Şimdi Ara

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! (63. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
6.999
Cevap
137
Favori
310.571
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6162636465
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün wireguard vpn kurulumu yaptım router'a. İlk kurulumda sıkıntı olmuyor fakat router yeniden başladıktan sonra internet bağlantısı bir türlü gelmiyor. Tekrar interface bölümünden stop-restart gibi şeyler yaparak ancak yeniden bağlantı sağlıyor. Bir yerde yanlış yapıyor olma ihtimalim nedir?

• cem650 kullanıcısına yanıt

Hocam bu bütçede alınabilecek en iyi cihaz R7800 olur herhalde. Yurtdışı ebay vs 100-120 dolar arasına çok rahat bulunur. İkinci elleri de 60-70'ten başlıyor.

Nighthawk X4S diye de geçer ama model adı r7800.

1.7 GHz çift çekirdek ARMv7 işlemci (efsane ipq8065), 128 MB nand flash, 512 MB ram, çift usb 3.0 port, e-sata port, gigabit switch, qca9984 wifi vs vs bu işte son nokta denilebilir...

• redsmoke R kullanıcısına yanıt

Başlangıçta bir sorun olabilir. Hizmetin çakışması gibi.

Bring up on boot açık mı?

• Bir ihtimal de ntp sorunu olabilir. Wireguard bağlantısında handshake adımında saat bilgisi yanlış olursa bağlantı reddedilir. Aklıma başka bir ihtimal gelmiyor maalesef. ntp sunucusu bölümnde domain yerine ip yazmayı deneyebilirsiniz.

• 0ldskool kullanıcısına yanıt

Cevap için teşekkürler üstad. Bring up on boot nerededir ve nasıl açabilirim? 😅

Düzeltme: Ntp'de sıkıntı yok gözüküyor üstad.

Düzeltme 2: Bring on boot'da aktifmiş üstad. Interface'de imiş benim körlüğüm kusura bakmayın.

Düzeltme 3: Halloldu üstad cevap vermeniz bile yetti :) Büyük ihtimalle bring on boot aktif değildi diyeceğim ama orası izlediğim tutorial'de de açıktı, valla anlamadım düzeldi şimdi. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redsmoke -- 27 Mayıs 2021; 14:31:20 >
  • Rica ederim. Kolay gelsin.

• Düzelmemiş üstad, erken konuşmuşum :) Router'ı yeniden başlatınca çalışmıştı ikinci kez denediğimde çalışmadı. Muhtemelen bir çakışma var ama çözemedim.

Hocam ben bunun ntp'den dolayı olduğunu düşünüyorum. Çünkü normalde çalışan şeyin restart sonrası çalışmıyor olması anca bununla alakalı olmalı. Firewall vs olamaz.

Çözüm için benim aklıma 2 yol geliyor.

1) wireguard için hotplug.d ile boot delay koymak. Böylece cihaz boot ettikten sonra önce ntp ile zaman bilgisini alır. Ondan sonra wireguard servisini başlatır. Doğru zaman bilgisi sistemde oldu mu handshake aşamasında sorun vermez.

2) ntp server olarak bir ip adresi girersiniz ve bu ip wireguard ile bağlanmaz. Zaman bilgisi çekebildiği için sorun yaşamazsınız.

Benzer örnekler buldum bakmanızı tavsiye ederim.

https://forum.openwrt.org/t/wireguard-interface-not-working-properly-after-reboot/13528

https://forum.openwrt.org/t/initiate-wireguard-after-ntp-success/14751

https://forum.openwrt.org/t/wireguard-breaks-after-reboot/49035

abi ax alayım diyorum bu saatten sonra bide openwrt ile neler yapabiliyorum.

Neden openwrt sorusuna ilk mesajda bir özet geçmiştim. Biraz abartıyor gibi olacak ama; "şunu/bunu yapabilir miyim acaba?" dediğiniz her şeyi yapabilirsiniz...

Hocam ax cihaz istiyorsanız iş çok değişir. Daha standart çok yeni cihazlar da aynı o şekilde.

Takip ettiğim kadarıyla daha hiçbir ax cihaz resmi desteğe kavuşmadı. Ama en yoğun çalışmalar şuanda xiaomi ax3600 üzerinde. Ki onda bile bitmiş bir iş yok henüz.

Yani hem ax olsun hem openwrt olsun diyorsanız beklemeniz gerekir.

