Şimdi Ara

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! (105. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
6.996
Cevap
136
Favori
310.392
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 103104105106107
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Merhaba, bu mi 4a nın wifi performansı nasıl hocam? Merak ettim eğer 500 megabite ulaşabiliyorsa fiyatına göre çok güzel. Vaktiniz olduğunda test yaparsanız sevinirim. Ayrıca o esnada htop ile işlemci kullanımınıda gösterirseniz mükemmel olur.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • JettoPistole kullanıcısına yanıt
    Dik,yatay,dik,yatay yapın hocam. Eğer anten sıralaması 2.4ghz,5ghz,2.4ghz,5ghz olaraksa tabii.

• quote:

Orijinalden alıntı: altuntepe2

Dik,yatay,dik,yatay yapın hocam. Eğer anten sıralaması 2.4ghz,5ghz,2.4ghz,5ghz olaraksa tabii.

Sıralama resime göre en soldan 5ghz,2.4ghz,5ghz,2.4ghz antenler. Sanırım dediğiniz gibi olacak yine.

Aynen böylece her frekanstan bir anteni dikey bir anteni yatay ayarlamış oluyorsunuz.

• altuntepe2 kullanıcısına yanıt

Merhaba,

Akşam müsait bir zamanda iperf3 testi yapıp eklerim. Ama şahsen 500'ü göreceğini sanmam hocam. Alt tarafı mt7612en var bu cihazda. mt7615n falan olsa neyse. Ama realist olursak 400 civarı hadi taş çatlasın 450 bekliyorum ben. Bir ihtimal David'in hazırladığı build az bir şey daha iyi sonuç verir onu pek tahmin edemiyorum bakmak lazım. Çünkü o adam bayağı kafa yordu bu cihazın optimizasyonu için.

• quote:

Aynen böylece her frekanstan bir anteni dikey bir anteni yatay ayarlamış oluyorsunuz.
    Resimdeki sıralamaya göre gidersem sizin önerdiğinize göre en soldan Dik(5ghz) Yatay(2.4ghz) Dik(5ghz) Yatay(2.4 ghz) oluyor. Ancak 5ghz ler hep dik, 2.4ghz ler ise hep yatay oluyor. Eğer makul olan bir 5ghz dik bir 5ghz yatay, bir 2.4ghz dik bir 2.4ghz yatay ise yukardaki sıralama hatalı oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JettoPistole -- 6 Eylül 2021; 13:56:54 >
    Sıralamaya takılmayın zaten ben o cihaza sahip olmadığım için hangi antenin hangi frekansa ait olduğunu bilmeden yazdım. Siz mantığını anlamışsınızdır zaten. Her frekanstan bir anteni dik bir anteni yatay konumlandırın.

• quote:

Sıralamaya takılmayın zaten ben o cihaza sahip olmadığım için hangi antenin hangi frekansa ait olduğunu bilmeden yazdım. Siz mantığını anlamışsınızdır zaten. Her frekanstan bir anteni dik bir anteni yatay konumlandırın.
    Tamamdır, şimdi pekişti :) Teşekkür ederim

• Sn. wa$abi'nin uyarısına istinaden stok yazılıma geri dönme ve unbrick rehberleri (birinci, ikinci ve üçüncü yöntem) yeni dosyalar ile güncellendi. Kendisine katkısı için teşekkürler.

• Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!
    Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!

Benim test ortamımda birinde server modda, diğerinde client modda olmak üzere iki şekilde test ettim. Testte kullandığım cihaz 2020 mbp 13" 10.nesil i5 16gb, wifi 2x2 olması lazım ama emin değilim, router'da kurulu olan yazılım 21.02.0 stabil. Cihazla bilgisayar arasında bir duvar (perde beton) ve router'a anlık olarak bağlı 5 cihaz var fakat yoğun trafik yok. Yani testin sonucu az biraz düşük çıkmış olabilir. Ama kafaya takmaya değmez sadece bilgi için ekledim.

Ortalama 350-360 mbps civarı net hız aldım. Server olan testte tek çekirdeklerden biri direkt %100'e vurdu. Client olan testlerde bu kadar throttling yok. Burst olarak da birkaç testte 380 gördü ama anlık değer. mt7612en için normal sayılır. Dediğim gibi bir ihtimal David'in build'i biraz fark edebilir. Ama mucizevi bir şekilde 2 katına çıkmaz tabiiXiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! 400 belki ama 500'ü görmek çok zor.

@altuntepe2

edit: ekleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0ldskool -- 6 Eylül 2021; 17:26:29 >

• 0ldskool kullanıcısına yanıt

Testler için teşekkürler hocam. Değerler bu fiyattaki bir cihaz için gayet güzel aslında. AC2350 işlemcisi daha iyi olsa aslında mi 4a ya göre wifi tarafı daha tercih edilesi olurdu. mt7612 nin Qualcomm tarafındaki rakibi sizin sonuçlarınıza bakarsak QCA9882 oluyor. 3x3 mimo olsaydı QCA9880 derdim.

