Şimdi Ara

Xiaomi Akıllı Ev sistemleri (bir bölümü)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
964
Cevap
68
Favori
55.754
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum dün
  • Cevaplayan Üyeler 174
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 26
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 gün 6 saat 17 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 13
  • Favoriye Eklediklerim 68
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • JUNE8O (146 mesaj) FaTBoYtr (132 mesaj) kullanici123456 (36 mesaj) mtonan (26 mesaj) PreDLoNa (25 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (635 mesaj) Mobil (186 mesaj) Mini (29 mesaj) Uygulama (142 mesaj) (8 mesaj)
  • @
2 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Akıllı Ev Sistemleri >> Xiaomi Akıllı Ev sistemleri (bir bölümü)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    415 Mesaj

Bölgeyi (sunucu) Çin olarak seçmenize rağmen kamerayı listede göremiyorsanız maalesef bağlantı kurma şansınız yok.
    |
    |
    _delicevat_ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    415 Mesaj

Modeminiz destekliyorsa çift bant 2.4 GHz kullanın ve bulunduğunuz alanda wifi kanallarını taratıp en müsait ve temiz kanalı seçin. Son 2 haftada 2 firmware upgrade geldi, onları da kurmadıysanız kurun. Biraz daha iyileşecektir.
    |
    |
    -s-laughter kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1526 Mesaj
    |
    |
  • Teğmen
    109 Mesaj
    arkadaşlar merhaba, bu yeni çıkan Xiaomi multimode gateway alırsak, mesela sadece bluetooth üstünden çalışan LCD göstergeli sıcaklık nem sensörü vardı, onunla bağlantıya geçip ev dışından da görebilir miyiz? başka ne avantajları olur? benim şimdilik isteğim dışarı ve içeri hava sıcaklığı görebilmek, belki bir iki tane de akıllı priz/ışık.
  • Yüzbaşı
    415 Mesaj

Yeni gateway ile ilgili kısmını şuan bilemiyorum ama dış sıcaklık için bir sıcaklık ve nem sensörü almanız gerekiyor. LCD ekranlı olan ile sadece iç sıcaklığı ölçebiliyorsunuz.
    |
    |
    hasanbahri kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1526 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: hasanbahri

arkadaşlar merhaba, bu yeni çıkan Xiaomi multimode gateway alırsak, mesela sadece bluetooth üstünden çalışan LCD göstergeli sıcaklık nem sensörü vardı, onunla bağlantıya geçip ev dışından da görebilir miyiz? başka ne avantajları olur? benim şimdilik isteğim dışarı ve içeri hava sıcaklığı görebilmek, belki bir iki tane de akıllı priz/ışık.
    extra nem ve sıcaklık sensörü almanız lazım. lcd ekranlılar sadece evin içinde bluetotthla bilgi veriyor.
  • Binbaşı
    1526 Mesaj
    beyler bu styj02ym denilen süpürgeden aldım ama mi home da gözükmüyor varmı bir çaresi?
  • Yüzbaşı
    922 Mesaj

Çin'e mi bağlısınız?
    |
    |
    iskender86 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Teğmen
    109 Mesaj

işte yeni çıkan Gateway Bluetooth ile de bilgi alabiliyormuş, acaba uzaktan bilgi almayı mümkün kılar mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Binbaşı
    1526 Mesaj

Bolge neyi seçersen seçeyim baglanamadim

|
    |
    JUNE8O kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    415 Mesaj

https://www.youtube.com/watch?v=M5iu6A2mVSw bu videodaki gibi yönlendirmeleri dikkate alarak denediniz mi?
    |
    |
  • Yarbay
    2257 Mesaj
    Arkadaşlar merhaba. Akıllı ev sistemleri bir çok kombinasyona açık sistemler ve bu nedenle sistem kurarken insanın aklı karışmakta. Size ev otomasyonu ile ilgili bir sorum olacak. Banggood ülkemize kargo vergi dahil sistemine geçtikten sonra bu siteden bir çok alışverişim oldu. Bunların bir kısmı da akıllı ev sistemleri üzerine idi. Başlarda ev otomasyonunu çok düşünmüyordum ve marka bağımsız olarak indirimde olanlardan satın almış bulundum.

Bu arada Blitzwolf ile banggood aracılığı ile tanıştım ve birkaç siparişim de bu markadan oldu.

-Yeelight lamba
    -Xiaomi Isı ve Nem ölçer (son çıkan küçük dijital ekranlı)
    -Deerma hava nemlendirici (akıllı olmayan)
    -Blitzwolf SHP6 wifi akıllı priz
    -Blitzwolf akıllı led şerit lamba

Akıllı ev olarak amacım odadaki nem derecesine göre nemlendirici cihazı açıp kapatabilmek. Şimdi elimde farklı markaların cihazları olduğundan otomasyon için aldıklarıma ek 1-Xiaomi gateway (3 ayrı modeli mevcut) ve akıllı priz (bir çok modeli mevcut) mi alayım yoksa 2-Blitzwolf gateway ve nem ölçer mi alayım? Blitzwolf alırsam xiaomi nem ölçer atıl kalacak.

