Şimdi Ara

Xiaomi Akıllı Ev sistemleri (bir bölümü) (44. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.174
Cevap
71
Favori
80.913
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4243444546
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba, hazırda philips hue ve aqara hub var. philips hue homekit ile sorunsuz kullanıyorum ama aqara hubı bazen homekit erişemiyor. nadiren oluyor. neyse asıl sormak istediğim şu,

benim ihtiyacım 1/2" uzaktan kontrol edebileceğim vana. aliexpress de wifili ürünler var ama tuya ile çalışıyormuş. https://tr.aliexpress.com/item/10000055519067.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2f7a7ec7LNlQyg&algo_pvid=d40d09a6-d6ea-482e-883b-da9e0cb4e3aa&algo_expid=d40d09a6-d6ea-482e-883b-da9e0cb4e3aa-7&btsid=0b0a556a16077543359471023e4163&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ satıcıya sorduğumda telefondan kontrol için tuya hub a gerek olmadığını söyledi. aslında aqaranın vanası olsa direk alacağım ama bulamadım. mi app ile kullanılan olsa da alacağım ama onu da bulamadım. amacım farklı bir app daha kullanmak istemiyordum.

şimdi şöyle bir ürün de var.

https://tr.aliexpress.com/item/4000279793000.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2da82af6n391oI&algo_pvid=6d895300-d89c-4845-b797-915e9e5498f7&algo_expid=6d895300-d89c-4845-b797-915e9e5498f7-1&btsid=0bb0624016077545335386015e53b0&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

sadece vana (wifili değil) çalışma şekli, notr ve iki faz girişi var. fazın birine elektrik verilince açılıyor, diğer faza verilince kapanıyor. tabi bu vanayı uzaktan kontrol edip aqara sistemine dahil edebilmem için https://tr.aliexpress.com/item/4000229670285.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.38a26425u9pAi7&algo_pvid=452a8b72-2cb1-4abd-b651-1d616eb3ebd0&algo_expid=452a8b72-2cb1-4abd-b651-1d616eb3ebd0-0&btsid=0b0a556f16077549307158007e39ef&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_bu lazım. sanırım bu role ile vanayı kontrol edebilirim ancak bunu kullanmadım. role de faz 1 ve faz 2 ye elektrik ayrı ayrı verebilir miyim? Ayrıca diyelim faz 1 e elektrik verdim ve otomatik olarak 20-30sn filan sonra elektriği kesme ayarı var mı?

• berkbaykara B kullanıcısına yanıt

Duruyorsa hareket sensörlerini alabilirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • snopy28 S kullanıcısına yanıt
    Hocam dm attım siZe
  • berkbaykara B kullanıcısına yanıt

telefon numarası hatası verdigi için dm bakamıyorum sorunu cozecekler bugun sanırım ondan sonra bakabilirim

• quote:

Orijinalden alıntı: fearuq

sizindemi merkezi ısıtma ? bu vanayı nerden aldınız acaba

merhaba, geç oldu ama. :) vana general, aktüatörü de general sea 21.10. merkezi sistem var.

valla danfoss, siemens, honeywell çok baktım

boruda tadilat vs gerektiğinden, bazı tadilatlar geri dönüşsüz olabileceğinden gönlüm daha bilinen markalardaydı açıkçası, zorunluluktan aldım biraz da uygun ürün bulamadım, bu tarz ürünlerin çoğu fan coil on off ürünleri ve sıcak suyla teması çok da doğru değil bu nedenle. tazyikli suyu kesmede başarısız olabilirler doğru seçim yapılmazsa

yalnız bu sistemde 2 sorun var;

-set değer sıcaklığını buçuklarda ayarlayamıyorum. evde 22 soğuk

23 derece sıcak hissettiriyor, keşke arasını seçtirseydi ki 1 derece ev ısısını

arttırmanın maliyeti belki %10 artıyor, hassasiyet iyi olsaydık eşke mi home otomasyonun

-vana üzeri aktüatörü tam sıktığında su sesi geliyor, yani tam

sıkınca aktüatör biraz basıyor vanaya. bunun böyle olmamasını beklerdim, biraz

gevşetince sorun yok çünkü vana açıkken basmıyor, kapalı durumda da %100 kapatabiliyor

ancak ince ayara gerek duyulmamalıydı.

