Şimdi Ara

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: cimbom38 Daha Az
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 4 Misafir - 4 Masaüstü1 Mobil1 Android
5 sn
6.999
Cevap
137
Favori
310.534
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

üstte vermiş olduğunuz linkteki yöntemi deniyorum ama gene, firmware dosyasını yükledikten sonra ışık pembe yanıp sönüyor ama maviye dönmüyor. Biraz daha bekleyeceğim olmazsa linux üzerinden dediğiniz yöntemi deneyeceğim.

Yardımlarınız için ayrıca teşekkür ederim Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! 

Edit: Ekleme,

lünux üzerinden kurulum için ip ayarlarını ve kod satırını düzenledim, lakin hata veriyor hocam

dnsmasq: cannot open or create lease file /var/lib/misc/dnsmasq.leases: Permission denied

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byi -- 14 Aralık 2020; 23:3:28 >
  • Komutu yönetici olarak çalıştırmanız gerekiyor o yüzden hata alıyorsunuz. O yüzden komutun en başına sudo ekleyin lütfen.

Ben komutu yazarken hali hazırda root'idim zaten terminal ekranında ama sizin için eklemeyi unutmuşum. Kusura bakmayın.

Bir de minik bir tip vereyim bu hataları google'da aratırsanız daha hızlı çözüm bulabilirsiniz. Permission denied dediği an yetki problemi. Onunda çözümü yetkili olmak=sudo

• Merhaba iyi günler dilerim arkadaşlar

2018 den beri vodafone fiber kullanıyorum paketim 100 mbit

vodafone un huawei marka modemi çok yavaşlattığından mi router 4 aldım ama yaz aylarından beri internetim çok yavaş 2mbit ile bağlanıyorum

vodafone müşteri hizmetleri ile görüştüm hatta bir sıkıntı olmadığını internetin yavaşlamasının router ile alakalı olduğunu söylediler

mi router 4'ü güncellemem gerekiyor acaba yazılımını nereden indiririm ?

miwifi arayüzünde telefonda routerın güncel olduğu görünüyor ancak ben güncel olmadığını düşünüyorum

güncelleme işlemini yapmak için yazılımı nereden indirip nasıl yapabilirim ?

mümkünse miwifi arayüzünü ingilizce ya da türkçeye çevirmem için bana yardımcı olabilir misiniz

öncelikli amacım internet hızımı normal haline getirmektir.

destekleriniz için teşekkürler.

• PetroGeologist kullanıcısına yanıt
    4a modeli mi modeminiz?
  • Merhabalar,

@Oldskool hocam o hatayı nette arattım ama genelde arduino ile ilgili sonuçlar çıkınca bir cevap bulamadım.

linux üzerinden denedim. Ama hep aynı şekilde sonuçlanıyor, yaklaşık 70 dakikadır routerın ışığı pembe renkte yanıp sönüyor.

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!
  • byi kullanıcısına yanıt

Merhaba,

Vallahi hocam ekran görüntüsünde de belli. Fw dosyası başarıyla gönderilmiş cihaza. Son satırda sent test.bin kısmına bakabilirsiniz. O noktadan sonra bizim yapabileceğimiz bir şey yok artık. Cihaz yazılımı neden kurmuyor inanın bilmiyorum. 3 günde 4 farklı şekilde kurtarmayı denedik ama olmadı. Bende de fikirler bittiXiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! 

Bu noktadan sonrası yazılımsal müdahaleden çok donanımsal müdahale istiyor sanırım. Elim yatkındır yaparım uğraşırım, garanti falan da umrumda değil derseniz eğer onun için en iyi ihtimalle cihazı söküp, seri bağlantı bağlantı padlerine 3lü pin header lehimleyip, usb ttl adaptörle serial üzerinden müdahale etmek ve cihaz firmware kurma aşamasında ne diyor ona bakmak vs. lazım.

Yine de olmazsa en son ihtimalle de board üzerindeki spi flashı doğrudan programlamak kalıyor. Muhtemelen winbond ya da gigadevice markalı standart 25 serisi sop8 bir çip vardır. Ben size full dump gönderirim elimdekilerden. Siz mac adresini değiştirip onu yazarsınız. Gerekirse çipi silip sadece uboot yazılır. O şekilde de kurulum yapılır herhalde. Tabii bunları söylüyorum ama hep araç gereç lazım bunlar için onu da ekleyeyim. Elinizde yoksa cihaz sustu açılmıyor diye garantiye verin onlar yapsın. Serviste vardır hepsi.

