Şimdi Ara

X-TYPE 2.0D (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
156
Cevap
0
Favori
2.767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Abicim çünkü fanatikler var. Bu forumda fiat fanatikleri olduğu gibi. Fanatizm iyi bir şey değildir bunu her zaman belirtirim.

S40 olayına değinmek istiyorum, Ford Focus ile aynı platformda diye o para verilmez diyen arkadaşlar var. Evet belki yol tutuş olarak aynıdır ancak Volvo'nun kalitesi, donanımı, iç malzeme kalitesi, görüntüsü tartışılır.

Sonuçta,

Skoda Suberp, VW Passat ve A4 içinde aynısı geçerli. Şimdi Skoda Superb varken A4 alınmaz gibi bir şey olmuş bu, aynısı Golf-A3 içinde geçerli.

Sonuçta Ford Focus'un S40 ile baş edemeyeceği ap açık. Ancak S40 alsaydım 1.6 dizel yerine 2.0 benzinli seçerdim. O kasaya o motor yakışır zira. ( Veya turboluları ).

Ayrıca, mondeo öyle passat'tan çok da geri bir araç değildir. VW dün neydi, bu gün ne, Ford neydi bu gün ne diye düşünmek gerekir. Sonuçta Dünya'nın ilk seri üretim yapan firmasıdır Ford, Amerikan Fordu, İngiliz ve Alman üzere 3 çeşidi var. Mondeo alman olduğu için dolayısı ile karekteristiğide avrupan.

Jaguar X-Type Mondeo üzerine kurulmuş olabilir, bu mondeo ile aynı olacak anlamına gelmiyor. Sonuçta bir tanıdığımın 1985 model Jaguar'ı vardı ve, o yıllarda Bmw ve Mercedes'te olmayan "Havalı süspansiyon" sistemine sahip bir araçtı, Pnömatik denen olayı Range Rover 98 yılında Hse modelinde kullandı. 90'lar diyelim hadi şuna.

Dediğim gibi, aynı platform ( Skoda Superb , Audi A4 ) arasındaki farkı düşünün, işte mondeo ve jaguar farkıda o olacak. Jaguar jaguardır.

40.000 Euro ise jaguar için şamda kayısı bence, jaguar öyle kolay kolay ulaşabileceğiniz bir araç değildir. Tıpkı çoğu ingiliz arabası gibi.

Aynı şekilde, Porsche Cayenne'de örnek verilebilir. Normal porsche'ler ile alakası yok, hatta bu model ile sükse yaptı. Tr'de çok az sayıda vardı biliyorsunuz. Aynı şekilde Cayenne'nin VW Touareg platformu üzerine oturtulduğunu söylememe gerek yok herhalde.

Son olarak bir resim verelim;

X-TYPE 2.0D

• yav hepinizde marka imajindan bahsediyorsunuz.
    diyorum size artisi ne passata gore onu soyleyin.siz hep jaguar in prestijinden bahsediyorsunuz.
    tekrar soyluyorum x type benim gozumde safkan bi jaguar degil sadece adi var.
    bana artilarini sayin passata gore.
    testlerde zaten x type in nasil bir arac oldugunu az cok goruyoruz.
  • hala bana marka fanatiyi deyip vw neki halbuki bak ford ne güzel diyorsunuz ya hiç bişey demiyorum size

ayrıca passata bakıp a4 e laf atmadan önce a4 mü passat alt yapısı kullanıyor yoksa passatmı a4 alt yapısı kullanıyor bir bakıp öyle cevap yazın bana bir audi vw alt yapısı kullanmaz o yüzden o parayı hak eder ama bir vw audi alt yapısı kullanıyorsa bu ona + olarak yazılır

jaguar ne yapmış peki sınıfının en eski arabasını üstelik bi alt sınıf arabasını temel yapmış kasasına gelmiş audinin bile kendine rakip görmediyi jaguar görünümlü mondeoya bak ne güzel ucuz edebiyatı yapıyosunuz hemde diyer tarafta audi alt yapılı passat varken

inşallah bu sefer okurda ne demek istediyim ianlarsınız baştan beri anlatıyorum hala bana gelip anlattıklarımı tekrar ettiriyosunuz okumuyomusunuz okuduğunuzu anlamıyomusunuz çözemedim
  • quote:

Orjinalden alıntı: _codelinker_

yav hepinizde marka imajindan bahsediyorsunuz.
    diyorum size artisi ne passata gore onu soyleyin.siz hep jaguar in prestijinden bahsediyorsunuz.

