Şimdi Ara

Wing chuna başladım sorularınızı alayım ? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
1
Favori
1.427
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Biz de bir buçuk hafta sonra Muay thai'ye başlıyoruz arkadaş grubu ile. Wing chun da aklıma yatıyor fakat muay thai'ye ayrı bir sempatim var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ezio Auditoré

Biz de bir buçuk hafta sonra Muay thai'ye başlıyoruz arkadaş grubu ile. Wing chun da aklıma yatıyor fakat muay thai'ye ayrı bir sempatim var.

Size kalmış bir şey hocam. Muay thai de büyük ihtimal kondisyonunuz ve gücünüz artar. Wing chun ise apayrı bir olay ve de wing chuna en az 6 - 9 ay gitmek gerekli yoksa kavgada döverler :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: kanberxd

quote:

Biz de bir buçuk hafta sonra Muay thai'ye başlıyoruz arkadaş grubu ile. Wing chun da aklıma yatıyor fakat muay thai'ye ayrı bir sempatim var.

Size kalmış bir şey hocam. Muay thai de büyük ihtimal kondisyonunuz ve gücünüz artar. Wing chun ise apayrı bir olay ve de wing chuna en az 6 - 9 ay gitmek gerekli yoksa kavgada döverler :D

Ben hoca ile görüşmedim işim vardı fakat arkadaşlarım görüştü. En az 13 ay demiş kendisi muay thai için. Şu an üç ayım garanti o kadar kesin gideceğim ben. Fakat üç ay sonra Zonguldak'ta olacağım için orada muay thai yapılan bir salon bulabilir miyim bu konuda bir fikrim yok. Yani muay thai için de uzun süreler çalışmak gerekiyor.

• quote:

quote:

quote:

Ben hoca ile görüşmedim işim vardı fakat arkadaşlarım görüştü. En az 13 ay demiş kendisi muay thai için. Şu an üç ayım garanti o kadar kesin gideceğim ben. Fakat üç ay sonra Zonguldak'ta olacağım için orada muay thai yapılan bir salon bulabilir miyim bu konuda bir fikrim yok. Yani muay thai için de uzun süreler çalışmak gerekiyor.

Hocam Muay Thai kursuna nerede gidiyorsunuz acaba?

• quote:

quote:

quote:

Doğrudur hocam zaten bana göre temel amaç tekniği oturttuktan sonra refleksdir bu bütün sporlarda vardır büyük ihtimalle. Yalnız muay thai de güç gerekli diye biliyorum. Ama wing chunda tekniği doğru ve olabildiğince hızlı kullanmak gerekli.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kreas Lunaquas

quote:

quote:

quote:

Hocam Muay Thai kursuna nerede gidiyorsunuz acaba?

Bursa'da hocam. Gazcılar'da otellerin orada bir yerde. Daha görmedim ben haftaya başlayacağız kısmetse.

• Evet hocam muay thai'de güç gerekli. Zaten orada gerekli kondisyon ve gücü kazanacağımız söyleniyor. Kemikler ve kas yapısını darbeler ile güçlendirecekmişiz. Wing chun hakkında bir fikrim yok giden sizsiniz daha iyi bilirsiniz.
  • Ben 10 aydır yapıyorum bu sporu, çok güzel bir sistemi var, amaç kafa kırma, adam dövme vs, değil felsefesi olan bir spor, üç çeşit yumruk üç çeşit tekmeden oluşmuyor, yüzlerce kombosu olan bir dövüş sanatı, umarım 1ay gidip bırakanlardan olmazsın, çünkü 3 ayda anca mantığını kavramaya başlıyorsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bu bir kullanıcı adı

Ben 10 aydır yapıyorum bu sporu, çok güzel bir sistemi var, amaç kafa kırma, adam dövme vs, değil felsefesi olan bir spor, üç çeşit yumruk üç çeşit tekmeden oluşmuyor, yüzlerce kombosu olan bir dövüş sanatı, umarım 1ay gidip bırakanlardan olmazsın, çünkü 3 ayda anca mantığını kavramaya başlıyorsun.

