Şimdi Ara

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! (67. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.991
Cevap
136
Favori
309.759
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu hatayı alıyorsanız muhakkak bir yerde bir eksik ya da yanlış bir şey yapıyor olmasınız. Bu hatayı force flag'ı ile yoksaysanız bile çok büyük ihtimalle cihaz brick olacaktır.

Önce dosyalarınızı kontrol etmenizi sonra da cihazı sıfırlayıp en baştan denemenizi öneririm.

• 0ldskool kullanıcısına yanıt

force flag ile denemedim, cihazı resetledim. Tekrardan deniyorum.

• Yok yine olmadı. Benimki 3g olduğu için ben 3G olan linki kopyalıyorum. Onun dışında bir değişiklik yok. Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! 

@0ldskool

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!
    Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Soul_Fly -- 2 Haziran 2021; 16:8:33 >

• Soul_Fly kullanıcısına yanıt

Tamam şimdi ekran görüntüsü ekleyince anlaşıldı her şey... Cihazı hard brick etmediğiniz için çok şanslısınız.

3G'ye kurulum o şekilde değil yalnız. O cihazın flash'ı spi değil nand flash olduğu için kernel1 ve rootfs0 flashlamanız gerek. Benzer mantık ama dosyalar ve flash'layacağınız partition'lar farklı dikkat.

Buradaki dosyaları kullanıp, onları aşağıdaki komutlar ile kuracaksınız.

https://downloads.openwrt.org/releases/19.07.7/targets/ramips/mt7621/openwrt-19.07.7-ramips-mt7621-xiaomi_mir3g-squashfs-kernel1.bin

https://downloads.openwrt.org/releases/19.07.7/targets/ramips/mt7621/openwrt-19.07.7-ramips-mt7621-xiaomi_mir3g-squashfs-rootfs0.bin

kernel1 olanı -> kernel1'e

rootfs0 olanı -> rootfs0'a kurmak için sırasıyla

curl -L üsttekikernel1linki

curl -L üsttekirootfs0linki

mtd write openwrt-19.07.7-ramips-mt7621-xiaomi_mir3g-squashfs-kernel1.bin kernel1

mtd write openwrt-19.07.7-ramips-mt7621-xiaomi_mir3g-squashfs-rootfs0.bin rootfs0

nvram set flag_last_success=1

nvram commit

reboot

kolay gelsin

• @0ldskool Hocam öncelikle her şey için teşekkür ederim sayenizde openwrt ile tanışıp kurulum yaptım ve herkese olan desteğiniz de çok hoş, birkaç sorum olacak eğer sizi yormayacaksa cevaplarsanız sevinirim.

luci-app-https-dns-proxy eklentisini kurdum fakat 1.1.1.1/help adresinde sorgulattığımda HTTPS (DoH) ve TLS (DoT) genelde NO yazısı ile karşılaşıyorum birkaç defa deneyince yes olup tekrar no oluyor özel bir ayar gerektiriyor mu ve bu servisleri aktif edince default olarak cloudflare ve google ayarlı, sitelerin açılış hızında bir değişiklik (yavaşlık) hissettiğiniz oldu mu acaba?

docker üzerinden pi-hole kurmak istiyorum hatta başladım kuruluma bununla ilgili önereceğiniz tavsiye veya ayar mevcutsa görmek isterim kullandığınızı okuduğumu hatırlıyorum

https://downloads.openwrt.org/releases/21.02-SNAPSHOT/targets/ramips/mt7621// bu adreste yayınlanan güncellemeler için baştan komple kurulum mu yapmamız lazım yoksa arayüz üzerinden güncelleme yapabilme şansımız var mı? denedim fakat yazma okuma hatası tarzında bir hata almıştım.

Ev kullanıcılarına bildiğim kadarıyla IPv6 sunulmadığı için bununla alakalı servisleri DHCP ayarlarını kapatmak gerekiyor mu?

Wifi bağlı olan cihazların ip adresleri yerine isimlerini yazdırmanın bir yolu var mı :) ana bilgisayar isimlerine tanımlamama rağmen yazmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deusxmachina -- 2 Haziran 2021; 19:26:40 >

• deusxmachina kullanıcısına yanıt

Merhaba,

Öncelikle rica ederim. Güle güle kullanın.

1.1.1.1 olayı için dnsmasq hizmetinde değişiklik yapmanız gerekiyor olabilir. Sadece tahmin. Stubby ile dns over tls kullanmak için böyle yapıyorduk en azından.