Yine de sistem iyi çalışıyor, otomasyonu güzel kurarsam saat saat gayet güzel olacak.

başka sorunuz varsa yanıtlayabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi natbolad -- 16 Aralık 2020; 0:1:50 >

• natbolad kullanıcısına yanıt

fiyatlara şöyle kabaca baktım da iyi para ya 400-600 ₺ civarlarında normalleri o yüzden şimdilik bundan vazgeçtim gibi.ısıyla ilgili birşey yapacayacak gibiyim.. ta ülkemde birşeyler almak neden bu kadar zor :(

sana bi dert yanayım yeni çinden küçük xiaomi termometre aldım 80₺ ye geldi adamlar 6 birime alıyorlar bu ürünü ya şaka gibi Xiaomi Akıllı Ev sistemleri (bir bölümü) 

• quote:

Orijinalden alıntı: fearuq

fiyatlara şöyle kabaca baktım da iyi para ya 400-600 ₺ civarlarında normalleri o yüzden şimdilik bundan vazgeçtim gibi.ısıyla ilgili birşey yapacayacak gibiyim.. ta ülkemde birşeyler almak neden bu kadar zor :(

sana bi dert yanayım yeni çinden küçük xiaomi termometre aldım 80₺ ye geldi adamlar 6 birime alıyorlar bu ürünü ya şaka gibi  

hocam şöyle düşün, elinde xiaomi akıllı ev sistemi var, zaten bir yatırım yapmışsın;

-gateway+ kapı sensörü ile alarm hırsızlık kontrolü yapıyorsun (bunun aylık tutarı en dandik firmada bile 100 tl'dir)

-aynı zamanda kamera ile hem güvenlik, hem bebek telsizi işlevini yaptırıyrsun. alınabilir telsiz de zaten 250 300 lira şu anda, üzerine görüntü alıyorsun ve bir de evde ykken yine güvenlik amaçlı kullanabilirsin. bu kısmın parasını çıkardığımı düşünüyorum. :)

-Bir de üzerine akıllı sıcaklık kontrolü yapıyorsun. Eğer oda termostatı alsan da kabaca 500-600 harcayacaktın, bu işin minimumu bu. kaldi ki merkezi sistem için vana almak zrundasın zaten.

termostatların çoğundan farklı olarak ev sıcaklığını uzaktan da ayarlayabiliyorsın network üzerinden, misafirşliğe gittin, gelmeden kaloriferi açtırabilirsin, 10 gün evde yoksun diyelim 9. gün evi ısıtabilirsin, online olarak bütün sıcaklık değerlerine bakıyorsun, kaldı ki otomatik kapanma ile (ben 24 derecede kapan dedim) tasarruf da yapıyorumdur.

buna benzer sistemlerin toplamı, xiaomi+vanalar+ek ürünlerden daha ucuz değil ve daha özelliksizler.

xiaomi keşke kusursuz çalışsaydı bu da başka yazı konusu.

• natbolad kullanıcısına yanıt

tabiki de doğru söylüyorsun ama ben akıllı sistemde yeniyim.. kamera+robot süpürge+termometre+led ampül kullanmaktayım . zamanla ekleme yapacağım ilk iş olarak bir gateway almak olacak.. sıcaklık ile ilgili olarak zaten bir odamın sıcaklığı ili olduğu için onun üstündeki vanalar 2,5 kamesinde sabit nerdeyse yanmıyor o kademede. bunun yanında 2 oda m geniş ve balkon iptalinden dolayı zor ısınıyor onlarda da hep 5. kademede kullanıyorum sürekli oynadığım çocuk odası ve yatak odası var aslında uygun fiyatlı bulabilirsem en azından 2 tane alabilirim.

• Resimdeki priz dışında globalde gateway ile çalışan priz varmı arkadaşlar
    Xiaomi Akıllı Ev sistemleri (bir bölümü)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramozz -- 25 Aralık 2020; 12:27:14 >
  • Merhaba, konuyu okudukça kafa karışıklığı arttı.

Şu an satın aldığım hiç bir ürün bulunmamakta. Ev için 2 kapı sensörü, 2 hareket sensörlü sete ek olarak gaz dedektörü ve duman dedektörü almak istiyorum. Ancak bu dedektörlerin markası Honeywell olarak gözüküyor ve sanırım sadece Çin versiyonda çalışıyor (emin olamadım). Bir tane Çin versiyon gateaway buldum ancak onda da global versiyon gibi siren yok sanırım.

