Şimdi Ara

Xiaomi-Meizu Mediatek chipsetli telefonlarda Volte (HD Ses) kullanımı.(Vodafone ve Turkcell)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
5
Favori
9.269
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Öncelikle genel bilgi açısından Volte nin ne olduğunu açıklayalım.. Bildiğiniz gibi 4,5G , çok yüksek hızlarda internet kullanabilmek için geliştirildi. Normal şartlarda sadece internet için kullanılır. Siz bir arama yaptığınızda yada arama aldığınızda telefonunuz 3G şebekesine döner , görüşmeniz bittikten sonra tekrar 4,5G ye geçiş yapar..
    Ancak VoLTE (Voice over LTE) ve ViLTE (Video Over LTE) teknolojisini destekleyen cihazlarda 4,5G şebekesi üzerinde de ses ve video görüşmesi yapılabiliyor. Bunun için, bu özellikteki telefonları üreten üreticilerin operatörlerle görüşüp gerekli testleri yapmaları ve gerekli ayarları telefonlara yüklemeleri gerekiyor. Bu yapılmadığı sürece telefonlarda VoLTE ve ViLTE özellikleri çalışmamaktadır..
    Denemelerim sonucunda Hindistan da bir operatörde Volte yi aktif etmiş bir kullanıcının talimatlarını izleyerek basitçe bu teknolojiyi kullanmayı başardım... Sizler de deneme amaçlı kullanabilir , memnun kalırsanız kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ön koşullar ::
    1. Sahip olduğunuz cihazın VolTE desteği olması gerekiyor. (Ayarlar --> Simkart ve Mobil Ağlar kısmında VoLTE yi açmak için bir ayar varsa destekliyordur.)
    2. Hattınız 4.5G ye açılmış olmalı..
    3. Ben Vodafone hattımda bu ayarlar ile çalıştırabildim , Turkcell de çalıştıramadım , T.Telekomda deneme fırsatı bulamadım , sizler deneyip durumu yazarsınız.
    4. Operatörlerin VolTE destekleyen cihazlar listesinde Xiaomi-Meizucihazlar olmadığı için herhangi bir sorun yaşamanız durumunda büyük ihtimalle operatörlerden yardım alamayacaksınız.. Bunun için resmen operatörlerin xiaomi-meizu ile testlerini yapıp onaylamaları gerekiyor..

Yapılacak işlemler ::
    1. Telefonun ilgili menüsünden Volte yi aktifleştir seçiniz... (Eğer yoksa desteklemiyordur)
    2. Telefonunuzun 4G şebekesinde olduğunu kontrol ediniz değilse şebeke ayarlarından LTE yi seçiniz.
    3. Settings --> Sim Card ve Mobil Ağlar --> Ilgili Simcard (4.5G de olan) ayarlari --> Access Point Names --> Yeni APN kısmına giriniz..
    Ad : ims
    APN : ims
    APN türü : ims
    APN Protokolü : IPv4
    APN Dolaşm Protokolü : IPv4
    Taşıyıcı : LTE
    olarak yazın diğer kısımlara dokunmayın ve kaydedin...
    Listeye yeni bir APN eklenmemiş olabilir (Benim Redmi Pro da öyle oldu) ama 5-10 sn. sonra 4G yazısının sağında HD yazmaya başladı...
    Buraya kadar geldiyseniz arama yaparak 3G ye düşüp düşmediğini test edebilirsiniz. Konuşurken 4.5 G de kalmaya devam ediyorsa iş tamamdır..
    Karşı tarafta da aynı operatörde olan ve cihazı Volte desteleyen birisi varsa Video arama yapmayı da deneyebilirsiniz. Kalitesi 3G deki video aramaya göre çok daha yüksek. Sesli arama yaptığınızda da aramanın bağlanması çok hızlı oluyor.
    not : Meizu nun menüsünde (Ben MX6 ile denedim) video arama çıkmadı sanırım cihaz desteklemiyor..

çalışanlar güle güle kullansınlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cevran -- 3 Nisan 2017; 23:46:29 >

• xiaomi mi5s,turkteledom,maalesef bende olmadi :(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Olmadı

• quote:

Orijinalden alıntı: sükût

Olmadı

sen hangi operator ve cihazda denedin üstad?
  • Turkcell, redmi note 3 pro olmadı

Bir de asıl konu linkini atar mısınız?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Türk Telekom redmi 4 prime olmadı

• bence tamamen asilsiz bir uygulama !!! yani kaynakta yok,sahsen benim fikrim bu...

• No ss no güven

• Ben Mi5s ile hem Vodafone hem Turkcell denedim.

Her ikisi ile de olmadı.

Daha bir sürü ayar var boş bıraktığımız. Bence onların da dolması lazım.

Volte çalışan bir cihazdan, örneğin samy S7 den bu ayarlara bakıp yazacak kimse yok mu?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu tarz telefon sahiplerinin yüzde 90 nının imei si çakma. Yani sistem telefonu Nokia 11.00 gördüğü sürece volte falan olmayabilir. Benim telefonda orijinal imei ler yüklü iken turktelekom online işlemlerde volte desteğinin açık olduğunu gördüm daha sonra imei değiştirme le destek falan kalmadı. İşin özü bu ayarlar çakma imei lerde boşa uğraş olabilir.

• Ben meizu MX6 ve Redmi Pro da çalıştırdım..
    Sanırım çipset ile ilgili bir durum birinde Helio X20 diğerinde X25 var.
    Bu Redmi Pro' nun screenshot ı , VFTR nin yanındaki HD logosu Volte aktif olduğunu gösteriyor.

Daha once yazdıgım gibi Trcell de calıstıramadım ve Turk Telekom da deneyemedim.
    selamlar.

Xiaomi-Meizu Mediatek chipsetli telefonlarda Volte (HD Ses) kullanımı.(Vodafone ve Turkcell)

• quote:

Orijinalden alıntı: hako7445

Bu tarz telefon sahiplerinin yüzde 90 nının imei si çakma. Yani sistem telefonu Nokia 11.00 gördüğü sürece volte falan olmayabilir. Benim telefonda orijinal imei ler yüklü iken turktelekom online işlemlerde volte desteğinin açık olduğunu gördüm daha sonra imei değiştirme le destek falan kalmadı. İşin özü bu ayarlar çakma imei lerde boşa uğraş olabilir.

Benim telefonum orijinal kayıtlı, resmi ithalat görünüyor.

Buna rağmen olmuyor.

Bence sebep bu olamaz.
  • ayarlar yapıldı sonuç bekleniyor
    cihaz redmi note 3 pro hat vodafone
  • Mi5 vodafone oluyor mu deneyen var mı

• Apn eklenmedi niyeyse

• alimmm78 kullanıcısına yanıt
    Hd yazısı gelmedi

• quote:

Orijinalden alıntı: alimmm78

Mi5 vodafone oluyor mu deneyen var mı

snapdragon chipsetlerde bu ayar ile çalışmıyor kardes..
  • quote:

Orijinalden alıntı: balomer

Apn eklenmedi niyeyse

bu apn Volte için özel bir apn oldugu için cihaz onu gizliyor.
    Senin cihaz ve operator neydi , sonuç ne oldu ?
  • cevran C kullanıcısına yanıt
    cihaz redmi note 3 pro snapdragon olan model hat vodafone
    etki tepki yok
  • Bende redmi note 4 var ve bende oldu ama hd degil voLTE olarak cikti hattim vodafone.. iki hat kullandigim icin turkcell hattimda olmadi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türbülans Havayolları A.Ş -- 17 Şubat 2017; 20:38:16 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.