Şimdi Ara

windows mu linux mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
784
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hep görmüşümdür bu soruyu, öyleki ara ara forumlarda arar oldum desem yalandır hahaa,

neyse işin ilginci epeydir rastlamıyorum bu soruya, hep sormak istediğimden fırsat bu fırsat deyip konu açayım dedim,

neyse çok takıntılıysanız konuyu ciddiye almayın,

ama şuda bir gerçekki

linux kullanmak istiyorsanız tek alternatifiniz var oda android gerisi fasafisodur,

windows kullanmak istiyorsanız tabiki pc kullanacaksınız, (oyuncu için oyun ne ise pc için windows odur)

unix kullanmak istiyorsanız apple kullanacaksınız,

nokta....

iyiforumlar....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TD-W9970_V3 -- 27 Haziran 2017; 17:8:19 >

• Bence Linux Mint de güzel. Bir sürü Linux dağıtımı var ve çeşitli işlere yarayabiliyor.

Oyun konusunda Windows daha iyi dediğin gibi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu kişiden kişiye değişir. Böyle yazılar insanlarda ön yargı oluşturuyor.

Bence GNU/Linux tabanlı dağıtımları herkes kullanabilir. Windows'u hiç kullanmasın demiyorum, ama en azından GNU/Linux dünyasıyla biraz haşır neşir olsun.
    Bu dünyaya adapte olunca insanın Windows'a bile ihtiyacı olmuyor. (istisnalar hariç)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speronly -- 28 Haziran 2017; 4:20:18 >
  • Pc desktop da Windowsu oyun ve bazı programlar dışında(linux desteklemediğ içini)kullanmak bence mantık işi değil.

• Cevap : Her ikisi de... Sistemimde ikisi de kurulu canım hangisini isterse onu kullanıyorum...
  • Bu soruyu kişinin öncelikleri yanıtlar.

Oyun seviyorsa Windows,
    Hızı veya görselliği seviyorsa Linux

gibi.

Arch'cıyız elhamdülillah. :)
  • butarz önceki konuların çoğunda, hep bir sataşma, hep bir tartışma havası vardı,

ama şimdi bakıyorum ki kullanıcılarda (halen tektük, yaş seviyesi küçük, kanıkaynayan üye kardeşlerimize nazaran yinede) üye genelinde bir olgunlaşma bir aklıselimlik var,

bu hoşuma gitti, aslında en doğrusu alışkanlıklarınız çerçevesinde ihtiyacınıza uygun olanı kullanmak,

not:ama ben bu güne kadar şöyle ticari bir linux sürümü çıkmasını umuyordum,

şöyle free birsürü versiyon yerine paralı ortak bir platformun(gurubun, kooperatifin, firmaların) çıkaracağı güzel bir versiyon olsa daha iyi olurdu bence,