2 kapı/pencere sensörü

2 hareket sensörü

1 kamera

1 gaz dedektörü

1 duman dedektörü

çalıştırıp hem ev alarm(güvenlik) sistemi hem de akıllı ev sistemi olarak kullanmam için tam olarak hangi ürünleri almam gerekir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K3K3K -- 27 Aralık 2020; 19:39:2 >
  • K3K3K K kullanıcısına yanıt

Harici siren kullanabilirsiniz.

Merhaba,

Çin versiyon GW'de dahili hoparlör var. Ancak o da kendi içinde versiyonuna göre değişiyor. Arkasındaki model numarasını söylerseniz yardımcı olabilirim. Bende gaz dedektörü değil ama duman dedektörü mevcut. Dediğiniz gibi Honeywell. Keza benzer şekilde su baskın sensörü de mevcut ve bunlarla oluşturulmuş çeşitli senaryolarım var. Gaz ve duman dedektörü Honeywell tarafından Xiaomi ekosistemi için üretilmiş durumda. Ancak Çin dışı serverlarda (yani global GW ile) gördüğüm kadarıyla sadece duman dedektörünü ekleyebiliyorsunuz. Gaz dedektörü sadece Çin server ve Çin GW'de çalışıyor.

Bunların dışında ben naçizane Xiaomi altyapısı üzerinden güvenlik sistemi kurmanızı ve bu sisteme güvenmenizi tavsiye etmiyorum. Bildirimlerin gelmemesi, geç gelmesi gibi durumlar, alarmın devreye alınması ve devreden çıkarılması esnasında GW'e erişimin olmaması nedeniyle sabrınızı zorlayan durumlar yaşayabilirsiniz. Eğer bildirim gelmesi önemli değil, alarmı devreye alıp çıkarırken yaşayacağım sorunlar önemli değil derseniz yani sadece lokal bir güvenlik sistemi olarak kullanacaksanız o zaman olur. Ben de bu şekilde bir sistem kurmak için çıktım yola ama geldiğim son noktada Xiaomi GW'i sadece kapı zili ve gece lambası olarak kullanıyorum. Lokal olarak kullanacaksanız JUNE80 arkadaşımızın dediği gibi dahili ve harici sirenler bağlayabilirsiniz. Bu arada bu altyapıyı UPS ile desteklemeniz gerektiğini de hatırlatayım.

• Elimde kullanmadigim yeelight serit led var dusunen varsa iletisime gecebilir
  • FaTBoYtr F kullanıcısına yanıt

Yanıt için teşekkürler. Çelik kapı ve yangın çıkış kapısı için DESİ'nin alarmlı kilitlerini kullanmayı ve bu sistemi de ek güvenlik ve akıllı ev sistemi olarak kullanmayı düşünüyordum. Ancak Çin versiyonu, global versiyon, Aqara vs. derken işin içinden çıkamadım. Bildirimlerin geç gelmesi çok önemli olmayabilir ancak dediğiniz gibi alarmı devreye alıp çıkartırken de sorun yaşayacak isek biraz sorun yaratır.

UPS almayı düşünmekle birlikte ek harici sirenler vs. işin içine girecekse iyice karmaşık bir sisteme dönüşüyor. Farklı bir çözüm yolu önerecek yok ise bu yol bizim için çıkmadan bitecek gibi :) Dediğim gibi bu sistem tek başına güvenlik amaçlı olmasa da alarm kurma/devreden çıkarmada sorun yaşamak istemem.

Cihazlar ZigBee ise, devreye alıp çıkarmada sorun olmuyor.

Şöyle ki cihazlar her ne kadar Zigbee olsa da alarmı devreye alıp devreden çıkarmak için telefonunuzdaki application'ı kullanıyorsunuz. O da gatewaye wifi ya da internet cloud üzerinden bağlanıyor. Çin sunucusundaysanız bu iletişim çok kötü oluyor ya da olmuyor. Dolayısıyla diyelim ki kapıdasınız, alarmı devreye alacak ya da çıkaracaksınız, fakat gatewaye erişemediğiniz için işlem yapamıyorsunuz. Ben kaç defa alarmı çaldırıp elimle üstündeki düğmeden susturdum.