Tamam bende Porsche Cayenne'ye safkan Porsche demiyorum, hem VW Touareg platformu üzerine kurulduğu için, Hem 911 serisine oranla çok pahalı olduğu için hemde Boxer motor kullanmadığı için.

Jaguar jaguardır arkadaşım, Jaguar gördünmü dönüp 2 kere bakarsın. VW Passat gördünmü görüp görmediğime bile dikkat etmem yani.

Hayatında hiç jaguar'a bindinmi? Hatta yukarıda aracın ön konsoluna ait resmi var, onlara bakarsan Passat ile arasıandaki UÇURUMU anlayacaksın.

• evet bindim degerli kardesim.
    istesem sahip de olurdum ama passata gore hicbir artisi olmayan bir araci almam.hemde passattan ucuz olmasina ragmen.
    zaten satis rakamlarina bakarsan kimse almamis.
    sizin gibi insanlar yolda jaguar gorupte offfff ne bicim araba bu diyecek diye o kadar parayi bu araca baglamam.
    tercih meselesi.
    sen alirsin ben almam.
    sen bana x type in passata gore artilarini soyle.
    sakin bana iscilikmis bilmem neymis deme.
    quote:

Orjinalden alıntı: TSMC

quote:

Tamam bende Porsche Cayenne'ye safkan Porsche demiyorum, hem VW Touareg platformu üzerine kurulduğu için, Hem 911 serisine oranla çok pahalı olduğu için hemde Boxer motor kullanmadığı için.

Jaguar jaguardır arkadaşım, Jaguar gördünmü dönüp 2 kere bakarsın. VW Passat gördünmü görüp görmediğime bile dikkat etmem yani.

Hayatında hiç jaguar'a bindinmi? Hatta yukarıda aracın ön konsoluna ait resmi var, onlara bakarsan Passat ile arasıandaki UÇURUMU anlayacaksın.

• quote:

Orjinalden alıntı: Platinium

hala bana marka fanatiyi deyip vw neki halbuki bak ford ne güzel diyorsunuz ya hiç bişey demiyorum size

ayrıca passata bakıp a4 e laf atmadan önce a4 mü passat alt yapısı kullanıyor yoksa passatmı a4 alt yapısı kullanıyor bir bakıp öyle cevap yazın bana bir audi vw alt yapısı kullanmaz o yüzden o parayı hak eder ama bir vw audi alt yapısı kullanıyorsa bu ona + olarak yazılır

jaguar ne yapmış peki sınıfının en eski arabasını üstelik bi alt sınıf arabasını temel yapmış kasasına gelmiş audinin bile kendine rakip görmediyi jaguar görünümlü mondeoya bak ne güzel ucuz edebiyatı yapıyosunuz hemde diyer tarafta audi alt yapılı passat varken

inşallah bu sefer okurda ne demek istediyim ianlarsınız baştan beri anlatıyorum hala bana gelip anlattıklarımı tekrar ettiriyosunuz okumuyomusunuz okuduğunuzu anlamıyomusunuz çözemedim

Merak etme 3 sayfayıda okudum, saçma sapan bir sürü yorumların vardı dayanamadım yazdım tamammı kardeşim? Bu kadarda passat savunuculuğu yapılmaz.

Bu arada Audi A4 ile Passat arasındaki farkı kavrayamamışsın sen.

Platform, şase ve aktarma organlarından ibaret. Bu platformu VW-Audi-Skoda ortak geliştirmiştir, Audi bu platformu alır en lüks şekilde donatır, VW alır orta şekilde, Skoda ise en fakir şekilde donatır. Tasarımları, kaput, kapı vs. daha kalitesizdir.

Zaten VW grubu diye bir şey var bunun içinde Audi'de bulunuyor. Umarım biliyorsundur.

Bu arada Ford'a güzel dememiz seni ne ilgilendirir? Volvo S40-Focus karşılaştırması yaptım orada, işte senin de yaptığın bu.

