Şimdi Ara

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! (48. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
6.996
Cevap
136
Favori
310.414
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4647484950
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @0ldskool hocam teşekkürler kurulumu yaptım çakışma olayını çözdüm sağlıklı şekilde kullanıyorum , fakat asus ana modemin ağına bağlanamıyorum 192.168.1.1 404 hatası veriyor bunun için nasıl bir ayar yapmalıyım internettede araştırdım birşey bulamadım sırf bu yüzden paket yüklerken Opkg install error code 255 hatası alıyorum sorun bundan kaynaklanıyor galiba adblocku kuramadım bu yüzden.

• redsmoke R kullanıcısına yanıt
    Şuanda cihaz elimde olmadığı için detaylı bilgi veremiyorum.
    Sqm sayfasında arayüz olusturunca ilk kategoride hız ayarları yapılır. Onun yanında 2 kategori daha var.

option qdisc 'cake'
    option script 'piece_of_cake.qos'
    option enabled '1'
    option overhead '44

Bu ayarları o 2.ve 3. Kategoride görebilirsiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 192.168.x.1 -> network -> interfaces -> add new interface

sayfasından ekran görüntülerindeki gibi yeni interface ekleyebilirsiniz. Bu sayede router üzerinden modeme ve modeme bağlı diğer cihazlara erişebilirsiniz. Kolay gelsin.

1)

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!

2)

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!

3)

• Herkese merhaba elimde mi router 4a gigabit versiyonu var gpon altyapı ile fiber internet kullanmaktayım lakin mi routeri modeme ihtiyaç kalmadan nasıl kullanacağım bilmiyorum. Yardımcı olacak biri var mıdır bir kaç kere denedim internete çıkamıyorum vlan tag mevzusu ile bir alakası var mı bilemiyorum ama

ayrıca

21.02-SNAPSHOT sürümüne güncelleme yapılmasını önerir misiniz ?

• 0ldskool hocam siz hangi sürümü kullanıyorsunuz ben 21.02-snapshot u yükledim fakat wifi da sıkıntı var gibi paket kaybı jitter ve hızda düşüklük var 22 db 48.kanal 80 mhz de kullanıyorum duvar delmede kapalı. Sürüm düşürsem daha mı iyi olur vede sürüm düşürme olayını modem arayüzünden flash new firware ile yapabilir miyiz ?

• alicandogu A kullanıcısına yanıt

Merhaba,

Öncelikle GPON fiber altyapıda modem (modem; modülasyon-demodülasyon) işlemi olmaz. Siz zaten elinizdeki cihaz bir DSL modem bile olsa sadece onun sadece router özelleğini aktif kullanıyorsunuzdur. Dolayısıyla o cihazı herhangi bir router ile değiştirebilirsiniz.

ONT (optical network terminal) ve 4A Gigabit birlikte kullanarak direkt internete çıkabilirsiniz.

İnternet aldığınız firmaya bağlı olarak, 3 şey gerekiyor ya da gerekebiliyor bunun için.

1) PPPoE kullanıcı adı ve şifresi (şart)

2) MAC klonlama (firmadan firmaya değişiyor)

3) VLAN ID (sanırım "0" olması firmadan firmwaya değişiyor. Ama bundan emin değilim)

Ben şuanda 21.02 snapshot kullanıyorum. Genel olarak memnunum.

1 günde birkaç defa PPPoE bağlantısı arada kopuyor. Ama openwrt yüzünden mi yoksa hat yüzünden mi onu tam çözemedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0ldskool -- 11 Mart 2021; 16:29:45 >
  • Notre Dam N kullanıcısına yanıt

Şuanda 21.02 kullanıyorum maşallah diyeyim wifi ile hiç sorunum yok. Wifi kanal olarak 2.4 GHz'de 11, 5 GHz'de 36 ayarlı. Güç ikisi için de 23 dBm (199mW) ayarlı.

Ama çok uzun süre araujorm build'ini kullandım. Geçiş yapmayı düşünürseniz tavsiye ederim. Çok stabildi kendi tecrübeme göre.

Evet aynı o şekilde firmware geçişi yapabilirsiniz. Tek dikkat edeceğiniz şey, keep settings kutucuğunu işaretlemeyin lütfen. Bir de iki firmware arasında geçişte size bir uyarı verir onu kabul etmeniz gerekiyor.

https://github.com/araujorm/openwrt/releases

• 0ldskool kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkürler hocam her konuda direk yardımcı olmaya çalışıyorsunuz siz olmasaydınız cesaret edemezdim teşekkürler tekrardan.

