Eylül 2021; 23:20:18 >

• Seneler önceki 2 yıl bekleyelim 5G'ye geçelim sözü geldi aklıma... Xiaomi Mi WiFi 3G Router OpenWrt Kurulumu, SAMBA Paylaşımı (NAS Kurulumu), Torrent Client Kurulumu 

Vallahi elimizdeki frekans planı bu hocam eksik falan varsa ben bilmem orasınıXiaomi Mi WiFi 3G Router OpenWrt Kurulumu, SAMBA Paylaşımı (NAS Kurulumu), Torrent Client Kurulumu 

Aklınıza takılan noktaları BTK Spektrum Yönetimi Dairesi Başkanlığı'na sorabilirsiniz. Gerçekten ilgilenip çok güzel cevap veriyorlar.

https://www.btk.gov.tr/spektrum-yonetimi-dairesi-baskanligi

O uzay araştırma vs yazılanlar en azından amatörler için anlamlı oluyor uydurma değil. Çünkü A sınıfı belge ile spekturum üzerinde amatörlere izin verilen frekanslarda biz de uydular üzerinde çalışmalar yapabiliyoruz. Yörüngede bir sürü amatör uydu var aslında Mesela birkaç popüler olanları; SO-50, PO-101, Es'hail 2 / QO-100 sayılabilir. Hatta ISS (The International Space Station) ile dahi iletişime geçebiliyorsunuz evinizden. Artı olarak radyo astronomiden hiç bahsetmiyorum, işin o tarafıyla uğraşanlar da var ama o konuya ben de çok hakim değilim. Eğer ilginizi çektiyse amatör uzay iletişimi https://www.amsat.org adresinde biraz daha derli toplu bilgi bulabilirsiniz. Elektronikle ve RF ile uğraşmayı sevenler için bu hobiyi araştırmalarını tavsiye edebilirim.

• 
Sayfa: önceki 5455565758
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.