Şimdi Ara

XAMARİN İLE C# KULLANANLAR KULÜBÜ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
1
Favori
10.327
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

XAMARİN nedir?

Xamarin, bizim Android,IOS,Windows platformları üzerinden mobile cihazın yaygın fonksiyonelliklerine erişmek için yapılan bir kütüphanedir.

Yani c# bilgisi ile xamarin üzerinden üç isletim sistemine tek kanaldan uygulama gelistirme platformudur.

Xamarin kullanan varsa konu içeriği dahada çesitlenip detaylandirilacaktir. .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9metal_99 -- 16 Nisan 2014; 18:20:49 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Lisans ucretleri cok pahali. Denedim kurdum yaptim. Lisansi pahali geldi biraktim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kaygerya

Lisans ucretleri cok pahali. Denedim kurdum yaptim. Lisansi pahali geldi biraktim.

Deneyip kurdugun icin platform hakkinda bilgi sahibisin. .
    Ornek bir Uygylamayla Konuya yardimci olabilirsin. . vaktin var ise. .

• Vaktim var lakin bilgisayar basina oturamiyorum. Mobilde tabletteyim paso

• Bende Xamarin'i denemeye çalışmıştım lakin ne emülatörünü çalıştırabildim (androide c# ile uygulama geliştirmeye çalışıyordum) ne de doğru dürüst kaynak bulabildim.(Xamarin'deki c# komutlarını nasıl yazacağımıda öğrenemediğimden öyle kaldı)
  • Bilgi sahibi olanlar bu linktekine de yorum yaparsa faydali olacaktir.

Xamarin ve visual studio eklentisi olarak calisiyor. Yine 3 isletim sistemi icin.

https://www.intersoftpt.com/Studio/Mobile

• ya beyler dreamsparks dan visual studuo kurduk lisanslı ogrenilere ama bu oyle gozukmuyor bilgisi olan varmı lisans konusurnda yardımcı olacak ?
  • Selamlar ben bayadır uğraşıyorum.
    Enson kendi instagramım olan Bistagram'ı yazdım:) Seminer konusudur.Henüz blogda paylaşılmamıştır.

Faydalı olacak ise alttaki Xamarin üzerine 2 makalemi okumanızı tavsiye ederim:

http://www.borakasmer.com/xamarin-ile-visual-studio-2015de-android-programlama-bolum1/
    http://www.borakasmer.com/xamarin-ile-visual-studio-2015de-android-programlama-bolum2/

İyi çalışmalar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi borsoft -- 17 Aralık 2014; 2:44:14 >

• Bende yeni yeni öğrenmeye başlıyorum. Hiç değilse başlangıç için yardımcı olabilecek biri var mı ?
  • Öğrencilere bedava beyler

• bende öğrenciyim nası oluyo bu iş :) aylık 200TL verene kadar yıllık 500TL ünv. veririm daha iyi
  • Arkadaşlar şurayı bir türlü bulamadım buton textbox falan yapamıyorum bi yardım eli atın lütfen yav.. Nereden yapacağım burayı program türkçe bu arada bende... Cevabını billen allah rızasına yardım etsin Pazara kadar ödev var yapamıyorum bu yüzden. Yani Design yerine giremiyorum bulamadım orayı çünkü nasıl edeceğiz ne yapacağız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mozartagabey -- 15 Ekim 2015; 5:19:58 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mozartagabey

Arkadaşlar şurayı bir türlü bulamadım buton textbox falan yapamıyorum bi yardım eli atın lütfen yav.. Nereden yapacağım burayı program türkçe bu arada bende... Cevabını billen allah rızasına yardım etsin Pazara kadar ödev var yapamıyorum bu yüzden. Yani Design yerine giremiyorum bulamadım orayı çünkü nasıl edeceğiz ne yapacağız

Bu xcode. Eskiden xamarinde ios designer yoktu. O yuzden xcode ile tasarım yapıp Xamarin studio ile açıyordun. Bu video o zamanlardan sanırım.

Şimdi Xamarin studio ya da visual studio ile ekranları yapabilirsin.

İos projesi içinde storyboard dosyasını aç.

