Şimdi Ara

Winsxs 15 GB oldu bende 6,5 GB ta düşürdüm. Bu konuda.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
5.689
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, Windows klasörüm 20 GB larda seyrediyordu. 60 GB lık SSD de de yer kalmadı yav dedim ve işe koyuldum. Unlocker ve sistem temizleme aracı ile işi hallettim. Birde pending.xml dosyasını silerek tabi.. Sırası ile:

İlk önce Unlocker programını indirip kurun. Daha sonra c:\windows\Winsxs klasöründe ki Backup dosyasını boşaltıcaz. Klasörde muhtemeler 450 - 500 MB civarındadır. Klasörü açın ve ctrl + A tuşlarına basarak hepsini seçin. Daha sonra sağ tuşa tıklayarak UNlocker ile hep sini silin. Bu biraz zaman alabilir ki CPU yada baya yük biniyor. Sebebi ise sistem dosyası olması yüzünden dosya korumayı her dosyada işlediğinden Unlocker programı tahminen 15 dakikada silinecektir. Bu işlem boyunca sistem kitlenmemesi için başka bir işlem yapmayın.

İkinci adımda C:\Windows\rescache klasörü içinde ki dosyalarında hepsini silin. Bu Winsxs içindeki dosyaların tekrardan derlenmesini sağlar tetikler.

Daha sonra Bilgisayarım-> c: sürücüsüne sağ tık yparak dosya temizlemeyi seçin. Ve tüm dosyaların taranmasını bekleyin. Daha sonra sol tarafta Sistem dosyalarını da dahil et diye bir seçenek çıkar. Bu seçenekle sistemi temizlemeden tekrardan sistem taraması yapınız. Bir pencere içinde ki temileme seçeneklerinden tümünü seçin. kutucuklar boş kalmasın. Ve sistem temizleye basarak tüm seçimlerin bitmesini bekleyin.

Daha sonra c:\Windows\Winsxs klasörü içinde dizininde bulunan Pending.xml dosyasını da Unlocker ile silin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Gördüğünüz üzere Sistem Güncelleştiriliyor.. iletisini ekranda göreceksiniz. Bilgisayar yeniden başladıktan sonra Sistem Temizleniyor.. iletisini göreceksiniz. Bu noktadan sonra Winsxs klasörünün yarı yarı küçüldüğünü göreceksiniz.

{ C:\Windows\SoftwareDistribution\Download klasör içeriniğinide silerek yer açabilirsiniz. }

Notlar:
    1.) Bu işlemi yıllardır kullanıyorum. Hiç bir sıkıntı yaşamadım.
    2.) Güncelleme entegre edilmiş sistemlerde sorun çıkartıyormu bilemiyorum. Fakat sorun çıkmaz galiba!!! (Sanal makinede wim imajı hazırlayarak kullanıyorum.)
    3.) Windows sistemini özelleştirmeyi sevenler de dikkat etmelidir diye düşünüyorum.

Sonuç:
     Winsxs 15 GB oldu bende 6,5 GB ta düşürdüm. Bu konuda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turhill -- 1 Ocak 2014; 20:17:09 >

• turhill kullanıcısına yanıt
    İki sorum olacak. Ben amd yazılımın kaldırmak istiyorum, temiz bir kurulum yapmak için. Bu dediklerinden sonra winsxs'de bulunan amd64 ile başlayan klasörleri silsem sorun olur mu? Bir de winsxs'deki bütün klasörleri silsem windows'a zarar gelir mi?
  • Merhaba;

Winsxs klasörü temizliği içinhttp://technet.microsoft.com/en-us/library/dn251565.aspx makalesinde anlatılan işlemleri uygulayabilirsiniz. Genellikle otomatik olarak bu işlemleri yapan programlar bu komutları kullanırlar. Ancak manuel dosya silinmesi başınızı oldukça ağrıtabilir. Sistem tekrar açılmayabilir, windowsu baştan kurmanıza yol açabilir. Bu nedenle yukardaki makaledeki komutları komut istemini yönetici olarak çalıştırıp verirseniz sistem sizin adınıza gerekli temizliği yapar ve gereksiz dosyaları sisteminizden siler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: freakafurkan

İki sorum olacak. Ben amd yazılımın kaldırmak istiyorum, temiz bir kurulum yapmak için. Bu dediklerinden sonra winsxs'de bulunan amd64 ile başlayan klasörleri silsem sorun olur mu? Bir de winsxs'deki bütün klasörleri silsem windows'a zarar gelir mi?