Mondeo 2001'den beri aynı platformu kullanır zaten, Jaguar'da bunun üzerine bina etmiştir ancak, gerek motor, gerek dış malzeme, gerek iç herşeyiyle bir jaguardır. Jaguar bu güne dek dandik bir araç üretmemiştir.

Bir gün X-Type'ye binme fırsatın olursa anlayacaksın.

• quote:

evet bindim degerli kardesim.
    istesem sahip de olurdum ama passata gore hicbir artisi olmayan bir araci almam.hemde passattan ucuz olmasina ragmen.
    zaten satis rakamlarina bakarsan kimse almamis.
    sizin gibi insanlar yolda jaguar gorupte offfff ne bicim araba bu diyecek diye o kadar parayi bu araca baglamam.
    tercih meselesi.
    sen alirsin ben almam.
    sen bana x type in passata gore artilarini soyle.
    sakin bana iscilikmis bilmem neymis deme.
    quote:

quote:

Bir dakika bir dakika, arkadaşım işçilik olmazsa zaten Passat'tan ne farkı kalır? Konfor olarak iyi diyelim, moto olarak zaten iki araçta 2.0 Turbodizel motor kullanıyor.

Burada Passat-Jaguar kıyaslaması yapmamızın birinci nedeni konfor, donanım ve iç mekan işçiliği. Başka türlü karşılaştırılamaz zaten.

Birde jaguar'ın PRESTİJİ VAR , aynı şekilde görünüm olarakta Passat'tan daha iyi. Bu ikisi bile yeter aslında Jaguar almaya ama neyse. VW kim, Jaguar kim.

• @TSMC
    tamam arkadasim sen kafana gore takil.
    yolda jaguar gorursen camina dayan da kadrani kac ona bakarsin.
    senin arac degerlendirmen bu sekilde baska kriterin yok ki???
  • quote:

quote:

hala bana marka fanatiyi deyip vw neki halbuki bak ford ne güzel diyorsunuz ya hiç bişey demiyorum size

Merak etme 3 sayfayıda okudum, saçma sapan bir sürü yorumların vardı dayanamadım yazdım tamammı kardeşim? Bu kadarda passat savunuculuğu yapılmaz.

Platform, şase ve aktarma organlarından ibaret. Bu platformu VW-Audi-Skoda ortak geliştirmiştir, Audi bu platformu alır en lüks şekilde donatır, VW alır orta şekilde, Skoda ise en fakir şekilde donatır. Tasarımları, kaput, kapı vs. daha kalitesizdir.

Zaten VW grubu diye bir şey var bunun içinde Audi'de bulunuyor. Umarım biliyorsundur.

Bu arada Ford'a güzel dememiz seni ne ilgilendirir? Volvo S40-Focus karşılaştırması yaptım orada, işte senin de yaptığın bu.

Mondeo 2001'den beri aynı platformu kullanır zaten, Jaguar'da bunun üzerine bina etmiştir ancak, gerek motor, gerek dış malzeme, gerek iç herşeyiyle bir jaguardır. Jaguar bu güne dek dandik bir araç üretmemiştir.

sen jaguarın passata oranla marka imajı dışında bir üstünlüyünü söyle bana o zaman

madem ben passatı körü körüne savunuyorum deki marka imajı dışında jaguar şu konuda passattan üstündür

ben volvo focus karşılşatırmasında aynı alt yapıyı kullandıklarından o kadar kasıpta volvo almaya gerek yok dedimki aralarındaki fiyat varki 10.000 ytl civarında ama güvenlik önlemidir şudur budur derken volvoya para verende var saygı duyarım demişim ne demişimde gelmiş bana anlatıyosun ben demişmiyim volvo arabamı bak ne güzel focus var diye o kadar param olsa 1.6 dizel volvoya bağlamazdım arkadaşım fikrim deyişmiş deyil hala fiyatını hak etmediyini düşünüyoum

madem jaguarınız bu kadar kaliteli satış rakamları nerededir diye sorarrım türkiyede deyil ingilteredki satış rakamlarına bakın yada bir c sersiyile bmw 3 serisiyle karşılaştımada nasıl bu araçlar karşısında tıraş kaldığını görün

sizin beyenmediyiniz passat bile yürürüyle konforuyla motoruyla belki direk rakip deiyldir ama bütçen onlara yetmiyorsa dönüp kalite olarak karşına çıkacak ilk seçenektir sen bunu kabul et etme

sizin jaguarınız güzel seyirlik olur ötesi deyil bunun için jaguarın içine binmeme gerek yok açık açık ingiliz araçlarını kollayan fifty gear yata top gear programalrı bile bu aracı jaguar olarak kabul etmezken sizdeki bu ingiliz aşkı nasıl depreşti hala çözemedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Platinium -- 11 Ekim 2006; 14:44:37 >

