Şimdi Ara

Xiaomi Mi Pro HD incelemesi 'Quad DAC'lı LG V30+ ile bambaşka bir müzik keyfi'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
77
Cevap
4
Favori
6.491
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Xiaomi Mi Pro HD incelemesi 'Quad DAC'lı LG V30+ ile bambaşka bir müzik keyfi'
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Haber Editörü
  1812 Mesaj
   
  Aslında Cepport göndermeden yaklaşık 3 ay önce bu kulaklığı kendim temin etmiştim ve o zamandan beri de günlük kulaklığım olarak kullanıyorum, yani uzun kullanım incelemesi diyebiliriz bu incelemeye.
   
   

  Kutusu küçük, sade ve bence gayet şık. İçindeki ilk kutudan pamuksu ama dirayetli bir taşıma kılıfı çıkıyor ki ben hiç kullanmadım, İkinci kutu ise sert bir kutu. İçinde sarılı halde kulaklığın kendisi, XS, S ve L tipler çıkıyor, kulaklığın üzerindekiler de M. Kutuda çok iyi bir sunum var, her şey işçilik ve kalite kokuyor.
   
   

  Madde bir, boyutlar ve tasarım. Gümüş renkli kulak içi kulaklıkların hazneleri metalden, 17 gram ağırlığındalar, kağıtüstünde plastik haznelilerle hemen hemen aynı ağırlıkta gibiler ama hissiyat olarak daha ağırlar. CNC tezgahında başlayan üretim sürecinde elmas kesim var, zirkon taşmalası var ki parlak yapısını sağlayan şey bu, eloksal kaplama uygulanıyor, bu da çiziklemelere karşı koruyan bir kaplama, toplamda 25 adımlı bir süreçle elimdeki bu halini alıyor.
   
   
   
  Dışarıya bakan yüzü de ince işçilik örneği, CD’yi andırır bir şekille, dokuyla süslenmiş, gayet profesyonel ve oturaklı görünüyor. Kablosuyla birleştiği boynu fena değil ama  hazne ile tipler arasındaki plastik kısmın bütünlüğü yine ince işçilik örneklerinden.
   

  Uzun kullanım incelemesi demiştik, şimdi solda yenisi sağda da 3-4 aydır kullandığım Mi Pro HD. Telefonumla kullandığım için cebimde sıkış tıkış taşıdım genelde, metal hazneler birbirine sürterek çizilebiliyorlar, metalin doğası bu sonuçta, gülü seven dikenine katlanır diyelim. Işık altında yakından kötü görünebilir, doğrudur ama günlük kullanımda gün ışığıyla belli olmuyorlar.
   
   

  Kablosu silikonlu, gayet esnek, mat renkte, parlamıyor, parlak, ucuz kablo havası vermiyor kesinlikle. Kutudan çıktığında sarılı olduğundan kablolar eğilmiş bükülmüş gibi görününce biraz irkilmiştim ama korkulacak bir şey yok. Kullanırken de ezilmeye bükülmeye dayanıklı olduğunu gördüğüm 1 metre 25CM’lik bir kablo bu özetle. Cebinizdeki, çantanızdaki telefondan, müzik çalardan kulağa ne fazla uzun ne fazla kısa, cebimden kulağıma pay da bırakarak uzanıyor. Cebimde sıkış tıkış kullanmama rağmen de kabloda gözle görülür bir deformasyon da oluşmadı.
   

  Sağ kulaklığa bağlı kontrolcü de metal bu arada, genel temaya uygun, şık görünüyor, klikli butonlarının sertliği ideal. Android telefonlarda durdur devam et, şarkı geç, geri gel komutları da iyi çalışıyor, hiçbir pürüz yok. Mikrofonu atlamayalım, kendi üzerinden kayıt bu şekilde.
   

