Şimdi Ara

Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa çözüm. (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
287
Cevap
12
Favori
154.867
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • açıkçası ide hdd almayı düşünmüyorum. hiç farklı bir çözüm yolu yok mudur?
    birde bilgisayarcıda başka birinin hddsini takıp yükleyebilirim pci ı fakat yükleme sonrasında o ideyı çıkardıktan sonra evde formatı denediğimde bu sefer görür mü?
    tabi varsa farklı bir yol çok daha rahat olur.
    disketli bir xp kurulum tarzı okumuştum satalar için yanlış hatırlamıyorsam. bu şekilde bişeyler olabilir mi örneğin?
  • quote:

Orjinalden alıntı: alper24

açıkçası ide hdd almayı düşünmüyorum. hiç farklı bir çözüm yolu yok mudur?
    birde bilgisayarcıda başka birinin hddsini takıp yükleyebilirim pci ı fakat yükleme sonrasında o ideyı çıkardıktan sonra evde formatı denediğimde bu sefer görür mü?
    tabi varsa farklı bir yol çok daha rahat olur.
    disketli bir xp kurulum tarzı okumuştum satalar için yanlış hatırlamıyorsam. bu şekilde bişeyler olabilir mi örneğin?

Yukarda yazdığım gibi öncelikle siz bir satalı xp cd si ile kurulum yapmaya çalışın. Muhtemelen PCI kartınız sorun çıkarmayacaktır.

Eğer sorun çıkarsa başka birinin hddsini alıp kurulup yapar, sonrasında pcı kartınızı takar satalı hddnizi tanıtır ve sonrasında üzerinde xp kurarsınız ve taktığınız diğer hddyi de çıkarırsınız.

• yorumlarınız için çok teşekkürler. yeterince açıklayıcı oldu. sata hard disk bu sabah geldi, pci kart da yarın falan gelecek muhtemelen ve deneyeceğim. bir problem yaşarsam tekrar aktarırım.

fakat gelen hard diskte bir sorun var gibi.. yeni konu açmamak için burdan yazıyım dedim. hepsiburada dan aldım, hddyi naylon ince bir tabakayla sarmışlar(ki yırtılmış gelene kadar) garant ibelgesi de bu naylona zımbalanmış. sonrasında bu patlatması çok zevkli olan naylonumsu şey var ya onla sarmışlar. bu kadar. ne bir kutu, ne birşey. hepsiburadanın kendi kolisi var sadece. kargo sürecinde bu haldeyken zarar görmüş olabilir mi? bunu nasıl anlarım? normalde de kendi kutusu olmadan mı satılıyor:S resimlerde kutulu gözüküyor. koli içinde geniş bir boşluk vardı. yani bir sallama da vs. kenarlara hızla çarpabilir..
    bu arada ürün seagate 640gb.
  • quote:

yorumlarınız için çok teşekkürler. yeterince açıklayıcı oldu. sata hard disk bu sabah geldi, pci kart da yarın falan gelecek muhtemelen ve deneyeceğim. bir problem yaşarsam tekrar aktarırım.

fakat gelen hard diskte bir sorun var gibi.. yeni konu açmamak için burdan yazıyım dedim. hepsiburada dan aldım, hddyi naylon ince bir tabakayla sarmışlar(ki yırtılmış gelene kadar) garant ibelgesi de bu naylona zımbalanmış. sonrasında bu patlatması çok zevkli olan naylonumsu şey var ya onla sarmışlar. bu kadar. ne bir kutu, ne birşey. hepsiburadanın kendi kolisi var sadece. kargo sürecinde bu haldeyken zarar görmüş olabilir mi? bunu nasıl anlarım? normalde de kendi kutusu olmadan mı satılıyor:S resimlerde kutulu gözüküyor. koli içinde geniş bir boşluk vardı. yani bir sallama da vs. kenarlara hızla çarpabilir..
    bu arada ürün seagate 640gb.

Ben de 2 adet seagate 250gblık almıştım. Aynen tarif ettiğiniz gibi ambalajlama vardı. Seagatenin satış politikası bu galiba. Ben de şaşırmıştım. Ben kendi elimle novabilgisayardan aldım ancak herhangi bir sorun çıkmadı disklerde. Sizinkinde de umarım çıkmaz.