Kolayca bırakmaya niyetim yok. Hatta üniversite işi olmazsa kendimi geliştirip seminerlere falan katılarak hoca bile olabilirim.
  • bizim arkadaşın sifu su sokakta 6 kışiyi birden dövmüş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kardeşim sen bu işe yaramaz bilmem ne diyenlere takma.. Ağzı olan konuşuyor. Ne kadar Wing Chun çalıştınız? Nasıl çalıştınız? Ne kadar tanıyorsunuz? Ben de küçüklüğümden beri yıllardır savaş sanatlarıyla uğraşıyorum. Minder güreşi ve yağlı güreş yaptım. Judo yaptım. Çok az aikido ile ilgilendim. Boks yaptım 2 yıl kadar. Ama asıl yoğunlaştığım alan Wing Chun. Ben de Emin BOZTEPE ile çalıştım. Yeri geldi günde 6 saat idman yaptım. Kaburgam bile çatladı. Ama adam gibi çalıştım. Her dersin sonunda tutma fırlatma yer dövüşü vs çalıştık. Serbest dövüş çalıştık. Bu yıl ara vermek zorunda kaldım ama seneye tekrar başlayacağım ve muhtemelen eğitmenliği alırım. Haliyle bu sanatlarla uğraşan birçok arkadaşım oldu hepsiyle de çok sağlam antrenmanlar yaptık. Avrupa şampiyonu olan güreşçi arkadaşım vardı. Ya nedir bu Wing Chun dedi merak etti ben de dedim göstereyim. Ilk başlarda yanıma bile yaklaşamadı sonra izin verdim çift dalmaya çalıştı ama yediği dirsekle ne olduğunu anlayamadı tabi. Sonra bizden ders almaya başlamıştı o ayrı :) Benim hocam da güvenlik müdürüydü aynı zamanda bir mekanda. Yazın onun yanına giderdim hem bir şeyler öğrenirdim hem de harçlığımı çıkarırdım. Ve ipini koparan bizim oraya gelirdi. Zil zurna sarhoş olur adam soluğu bizim orada alır, kimi arkadaşlarını toplar gelir ağır abi edalarıyla bela olurdu. Gidip salonda biraz kum torbası dövüp sonra gaza gelip bize bulaşanlar olurdu. Ciddi olarak ilk defa o zaman kullandım Wing Chun u ve ilk defa o zaman emin oldum bu sanattan açıkça söylemek gerekirse. Ilk zamanlarda elimin ayarı pek yoktu 5-6 kez vurdum baktım yerden kalkamıyorlar sonra biraz daha kontrollü olduk. Bir keresinde başka bir otelde kalan adam vardı siyahi.. Basketbolcuydu adam 2 metre boy vardı. Sabahtan akşama kadar top oynar akşam gelir bizimle bela bulurdu. En son laf anlatamadık attığım low kick yüzünden bir hafta ayağının üzerine basamadı. Daha neler var... Evimdeki wooden dummy nın kolunu bacağını kırınca demir borulardan yaptırmış bundan dolayı milletin diline bile düşmüştük. Yani anlatabileceğim daha çok şey var ama uzun oldu zaten biraz. Demek istediğim, hiçbir sanat etkisiz değildir. Fakat her birinin avantajları ve dezavantajları vardır. Önemli olan insan faktörüdür. Wing Chun diğer sanatlara nazaran daha karmaşık ve zordur. Ancak etkisi usta ellerde asla tartışılmazdır. Zaten hissedersiniz :) Ayrıca kısa vadede bir şey beklemeyin. Evet 6 ayda bir şeyler ortaya çıkar ama en az 2 yılınızı düzenli ve ciddi idmanlarla geçirmeniz gerekir. Diğer sporlarda bu süre daha kısadır. Eğer Wing Chun hakkında tereddütleriniz varsa gidin bir Ebmas okuluna sizi geri çevirmezler. Eğer Emin BOZTEPE hakkında soru işaretleri varsa kafanızda bir seminerinde gidin ve meydan okuyun (asla tavsiye etmem). Önce biraz evirip çevirir sizi baktı pes etmiyorsunuz o zaman kaburganızdan başlayarak diğer kemik ve organlarınızdan vazgeçebilirsiniz. Seçim sizin... Aynı şekilde ben de Wing Chun un etkisiz olduğuna inanan arkadaşları her türlü ikna etmeye hazırım. Siz kaybedersiniz, ya da ben.. Emin olun, ağzımı burnumu dağıtsanız bile çıkarken elinizi sıkar asla saygısızlık etmem. Biz böyle öğrendik...Ayrıca çok bilen arkadaşlar yine chun geleneksel, tsun günümüzdeki uyduruk düzendir gibisinden konuşmuşlar. Yok öyle bir şey. Wing Chun, Ving Chun, Wing Tsun, Wing Tzun, Wing Tjun vs hepsi aynı şeyler. Farklı olan ekollerdir. Ör: Ebmas WT, Avcı WT, Tassos WT falan filan bunlar farklıdır. Ayrıca gelenekselden kastınız nedir tam bilmiyorum ama eğer Ip Man ın uyguladığı Wing Chun u ifade ediyorsanız, onu öğrenmek için Ip Man ı mezarından kaldırıp ders almanız gerekmektedir. Isterseniz Ng Mui'yi ya da Yim Wing Chun'u bile kaldırabilirsiniz size kalmış. Çünkü Ip Man'ın oğulları ve öğrencileri bile çeşitli hareketler üzerinde oynama yapmıştır. Günümüze kadar da her usta kendisinden bir şeyler katmış, günümüz koşullarına göre modernize etmiştir. Mesela ben de çeşitli tekniklere farklı aplikasyonlar ekliyorum. Çalışıyorum bakıyorum şurada bir açık var ona göre düzenliyorum örneğin. Bu, tecrübeyle herkesin yapabileceği bir iştir ve kesinlikle UYDURUK DEĞİLDİR. Merak ettikleriniz varsa cevaplayabilirim.. Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SoğukNefes -- 22 Haziran 2014; 14:34:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.