  Pro eki boşuna değil. Haznede en ince ve güçlü materyallerden, bir tür karbon olan grafen bazlı çift diyaframlı, çift dinamik sürücü var ve bir armatürde toplanmışlar. Sürücülerden büyük olanı, daha esnek yapısı ve daha fazla hareket alanıyla low ve mid, yani düşük ve orta frekans aralıklarına odaklı, trap, rap parçalardaki basslar ve tok sesli enstrümanlarda rolleri büyük mesela.
   
   
   
  Küçük sürücü de high, yani yüksek frekans aralığındaki tiz seslerden sorumlu, bu sürücü kulaklığın mesela Rock parçalardaki performansını belirleyen şeylerden biri. Normalde tek sürücü, tek diyafram olur hem bas hem tiz çalışır, her işi yaparım diyenler gibi, özetle Pro HD’de ise iki ayrı taraf, bas tiz için iki ayrı, işinin uzmanı var diyebiliriz.
   

  32Ohm’luk, 20Hz - 40KHz frekans aralığına, sahip sürücüler 98dB hassasiyete sahip, 5mW güce ihtiyaç duyuyorlar ki kağıt üstünde çoğu oynatıcı bu gücü sağlayabilir gibi görünüyor, lakin pratikte pek öyle değil.
   

  Kaynak olarak giriş, orta, üst segment birçok telefonla günlük kulaklığım olarak test ettim. Kabaca söylemek gerekirse giriş segmenti bazı istisna telefonlar harici doyurmaz, bir amfiye ihtiyaç duyabilirsiniz, orta segmentte tat alırsınız, amiral gemisi sınıfı telefonlarda da potansiyelinin büyük kısmını deneyimlersiniz. 3-4 ay kulaklığı Samsung S7 Edge ile kullandım, 2-3 senedir inceleme videolarımda da sık sık gördüğünüz günlük telefonumdu kendisi lakin Quad DAC’lı LG V30+ ile test edince, kulaklık işte o zaman sınıf atladı desem yeridir.
   
   

  V30+’daki ESS Sabre ES9218P Hi-Fi Quad DAC 32-bit 384kHz oynatma kabiliyetine ve 130dB sinyal gürültü oranına sahip. FLAC, ALAC, AIFF, WAW ve DSD256, yani CD örnekleme oranının 256 katı örneklemeli formatın yanısıra MQA, yani Master Quality Audio destekli, kısaca kayıpsız ama dosya boyutu da abartısız Hi-Fi sınıfı, yeni bir format. Mesela Spotify gibi ama kayıpsız müzik deneyimi vaadeden TIDAL MQA destekli bir servis.
   
   
   
  Bu arada, LG V30+ MQA destekli ilk akıllı telefon olma özelliğini taşıyor. En önemlisi de Xiaomi Mi Pro HD’yi tam anlamıyla doyurabilmesi. Kendi telefonum Samsung Galaxy S7 Edge, sonra S8 Plus, Note 8, iPhone X, hepsiyle denedim ama şu ana kadarki özellikle en yüksek sesi ve detay gücünü LG V30+’da aldım.
   
   

  Kulaklık farklı tiplerle geliyor demiştik, hangisiyle rahat ederseniz artık, seçenek bol, ben ayriyeten iki boğumlu uçlarla kullandım. Hangi uçlarla olursa olsun, ses izolasyonu pek iyi değil arkadaşlar, dışarıdaki sesleri uç fark etmeksizin yeterince kesemiyor ama ilginç bir şekilde dışarıya da o kadar ses sızmıyor, toplu taşımada kimseyi rahatsız etmez.
   
   

  Testlerde Spotify gibi 320kbps aktarım yapan servisleri de kullandım, MP3 parçalar da kullandım ama değerlendirmelerimi ağırlıklı olarak FLAC, 1000kbps yani kayıpsız parçalar üzerinden yaptım zira kalite ve detay farkı bu kayıpsız parçalarda çok daha belirginleşiyor.
   