/etc/config/dhcp dosyasındaki config dnsmasq bölümüne;

option noresolv '1'

list server '127.0.0.1#5453'

satırlarını (yoksa) ekleyip servisi yeniden başlatırsanız sorun çözülebilir. 127.0.0.1#5453'ün 5453'ü sizin servis için ayarladığınız port numarası olmalı. Artık hangi portu dinliyorsa, maalesef ben şuan hatırlayamadım.

Bu hizmet ile beraber teknik olarak bir miktar yavaşlama olabilir ama hissedilir derecede bir yavaşlama olmaması gerekir. Önceden 15 ms ise atıyorum dns cevabının gelmesi şimdi 16 ms falan olabilir. Çok büyük fark olduğunu hiç hatırlamıyorum.

---

sysupgrade.bin dosyasıyla doğrudan güncelleme yapabilirsiniz. Sorun olmaz.

Hocam öyle bir hatası ilk defa duydum. Başka bir cihazın dosyasını indirmediğinize emin misiniz? Bir de isterseniz ssh ile komutlarla güncelleme yapabilirsiniz. En garanti yol.

https://openwrt.org/docs/guide-user/installation/sysupgrade.cli

---

Yok LAN ağı için ipv6 kapatmanız şart değil. Ama isterseniz kapabilirsiniz tabii. Bir sorun olmaz.

---

Wifi bağlı cihazların isimleri sizde bu şekilde görünmüyor mu yani? Nasıl tam anlamadım burayı. Ben de hem DHCP bölümünde hem de wifi bölümünde cihaz isimleri yazıyor ve hiç bir ayar yapmadım bunun için

teşekkürler hocam

dnsmasq bölümünde;

option noresolv '1'

option doh_backup_noresolv '-1'

list doh_backup_server ''

list server '127.0.0.1#5054'

list server '127.0.0.1#5053

ayarları ekli yani luci-app-https-dns-proxy kurduğumda otomatik eklenmiş buna rağmen dediğim sorun devam etmekte, acaba 5054 cloudflare, 5053 google, olarak ayarlı bunları aynı mı yapmam lazım?

wifi sorunu tamamdır düzelmiş anlıktı sanırım anlayamadım.

sysupgrade.bin dosyasını arayüzden direkt yükleme ile yapıyorum fakat ayarları sakla seçeneğini seçmeme rağmen wifi ayarlarım gidiyordu o yüzden sordum hocam yazma okuma hatasını arayüz üzerinden software sekmesinden yaptığımda almıştım.

son olarak hocam benim internet FTTB yani binadan cat6 ile gelmekte, mi 4a cihazımıda modemin lan portuyla çalıştırıyorum biliyorum fazladan paketleri dolaştırıyorum da evde kablo tesisatını yenileyince direkt pppoe ile bağlanacağım burada sormak istediğim modemden direkt lan ile bağlı olan bilgisayarımdan, mi 4a arayüzüne bağlanamıyorum farklı ip bloklarında oldukları için sanırım bunu çözme şansımız var mı yoksa bu şekilde devam mı pppoe bağlantısı yapana kadar.

sqm ayarında ise Per Packet Overhead (byte): 40 ve 44 e kadar denedim quality bir türlü A+ yapamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deusxmachina -- 2 Haziran 2021; 20:48:0 >

Yok ikisinin farklı olması normal. İki daemon çalışıyor gibi düşünmek lazım.

Açıkçası sizin bu sorun neden olur bir fikrim yok. Ben de baka baka yapıyorum bu ayarları. Karışık geliyor hala.

Bir ihtimal #53 numaralı portu firewall'dan trafik kuralı yazıp yönlendirmek veya kesmek bir seçenek olabilir. Böylece 53'ten dışarı sorgu gönderilmez.

Bir de eğer daha önce denemediyseniz stubby'yi tavsiye edebilirim. Hem nispeten daha kolay hem dnsmasq üzerinde allservers seçeneği kullanılırsa DoT ve DoH bir arada kullanılabiliyordu. Bir de tabii https-dns-proxy'ye göre bir avantajı da her bir dns sorgusu için yeni bir bağlantı açmıyor.

Bir diğer seçenekte şu: ben çok uzun zamandır bu işi raspberry'ye bıraktım. Raspberry üzerinde cloudflared+pihole kullanıyorum. Açıkçası kurup yönetmesi daha kolay.

--

1.router modeli ne?

--

Bağlantı türünüz ne? Ve hızınıza göre sqm ayarlarınız?

Teşekkür ederim. Yarın Deneyip sonuçlarını yarın burada paylaşacağım.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

olabilir stubby deneyebilirim hocam pi zero almayı planlıyordum hem adblock için routeri da hafifletir.