• quote:

@TSMC
    tamam arkadasim sen kafana gore takil.
    yolda jaguar gorursen camina dayan da kadrani kac ona bakarsin.
    senin arac degerlendirmen bu sekilde baska kriterin yok ki???

Konuyu abuk subuk yerlere çekme. Zaten itibarlı ve prestijli bir araba kötü olmaz, olamaz bunun imkanı yok.

Sen görünümü iyi, iç kalitesi mükemmel, ön konsol harika ancak konforsuz bir araç olacağınımı iddia ediyorsun, yoksa dayanıksızmı?

O zaman Audi A4 alanların zekası hakkında şüphe etmemiz lazım. Hani Skoda Superb ile aynı platformu paylaşıyor ya...

Ayrıca Jaguar'ın felan camına dayanacak biri değilim, görgüsüz değiliz.
  • Valla dün Match Pointi izledim, elemanın manitasının babası çook zengin holdingi var, tabi buna iş verio altına şögför çekiyor. Bilin bakalım araç neytdi?

Jaguar X Type

Tam forslu araba...

Vallahi Passat çekse o araca şöför almaya yazık...

Tabi film İngiltere de geçiyor bu da var...
  • quote:

quote:

quote:

sen jaguarın apssata oranla marka imajı dışında bir üstünlüyün üsöyle bana o zaman madem ben passatı körü körüne savunuyorum deki marka imajı dışında jaguar şu konuda passattan üstündür

ben volvo focus karşılşatırmasında aynı alt yapıyı kullandıkalrından o akdar kasıpta volvo almaya gerek yok dedimki aralarındaki fiyat varki 10.000 ytl civarında ama güvenlik önlemidir şudur budur derken volvoya para verende var saygı duyarım demişim ne demişimde gelmiş bana anlatıyosun ben demişmiyim volvo arabamı bak ne güzel focus var diye o kadar param olsa 1.6 dizel volvoya bağlamazdım arkadaşım fikrim deyişmiş deyil hala fiyatını hak etmediyini düşünüyoum

madem jaguarınız bu kadar kaliteli satış rakamları nerededir diye sorarrım türkiyede deyil ingilteredki satış rakamlarına bakın yada bir c sersiyile bmw 3 serisiyle karşılaştımada nasıl bu araçlar karşısında tıraş kaldığını görün

sizin beyenmediyiniz passat bile yürürüyle konforuyla motoruyla belki direk rakip deiyldir ama bütçen onalora yetmiyorsa dönüp kalite olarak karşına çıkacak ilk seçenektir sne bunu kabul et etme

sizin jaguarınız güzel seyirlik olur ötesi deyil bunun i,çin jaguarın içine binmeme gerek yok açık açık ingiliz araçlarını kollayan fifty gear yata top gear programalrı bile bu aracı jaguar olarak kabul etmezken sizdeki bu ingiliz aşkı nasıl depreşti hala çözemedim

Tamam arkadaşım, araç çıksın anlayacağız Jaguar ne, Passat ne. Orada boyunun ölçüsünü alınca Passat daha bmw ve merso ile karşılaştıramayacaksınız.

Ayrıca ülkemizde Jaguar'ın tutmamasının sebebi İngiliz araçlarına olan önyargıdır. Başta rover olmak üzere. ( Range Rover değil karıştırmayalım )

Sonuçta 50 senedir bu ülkede Mercedes satıyor, artık kemikleşmiş, Audi ve Bmw daha son 10 senedir itibar kazanmaya başladılar.