   

  Tiz performansı şu ana kadar deneyimlediğim en iyi, hani kristalimsi derler ya, en net tizler, inanılmaz berraklar, seste seçiciyim arkadaşlar, kolay kolay büyülenmem ama bu başka bir dünya, progressive parçalardaki yüksek frekans başarımı, enstrümantal parçalarda keman sesi, orta frekansta da akustik gitar ve vokal eşliğindeki parçaların keyfi olsun, bir dönem kullandığım 250-300 dolarlık Shure SE425’in o enerjik, hareketlendiren sesini hatırlattı bana, kesinlikle keyifli, kendi beğenilerim çerçevesinde çok zevkli.
   
   

  Baslar iyiler ama öyle çok vurucu, gümbür gümbür değiller, şöyle söyleyeyim, mesela bass ağırlıklı Sony MDR-XB70AP gibi bir kulaklıkla karşılaştırmamak lazım. Ağırlıkla tizleri ve orta frekansları tercih eden, mesela trap parçalarda da bassları uygun, müziğin odağını şaşırtmayacak düzeyde iş yapıyor diyebilirim. Ekolayzırda 32Hz bandını zorlayınca basslar, tizleri boğmadan daha belirgin hale geliyorlar gelmesine ama derinlikleri pek değişmiyor, tizler tarafında ekolayzıra tepkisi iyi, ses profili şekillendirilmeye müsait.
   
   

  Genel olarak tizler ve vokallere odaklı Mi Pro HD, basslar dediğim gibi varlar, tizleri perdelemeyecek şekilde biz de buradayız diyorlar, yeri geldiğinde enstrümantal parçalar, yeri geldiğinde trap, rap ve yoğunlukla da folk rock dinleyen biri olarak fazlasıyla memnun kaldım. Bas tiz sesler gayet temiz bir şekilde ayrışıyorlar, bu yüzden aslında çoğu müzik türüne uygunlar, sadece bass odaklı olup olmadığınıza karar vermeniz gerek, geri kalanı var kulaklıkta.
   
   

  Kulakiçi kulaklıklardan öyle açık diyaframlı kulaklıklardaki gibi bir sahne performansı beklenmez, beklememek gerek, haznelerin arkaları kapalı sonuçta ama bu kulaklıklar kulakiçi kulaklıklar arasında sahne performansı anlamında gerçekten iyi. Yön hissiyatı bir defa çok kuvvetli, gitar nerede, vokalist nerede, yardımcı vokal nerede, bateri nerede net bir şekilde söyleyebiliyorum ve hepsi için geniş bir alan olduğu hissiyatını oluşturuyor. Sahnesi zayıf kulaklıklardaki gibi gitarı, baterisi, vokalisti dip dibe girmiş gibi değil kesinlikle, hepsinin ayrı ayrı yeri olduğu hissi çok keyifli.
   
   

  Xiaomi Mi Pro HD. Metal haznesi, malzeme kalitesi, dışarıdan görünümü çok hoş, aklım plastik malzemede değil, metal malzemede bulduklarımda. Silikonlu kablosu kutudan biraz eğri büğrü çıktı diye başta pek güven vermemişti lakin 3-4 aylık dönemde bir sorun çıkarmadı, çıkaracak gibi de görünmüyor. Belki merak ettiğiniz, kılıfın üzerindeki 1MORE yazısı neydi, aslında çok önemli bir detay zira Xiaomi, ses ürünleri tarafında 1MORE adlı, ses ürünleri üzerine odaklı bir markayla, üreticiyle çalışıyor.
   
   
   
  Mi Pro HD’nin bu videonun çekildiği tarih itibarıyla MIUI Türkiye’deki fiyatı 125 lira. Bu performansın 100-200 lira bandında bas anlamında, özellikle Sony tarafında sağlam rakibi var, tamam ama detay ayrımı, orta frekanslar, tizler, o berrak ses profili, ülkemiz dahilinde rakipsiz, tam bir fiyat performans canavarı, benim de kişisel tercihim. LG V30+ gibi ESS Sabre ES9218P Quad DAC’lı, sese ayrı bir özenin gösterildiği bir telefonda çok çok keyifli, özellikle de maksimum ses anlamında tam potansiyeline erişiyorsunuz kulaklığın.
   
   
     |
  |
 • Mi 6 kullaniyorum.aradigim kulaklik bence bu ama birtek sunu sormak istiyirum.3.5mm lik giris yok tabi donusturucu ile kullanildiginda ses performansindan kayip oluyor mu?