Hocam cevap için teşekkür ederim PPPoE kullanıcı adım ve şifrem var Türk Telekom altyapısında kullanıyorum türk telekomda vlan id olarak 35 ayarlı diğer routerda ben bu ayarı nasıl yaparım mi router üzerinde bi kaç kaynağa baktım lakin beceremedim

• Notre Dam N kullanıcısına yanıt

Rica ederim estağfurullah...

Hepimiz elimizden geldiği kadar yardımlaşmaya, bildiklerimizi de paylaşmaya çalışıyoruz bu forumda. Sadece kendim için değil, hepimiz için söylüyorum bunu.

Faydası oluyorsa ne mutlu bize.

• quote:

Orijinalden alıntı: 0ldskool

Merhaba,

Öncelikle GPON fiber altyapıda modem (modem; modülasyon-demodülasyon) işlemi olmaz. Siz zaten elinizdeki cihaz bir DSL modem bile olsa sadece onun sadece router özelleğini aktif kullanıyorsunuzdur. Dolayısıyla o cihazı herhangi bir router ile değiştirebilirsiniz.

ONT (optical network terminal) ve 4A Gigabit birlikte kullanarak direkt internete çıkabilirsiniz.

İnternet aldığınız firmaya bağlı olarak, 3 şey gerekiyor ya da gerekebiliyor bunun için.

1) PPPoE kullanıcı adı ve şifresi (şart)

2) MAC klonlama (firmadan firmaya değişiyor)

3) VLAN ID (sanırım "0" olması firmadan firmwaya değişiyor. Ama bundan emin değilim)

Ben şuanda 21.02 snapshot kullanıyorum. Genel olarak memnunum.

1 günde birkaç defa PPPoE bağlantısı arada kopuyor. Ama openwrt yüzünden mi yoksa hat yüzünden mi onu tam çözemedim.

bende kopma oldu 19.07.7 PPPoE de

router de GLiNET GL-MT300N-V2 test ettim

18.06.9 sürümde kopma yoktu

• Rica ederim.

Ben de gpon altyapı yok o yüzden denemiş değilim ama mantık olarak dsl'deki gibi vci vpi değerleri gibi oluyor sanırım.

/etc/config/network

dosyasında wan ayayüzü içi olan kısımda

option ifname 'dsl0.35' gibisinden bir ekleme yapmanız gerekiyor. Fikir olması için rasgele bir örnek veriyorum şimdi.

Şunun gibi;

config interface 'wan'

option ifname 'eth0.2'

option proto 'pppoe'

option username '**********@turktelekom'

option password '**************'

option ipv6 'auto'

list dns '1.1.1.1'

list dns '1.0.0.1'

option peerdns '0'

vlan id 35 için;

config interface 'wan'

option ifname 'eth0.35' #VLAN ID: 35

option proto 'pppoe'

option username '**********@turktelekom'

option password '**************'

option ipv6 'auto'

list dns '1.1.1.1'

list dns '1.0.0.1'

option peerdns '0'

Daha ayrıntılı bilgi için resmi dökümanlara bakabilirsiniz. Veya vlan tagging on openwrt diye konuyu detaylı araştırabilirsiniz. Kolay gelsin.

https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wan/isp-configurations

• Yok ben 21.02'den bahsediyorum hocam. Öyle çok sık değil ama günde 4-5 kere 21.02'de kopma oldu. 19.07 de kopma hiç yoktu.

Ayrıca baktım hat değerlerim de düşmüş biraz onunla da alakalı olabilir. Çok inceleyecek vaktim olmadı. Haftasonu anca bakarım ona. Sebebi belli olur.

• Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!

Hatanın çözümü hakkında bilgisi olan var mı? Dosyayı indirmiyor bir türlü.
  • ecay kullanıcısına yanıt

Merhaba,

Anladığım kadarıyla curl indirme yaparken ipv4 yerine ipv6 kullanmak istiyor. Ama bağlantı hatası alıyor. --ipv4 flag'ını ekleyip ipv4 kullanmaya zorlayabiliriz. Komutu bir de bu şekilde dener misiniz?

curl -L --ipv4 https://downloads.openwrt.org/releases/21.02-SNAPSHOT/targets/ramips/mt7621/openwrt-21.02-snapshot-r15877-7e1ab3b746-ramips-mt7621-xiaomi_mi-router-4a-gigabit-squashfs-sysupgrade.bin --output firmware.bin

• Benim cihazlarda wifi kopması devam ediyor. Telefonlar wifi koptu göstermezken o an internete çıkış yapamıyor. Kısa süre sonra düzeliyor. Laptop ise ilk wifi kopmadı görünse de internete çıkış yapamayınca wifi simgesi üzerinde sarı ünlem beliriyor daha sonra wifi kopuyor. Ancak laptopun wifisini kapatıp açınca saniyesinde bağlanıyor geri.