Blitzwolf ağa bağlanması, cihazın verdiği tepkiler vs xiaomiden daha kullanışlı bulduğumu söylemek istiyorum. Xiaomi google asistan ile sözel olarak verdiğim emirlere daha geç cevap verirken blitzwolf tepki hızı daha hızlı.

İlerisi için bu sistemi genişletmek istediğimde malum gateway markası önemli oluyor, keşke dememek için sizlere danışmak istedim. Teşekkürler.

Bu arada aqara, zigbee vs de aklımı çok karıştırdı. Bunlar bir marka mı yoksa bir protokol mu? Mesela farklı markaların zigbee olan ürünleri birbiri ile iletişim kurabiliyor mu? Karışık geldi bu husus.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thorondor06 -- 28 Ocak 2020; 11:55:39 >

• Yüzbaşı
    415 Mesaj

Son çıkan Xiaomi GW için durum nedir bilmiyorum ama benim kullandığım Çin versiyonu gateway deneyimime göre wifi iletişimi sıkıntılı ve bu nedenle sık sık aksamalar oluyor. Açmak istediğiniz cihazın açılmaması ya da açıldıysa kapanmaması, GW'nin ulaşılamaz olması vs. gibi. Isı ve nem ölçeriniz doğru anladıysam bluetooth. Bununla bağlantı için son sürüm GW almanız gerekir. Beraberinde bir de Xiaomi akıllı priz. Wifi konusunda iletişim problemlerini riske atmamak adına da Zigbee priz alabilirsiniz. Ancak Google asistan kullanmak istiyorsanız alacağınız GW Global sürüm olmalı ve global sürümde çok sınırlı cihaz desteği var. Ben yaşadığım deneyimlerime göre Xiaomi'den vazgeçtim. Xiaomi şuan sadece iç ve dış sıcaklık takibi ve buna bağlı olarak kombi/klima yönetimi yapıyor. Sürekli müdahale gerektirmediği için ve tüm sistemi Zigbee üzerine kurduğum için sorun yaşamıyorum. Ki daha önce wifi/zigbee karışık idi klima kaç defa açık kalıp 18 dereceye kadar titretmişti :))

Özetle Blitzwolf ile alternatifiniz varsa oradan devam etmeniz daha doğru olur. Ben akıllı ev kısmında Sonoff'u tercih ettim. Evdeki 8 lamba düğmesini ve çeşitli prizleri akıllı ve wifi bağlantılı olarak entegre ettim. Şimdi Google Home Mini üzerinden hepsini sesli olarak kontrol edebiliyorum.

Aqara bir marka Zigbee ise bir iletişim protokolü. Farklı markaların zigbee olarak "en azından Xiaomi" ile çalışması şimdilik mümkün değil.
    |
    |
    thorondor06 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    2257 Mesaj

Cevabınız için teşekkürler. Evet ısı ve nem ölçer bluetooth. En son çıkan üzerinde surat şekli olan küçük modelden. Bu cihaza sadece bluetooth ile bağlanabiliyorum. Ben de google home mini alarak sizin gibi cihazları otomasyon dışında da ayrıca sesle kontrol etmek istiyorum. Xiaomi çin sürümü son çıkan gateway ile bu mümkün değil anladığım kadarıyla.

Blitzwolf e ayrı bir parantez açmak istiyorum. Açıkçası fiyatı xiaomiye göre uygun olan bir marka diye ürünlerini almıştım. Akıllı priz ve akıllı şerit dışında BF8 kulaklık ve VP1 projektörünü de aldım ve tüm ürünler beni memnun etti. Kendi uygulamasına cihaz tanıtmak çok kolay. Uygulama üzerinden ve google sesle komut ile verilen komutlar anında yerine geliyor. Xiaomi de biraz daha uzuyor bu süre. Ayrıca uyacak mı uymayacak mı derdi de yok. Geçen yıl xiaomi 360 kamerayı modeme tanıtırken çok sıkıntı çektim ve sonunda xiaomi router alarak ona tanıtabildim. Kamera resmen modem seçti. Sonoff da google ile uyum bakımından iyi yorumlarını okuyorum. Akıllı ev kurarken tüm bileşenlerin aynı marka olması kullanım açısından stabiliteyi daha iyi sağlar diye düşünüyorum. Blitzwolf ile yola devam edeceğim sanırım.
    |
    |
    FaTBoYtr kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    415 Mesaj

Evet maalesef Xiaomi'nin milliyetçi yaklaşımı nedeniyle çok bilinmeyenli denklemler çözmek gerekiyor. Dediğim gibi kendi içinde zigbee ile çok stabil çalışıyor. Ama uzaktan yönetim noktasında wifi ile yaşadığı sorunlar ve Google Home ile entegre olmaması can sıkıcı.