Hocam aramızdaki kaç gündür forum muhabbetine istinaden söylemeden geçemeyeceğim; bugüne kadar kaç tane susmuş cihazı çalıştırdım kim bilir ama sizinki gibi inatçısını görmedim. Aklım durdu iyiceXiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! 

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam son bir şey geldi aklıma.

Zamanında bir tane esp8266 nodemcu kartı programlarken sürekli işlem yarım kalıyordu. Bir süre çözüm aradım ama çözüm bulamayınca hurdaların içine attım gitti öylece. Çok sonradan alakasız başka bir şey için arama yaparken reset tuşunu basılı tutarak programlama işini okudum tesadüfen. Pek ihtimal vermedim ama denedim.

Bendeki o kartın reset tuşuna programlama işinin başından sonuna basılı tutmazsam programlanmıyordu ama basılı tutarsam yazma işlemi tamamlanıyordu.

Şimdi diyeceksiniz o nodemcu bu router ikisi farklı ama bir ihtimal denemek ister misiniz?

• 0ldskool kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle hocam. Mi4c modelinde bu şekilde yükleme gerçekleştiriliyor. Diğer modellerde de öyledir muhtemelen
  • Merhabalar,

Son dediğiniz yöntemi de denedim ama nafile olmuyor,

Yardımların için gerçekten çok teşekkür ederim.

• micro77 kullanıcısına yanıt

Bende ara sıra kopma yaşıyorum mi router 4 ile dediginiz ayarları nasıl yapabilirim mi wifi telefona kurulu şuanda..

• Merhaba arkadaşlar wifi az çeken odalar için router almak istiyorum.Daha önce OpenWrt kurulu xiamio 3g router kullandıma ama ara ara wifide kopmalar yaşıyordum ,sattım. OpenWrtyi çok fazla anlayamadım ve günlük kullanımda bana pek artısını göremedim. Normal roma dönmeye de cesaret edemedim.

Şimdi Xiaomi Mi WiFi AC1200 Router 4A Giga Version 1167 Mbps 2.4G 5G Çift Bant 4 Antenli modelini almak istiyorum.

Üzerindeki romla kullansam.

OpenWrt kurmam şartmı?

Çekimi az olan odalara yakın bir konuma koysam bunda da kopmalar yaşarmıyım?

Giga Version kullanan arkadaşlar değerlendirme yaparsa sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cimbom38 -- 19 Aralık 2020; 13:17:2 >
  • cimbom38 kullanıcısına yanıt
    Kablolu kullanacaksanız hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Tavsiyem güncelleme yapmamanız çünkü gelen güncelleme cihazı çince yapıyor
  • merhaba bu routerlarda acaba plex serveri ve rclone çalıştırmak mümkün mü acaba özellikle de usb bağlantısı olanlarda

• Merhaba

Bende de mi router üzerine openwrt kurulu,

benim sorunum wpa3 ü etkinleştirememek

opkg ile openssl ve wolf ssl yükleyemiyorum

hata

Paket yöneticisi çalıştırılıyor

Kod

Yığını:
    Installing wpad-basic-wolfssl (2019-08-08-ca8c2bd2-4) to root...
    Hatalar

Kod

Yığını:
    Collected errors: * check_conflicts_for: The following packages conflict with wpad-basic-wolfssl: * check_conflicts_for: wpad-mesh-openssl * check_conflicts_for: wpad-basic * * opkg_install_cmd: Cannot install package wpad-basic-wolfssl.

opkg install komutu 255 koduyla başarısız oldu.

yardımcı olabilirseniz sevinirim, teşekkürler.

• Giga version modelini aldım kullanmaya başladım. Modemden kablolu bağlantıyla kullanıyorum. Modlardan birincil baz istasyonunundan, kablolu ağ tekrarlayıcıya geçmenin pratikte bir farkı var mı. Sanki hız ve kapsama alanı açısından aynı gibi görünüyorlar.

• faruktml kullanıcısına yanıt

Merhaba,

Maalesef yaptığınız şey sistem için mantıklı değil çünkü o yüzden işleme devam etmiyor.

Birincisi openssl ve wolfssl birlikte kullanılmaz. İkincisi wpad-openssl kurmak için mantık olarak önce wpad-basic paketini kaldırmanız lazım. Önce çakışan (conflict) paketi kaldırın sonra istediğiniz paketi kurun o şekilde problem olmaz.

İkinci yol olarak da --force-depends --force-maintainer --force-overwrite prefix'lerini kullanabilirsiniz. Ama asıl kullanılması gereken birinci yol.

Bir de genel olarak çakışan paketleri vs kolayca anlamak için örneğin wpad-openssl için

opkg info wpad-openssl

komutunu kullanabilirsiniz.