Bridge yaptığım modemin ip si de router in ip si de 192.168.1.1 ama sanıyorum ki bridge modda bunun önemi yok. Değiştirmeli miyim?

Başka nerede sıkıntı olabilir? Çoğu ayar default ayarlarında. Loglar da da pek bir şey göremedim.
  • agritux kullanıcısına yanıt

Merhaba,

Öncelikle iki cihazın ip adresi aynı olmamalı. Bridge mode olmasının veya olmamasının bir farkı yok. Ama wifi problemi onunla alakalı olabilir mi çok emin olamadım. Yine de xiaomi'nin IP adresini değiştirip tekrar gözlem yapabilirsiniz. Eğer sorun çözülmezse dhcp'den şüphelenebiliriz. Hatta bir ihtimal firmware değişikliği de düşünülebilir.

Ben 21.02'de sorun yaşamadım wifi ile ilgili ama snapshot'lar adı gibi daha çok test amaçlı sürümler olduğu için bazen stabilite sorunları olabiliyor. 21.02 sürümü daha yolun başında; şimdi bir dolu snapshot çıkar, ondan sonra RC sürümler (release candidate) gelir en az 1-2 adet anca ondan sonra final 21.02.0 gelir...

Alternatif olarak backport'lu araujorm veya x-wrt deneyebilirsiniz. Ben araujorm 2020-10-24 sürümü kendime güvenli liman seçtim. Maşallah 21.02 snapshotları duyurulana kadar(Şubat ortasına kadar) birkaç daily snapshot denemesi hariç sürekli kullandım çok memnundum. Dediğim sürüm bu;

https://github.com/araujorm/openwrt/releases/tag/v19.07.4-xiaomi-miwifi-3gv2-mt76updated-2020-10-24

Hocam benim için çok mühim değil, istediğim zaman istediğim sürüme geçerim, uğraşırım ancak bu cihazdan 3 tane aldım 2 tanesini tanıdıklarıma götüreceğim yarın. Onlar benim yaşadığım sorunu yaşarmı yaşamaz mı bilemiyorum sizde bilemezsiniz tabiki. Ancak sizin tecrübenize dayanarak bu paylaştığınızın daha stabil olduğunu düşünüyorum ve onlara bu paylaştığınızı kurayım diyorum.

Github da dosya isminde mir3g yazıyor. Port sanırım bu yazılım. Direk şuanki sürüm içinden flash firmware bölümünden kurabilir miyim? Downgrade yapar mı?

Bizim cihazın openwrt geçmişinde sanırım stabil sürüm yok değil mi? Official destek yeni gibi.

İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

• Merhaba,

LuCi üzerinden direkt downgrade yapabilirsiniz. Sorun olmaz. Bir tek cihaz modeli ile ilgili uyarı verir bu firmware bu cihaz için değil diye. Çünkü mir4a için olan firmware üzerine mir3g v2 firmware kurmaya çalışıyorsunuz diye düşünür o kadar. Bir de downgrade işlemi yaparken kesinlike keep settings kutucuğu işaretli olmasın. Temiz kurulum yapmanızı tavsiye ederim.

Evet mir4a için resmi destek henüz daha yeni, bu firmware resmi destekten önce hazırlanmıştı. Bizim mir4a için PR (pull request) işlemini yapalı çok olmadı.

mir3g v2 ile mir4a birkaç ufak fark dışında (bootloader, partition yapısı vs) neredeyse 1:1 aynı cihaz. O zamanlar mir3g v2 firmware dosyalarını ufak tefek değişikliklerle uyumlu hale getiriyorduk. Bu da o dönemde hazırlanmış bir backport'lu firmware.

Eğer cihazı başka hiç bu işlerden anlamayan biri kullanacaksa; yani sizin sürekli ilgilenemeyeceğiniz bir durum varsa; 1. tercih stok firmware, 2. tercih araujorm, 3. tercih x-wrt, 4. tercih 21.02 snapshot olmalı bence.

2-3 kendi aralarında yer değiştirebilir belki. Emin olamadım.

Kolay gelsin saygılar.

Teşekkürler hocam saygılar.

• 
Sayfa: önceki 4647484950
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.