900 lira civarına güzel bir cihaz. satıcı ve gönderici amazon.com.tr olmasına dikkat edin.

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B08MV83J94/

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!

• Arkadaşlar selamlar. Sorunum salondaki fiber modemin arkada odamda çekmemesi. İşin kötüsü evde telefon da çekmediği için odaya geçtiğimde internetsiz kalıyorum. Wifi extender pro aldım işe yaramadı. Bugün bi çözüm olur umuduyla 4a router aldım modemin yanına kurdum. İşe yaramadı. Fiber olduğu için de evin herhangi bir yerinden başka bir kabloya bağlayamam. Modemden de kablo çekip bütün evi gezmesini istemiyorum açıkcası. Aklına bir çözüm gelen var mı acaba ? Eğer yoksa elimde 1 adet 4a router var almak isteyen iletişime geçebilir 😅

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

Haklıymışsın üstad. Ntp server'a ip ekleyince bu sefer gerçekten düzeldi.

• Merhaba,

1) Kablosuz tekrarlama konusunda. İdeal durumda router, hemen modemin yanında değil de tam orta noktada durmalı. Yani şöyle anlatmaya çalışayım.

modem---router ve ya diğer tekrarlayıcınız-------------------------------------------------------telefonunuz

yerine

modem------------------------------router------------------------------telefonunuz

gibi olmalı. Bu şekilde kurulum yaparsanız daha sağlıklı olur.

Bu anlattığım çözüm olmazsa iki yol daha var.

2) Yine üstteki gibi konumlandırma yaparsınız, router'a openwrt kurup wifi gücünü maksimuma çıkartınız. Büyük ihtimalle çözüme kavuşursunuz.

3) Powerline denilen cihazlardan alır, interneti evinizin elektrik hattı üzerinden odaya götürürsünüz.

Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0ldskool -- 28 Mayıs 2021; 12:34:32 >

Hocam geçmiş olsun çok sevindim.

Ben 6 ay önce ax3600 aldım fakat aylarca beklememe rağmen openwrt desteği gelmedi ayrıca usb port u benim için çok büyük bir eksiklik olduğu için sattım cihazı. Şu an kullandığım cihaz mi r3p. AX te 6+1 anten olmasına rağmen sanki çekim mesafesi çok fazla alanı kapsıyor görünebilir fakat öyle değil standart bir modem kadar çekebiliyor. Hiç abartmıyorum r3p 6-7. katta kullanımda bahçeden bile çekiyor. Kapalı alanda ise 200m2 lik bir dairede tüm odalarda yüksek hızlarda çekiyor.

hocam önerdiğin cihaz iyisi alayım ben diyorum sağlam mı iyi çekiyormu

• Evet hocam doğrudur, ax3600'deki ipq8071a tamamen yeni çipset olduğu için sıfırdan yazılım desteği sağlamak kolay bir iş değil. Ben de belirtmiştim, hem ax hem openwrt olsun diyenlerin beklemesi gerek.

Anten sayısı != çekim güçü

öncelikle bunu anlamak lazım. Önemli olan anten kazancı. İnsanlar sanıyor ki anten sayısı ne kadar çoksa o kadar iyi wifi çeker. Öyle düz mantık bir şey yok. Keşke olsa:) 15-20 antenli cihaz yaparlar bütün mahalleye wifi verirlerXiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! 

@cem650 üstte birinci ağızdan kullanıcı yorumu mevcut. Çipset vs donanım olarak son teknoloji bir cihaz onun dışında tek eksiği usb portu maalesef. Wifi konusunda da 6 anteni (1 tanesini saymıyorum o wifi anteni değil) var diye her yerden %100 güç çeker diye düşünmemek lazım. Mesajında Sn. sezaiaktas ax3600 ile mir3p karşılaştırmış, o biraz yanıltıcı olmuş çünkü r3p denilen cihaz zamanında sadece çin için üretilmiş afedersiniz şeytan icadı bir cihazXiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!  mir3g, mir3p gibi cihazlar biraz kategori dışı, acayip cihazlar.. Tamam bir mir3g ya da mir3p gibi değildir ama parasının hakkını verir diye düşünüyorum. Ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı. Mükemmel denemez ama kötü de değil.

peki abi bu cihaz nasıl

Nighthawk X4S bunu alayım o zaman diyorum iyimi evde 100 metre kare ve 5 ghz iyi çekermi benim nas var nası direk yanına takarım diyorum

• 
Sayfa: önceki 6162636465
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.