Şimdi Ara

X server lütfen...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.654
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • bilgisayara windows ile birlikte red hat kurdum. ekran çözünürlüğünü değiştirip onay verince, değişikliklerin x servera restrart attığım zaman uygulanacağı söyleniyor. x server nedir?

x server nasıl restart olur?

cevaplarınızı bekliyorum. cevap olmasa bile yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

• xserver işletim sisteminin arayüzünü yöneten servistir kabaca.restart atmak için konsoldan init 3 yazıp xserverı kapatıp sonrasında startx ile tekrar açman kafi olacaktır.yada sanırım killall x de xserverı sonlandırır.
  • teşekkür ederim. Yardımın için

peki bir şey daha soracağım ben KDA üzeriden yeniden başlat dediğimde bu işi yapmıyor mu ki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deville -- 4 Ocak 2006 20:56:48 >
  • KDE sanırım kastettiğin yeniden başlattan kastında sanırım pcnin yeniden başlatılması ve doğal olarak cevap evet.ama sorun servisin nasıl yeniden başlatılacağı idi?
  • yani ben pc yi yeniden başlat dediğimde bu x server da yeniden başlamıyor mu?
    ee peki benim bu zalak makine ayarları neden değiştirmiyor. sanki hiç yapmamışım gibi oluyor.
  • donanımının veya mevcut sürücülerinin vb desteklemediği şekilde ayarlama yapmışsındır muhtemelen.
  • alla alla.. yani 1024*768 çözünürlük desteklemesi lazım... her türlü renk derinliğini seçtim. windows ta normal. ama ben linux istiyorum... GF2 mx400 64 MB.. ekran kartım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: deville

alla alla.. yani 1024*768 çözünürlük desteklemesi lazım... her türlü renk derinliğini seçtim. windows ta normal. ama ben linux istiyorum... GF2 mx400 64 MB.. ekran kartım.

RedHat' in hangi sürümü?
    Nereden nasıl bir ayar yaptınız?
  • quote:

Orjinalden alıntı: deville

bilgisayara windows ile birlikte red hat kurdum. ekran çözünürlüğünü değiştirip onay verince, değişikliklerin x servera restrart attığım zaman uygulanacağı söyleniyor. x server nedir?

x server nasıl restart olur?

cevaplarınızı bekliyorum. cevap olmasa bile yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

X server'ı yeniden başlatmak için görev çubuğundan Oturumu Kapat (LogOut) diyerek konsola düşmek gerekiyor.
    Bunu yapmanın bir başka yoluda CTRL + ALT+ ESC tuşlarına basarak, masaüstüne tıklamaktır.
    Bu son yöntemi alışkanlık haline getirmemeni tavsiye ediyorum.
    Bir başka yolda CTRL + ALT + F1 e basarak aktif pencere yöntecisinin konsoluna girerek CTRL + C ye basmak olabilir.
    Artık hangisi kolayına geliyorsa onu yap.
    Ardından startx komutunu verdiğin zaman, X sunucu yeniden çalışmaya başlayacaktır.

X server nedir?
    Herşeyden önce bir sunucudur. Linux pencere yöneticileri, X server denilen sunucu sayesinde çalışmaktadır. Adı üzerinde, bir sunucu olması, internet ve/veya intranet ağından da kullanılabilmesini sağlamaktadır.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.