Blitzwolf, Sonoff veya başka bir marka farketmez her marka kendi içinde bir ekosistem kurmaya yönelmiş durumda. Ancak örneğin sonoff eWeLink programını kullanıyor ve bu programı kullanan başka üreticiler de var. Böyle bir durumda bir entegrasyon kurulabiliyor mu bilmiyorum, henüz denemedim. Blitzwolf için de benzer bir durum olabilir.
    |
    |
    thorondor06 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    güzel marka aslında telefonları falanda çok hoş kaliteli ama eksi yönleri de illaki olacaktır.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    454 Mesaj
    Merhaba arkadaşlar. Yeni evime taşınmama az kaldı. Akıllı sistem için hemen hemen bütün firmalardan teklifler aldım fakat içime sinen cebime uymadı, uygun fiyatlısı içime sinmedi. Sonuç olarak araştırmalarım beni en son sonoff ve xiaomi arasında seçim yapmaya itti. Sonoff wifi mini rölelerden deneme şansım da oldu. Ewelink uygulaması, mihome a göre basit kaldı. Yönümüzü aqara rölelere çevirdik. Ciddi bir yatırımla tüm evi xioami ekosistem ürünleriyle donatma arifesindeyiz. (1500 dolar civarı) Fakat burda okuduğum bazı yorumlardan sonra stabilite anlamında çekincelerim oluştu. Sizelere akıl danışmak istedim.

Sistemi hızlıca tarif etmem gerekirse; yaklaşık 30 adet aqara zigbee röle aydınlatma ve elektrikli storlar için.
    16 adet mijia kapı pencere sensörü zigbee.
    4 adet hareket sensörü zigbee.
    4 adet aqara su kaçak sensörü zigbee.
    4 adet mijia ekranlı Bluetooth sıcaklık sensörü.
    4 adet wifi dış ortam kamera
    1 adet wifi+ zigbee hublı iç ortam kamera
    1 adet mijia kameralı wifi kapı zili
    1 adet 3. Nesil gateway mijia
    1 adet honeywell yangın dedektörü
    1 adet ir tv klima kontrolcusü.

Liste böyle. Anladığım kadarıyla wifi ürünler hariç zigbee ürünler sorunsuz çalışacak gibi. Sayı fazlalığından ötürü gateway dışında zigbee hub özellikli kamera da ekledim. Bu noktada karşılaşabileceğim diğer sıkıntı ürünlerin global veya çin olması noktasında. Tüm ürünleri sanırım çin seçmem daha mantıklı olacak. Bu durumda halihazırda kullandığım roborock s50 gibi global cihazları ekleyemeceğim sanırım. Ama listedeki wifi cihazların zaten global versiyonları yok sanırım. Komple çin ekosistem kurarsam ne gibi sıkıntılar yaşarım?

• Yüzbaşı
    500 Mesaj
    aqaradaki pır sensorunun aparatı varken mijiaa da neden yok?

ben de

1 gateway
    1 buton
    1 priz
    1 siren
    1 kamera
    2 pır ile evi az da olsa koruma altina almak istiyorum. garaj ustu oturuyorum. panjurlarim ve cam baalkonum var ama yine de iyi olur.
  • Yüzbaşı
    415 Mesaj

Her şeyin düzgün çalıştığı senaryoda kurulması planlanan sistem çok güzel ama pratikte sizi üzecektir. Saydığınız ürünlerin hepsi global değil. Dolayısıyla hepsini kullanmak isterseniz Çin sürümü almalısınız. Çin sürümü kullandığınız anda Google Home / Amazon Alexa gibi sistemlere veda etmiş olursunuz. Zigbee kendi içinde stabil çalışır ama herhangi bir şeyi telefonunuzdan kontrol etmek istediğiniz noktada sinir harbi yaşayabilirsiniz. Örneğin kurduğunuz alarmı kapatmak için 5 dakika kapıda debelenir en son yeter be diyip ötmesini göze alıp girip elle kapatabilirsiniz. Evet çok güzel sistem ama henüz tam anlamıyla bizlere uygun değil. Yine de tercih sizin.
    |
    |
    Tamarak kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    415 Mesaj

Sanırım eksiklerini sonradan farkedip Aqara olanları o şekilde gönderiyorlar. Ayağı ayrıca satın alabilirsiniz.
    |
    |
    Radical Brain kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Pubg mobile uc
Radyo Dinle
Instagram takipçi satın al
Google Play Kodu, LOL RP, Oyun Satış Sitesi
kripto para haberleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,484
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.