Burada bir alternatif şu olabilir, akıllı düğme edinip bu düğme üzerinden alarmı devre alıp devreden çıkarabilirsiniz. Uzaktan kumanda gibi. Ama tabii ki Zigbee menzili içinde olmanız yani GW'e yakın olmanız gerekiyor.

Bunun dışında Global versiyonda bu sorunları yaşamayabilirsiniz. Zira global sunucular üzerinden kullandığım akıllı robot süpürge var ve tüm bildirimleri kesintisiz ve eksiksiz alıyor. Belki gateway tarafında da durum böyle olabilir. Global gw olmadığı için elimde deneyemedim.

Ben ürünü dahili siren ve kapı zili olarak kullandığımdan ve evin geri kalanı tamamen Sonoff sistem olduğundan farklı bir yöntem ile ilerleyeceğim. Şöyle ki Sonoff RF bridge var. 433MHz. çalışıyor. Garaj ve araba kumandalarının frekansları. Onlardan kullanarak alarmı devreye aldığımda çalışacak bir röle ve bu röleye bağlı Xiaomi kapı sensörü olacak. Dolayısıyla Xiaomi tarafında bu sensör aktif olduğunda alarm devreye girecek, sensör deaktif olduğu zaman ise alarm devreden çıkacak. Böylelikle ses için Xiaomi'den yararlanmaya devam edeceğim ama notifikasyon kısmı Sonoff üzerinden gelmeye devam edecek. Bir nevi hybrid bir yapı olacak.

• ramozz R kullanıcısına yanıt

Gateway ile çalışan prizler Zigbee oluyor. Global'de yok maalesef.

• Merhabalar arkadaşlar

Gateway almak istiyorum hangisini tavsiye edersiniz?

Elimde Xiaomi nem cihazı var, kamera aldım yolda, nem ve sıcaklık ölçen küçük cihazlardan var. İleride lambaları alabilirim. Hangi Gateway önerirsiniz? Farkları nedir?

Edit : Gateway 3 aldım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MMistanbul -- 2 Ocak 2021; 2:48:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MMistanbul

Merhabalar arkadaşlar

Gateway almak istiyorum hangisini tavsiye edersiniz?

Elimde Xiaomi nem cihazı var, kamera aldım yolda, nem ve sıcaklık ölçen küçük cihazlardan var. İleride lambaları alabilirim. Hangi Gateway önerirsiniz? Farkları nedir?

Edit : Gateway 3 aldım.

Merhaba. Bendede Evaporation Air Humidifier diye gecen digital ekransiz olan model var. Otomasyonda belli nem oraninin ustune cikinca kapan, altina duserse calis komutu veriyorum fakat cihaz mi home ile bu islemi yapmiyor. Sadece kurdugum zamanlamalarda calisip kapaniyor. Bt termometresini alsam bu sekilde calistirabilirmiyim yada gateway alsam tanir mi urunu. Benim nemlendirici global sanirim Almanya serverenda calistiriyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi E.TRZ -- 4 Ocak 2021; 2:48:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: E.TRZ

Merhaba. Bendede Evaporation Air Humidifier diye gecen digital ekransiz olan model var. Otomasyonda belli nem oraninin ustune cikinca kapan, altina duserse calis komutu veriyorum fakat cihaz mi home ile bu islemi yapmiyor. Sadece kurdugum zamanlamalarda calisip kapaniyor. Bt termometresini alsam bu sekilde calistirabilirmiyim yada gateway alsam tanir mi urunu. Benim nemlendirici global sanirim Almanya serverenda calistiriyorum.

Alıntıları Göster

Bendeki Antibakteriyel olan modeli. Belli nem altında düşünce çalış dediğim zaman çalışabiliyor ama maalesef nem ölçümü yanlış. Nem ölçen xiaomi termometre ile arasında 10 birim fark oluyor.

Termometrelerden alırsanız gateway ile birbirine bağlarsanız otomasyon çalışır.

Ben gateway aldım yolda. Ama geldiğinde de deneyemeyeceğim çünkü benim nem cihazı Avrupa versiyonu ve ben Çin bölgesine geçtim. Avrupa maalesef çok kısıtlı.

• 
Sayfa: önceki 4243444546
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.