• Off felaket tercüme etmişler. Keşke tercüme etmeselermişXiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! 

birincisi: router modu

ikincisi: access point

Birinci modda cihaz ağ trafiğini kendisi sırtlar. İki modda yükü modeme yükler kendisi sadece kablosuz sinyali yayar. Mantık olarak bu %99'umuzun sahip olduğu modemden daha güçlü olduğu için mantıken router modunda daha iyi performans sağlar.

• Hocam teşekkürler. Cihazı router modunda kullanırken modemde bir ayar yapmaya gerek yok di mi.

• quote:

Orijinalden alıntı: 0ldskool

Xiaomi Mi Router 4A Gigabit Edition için bugün kendi hazırladığım firmware dosyasını paylaşıyorum. İsteyen arkadaşlar yükleyip kullanabilir. Kendim kullanıyorum bir sorun yok ama kendi cihazınıza yükleyip kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır. Herhangi bir problemde ben sorumlu değilim.

Özet olarak içeriği şöyle:

1. base sistem olarak bugün en son çıkan snapshot kullandım. Güncel yazılım, güncel kernel, yeni fixler hazır geliyor.
    2. luci (192.168.1.1 adresindeki grafik arayüz hazır gelir)
    3. dahili adblock (doğrudan router üzerinden reklam engelleme)
    4. nft-qos (ağdaki mac adresine ve/veya IP adresine hız sınırlama, hanımın telefonu 10 Mbps download/2 Mbps upload, çocuğun hızı 8 Mbps/1 Mbps olsun gibi gibi)
    5. sqm (online oyunlardaki ping, lag sorunlarını çözmek için bufferbloat engelleme yazılımı-smart queue management)
    6. upnp (programlar için otomatik olarak port açma yazılımı. torrent, oyun vs için işe yarar.
    7. wireguard (doğrudan router üzerinden vpn), openvpn desteği eklemedim çünkü wireguard varken çok eski ve yavaş kalıyor.
    8. wpa3-sae wifi şifre desteği var
    9. wifi ağda US ülke koduyla beraber 199 mW, 23dBm wifi yayını yapabiliyor. Normalde 100 mW sınırlı.

Download: https://anonfiles.com/1bT226v1p1/openwrt-ramips-mt7621-xiaomi_mi-router-4a-gigabit-squashfs-sysupgrade_bin

sha1sum: da25eca74e422f8f052dc765e5bd2ce487d0ca7f

UYARI: Firmware bugün için güncel değildir.

Snapshot sürümleri; test maksatlı sürümler olduğundan; bu sürümlerin ideal kullanım ömrü kısa oluyor.

Bu firmware'ün amacı hazırladığım .config dosyasını test amaçlıydı ve testi sorunsuzca geçti.

Fakat yeni sürüm hazırlamak için bu aralar vaktim yok maalesef sene sonu yaklaştığından işlerim çok yoğun.

Eğer güncel bir custom firmware kullanmak isterseniz; her şeyini kendiniz hazırlayıp bilgisayarınızda derleyebilirsiniz. Veya ufak tefek program ekleme gibi basit değişikler yapacaksanız chef denilen online firmware hazırlama rehberimden faydalanabilirsiniz. Kolay gelsin.

https://forum.donanimhaber.com/xiaomi-mi-router-modelleri-ve-openwrt-firmware-ana-konu-openwrt-21-02-0-yayinlandi--135790478-20#146960835

edit: ekleme

Selamlar üstad. Bu sizin hazırladığınız firmware'ı yüklemek isterken böyle bir uyarı veriyor normal midir?

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!

• Merhaba,

Evet normal ilk kez yüklüyorsanız. Çünkü eskiden biz xiaomi mi router 3g v2 için hazırlanmış modifiyeli yazılım kullanıyorduk. Fakat şimdi direkt xiaomi mi router 4a giga için firmware hazırlanabiliyor. Bunun için gerekli işlemleri gerçekleştirdik github'da kaynak kodu üzerinde.

Ayrıca, benim hazırladığım firmware bugün için güncel değil desem yalan olmaz. Ben onu 1 Aralıkta ya da 2 Aralıkta hazırlamıştım. Her gün yeni bir snapshot yayınlandığı düşünülürse 20 günlük snapshot eski sayılır o nedenle.

Siz şöyle yapın eğer güncel bir firmware ile değiştirmek istiyorsanız. Hem benim yaptığım gibi saatlerce derlemeyle vs uğraşmazsınız custom firmware hazırlamak için hem de güncel olur.

https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/146960835

• 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.