Edit: pardon sen sanırım mac uygulama sı yapmak istiyorsun. Mac için xcode ile yapmak zorundasın. İos sandım ben bi an

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xenom -- 17 Ekim 2015; 23:18:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Xenom

quote:

Orijinalden alıntı: mozartagabey

Arkadaşlar şurayı bir türlü bulamadım buton textbox falan yapamıyorum bi yardım eli atın lütfen yav.. Nereden yapacağım burayı program türkçe bu arada bende... Cevabını billen allah rızasına yardım etsin Pazara kadar ödev var yapamıyorum bu yüzden. Yani Design yerine giremiyorum bulamadım orayı çünkü nasıl edeceğiz ne yapacağız

Bu xcode. Eskiden xamarinde ios designer yoktu. O yuzden xcode ile tasarım yapıp Xamarin studio ile açıyordun. Bu video o zamanlardan sanırım.

Şimdi Xamarin studio ya da visual studio ile ekranları yapabilirsin.

İos projesi içinde storyboard dosyasını aç.

Edit: pardon sen sanırım mac uygulama sı yapmak istiyorsun. Mac için xcode ile yapmak zorundasın. İos sandım ben bi an

C# editleyeceğim. Mac kullanıyorum. Hocam windows kullanıyor kendisi visual studio ile hallediyor ama ben alternatif olarak bunu buldum mac icin..

• Ne kulübmüş ama !..

Kimse bir bilgi paylaşmamış.
    Xamarin mi kullansam Native Android/ios/windows mu diye düşünürken buradaki boş başlık hayal kırıklığına uğrattı beni.
  • Dll çalıştırılıyor mu bunda

• Hakanizm H kullanıcısına yanıt
    Merhaba;
    Siz nasıl bir bilgi almak istiyorsunuz? Eğer mesele Xamarin mi resmi native geliştirme mi seklindeyse aslında C# bilen ve İngilizce okuduğunu anlayabilen bu araçla istediğini yapabilir. Bu platformlarin yavaş olduğunu söylemek yanlıştır çünkü bu araçlar hibrit değil native uygulama gelistirmek içindir. Xamarin'i arastirabilirsiniz, herhangi bir eksiklik yok. Siz bu söylediklerimi en iyi Xamarin'i kullanmakla anlayabilirsiniz. Aslında bu tür platformlari kötülemelerinin genel sebebi ise native uygulama geliştirmeyi işletim sistemleri için resmi olarak seçilmiş araçları kullanmak zannetmekten kaynaklı. Halbuki aslında native yazilim direk makine koduna derlenmiş yazilim anlamına geliyor. Fakat mesela Android'de Java kodları ART denilen bir sanal makine (jvm gibi) üzerinde çalışmaktadır. Halbuki native aslında buna denmez ama bu arac resmi olduğu için ve tüm kutuphane gelistirmeleri bu araçlarla yapildigi için Android'de native kavramını üstlenmiştir. Biliyoruz ki Android'de bile Google yeri geldiğinde hız için NDK aracını cikartmistir.
    En iyisi ise Xamarin'in kutuphanelerini araştırıp yapmak istediğiniz uygulama için yeterli olup olmadığının analizini yapmanizdir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Programmer_Kanguru

Merhaba;
    Siz nasıl bir bilgi almak istiyorsunuz? Eğer mesele Xamarin mi resmi native geliştirme mi seklindeyse aslında C# bilen ve İngilizce okuduğunu anlayabilen bu araçla istediğini yapabilir. Bu platformlarin yavaş olduğunu söylemek yanlıştır çünkü bu araçlar hibrit değil native uygulama gelistirmek içindir. Xamarin'i arastirabilirsiniz, herhangi bir eksiklik yok. Siz bu söylediklerimi en iyi Xamarin'i kullanmakla anlayabilirsiniz. Aslında bu tür platformlari kötülemelerinin genel sebebi ise native uygulama geliştirmeyi işletim sistemleri için resmi olarak seçilmiş araçları kullanmak zannetmekten kaynaklı. Halbuki aslında native yazilim direk makine koduna derlenmiş yazilim anlamına geliyor. Fakat mesela Android'de Java kodları ART denilen bir sanal makine (jvm gibi) üzerinde çalışmaktadır. Halbuki native aslında buna denmez ama bu arac resmi olduğu için ve tüm kutuphane gelistirmeleri bu araçlarla yapildigi için Android'de native kavramını üstlenmiştir. Biliyoruz ki Android'de bile Google yeri geldiğinde hız için NDK aracını cikartmistir.
    En iyisi ise Xamarin'in kutuphanelerini araştırıp yapmak istediğiniz uygulama için yeterli olup olmadığının analizini yapmanizdir.

Bugün çok araştırma yaptım.
    Native konusunu geçtim. Çünkü Xamarin de native'ye giriyor. Sorun yok.
    Lakin 1 dille 1 kod yazıp 3 platformda kullanma olayı %100 çözülmüş değil.

