Şimdi Ara

Xbox Series X - ANA KONU - #PowerYourDreams (370. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
8 Misafir (3 Mobil) - 5 Masaüstü3 Mobil2 Android
5 sn
75.935
Cevap
785
Favori
3.721.339
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
190 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
63. Sırada  bugün en iyi #1
Sayfa: önceki 368369370371372
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bazı anlamadığım noktalar var, anlayanlar izah etsin.
    Cep telefonu işlemcisine sahip konsolunu sadece 3 yıl içinde 60Milyon satarak 7 yıldır piyasada olan Xbox'ı geçebilen bir platformun, Nintendo'nun başarısının sırrı nedir?
    Bir oyuncu neden Nintendo kullanır? 12TF güç için mi? 500GB/S hızında SSD için mi? Ucuz olduğu için mi? Hayır, hayır, hayır.
    Nintendo konsolları güçsüzdür, buna rağmen konsolu da, aksesuarları da, oyunları da pahalıdır.
    Peki neden?
    Basit.. Zelda, Mario, Animal Crossing vb. yani oyunları için.
    Ama benim anlamadığım kısım bu değil, anlamadığım kısım;
    Bu konsola(Nintedo) gönül vermiş insanların, kinaye ile karışık kötü mizah yaparak SeriesX'in gücünden dem vurup PS5'in görece zayıf GPU'sunu eleştirmesidir.
    Ama Switch hepsinden zayıf, üstelik 5 yıllık oyun BOTW halen 450-500 TL(ki sonuna kadar o parayı ha ediyor) peki neden sırf güçsüz diye PS5'i yeriyorsun?
    Garip. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu demek istiyorum.
  • broodofqueen kullanıcısına yanıt
    Daha fazla transistör olunca nasıl daha yüksek hızlara çıkıyor anlamadım?

XSX nasıl 3.6'ya çıktı demem ki? Bir x86 cpu için, özellikle 7nm'de üretilmişse ve güncel bir mimariye sahip ise 3.6 normal bir hızdır. Bana 3Ghz'de sorun çıkıyor diyen sony daha ilginç geliyor.

Neyse konu dağıtmayalım. Evde konsolu alıp hızını ölçecek değiliz :D
    Nintendo aşkı, taşınabilir olması... Bir de Nintendo bu ya, bir havası var :D

Güç her şey değildir, sana rekabette öne geçirir ama kazanmaanı garantilemez.
  • SultanApex S kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle aynı fikirdeyim.
    3GHZ'de sorun mu çıkıyormuş? Nasıl? Ben onu duymadım, yine aynı sunumda mı söyledi bunu?
    Edit: benim bildiğim transistör sayısı ile frekans doğru orantılı. Yanlışım varsa düzletin. İllaki bilen birisi vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi broodofqueen -- 21 Mayıs 2020; 18:8:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: broodofqueen

Bazı anlamadığım noktalar var, anlayanlar izah etsin.
    Cep telefonu işlemcisine sahip konsolunu sadece 3 yıl içinde 60Milyon satarak 7 yıldır piyasada olan Xbox'ı geçebilen bir platformun, Nintendo'nun başarısının sırrı nedir?
    Bir oyuncu neden Nintendo kullanır? 12TF güç için mi? 500GB/S hızında SSD için mi? Ucuz olduğu için mi? Hayır, hayır, hayır.
    Nintendo konsolları güçsüzdür, buna rağmen konsolu da, aksesuarları da, oyunları da pahalıdır.
    Peki neden?
    Basit.. Zelda, Mario, Animal Crossing vb. yani oyunları için.
    Ama benim anlamadığım kısım bu değil, anlamadığım kısım;
    Bu konsola(Nintedo) gönül vermiş insanların, kinaye ile karışık kötü mizah yaparak SeriesX'in gücünden dem vurup PS5'in görece zayıf GPU'sunu eleştirmesidir.
    Ama Switch hepsinden zayıf, üstelik 5 yıllık oyun BOTW halen 450-500 TL(ki sonuna kadar o parayı ha ediyor) peki neden sırf güçsüz diye PS5'i yeriyorsun?
    Garip. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu demek istiyorum.
    PS3 ile Xbox 360 toplamda 170 milyon satti; yuvarlarsak 7. nesilde. 87 milyon PS3 - 83 milyon X360