• dejaay bu sata disk problemi bendede var. cd yi hazırladım ama yinede harddiski görmüyo. disket hazırlıcam anakartın modeli elitegroup - rc410l/800-m2 bu modeli indirdim 2 tane sürümlü driverı vardı ikiside disket boyutundan küçüktü bunlardır dedim linki atayım doğrusunumu indirdim.
    http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Downloads/ProductsDetail_Download.aspx?detailid=541&DetailName=New&DetailDesc=RC410L/800-M2(V1.0)&CategoryID=1&MenuID=73&LanID=0 BIOS için 2 tane vardı onları indirdim acaba onlar olacak mı ? yada doğru dosya hangisi yardımcı olabilirmisiniz. bu akşama lazım bu disketler. 2 yol var dediniz birisi cd ile birisi disket ile cd ile olanı hazırladım ama yinede görmedi. nedendir bu ? 2. olarakta disket olayını bi bakarsanız sevinirim doğru dosyayı indireyim. sağolun şimdiden

• quote:

Orjinalden alıntı: TnT_katil

dejaay bu sata disk problemi bendede var. cd yi hazırladım ama yinede harddiski görmüyo. disket hazırlıcam anakartın modeli elitegroup - rc410l/800-m2 bu modeli indirdim 2 tane sürümlü driverı vardı ikiside disket boyutundan küçüktü bunlardır dedim linki atayım doğrusunumu indirdim.
    http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Downloads/ProductsDetail_Download.aspx?detailid=541&DetailName=New&DetailDesc=RC410L/800-M2(V1.0)&CategoryID=1&MenuID=73&LanID=0 BIOS için 2 tane vardı onları indirdim acaba onlar olacak mı ? yada doğru dosya hangisi yardımcı olabilirmisiniz. bu akşama lazım bu disketler. 2 yol var dediniz birisi cd ile birisi disket ile cd ile olanı hazırladım ama yinede görmedi. nedendir bu ? 2. olarakta disket olayını bi bakarsanız sevinirim doğru dosyayı indireyim. sağolun şimdiden

Bunu indirmelisiniz. Zaten sata sürücü olarak bi bu var.
    http://eudownload.ecs.com.tw/dlfileecs/driver/mb/raid/uli/ULi.zip

• sürücüleri yüklerken iastor.inf hatası veriyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: Melrin

sürücüleri yüklerken iastor.inf hatası veriyor

Galiba sürücüleri dopru yüklemediğiniz için böyle bir uyarı alıyorsunuz. Yükleme sırasında "iastor.inf " klasörüne bakılıyor ancak doğru sürücü orada olmadığı için hata iletisi karşınıza çıkıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: dejaay

quote:

sürücüleri yüklerken iastor.inf hatası veriyor

Galiba sürücüleri dopru yüklemediğiniz için böyle bir uyarı alıyorsunuz. Yükleme sırasında "iastor.inf " klasörüne bakılıyor ancak doğru sürücü orada olmadığı için hata iletisi karşınıza çıkıyor.

Sizin Anlattığınız Gibi Yaptım iaahci.inf seçip yaptım hersey dorum ama anlamadım bide iastor.inf seçip cd yapıcam belki ozman olur...

1de Beni XP64bit İngilizce Acaba Dili İngilizcemi Seçmeme Lazım... Bide Öle Deneyim 50lik CD Bitti Deneye Deneye Olmuyor Olmuyor Ne Denediysem olmuyor Birde 2. Yöntemi Deneyim ama Onunda Driver linki ölmüş galiba

HDD Modelleri

http://img95.imageshack.us/my.php?image=dsc06335ef9.jpg

ilk aldığım hata

http://img134.imageshack.us/my.php?image=dsc06334mv4.jpg

ve cd hazırladıkdan sonraki hata

http://img169.imageshack.us/my.php?image=dsc06337lv5.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Melrin -- 23 Ağustos 2008; 13:21:41 >

• quote:

Sizin Anlattığınız Gibi Yaptım iaahci.inf seçip yaptım hersey dorum ama anlamadım bide iastor.inf seçip cd yapıcam belki ozman olur...

1de Beni XP64bit İngilizce Acaba Dili İngilizcemi Seçmeme Lazım... Bide Öle Deneyim 50lik CD Bitti Deneye Deneye Olmuyor Olmuyor Ne Denediysem olmuyor Birde 2. Yöntemi Deneyim ama Onunda Driver linki ölmüş galiba

HDD Modelleri

http://img95.imageshack.us/my.php?image=dsc06335ef9.jpg

ilk aldığım hata

http://img134.imageshack.us/my.php?image=dsc06334mv4.jpg

ve cd hazırladıkdan sonraki hata

http://img169.imageshack.us/my.php?image=dsc06337lv5.jpg

Ölü linki buradan canlandırabilirsiniz.
    http://rapidshare.com/files/114015439/Sata_Drivers.rar

• olmuyo yaww windowsu kurdum ama driveri kuramıyorumm kıll oldumm

seagater st3250410as lazım gariba

şimdi bende 3 tane 250gb var ve bunlar raid.

ide yapıyorum makina açılıyor driveri gunceleyemiyorum

Intel(R) 82801 HEM/HBM SATA AHCI Controller (Mobile ICH8M-E/M) çıkmıyor cadece Intel(R) 82801 HEM/HBM SATA AHCI çıkıyo yukluyorum ama olmuyorrr
    belki olmuşdur die ide yi raid e çeviriyorum gene olmuyorrr?
  • bugün tüm sistem tamamlandı. herşeyi denedim fakat bir türlü görmedi kurulumda hddyi. driverın boyutu 7-8 mb. diskete sığmıyor yani. nlite ile de sürücü ekle seçeneğinden entegre etmeye çalıştım ama..bilmiyorum doğru oldu mu fakat yine tanımadı..
    ne yapmam gerekir?
  • Yani bi şekilde bir hata yapıyor olmalısınız. Ben de kurulumdan önce bir çok cd yaktım. Mutlaka atladığını bir yer olmuştur.