Rica ederim ne demek.

Evet hocam hiç öyle uçuk kaçık bir cihaz değil aslında. Ama işte bu ürün güncel piyasada 140 liraya bulunuyor. O açıdan ben hep fiyat/performans cihazı diyorum. Ev içinde NAS vs kullanıpta wifi üzerinden gigabyte'larca dosya transferi yapmayacaksan ~400 mbps wifi iyi. Ucuz olsun, hem de openwrt kurayım diyen insanlar için düşük-orta sınıf cihazlar içinde iyi bir tercih. Ek olarak chipset'i mt7621 olduğundan openwrt'de DSA switch, hardware offloading gibi özellikleri de destekliyor. Yeter daha ne olsunXiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! 

• WoLeRiNe kullanıcısına yanıt

Alıntı

metni:
    Bir arkadaşımızı daha OpenWrt ile kazandıysak ne güzel :)

:) Şimdilik memnunum bakalım ilerleyen günlerde neler olacak.Benim modelinSnapshot'ta olmadı biraz sıkıntı ama şu an bir sorun yok.

Evet ben de VDF kullanıyorum, dediğin gibi 176 blok dışındakiler biraz sıkıntılı bloklar.Ben de 176 denk gelene kadar yokluyorum :)

• Geçen openwrt'e yeni bir cihaz desteği eklendi. Neymiş diye araştırayım dedim, Amerikadaki Spectrum servis sağlayıcısının bedava verdiği bir routermış. Özelliklerine baktım bakmaz olaydım... RAC2V1K modeli. Üstelik ebay'de 30-40 dolara satıyor adamlar :D Sonra içimden güzelce bi sövdüm Türk telekomun dağıttığı cihazları düşününce..

Cihazın özellikleri:

CPU: IPQ8065 1.7 Ghz 2 çekirdek

RAM: 1GB

ROM: 512 MB

2.4Ghz: QCA9984 4x4 mimo

5ghz: QCA9984 4x4 mimo 160mhz

Şu özellikteki cihazı adamlar beleş dağıtıyor müşterilerine bizse çöp plastiği kokan cihazları alırken kırk kez düşünüyoruz.. Hayattan soğuyorum resmen böyle şeylere denk geldiğimde.

Cihazın maşallahı varmışXiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! 

Bu arada net alınır bu cihaz 30-40 dolara. Kargo gümrük derken isterse 80'e 100'e bile gelsin yine de güzel fiyat... Türkiye'de buna denk cihazı 800 liraya bulmak imkansız.

Genelde ebayde satıcılar Türkiyeye gönderim yapmıyor. Amerikapostam gibi sitelerden abd adresi alıp ordan türkiyeye göndermek gerekiyor. Yine çetrefilli işler yani... Eğer ordan gelecek bir tanıdık varsa hiç gümrüktü kargoydu uğraşmadan getirilirse kolisiyle alınır trde satılır :D Cihaz mükemmel ama bana POE cihaz lazım Unifi HD olsaydı hiç düşünmeden alırdım. Yinede alabilecek olanlar bu konuyu takip edenler bence kaçırmasın haberleri olsun.

• POE konusunda bir şey diyemiyorum. Ama cihaz donanım olarak cidden pek güzelmiş. Görünüşü falan da hoş hem. Cazip göründü bi an gözüme ama bu arada daha başka bir "kutu" alırsam hanım beni boşarXiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!  (bütün modem, router'lara bizim evde kutu deniliyorXiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! )

Değerlendirmek isteyen olursa o zaman burada şöyle bir taktik vereyim. Aslında satıcılar gümrük vs sorumluluk almak istemediklerinden uluslararası göndermek istemiyor. Mesajlaşıp kibar nazik bir dille, olumsuz bir durum meydana gelirse sorumluluğu ben üstleneceğim derseniz birçoğu tamam o zaman deyip kabul ediyor. Almayı düşünenlerin bilgisine.

• Ben bunları upgrade yapsam benim Snapshot gümler mi?

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!

EDiT : Kurmayı denedim, sorun Snapshotla mı ilgili bilmiyorum ama direkt read only hatası verdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Charmlander -- 7 Eylül 2021; 0:54:44 >

Ahhaha ...Ben de Adblock'u kurduğum zaman mobil okey oyunu çip para reklamlarını göstermeyince interneti bozdun diye linç yiyecektim evde Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! 

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Charmlander kullanıcısına yanıt

OpenWrt sürümü stabil de olsa snapshot da olsa, paketler kesinlikle güncellenmemelidir.

Snapshot için gün içinde yeni çıkan sürüm yüklenmelidir.

Stabil içinse; gerekli paketlerle birlikte https://chef.libremesh.org veya https://asu.aparcar.org adresinden yeni sysupgrade oluşturularak firmware olarak yüklenmelidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WoLeRiNe -- 7 Eylül 2021; 7:58:19 >
  • 
Sayfa: önceki 103104105106107
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.