  İnceleme herhalde bu zamana kadar yaptığın en iyi inceleme olmuş Burak Şolt. Tebrik ederim. Ben kulaklığı bir kaç ay önce satın alırken bu kadar ayrıntılı ve aydınlatıcı bir inceleme bulamamıştım ne Türkçe ne de İngilizce kaynaklardan. Yeni kulaklık arayışında olan pek çok kişiye büyük yararı dokunacak bu incelemenin

 • Teğmen
  155 Mesaj
  Aşırı kaliteli olmuş inceleme
 • Yarbay
  3087 Mesaj
  Kulaklığı GM4G, Lenovo K5, Lenovo K6 ,Huawei P9 Lite 2017 , Xiaomi Mi A1 (Dirac Amp 600 ohm'a kadar desteklediğini iddaa ediyor) ve Rog Strix B350-F Anakart ile (S1220A DAC) ile deneyimledim. Bariz bir şekilde kulaklık Anakart ve Xiaomi Mi A1 bir farklı ve güçlü çalışıyor. Kesinlikle güçlü kaynağa ihtiyacı var orası aşikar.

  Özellikle P9 Lite 2017'de bass vurduğu anda ses şiddete kendi kendine azalıyor sanki. Aynı şekilde Gm4G'de vasat bir performans sergiliyor.

  Kullaklık tiz seslerde gayet başarılı fakat bass seslerde sanki bir tık daha iyi olabilirdi dedirttiriyor. Genelde medium uçlar ile kullanırım. Fakat bu kulaklık nezinde small uçları takınca sanki daha bir bass verir gibi oldu. Kulağınıza tam girmesi önemli. Bass konusunda bir önceki kulaklık olan Hybrid HD'de daha iyidi bu nokta da biraz geriye gidilmiş. Equliazer ile biraz toparlıyor fakat gene de bass severler için tavsiye edebileceğim bir kulaklık değil.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sangreal_1905 -- 14 Şubat 2018; 16:4:47 >
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  599 Mesaj
  İnceleme epey uğraşlı, ellerine saglık ama ben bu arkadaşın konuşma tarzı ve anlatırken girdiği tripleri aşırı gereksiz buluyorum. Kasma be kardeşim dümdüz anlat gitsin. Kaşına gözüne izlemiyor kimse seni
  |
  |
 • Firma Yetkilisi
  5892 Mesaj
  İzlediğim yerli-yabancı en iyi kulaklık incelemesi olmuş. Emeğinize sağlık.
 • Yarbay
  12323 Mesaj
  Burak Bey incelemeniz için teşekkürler, fakat bu kulaklık Xiaomi Mi Hybrid Pro HD diye geçiyor. Hybrid kelimesini eklemeyi unutmuşsunuz.

  Özellikle Beslemesi nispeten zor bir kulaklık olduğundan bahsetmeniz çok iyi olmuş. Bu durum gerçekten önemli, eğer iyi bir cihaz yoksa tad alınmıyor çünkü. Keşke İyi bir Ses kartı ile de deneyimleseydiniz.
 • Yüzbaşı
  787 Mesaj
  Burak Bey her zaman kaliteli içerik çıkartıyorsunuz güzel inceleme kulaklık da arıyordum iyi oldu.
  |
  |
 • Haber Editörü
  1812 Mesaj

  Merhabalar,  Hybrid olarak da geçiyor çoğu yerde ama resmi sitesinde öyle değil, siz de bakın isterseniz buradan;  http://www.mi.com/en/headphonesprohd/specs/  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  buraoca2 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Çavuş
  72 Mesaj
  Keşke bir de Mi6 ile deneyimleseydiniz. Mid ve tizleri Memt X5 ile kıyaslanır mı dersiniz ?
  |
  |
 • Onbaşı
  36 Mesaj
  xiaomi nin tip c kulaklığı var sizce hangisi arkadaşlar
  _____________________________
 • Binbaşı
  1618 Mesaj
  Inceleme için teşekkürler.