PS4 ile Xbox One yine 170 milyon satti; yuvarlarsak 8. nesilde. 110 milyon PS4 - 60 milyon Xbox One

Rakamlari yuvarlak veriyorum hocam ama asagi yukari bu; buradan ise bir sonraki konuya geliyorum:

-Bu konsollari alan kitle ayni kitle. Ne uzamis; ne kisamis deyim yerindeyse. PS3'de exclusive oyun olarak PS4'u alir parcalar... PS4'e kac Uncharted cikti? 1.25 tane mi? PS3 markasi ile Uncharted yaratildi; 3 oyun geldi. Quantic Dream; kac tane PS4 oyunu yapti? 1 tane. PS3'e iki tane oyun yapti bu adamlar. Gran Turismo mesela; kaca Gran Turismo oyunu cikti PS4'e? Bir de bak bakalim PS3'e kac tane Gran Turismo cikmis. PS3, PS4'u de ezer exclusivede...

Ama sonucta ne oldu; yillarin Sony Playstaion tarafi; PS2 ile rekorlar kiran o taraf 4 yasindaki Xbox konsolu ile neredeyse ayni satti... PS3 donanim olarak da X360'dan gayet gucluydu. O zaman da ama Sony degisik islere girdi CPU tarafi ile; bugun nasil SSD ile girdiyse; ve nasil o zaman o CPU'yu Sony partileri kullandiysa bugun o SSD'yi de Sony tarafi kullanacak ve bunu Sony biyik altindan iki defa soyledi. Gelistirici konferansinda soyledi adamlar ya; bunu yapimciya biraktiklarini...

Nintendo farkli platform. Direkt farkli platform. Hardcore Gaming diye lanse ettigimiz kesime hitap etmiyor. Bu yuzden insanlarin beklentisi farkli. Nintendo Wii mesela X360 ile PS3 toplami kadar satti belki de... Elma ile artmutu kiyaslamamak lazim.

PS4'un, XOne'dan neden fazla sattigini herkes biliyor. O yuzden benzer farki gormek imkansiz olacak. Direkt net soyluyorum; imkansiz olacak. Ya 7. nesildeki gibi giderler; ya da Xbox bu sefer gecer. 3. bir alternatif yok. 25 yildir konsol ile oyun oynuyoruz; son 15 yilda da bu rekabetin icindeyiz bizde oyuncular olarak. O yuzden neyin ne oldugunu kestirebilmek gayet kolay. Nasil Xbox One fail olduysa ve nasil o zamanlar bunu da ongorduyse insanlar; yine ayni seyi yapiyoruz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: wNchstR

SSD, fazla iyimser yaklaşan arkadaşların sandığı kadar grafik gücüne etki edecek olsaydı Sony dakikada Ps5 işlemcisinin saat hızları ile oynamazdı.. Kağıt üstündeki kadar performans farkı olacaktır multiplatform oyunlarda Xbox Series X ile Ps5 arasında..
    Benim esas merak ettiğim konu EXC oyunların kalitesinde hangi taraf üstünlük kurucak çünkü bence 2 konsolun tam

performansını özel oyunlarında görücez...
    https://www.youtube.com/watch?v=fqi09JnJHOo

37:45

..running the CPU at 3Ghz was causing headaches with the old strategy...
    Önemli olan termal bütçe ve power limit , konsollarda termal yapı çok önemli bknz : ps pro , amd tarafındaki saf gpu ların bile 2 ghz üzerinde çalışanı veya o hıza ulaşanı azdır ki ekran kartında dahili bir işlemci barındırmıyor neticede , birde asic değerleri var iyi gpu daha hantal gpu diye , aynı silikon waferlardaki gpular bile farklı hızlara ulaşabiliyor veya ulaşamıyor benim aklımın ermediği nokta bu ve muallakta seçme gpulara için özel kartlar oluşturulurki onlarında maksimum çıkacağı limitler bellidir , Benim anladığım kadarı ile Sony nin apularındaki gpuların hepsi seçme gpu , o hızlara ulaşabildikleri için . Nihai tüketici arka planı görmediği için o 2.23 olur veya 2 olur veya 1.90 ghz olur zaten bilemeyiz Konsollarda power limit esnek olduğu için tabiki buda termal yapıya bakılarak , gpu lar daha yüksek hızlara çıkabilir demek.