Xamarin, Forms ve Tradional olarak ikiye ayrılsa da ikisinde de 1 kere kod yazıp işi bitiremiyorsunuz. Ve önünüze onlarca problem çıkıyor.
    C# diline hakim olsanız da öğrenmeniz gereken çok şey var.

Bu sebeple bugün ki araştırmamın neticesinde Xamarin'e asla başlamamam gerektiğini kavradım. Mobile Geliştirici olacaksam Java ve Swift'i öğrenmek mecburiyetindeyim.

• Hakanizm H kullanıcısına yanıt
    Merhaba;
    Önünüze çıkan onlarca problemler nelerdir? Bu sorunlar bahsedebilir misiniz? Ayrıca Xamarin tek değil, başka bu tür araçlar mevcut: React Native, Native Script, Qt, vs. vs. ve buna ilave olarak Java ve Swift öğrenerek uygulama geliştirmekten bahsettiğinize göre sanırım Xamarin'de olmayan özellikler var diye anladım. Sorunlarınızı ayrıntılı açıklarsanız diğer arkadaşlara da faydalı olur.

Son olarak ben bu araçların içinden genel olarak Qt kullanıyorum ve toast mesajı (ki bu aslında QML ile tasarlanabilir), bildirim mesajı, servisler vs. özellikleri yalnızca resmi native api'lerden çalıştırıyorum, yani C++ içinden Java (Android için), Objective-C (iOS için) ve C++.NET (Windows Mobile için) kodları çalıştırıyorum. Evet bu bize resmi araçları da bilmemizi gerektirir ve bu da Android, iOS ve Windows Mobile SDK'larını bilmemiz anlamına geliyor lakin bana faydası da şu oluyor: GELİŞTİRME VE YÖNETİM KOLAYLIĞI!. Yani bir güncelleme yapmak istediğimde bunu hem Java + Andorid SDK, hem Objective-C / Swift (iOS SDK), hem de Windows Mobile (Win 10 SDK) araçlarıyla tek tek geliştirme ve haliyle yönetim zorluğu olmuyor. Diğer bir yaptığım yöntem ise gereken özelliğin sınıfını (mesela Toast mesajı olabilir) C++ içinde sınıflarndırıp sonra da bı sınıfa ait üye fonksiyonları istediğim yerde kullanmak. Basit bir örnek olarak:

Mesela Toast mesajı için Android'de android.widget paketi altında Toast sınıf kullanılır. Hemen C++ içine yerleştirelim:

void Toast::toast_message(const QString& text, Duration duration)
    {
    QtAndroid::runOnAndroidThread([&]
    {
    QAndroidJniObject _text = QAndroidJniObject::fromString(text);
    QAndroidJniObject toast = QAndroidJniObject::callStaticObjectMethod(
    "android/widget/Toast", "makeText",
    "(Landroid/content/Context;Ljava/lang/CharSequence;I)Landroid/widget/Toast;",
    QtAndroid::androidActivity().object(), _text.object(), jint(duration));
    toast.callMethod<void>("show");
    });
    }

Sonra istediğim yerde nesne.toast_message("ileti", süre) şeklinde kullanabilirim artık. Bu örneği vermemin sebebi bu tür araçlarda yeri geldiğinde böyle yapılabiliyor lakin Xamarin'de bu kadar da temele inmeseniz de olur, yani Xamarin'de bu tür sınıflar zaten mevcut: Toast, Notification, Service vs. vs. Ama yok bir özellik yok, o zaman resmi native sdk'lardan bu şekilde çekebilirsiniz ve bu yöntem Xamarin'de de mevcut: Bağlantı.

Biliyorum bu yöntemi kullanmak için Android SDK, iOS SDK vs. bilmemizi gerektiriyor ama bir kere lazım değilse bu yöntemi kullanmazsınız ve bize geliştirmede ve kodu yönetmede kolaylık sağladığı aşikar.
    Sizlerin de düşüncelerini ve karşılaştığı sorunları bilmek isterim. Teşekkürler.

• Çok giriş seviyesi bir hesaplama programı için Xamarin ve Android Studio - Java kullanarak yaptığım programda Java Xamarin'den daha stabil ve hızlı çalışıyor. Bence en önemli fark bu. Ayrıca Java daha kullanışlı ve basit geliyor profesyonel olmasam da yeni başlamış olsam da Xamarin'de bir şeyler eksik kalıyor stabilite ve performans açısından. Tabi bunu değiştirdilerse bilemem. En son 6 veya 7 ay önce denemiştim Xamarin'i.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.