Şimdi Ara

Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa çözüm. (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
287
Cevap
12
Favori
154.867
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: dejaay

quote:

Orjinalden alıntı: muzo86

burada bir şey atlıyoruz sanırım

solda entegre, kur, sil,oluştur diye tıklanacak yerler var onlardan birisine basmayımı unutuyoruz ondan mı olmuyor acaba eksik anlatım var sanırım

Kurulum anlatıldığı gibi yapılıyor. Hiçbir eksik husus yoktur. Bizzat ben deneyip bu tür bir CD hazırladım. Kaldı ki bir çok kişi de bu şekilde CD lerini hazırladılar.

Siz bir de burada anlatıldığı gibi yapmaya çalışınız

aynen sizin resimlerle anlattığınız şekilde yaptım zaten ama nedense yukarıdaki mesjımda da bahsettiğim gibi yeni hazırladığım xp.cd.si içerisnde iki adet .ini dosyası oluşturdu.

hatta bu mesajınızdan sonra tekrar nliteyi yeniden kurdum başka bir partisyona yeniden xp.cd.sini kopyaladım ve yeniden sizin resimlerde anlattğınız şekilde yaptım yine iki adet son oturum.ini dosyası oluşturdu

• ilk yöntemle format atarken diğer xp cdsinden farkı yoktu..
    ikinci yönetimi kullandım
    ide hdd ye xp kurdum..
    ikinci yöntemi yaptım.. bi uyarı verdi.. uyumlu değil gibi bi uyarı.. ben gözardı ettim yükledim..
    Restart attım.. biosda görünüo hdd.. açtım bilg. windows dada görünüo..
    aygıt yöneticisinde görünüo..
    fakat aygıt yöneticisinde ide ata denetliyici eskisi gibi..
    ünlem işaretli bi durum yok..
    ama çalışıo hdd..
    sorun şu ki .. sata ya xp yüklemek için kur a girdiğimde sadece ideyi görüo..
    Sata görünmüo...
  • Nlite ile defalarca denememe rağmen yeni oluşturduğum cd iel kurulum yapınca etkinleştirme istiyor. Daha önce sorun çıkarmayan (geniune) seri noyu yeni entegreli sistemde bir türlü kabul etmiyor ve etkinleştirme istiyor.
    Hatayı nerede yapmış olabilirim, entegre yaparken kullanmış olduğum cd başka bir laptop için hazırlanmış olan xp cd'siydi. Ondan olabilir mi ?
  • Şuanki sorunu söylüyorum..
    Birinci yöntem hiç bi işe yaramadı bende..
    ikinci yöntemi kullandım..
    Bios'dan fazla anlamam.Benim biosumda seçenek olark ya disable ya enable var.Bu konuda okuduğum ide,ahci,raid vs gibi seçenekler yok..
    Sata controller vardı onu disable yaptım..
    İkinci yöntemi uygulamak için aygıt yöneticisine geldiğimde.. birincil ide ikincil ide yoktu.Bilinmeyen aygıt vardı..
    Bende onun üzerinden ikinci yöntemi yapmaya başladım..
    10.maddeye kadar uyguladım.. bios'dan sata controlleri enable yaptım ve sistemi başlattım..
    11.maddede dediği gibi sistem başladı..
    Hdd windowsda görünüyor,aygıt yöneticisinde görünüyor. format atmadan önce boot düzenlemede de görünüyor..
    Format atmak için kura girdiğimde depolama elemanı bulunamadı diyor..
    aygıt yöneticisinde sarı ünlem işaretli bir seçenek gözükmüyor.. onun yerine birincil ide. ikincil ide. via bus master ide. olarak seçenekler gözüküyor..
    Anakart modeline bakmak için everest diye bi program kullandım.Orda;
    MSI PT8 NEO-V / PT880 NEO-FSR / PX8 NEO-V (MS-7043) yazıo
    İşlemci İntel Celeron 2,53
    İşletim sistemi Samsung 20 GB ide hdd'ye yüklü
    Kullanmaya çalıştığım Samsung HD160JJ Sata..
    Ya birisi msn üzerinden yardım edebilirse çok daha kolay çözeriz...
    Msn için pm irtibat kurun ile yada profilimden ekleyin lütfen..
    Bu konu üzerinden de halledebiliriz ama bilgi alışverişi zamanı uzayacaktır..
    Yardım edin bana.. Şimdiden teşekkürler..