Ps5 gpusu 5600 xt nin rdna2 revizyonuna çok benzer özellikler barındırıyor Bellek ve bellek bant genişliklerini ayrı tutuyorum neticede powerlimit sıkıntısı olmayacağı için 2.0 ghz seviyelerine rahat çıkabilir , ama burda kilit nokta tüm gpular aynı seviyede bu değerleri görebilecekmi ,orda bahsettikleri değişken saat hızıda bu işi örtüyor bir nevi
    Beni alıntılayabilirsin çekinme, herkesin mizah anlayışı da aynı olamaz orası kesin de, Nintendo gücsüz konsol yaptığını bilen ama mükemmel oyunlar yapan bir firma.

Sony konusunda sorun şu ki xbox’a göre daha güçsüz bir hardware ile gelmesine rağmen, sanki daha güçlüymüş gibi pr yapması ve teknoloji cahillerine ssd’yi her seyi yapabilen dünyanın yeni harikası gibi tanıtması. Bu absürd komedi...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Anladığımı söyleyeyim;
    GPU'yu 2,3GHZ'e çıkarmak için CPU'yu yavaşlatıyorlar, smart shift ile. Yani hem CPU hem GPU tepe frekanslarına aynı anda ulaşamıyor. Eğer sabit frekans olsaydı(eski strateji dediği bu) paket çok ısınacağı için sorun olurdu diyor. SmartShit ile GPU gerekli olduğu anlarda hızını tepeye çıkartacak ama CPU zayıflayacak. İşlemcinin gerekli olduğu durumlarda da GPU frekansı düşecek. Bu darboğazı aşmak için de "S" ile başlayan depolama biriminin veriyolunu hızlandırıp donanım sıkıştırması ile beraber datayı direkt GPU'ya aktarmayı seçmişler.
  • White Room by a Window kullanıcısına yanıt
    Çekindiğimden değil, bu konuda genelde böyle yapılıyor. Birisi de bana ruh hastası demişti isim vermeden, bir başkası keriz vs. Bende ortama uydum, o kadar.
    SSD konusuna gelirsek, ben teknolojinin fark yaratacağına ikna oldum. Sadece ben değil, Tim Sweeny'de ikna olmuş, keza John Carmack'da. Siz ikna olmadığınız için sizi suçlamam ama sektörün iki babayiğidi "fark yaratır" diyorsa en doğrusu "bekleyelim görelim" demektir. "Olmaz öyle şey!" demek, hele hele üstüne dalga geçmek çok iddialı.

Madem mizahtan girdik, size bir fıkra anlatayım. Kas gücü ile övünen konsol yeni nesili göstereceğiz hazırmısınız diye lanse ettiği sunumunda indie oyunları gösterdikten bir hafta sonra gerçek yeni nesil oynanabilir bir demoyu, görece daha zayıf, sesi soluğu çıkmayan, daha tasarımını bilmediğimiz rakip konsolun üzerinde çalışırken gördük. Komik değil mi?

Ama asıl absürd olan ise, diğer konsolun fanları bu demonun bir reklam olduğunu, gerçeği yansıtmasığını, aksini iddia eden tüm kullanıcıların fanboy, oyun yapımcısı duayenlerinin de para karşılığı itibarını satan aç gözlü şovmenler olduğunu iddia etmesi.

Absürd komedi görmek istiyorsanız biraz kafanızı kaldırıp etrafınıza ve konuşulanlara bakın.
  • Nintendo firma bazlı sevmem online alt yapısı berbat, Switch öncesi bölgesel ayrım yapan, 10 yıl önce çıkmış oyunlara en ufak dahi indirim yapmayan vs. bir kafada gitti. Ama oyunları ve sundukları sorunsuz eğlence her zaman Sony ve Xbox'un çok önünde oldu. Tüm çıkartığı içerik Ex oyunları üstüne kurulu bir konsol sonuçta. Bir güzel yanı da konsollarını kırmaya aşırı hevesli hacker grup topluluğunun olması.. Çıkartıkları tüm konsollar wii ve sonrası çıkışlarından kısa süre sonra kırıldı ve emulatorü nete sunuldu.. Buda konsolu alan kişilerin sayısında inanılmaz bir artışa neden olmakta, zaten tüm ex oyunları (Zelda, Mario vs.) kendi ülkelerin de çıkış sonrası rahat 6-7 milyon satıyor diğer ülkeleri daha işin içine sokmuyorum. İş Nintendo fan kafası olur ise diğer firmalar ne bu fanlar ile baş eder, nede bunlara bir laf anlatır Nintendo sevgisi farklı bir olay..