Merhaba, şu son 3-4 aylardaki güncellemelerden sonra Winsxs klasörü freakafurkan arkadaşın verdiği linkteki yöntemlerle hiç windows klasörüne dokunulmamış yani SP 1 imaj yedeğini temizleyebilirsiniz. normal şartlar da Windows SP2 çıkmadığı için Windows klasörü Winsxs klasörü çok fazla şişiyor.

Winsxs klasörü belirli index ile yapılandırıylıyor ve CHKDSK da kullanılıyor veya sistem boşta kalma zamanların da arkaplan hizmetlerinden Trus amca devreye giriyor ve sistemin WinSxS klasörünü yapılandırıyor. Ki anladığım kadarı ile pending.xml dosyasına yapılandırmayı yazıyor. Yine ana konumda da bahsettiğim gibi gerekli gereksiz WinSXS bileşenlerini bu dosyaya yazıyor. Ve bizde bu dosyayı silerek eski bileşenlerin silinmesini sağlıyorduk. Yapı bu şekilde. Fakat hali hazır da ki ana konu temizlik düzeni an itibari ile 32 Bit sistemde sağlanabilirken 64 bit sistem de bu temizlik yöntemi işe yaramıyor. Belki distro farkıdır bilemiyorum.

Cevap:

Windows klasörü içinde ki yer alan klasörlere dokunmamanızı ve elinizde var olan distroyu kullanmanızı tavsiye ederim. WinSXS klasörüne gelince bu klasörde ki hiç bir dosyayı silmemenizi tavsiye ederim. Winsxs klasörü içinde ki AMD64 klasörleri AMD nin değil! O klasör içinde ki 64Bit lik dosyaların olduğunu ifade ediyor. AMD yazılımıyla ilgisi olduğunu sanmam.

WinSXS klasöründe Microsoft ürünlerini bileşenleri saklanır. Aman haa.

• quote:

Orijinalden alıntı: turhill

quote:

Orijinalden alıntı: freakafurkan

Merhaba, şu son 3-4 aylardaki güncellemelerden sonra Winsxs klasörü freakafurkan arkadaşın verdiği linkteki yöntemlerle hiç windows klasörüne dokunulmamış yani SP 1 imaj yedeğini temizleyebilirsiniz. normal şartlar da Windows SP2 çıkmadığı için Windows klasörü Winsxs klasörü çok fazla şişiyor.

Winsxs klasörü belirli index ile yapılandırıylıyor ve CHKDSK da kullanılıyor veya sistem boşta kalma zamanların da arkaplan hizmetlerinden Trus amca devreye giriyor ve sistemin WinSxS klasörünü yapılandırıyor. Ki anladığım kadarı ile pending.xml dosyasına yapılandırmayı yazıyor. Yine ana konumda da bahsettiğim gibi gerekli gereksiz WinSXS bileşenlerini bu dosyaya yazıyor. Ve bizde bu dosyayı silerek eski bileşenlerin silinmesini sağlıyorduk. Yapı bu şekilde. Fakat hali hazır da ki ana konu temizlik düzeni an itibari ile 32 Bit sistemde sağlanabilirken 64 bit sistem de bu temizlik yöntemi işe yaramıyor. Belki distro farkıdır bilemiyorum.

Cevap:

Windows klasörü içinde ki yer alan klasörlere dokunmamanızı ve elinizde var olan distroyu kullanmanızı tavsiye ederim. WinSXS klasörüne gelince bu klasörde ki hiç bir dosyayı silmemenizi tavsiye ederim. Winsxs klasörü içinde ki AMD64 klasörleri AMD nin değil! O klasör içinde ki 64Bit lik dosyaların olduğunu ifade ediyor. AMD yazılımıyla ilgisi olduğunu sanmam.

WinSXS klasöründe Microsoft ürünlerini bileşenleri saklanır. Aman haa.

Olmadı bi format atarız

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.