Anlatım kesinlikle doğru,burda bir yanlışlık yok. Belki sata sürücüleri kısmında ya da onları cdye atarken sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Dikkatlice birkez daha cd yapmaya çalışın. Yaptıktan sonra hazırlanan cd nin boot olup olmadığını kontrol edin. Yani cdnin çalışabilirliğinden emin olun.
  • cd çalışıyor, açılıyor da kurulum ekranı..fakat dediğim gibi pci kartı görmüyor. kartın diskete sığacak bir driverını buldum. yarın diskete atıp ordan deneyeceğim.
  • quote:

cd çalışıyor, açılıyor da kurulum ekranı..fakat dediğim gibi pci kartı görmüyor. kartın diskete sığacak bir driverını buldum. yarın diskete atıp ordan deneyeceğim.

Tamam hatırladım sziin pcı kart sorunu vardı. Disket yöntemi de işe yaramazsa, yazdığım gibi başka biryerden hdd bulun ona xp yükleyin. PCI kartı tanıtın. onrasında sata hddyi bağlayın, xp kurun. Diğer hddyi de çıkarın.

Şimdi aklıma geldi. O xp cdsinin içine PCI kartınızın sürücüsünü de atabilirsiniz. Ben de hiç denemedim ancak bu mümkün. Googleden biraz araştırmak lazım.
  • teşekkürler..diskete uygun halini buldum pci kartın. xp yi kurarken gördü hard diski. fakat yeni bir sorun bu sefer de..hiç bitmiyor maalesef. kuruluma başladım, bişeyler yükledi..bir süre sonra bilgisayar yeniden başlatılacak ve kur devam edicek, disket sürücüsü doluysa çıkartın.. yazısı çıkıt normal olarak. fakat yeniden başlatılınca pc, xp yüklemesi de baştan başlıyor..hard diski tekrar görmüyor disketi çıkardığım için. zaten klasik kur ekranı çıkıyor tekrar. ama daha önce ki yüklemeyi de görüyor, çünki önceki kısım biçimlendirilmiş gösteriliyor ve orayı seçtiğimde aynı bölüme iki işletim sistemi kurmayın tarzı bişey çıkıyor. ve yaklaşık 5-6 kere slip baştan kurmayı denedim fakat olmuyor. yanlışlıkla tuşa basıyor olabilirsin falan dediler ama yok böyle bir durum da..ne yapmam gerekir acaba?
    bir de daha önce sata driverı entegre ettiğim xp cdsi mi, normal xp cdsi mi kullanmalıyım? ikisiyle de denedim ve olmadı gerçi ama..

• hazırladığım sata entegreli xp cdsi maalesef işe yaramıyor. nlite da sata driverı seçtikten sonra çıkan listede ich(6-7-8) standardına göre kurulum yapılacağı gözüküyor. fakat yaptığım küçük bir araştırmada anakartımda ich standardının olmadığını öğrendim. asus p4vp-mx anakartım. bir çok p4 anakartta ich4 veya 5 varken benimkinde böyle bir bilgi geçmiyor. bu durumda imkansız mıdır sata driver kullanmam? boşuna mı aldım o kadar para verip? imkansız mıdır yani? bu arada anakartın kendi sata çıkışı da yok zaten, pci kartla veya direk ide-sata dönüştürücüyle kullanma imkanım var.

üstteki mesajımda belirttiğim durumu da dikkate alıp yorumlarsanız sevinirim..çok teşekkürler şimdiden..
  • quote:

hazırladığım sata entegreli xp cdsi maalesef işe yaramıyor. nlite da sata driverı seçtikten sonra çıkan listede ich(6-7-8) standardına göre kurulum yapılacağı gözüküyor. fakat yaptığım küçük bir araştırmada anakartımda ich standardının olmadığını öğrendim. asus p4vp-mx anakartım. bir çok p4 anakartta ich4 veya 5 varken benimkinde böyle bir bilgi geçmiyor. bu durumda imkansız mıdır sata driver kullanmam? boşuna mı aldım o kadar para verip? imkansız mıdır yani? bu arada anakartın kendi sata çıkışı da yok zaten, pci kartla veya direk ide-sata dönüştürücüyle kullanma imkanım var.

üstteki mesajımda belirttiğim durumu da dikkate alıp yorumlarsanız sevinirim..çok teşekkürler şimdiden..

BIOS güncellemesi yaparak sata desteği sağlanabilir, belki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıdemli Yarbay -- 28 Ağustos 2008; 22:13:17 >

• yani normal şartlarda şu anda imkansız mıdır? eğer imkansızsa xp kurmadan bir ide hard disk alarak satayı da normal kullanabilir miyim?
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.