Gelelim Ps5 ve XSX olayına burada ki tartışma oyun bazlıdan çok donanım ile alakalı, çünkü iki firmanın sundukları içerik Ex oyundan daha çok multi oyun üstüne kurulu, Sony ex kısmında önde olsa bile öne çıkan bu oyunların sayısı öyle iç açıcı değil. Bir SSD olayı uzadı gitti millet öyle bir fan kafası ile olaya bakıyor ki görende SSD grafik işlem gücünden bile çok daha fazla fark açacak bir özellikmiş gibi görmekte.. Kısaca yeni nesilde donanım ön plandadır, ha evet oyunlarda işin tadı tuzu ama bu 2 konsolun içeriklerinin çoğu güç odaklı multi oyunlar üstüne olacağını da unutmamak lazım. Donanım önemsiz olsa ne Xbox One X çıkar nede Ps4 pro oyunculara sunulurdu..
    Mantıklı sorular ama burada mantıklı cevaplar alamazsın. Sony düşman şeytani bir firma olarak görülüyor genelde komik ama öyle o yüzden her zaman bir eleştiri görürsün, kimi güçsüz der güçlü olsa bu sefer oyunları hep sinematik gibi der vs oyunlara Türkçe koymuyor diye kızan tipler bile var. Dünyada resmî olarak oyunlara Türkçe desteği hatta dublaj bile koyan kaç firma var bilmem. Mantıklı cevaplar arama o yüzden, gül geç. Arada vakit geçsin diye ben de tartışmaya girerim ama hiç ortaya mantıklı bir sonuç çıktığını görmedim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • # Ace # kullanıcısına yanıt
    Verdiğiniz cevaplara teşekkürler, aynı noktadayız katılıyorum. Bir dönem Switch sahibi oldum. Oyunları çok eğlenceli ve keyifli gerçekten. Ama Zelda sonrası başka oyun oynamadım, elimde PS4 de olduğu baktımki elime hiç almıyorum. O dönemde 4K TV sahibi oldum, bende Switch sattım OneX aldım.

Edit;
    Burada gözden kaçan bir nokta var, daha oyunları görmedik. Multiplatform oyunlar bir çıksın bakalım, görelim. Görmeden karar vermek yanlış olur. Ama UE5 demosu beni bayağı ikna etti, özellikle 3. parti konusunda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi broodofqueen -- 21 Mayıs 2020; 19:6:43 >
    Emin ol Tim senin gibi ‘bedavaya’ ikna olmamıştır. Öyle devasa şirketlerde ilişkiler bizim arkadaşlık ilişkimiz gibi yürümüyor. Birkaç milyon dolarcık hatır, gönül işi olmuştur.

Neyse ben uzatmayacağım, ben realiteden konuştukça fanboy olanlar hep cevap yarışına giriyor.
    Ben ps de nintendo da xbox da oynuyorum.

Ama yani Allah’ın verdiği beyni kullanarak bu jenerasyon ps’nin, xbox’tan daha gücsüz olduğunu söyleyebiliyorum. Konu benim için burada kapanıyor.

Bunu söylemem God of War’u değersiz yapmıyor. Bizim millette bunları idrak edecek rasyonel akıl hiçbir zaman olmadı zaten, şaşırmıyorum.

Ben hiçbir zaman SSD çöp demedim. 2020 yılında elzem bir teknoloji zaten SSD. Sadece buna fazla anlam yüklemek, hayalci olmak saçma bence. Cloud, Esram gibi olacak. SSD önünde sonunda bir depolama aygıtı, fazlası değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi White Room by a Window -- 21 Mayıs 2020; 19:25:28 >
  • White Room by a Window kullanıcısına yanıt
    İşte burası kritik, bu hayali paylaşan Cerny, Sweeny ve Carnack gibi babalar olunca o kadar basit olmuyor o iş. Tüm SSD nin RAM gibi kullanıldığını düşünün, fark yaratmaz mı? Bence yaratır. Merakınız varsa araştırın ben papağan gibi aynı şeyleri söylemekten sıkıldım artık. İyi oyunlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 368369370371372
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.