Ona bakılırsa Porsche'te hiç satmıyordu, Cayenne'nin baz versiyonu 3.2 peynir ekmek gibi satacak ( Sırf 4.5 Cayenne S bile epey sattı )

Jaguar'da önümüzdeki aylarda kendini gösterecektir. Ülkemizde Kia bile satarken, Jaguarmı satamaz allah aşkına?

• iste satamiyor jaguar kardesim bunu hic dusunmuyosun.
    jagur bu kamoanyayi yani 40 bin euro ya bu araci ilk defa satmiyorki.
    bu kampanyayi kac defa yapti.
    SATAMIYOR.
    x type i alan adam senin gibi dusunuyor.
    tek amaci ilgi cekmek cebinde jaguar anahtari tasimak.
  • bu araç yeni deyilki nerdeyse 2 senedir aynı fiyatla satılıyor ( ne çok pahalı ne çok ucuz ) buna rağmen kaç tane satılmış bunun sebebi sadece ön yargı olsa kia lar hyundailer hiç satamazdı

evet porsche peynir ekmek gibi satacakta kaç kişi o araca gerçek porsche gibi bakacak benim gözümde cayenne 3.2 bir porsche deyildir zengin görünmek isteyenlere verilmiş oyuncaktır

jaguarın kendini gösterirmi dersen eh gösterecektir işte ben burada az biraz kalbur üstü neyin ne olduğunu bilen kullanıcı kitlesi var sanıyodum ama onlar bile bu kadar körü körüne bağlanmışken jaguar kostümlü mondeoya elbet satın alan olur ama aklı başında aracını sadece kullanıcam diye deyil yarın satmak zorudna klırım sıkılır deiyşmek zorunda kalırım diyen kullanıcı kitlesi yine tercih etmeyecektir
  • quote:

iste satamiyor jaguar kardesim bunu hic dusunmuyosun.
    SATAMIYOR.

satamamasında başka nefdenler var. Parça sorunu mesela...

Bizim 2000 yılında 99 model 2. el BMW 3.16 alacak paramız vardı çok ta temiz bulmuştuk almadık neden? Bizi aşar diye, parçası pahalı, bilmemnesi pahalı, gittik sıfır Astra aldık , servisin yolunu unuttuk...

Parçası 2. eli gibi nedenlerden dolayı Jaguar gibi lüks bir marka herkesin harcı değil

Ona bakarsan heryer Reno 9 dolu çok satıyor Şahin kral mı yani.:) Hep bu örneği verirler diye uyuz olurdum bende verdim

• quote:

bu araç yeni deyilki nerdeyse 2 senedir aynı fiyatla satılıyor ( ne çok pahalı ne çok ucuz ) buna rağmen kaç tane satılmış bunun sebebi sadece ön yargı olsa kia lar hyundailer hiç satamazdı

evet porsche peynir ekmek gibi satacakta kaç kişi o araca gerçek porsche gibi bakacak benim gözümde cayenne 3.2 bir porsche deyildir zengin görünmek isteyenlere verilmiş oyuncaktır

jaguarın kendini gösterirmi dersen eh gösterecektir işte ben burada az biraz kalbur üstü neyin ne olduğunu bilen kullanıcı kitlesi var sanıyodum ama onlar bile bu kadar körü körüne bağlanmışken jaguar kostümlü mondeoya elbet satın alan olur ama aklı başında aracını sadece kullanıcam diye deyil yarın satmak zorudna klırım sıkılır deiyşmek zorunda kalırım diyen kullanıcı kitlesi yine tercih etmeyecektir

Öncelikle gülmemin sebebi bu kadar körü körüne savunan bi kişinin ya bir vw vardır yada çoook büyük bi vw fanıdır.Aklıma başka birşey gelmiyor.
    İkinci saçmalık ise yok x-type aslında jaguar değilmiş yok 3.2 cayenne aslında bi porsche değilmiş Yahu o zaman sen 1.6 passat alırsan zengin görünmek istediğin için kendine bi oyuncak alacaksın.Kimse o zaman en düşük motorlu seçeneğini almasın.Herkes mümkünse en top modellerini alsınki zengin görünmek istemeyen kişiler arasına girebilsinler.Oyuncaklarıda olmasın.