  Mi Note 3 detaylı incelenmesini bekliyoruz.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Haber Editörü
  1812 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: JackWondo

  Inceleme için teşekkürler.

  Mi Note 3 detaylı incelenmesini bekliyoruz.
  quote:

  Orijinalden alıntı: JackWondo

  Inceleme için teşekkürler.

  Mi Note 3 detaylı incelenmesini bekliyoruz.  Selamlar,

  o Erdi Özüağ'da, her zamanki gibi güzel bir incelemeyle karşınızda olacaktır, başka istek alayım :D
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2555 Mesaj
  Burak DH'in yükselen isimlerinden ;)
  |
  |
 • Yarbay
  2912 Mesaj
  çok iyi inceleme tüm detaylar aktarılmış,bravo
  |
  |
 • Yarbay
  5071 Mesaj
  bu adamın incelemeleri bana flash tv bal reklamı gibi geliyor
  |
  |
  _____________________________
  xbox live/steam/battlelog bf4/uplay: Emre19TR
  Ne Mutlu Türk'üm Diyene!
 • Yarbay
  12323 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Mustafa510626

  xiaomi nin tip c kulaklığı var sizce hangisi arkadaşlar
  quote:

  Orijinalden alıntı: Mustafa510626

  xiaomi nin tip c kulaklığı var sizce hangisi arkadaşlar


  Xiaomi nin Type-C kulakligini tavsiye ederim, Mi6 ile kullaniyor cok memnunum. Öncesinde de Hybrid Pro HD yi kullanmistim. Sadece, Anc Hybrid de ses yüksekligi maksimum da iken anca yetiyor, yüksek sesle müzik dinliyorsaniz tavsiye etmem. Onun haricinde Alt-Orts frekanslarda daha iyi Anc Hybrid.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  12323 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: burakesan

  Merhabalar,  Hybrid olarak da geçiyor çoğu yerde ama resmi sitesinde öyle değil, siz de bakın isterseniz buradan;  http://www.mi.com/en/headphonesprohd/specs/
  quote:

  Orijinalden alıntı: burakesan

  Merhabalar,  Hybrid olarak da geçiyor çoğu yerde ama resmi sitesinde öyle değil, siz de bakın isterseniz buradan;  http://www.mi.com/en/headphonesprohd/specs/

  Evet Burak bey kendi sitesine bakinca soylediginiz gibi Hybrid eki yok. Belirttiginiz icin teşekkürler.  Bir sonraki incelemede ise Xiaomi nin 3.5mm soketli Gürültü engelleyicili kulak içi kulaklikligini incelemenizi bekleriz  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  498 Mesaj
  İnceleme herhalde bu zamana kadar yaptığın en iyi inceleme olmuş Burak Şolt. Tebrik ederim. Ben kulaklığı bir kaç ay önce satın alırken bu kadar ayrıntılı ve aydınlatıcı bir inceleme bulamamıştım ne Türkçe ne de İngilizce kaynaklardan. Yeni kulaklık arayışında olan pek çok kişiye büyük yararı dokunacak bu incelemenin
  |
  |
 • Yüzbaşı
  474 Mesaj
  İnceleme global düzeyde bile üstlere oynar. KZ ZST de inceleyebilir misiniz acaba ?
  |
  |
 • Yarbay
  3434 Mesaj
  Burak merhaba ilk defa senden bir inceleme izliyorum ilk başta mimiklerine takılıp gıcık oldum ama sonra incelemeyi sonuna kadar izledim ve kulaklık almam lazım incelemenden sonra bunu alıyorum! Başarılarının devamını dinlerim. Sesin, vurguların, videonun kurgusu ve incelemenin aşırı detaylı oluşu başarılı olacağının bir gösterges zaten =)
  |
  |
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
üniversite
Orjinal Laptop Yedek Parça
Canlı Tv izle
Mobilya Takımları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,609
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.