Router: Xiaomi Mi WiFi AC1200 Router 4A Giga Version

Bağlantı türü fiber ethernet ile modeme bağlantı sonrasında Lan ile routera bağlantı

Hız Fiili olarak 94/5 sqm ayarlarım Download: 89300 Upload:4275 (sanırım yoğunluğa dalgalanıyor 4.600-4.700 olarak fiili kullandığımdan dolayı)

per packet overhead: 40

edit: sqm açılınca upload dengesizleşiyor düşük hızlar alıyorum "4800" de denedim 5120 de değerler yükselmiyor kapatınca normal 5 geliyor açık halde 2.6 - 3.7 mpbs alabiliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deusxmachina -- 3 Haziran 2021; 2:10:38 >

Mükemmel oldu bu şekilde başarılı. Tekrardan teşekkürler.

Doğru sqm değerlerini bulmak için biraz uğraşmak gerekiyor maalesef.

SQM uyguladığınız arayüz hatalı gibi geldi bana. Sadece wan arayüzüne sqm uygulamak yerine cihazın üzerindeki bütün switch'e sqm uyguluyorsunuz sanırım.

FTTH ve FTTB için tavsiye edilen overhead değeri 44. Tabii kullananlar daha iyi bilir.

https://openwrt.org/docs/guide-user/network/traffic-shaping/sqm

Aslında overhead değerini bulmak için şöyle çok faydalı iki aşamalı bir program var. Bir script ile birkaç saat boyunca ping atıyorsunuz ve bunu bir dosyaya kaydediyorsunuz. Sonra da elinizdeki dosyayı matlab'a atıp analiz ediyorsunuz. Bir kaç saat içinde doğru overhead değerini öğrenebiliyorsunuz. Kolay gelsin.

https://github.com/moeller0/ATM_overhead_detector

• Soul_Fly kullanıcısına yanıt

Rica ederim. Güle güle kullanın hayırlı olsun.

• Merhabalar, öncelikle konu için teşekkürler. Çok başarılı bir konu olmuş. Mi router 4a giga. Yı çok rahat şekilde openwrt e geçirdim. Ancak şöyle bir sorun var. İlk geçirdiğim firmware da çoğu şey stabil çalışıyor. İndirme de sıkıntı olmuyor. Ancak wifi başka cihaz bağlıyken veri kullanımı biraz attığında router ın wan ışığı 2-3 saniyelik gidiyor. Cs go da falan olunca bağlantı uyarısı geliyor. Işınlanma oluyor. Çok düzenli bir şekilde bu olmuyor. Ancak konun sonunda olan 3 adet firmwareları denediğimde herhangi bir dosya indirmeyi denediğim de 5-10 saniye de bir kesiyor. Hız 6,3 mb/s civarına gelince bir anda duruyor tekrar düştükten hızlanarak artıyor. Bu şekilde sürekli kesiyor. Hangisi emin değilim ama bir tanesinde wan ip alamadı. Üzerinde ayarlı olan wan ı silip kendim ekleyince düzeldi ama bu sefer yine aynı kesmeleri yaptı. Bu sorunu bir türlü çözemedim. Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. Konu da benzer durum bulamadım da 😕. Bir kaçkere brick etmişliğim de var. Bu dediğim sorun olduğundan orjinal firmware e döndüm. O da şuan Çince olarak çalışıyor. Telefonda ki app bu versiyonda çalışmıyor sanırım
    Not: modem ipsini 192.168.2.1 yaptım. İlk yükseltiğim firmware da x.x.1.1 olduğundan çalışmasın diye. Modemden düz girince intenette bir sorun yok. Router da sorun oluyor sadece

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi koboy_901 -- 3 Haziran 2021; 18:25:12 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Merhaba;

Uygulamanın sorgu yöntemi rasgele ise belirtiğiniz testte yes veya no çıkması normal. Sorgu cf ile yes, google ile yapılırsa ise no çıkar.

Bende aduard home ile aynı sonucu alıyorum. CloudFlare + next dns.

teşekkürler hocam sağ olun

• Elektrotek kullanıcısına yanıt

merhabalar teşekkür ederim, o halde,cloudflare + google peki no cıkması o servisin kullanılmadığını gösterir mi yoksa 1.1.1.1 adresinin sadece cloudflare üzerinden gelen istekleri mi onayladığını gösterir

İkiside destekliyor ve muhtemelen çalışıyordur. O test sadece cloudfere'in kendi sunucuları için geçerli.

Ayrıca google yerine quad9 veya nextdns kullanabilirsiniz. Seçeneklerde olması gerekiyor.

• ..........

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vlkn0888 -- 6 Haziran 2021; 22:35:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu Snapshots ve 21.02.0-rc2 arasında ne fark var. Bilmediğimden soruyorum.

• 
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.