• sağolasın dostum
  • Öncelikle merhaba herkeze ..
    Hemen konuya gecelım 1.yontemı denedım 2 tane cd yaktım 2 side olmadı format atarken gene Hdd bulunamadı dior ..
    2.yöntem de olmadı Benim biosumda sadece Disabled ve Enabled var non-raid gibi bir yer yok Dior ve masaüstü Kulanıyorum
    1.Yöntem neden olmuyor merak ıcındeyım bu arada ana kartım Asus P5RD1-VM
    Yardımlarınıza Muhtacım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mert Meriç -- 24 Şubat 2009; 23:02:29 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Mert Meriç

Öncelikle merhaba herkeze ..
    Hemen konuya gecelım 1.yontemı denedım 2 tane cd yaktım 2 side olmadı format atarken gene Hdd bulunamadı dior ..
    2.yöntem de olmadı Benim biosumda sadece Disabled ve Enabled var non-raid gibi bir yer yok Dior ve masaüstü Kulanıyorum
    1.Yöntem neden olmuyor merak ıcındeyım bu arada ana kartım Asus P5RD1-VM
    Yardımlarınıza Muhtacım..

donanımınızın özelliklerini bilmiyorum fakat anakartınızın kullanım kitapçığındaki bios sayfasında "serial ata controller ve raid controller" gösteriliyor. bunları disable yapmayı deneyiniz..
    bios'ta izlenecek yol: advanced> chipset> southbridge configuration> serial ata controller> m1573 raid function
    ayrıca kurulum sırasında başka bir hata alırsanız biostaki usb bölümünden "ehci" kısmını disable yapmayı deneyin.

Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa çözüm.

• Yazan manyak yazmis gercekten onada ve bulup paylasan sanada tskler
  • İntel chipsetli eski anakartımda takılı iken (C, D ve E olmak üzere 3'e bölünmüş ve) C üzerinde WinXP kurulu olarak kullandığım SATA harddiskimi yeni aldiğim Via chipsetli bir anakarta taktığımda biostan hdd'i görmeme rağmen XP CD'si ile format atmaya çalışırken göremiyorum.

Bios'tan SATA özelliğini Disable ettiğim zaman hdd'i tek parça olarak görüyor. Bu durumda D ve E'deki verilerim kaybolacak. Bu yüzden bu yöntemi kullanamıyorum.

Şu an elimde yok ama bir süre sonra elime geçecek olan SATA Raid sürücüleri dahil edilmiş bir XP CD'si ile format çekmek istesem sadece C'ye format çekilebilir mi yoksa yine tek parça mı görülecek? D ve E sürücülerinde ki verilerimi koruyabilir miyim?
  • arkadaslar ben 2. secenegı yapmaya calısıyorum ancak orda ındırecek bır lınk yokkı?
    bu arada benım dızustu bılgısayarım acer 5620
    lutfen yardım edın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: CoBaiN26

arkadaslar ben 2. secenegı yapmaya calısıyorum ancak orda ındırecek bır lınk yokkı?
    lutfen yardım edın.

http://www.4shared.com/file/95058341/f45aad/Sata_Drivers.html
    Buradan sata sürücüleri indirin ve rarlı dosyadan çıkarın ve 2. yöntemi uygularken dosya yeri olarak bu indirdiğiniz sata sürücüleri dosyasını gösterin..

• usta eline sağlıl süper çalışma olmuş
  • quote:

Orjinalden alıntı: dejaay

quote:

Orjinalden alıntı: CoBaiN26

arkadaslar ben 2. secenegı yapmaya calısıyorum ancak orda ındırecek bır lınk yokkı?
    lutfen yardım edın.

Buradan sata sürücüleri indirin ve rarlı dosyadan çıkarın ve 2. yöntemi uygularken dosya yeri olarak bu indirdiğiniz sata sürücüleri dosyasını gösterin..

tesekkurler arkadasım yardımın ıcın pekı hazırladıgımız cd yı ben yazdırdım ama bılgısayara taktıgımda cd yı normal yuklerkenkı mavı ekran gelmıyor sorun ne olabılır acaba? yardımların ıcın cok saol

• dejaay kardes bende 2 tane 250gb sata2 hdd var...hangısıne kurarsam kurayım hdd leri goruyo....bu dediginizi benimde yapmam gerekiyomu?? sp sp2 işletm sistemi kullanıyorum....
  • Arkdaslar benim 2x250gb sata2 hddlerimi anakartım goruyo...yinede yapmam gerekiyormu???
  • quote:

Orjinalden alıntı: WinKy

Arkdaslar benim 2x250gb sata2 hddlerimi anakartım goruyo...yinede yapmam gerekiyormu???

İşletim sisteminiz gördükten sonra sorun yok..
  • Teşekkürler...
  • Linkler ölmüş... :(
  • quote:

Orjinalden alıntı: x_magic_x

Linkler ölmüş... :(

Ölmedi kalbimizde yaşıyor..
  • Daha iyi bir sürücü bulamadı dioo
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.