• yahu arkadaşlar jaguarı neden passatla karşılaştırıyosunuz? amaç nedir yani?başlıktaki istenen bu mu?madem öyle jaguarı genel olarak vw ile karşılaştırın...ayrıca mercedesten bile üstündü bu marka bi zamanlar bunuda unutmayın...çok ya da az satması vw den daha dandik olduğunumu gösteriyo?artılarını ben söyleyeyim...yıllardır kaliteli lüks prestijli araçlar yapmasıyla ün salan bi markadır jaguar...vw ise her kullanıcıya uygundur...bu aracı vw ile değil mercedes bmw ve audiyle karşılaştırırsak daha mantıklı olur diye düşünüyorum...
    mondeo platformunda olması neyi değiştiriyo?vw touareg de chayenne ile aynı platformda...tucson ile sportage santafe ile sorento focus ve mazda 3 ile s40 falan ne fark ediyo anlamadım?çoğu marka birbiriyle ortak olma yolunda zaten...motorlar birlikte geliştiriliyo platformlar birlikte geliştiriliyo...vw audi ile birlikte geliştiriyo motorlarını platformlarını...bunu sadece jaguara yüklersek yanlış olmuyo mu birazcık?

• quote:

Orjinalden alıntı: antiochos

quote:

iste satamiyor jaguar kardesim bunu hic dusunmuyosun.
    SATAMIYOR.

satamamasında başka nefdenler var. Parça sorunu mesela...

Bizim 2000 yılında 99 model 2. el BMW 3.16 alacak paramız vardı çok ta temiz bulmuştuk almadık neden? Bizi aşar diye, parçası pahalı, bilmemnesi pahalı, gittik sıfır Astra aldık , servisin yolunu unuttuk...

Parçası 2. eli gibi nedenlerden dolayı Jaguar gibi lüks bir marka herkesin harcı değil

Ona bakarsan heryer Reno 9 dolu çok satıyor Şahin kral mı yani.:) Hep bu örneği verirler diye uyuz olurdum bende verdim

Aynen katılıyorum. Şu an benim 2001 Grand Cheroke'nin değeri 22.000-25.000 Euro civarı. Peki neden millet almıyor? Bir parçasına dokunuyorsun bilmem kaç yüz euro ( Dolar'da değil Avrupa chyrsler'den geliyor parçaları )

Jaguar'daki durumda bu. Onun içinde Jaguar tercihim olurdu, hatta 2-3 sene sonra biraz daha ucuzlar ise mutlaka 2. el alacağım, çok hoşuma gitti.

@ Pegasus

Saçmalığın bu kadarı olur, yok VW bir ara Mercedes'ten ileriymişte, buna herkez güler bende dahil olmak üzere. Kusura bakma ama vw'den rüşvet yiyen dergiler dahi bu kadarını yazamamıştır herhalde bu güne kadar, hoş o dergileri okurken içimden hep küfrediyorum ya neyse...

Bu arada Jaguar'ı Passat'la karşılaştıran ben değilim, konunu 1. sayfasından beri karşılaştıranlar sizsiniz, bizde konuya dahil olduk sayenizde. Yoksa benim aklımın ucundan geçmezdi günün birinde Jaguar ile VW karşılaştırmak ( Hatta hala son derece saçma, passat ve jaguar pzuhauazuah ) .

Tamam eski kasa Passat'lar F/p oranında gayet iyilerdi, türk halkı için ideallerdi, iyi bir aile aracıydı. Ancak bir Jaguar ruhunu asla vermez.

Siz hala "Jaguar görünümlü mondeo" diyorsanız eğer, Bende "Audi görünümlü Skoda" demeye devam edeceğim. Tabi birde Volvo görünümlü Ford Focus'uda unutmamak lazım.

Ha birde Jip görünümlü Bmw 5 serisini hiç karıştırmayalım isterseniz hı?

• Jaguarı passatla karşılaştırmayın Passat hep pahalıydı ama hiç iyi değildir.. Hatta muadil kasasına göre bence vectra passattan hep önde, şimdi bu passata denk Vectra bi çıksın gene iyi olacak... Ve parçası filan daha ucuz...

Şu anda sınıfında en iyi Passat kabul..

Ama Jaguar ayrı bişi... Jaguara binmek her baba yiğidin harcı değil

Ama benim harcım
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.