herzaman çok seçenek iyi değil, tek arayüz, tek firma, tek linux, linuxungeleceği adına daha iyi olabilirdi....
  • Ben programlama agirlikli olarak bilgisayar kullanan ara ara oyun oynayan biriyim. Linux her ihtiyacimi gideriyor. Bilgisayarimda windows yok. Oyunlari da sorunsuz oynuyorum. CS-GO, Dota, Cities Skylines, Europa Universallis, Divinity, Skyrim, Total War serisi, Shadow of Mordor , Warhammer 40k vs gibi oyunlar oynuyorum. Hepsi Linux te native olarak calisiyor. Sadece Heroes 3 oynamak icin WINE kullaniyorum onda da sorunum yok.
    Mail uygulamasi olarak Thunderbird + Lightning kullaniyorum ( Google Calendar plugini ile birlikte ) ki bu ikili bence Outlook'tan daha efektif.
    Office uygulamasina hic ihtiyacim olmuyor, yazdigim tum dokumanlari ve sunumlari LaTeX ile yaziyorum zaten pdf formatinda. Ofis dokumanlarini okumak icin LibreOffice fazlasiyla yeterli geliyor bana. Hardcore Excel kullanan kisiler icin durum nasil acikcasi bilmiyorum.
    Cloud yedeklemesi konusunda da dropbox kullaniyorum, sorunsuz entegre calisiyor. Kullandigim tum IDE ' ler native olarak calisiyor Linux'te.
    Bilgisayarimin iyi bir ekran karti ve 32GB RAm 'i oldugundan KDE kullaniyorum, bana gore Windows ve MacOS e gore cok daha uretken ve goze hos geliyor. Dokuman aramasi yapmam gereken durumlarda baloo sayesinde her seyi bulabiliyorum. Sadece dokumanin adina gore degil, dokuman icerisinde gecen kelimelere gore de arama yapabiliyorum ve bunun alternatifini bu hizda windows'ta yapan ucretsiz bir uygulama yok. En yakini UltraSearch ki bu da cok fazla RAM kullaniyor ve dokuman icindeki kelimelere gore arama yapmiyor ucretsiz versiyonunda.
    Windows ile birlikte gelen ve tam olarak ne yaptigini anlamadigim ve silinemeyen anlamsiz Windows Servisleri ile ugrasmiyorum. Bilgisayarimda olmasi gereken programlara tamamen ben karar veriyorum, sacma sapan zamanlarda update download etmesi gibi bir problemle karsilasmiyorum.
    Mac bilgisayarimdaki gibi NTFS dosya sistemini modifiye edememek gibi salak bir durumla ugrasmiyorum. Mac laptobumda ne yaptiysam laptop ekrani kapaliyken bilgisayarin suspend edilmesinin onune gecemedim mesela. Linux'te bunu halletmek terminalde 2-3 satir kodla kalici olarak hallediliyor ornegin. Eger kullandiginiz programlar linuxte sorunsuz calisiyorlarsa, Windows'un kafasina gore yaptigi islerle ve anlamsiz isletim sistemi modelleriyle, guvenlik sorunlariyla ugrasmak bana amelelik gibi geliyor. TaskManager'a baktigimda 8 tane svchost yazisi gorunce uyuz oluyorum ben mesela. Ne yapiyorsun arkadasim sen benim bilgisayarima ?
    Demem o ki bu kullanicinin bilgisayarini tam olarak ne icin kullandigina gore degisir. Benim profilimde bir insan icin, yani windowsta yapip da Linux'te yapamayacagi bir sey olmayan birisi icin Linux'un ozgurlugunu ve berrakligini diger isletim sistemlerinde bulabilecegini sanmiyorum.
    En son bir tane projemde bir gun boyunca aldigim hatanin sebebini bulmak icin ugrastim, problemin sebebi Windows'taki dosya uzantisinin 255 karakteri gecmesiymis. ( Is bilgisayarimdaki sorun ). C:/Users/hede/hodo/birseyler/... seklinde 255 karakteri gecince kendisi sacmaliyor ve hata veriyor. Boyle anlamsiz seylerle zaman kaybetmek istemiyorum. MacOS'taki dayatmalar keza oyle benim canimi sikiyor. O sebeple benim tercihim Linux : )

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• https://www.donanimhaber.com/2si1-AMD-RX-Vega-GTX1080den-hizli-Teknoloji-ve-Oyun-Programi-92224

mesut çeviğin linux hakkındaki düşünceleri,

merak edenler videoyu 2:46 süresi kısmından izlemeye başlayabilir,

not:merak etmeyenler için yazayaım, linuxçular epey kızacak....
  • Kusura bakmasınlar sanki windows sponsor gibi geldi brz.pardus sanki tek linux distro gibi konuşmalar virüs linux de varmış.

tabi ki var herşey kullanıcı da bityr olmadık site cookies email açarsan vs.

Windows ile kıyasla güvenlik ve kişesel verileri konusu tartışılamaz

• quote:

Orijinalden alıntı: TD-W9970_V3

https://www.donanimhaber.com/2si1-AMD-RX-Vega-GTX1080den-hizli-Teknoloji-ve-Oyun-Programi-92224

mesut çeviğin linux hakkındaki düşünceleri,

merak edenler videoyu 2:46 süresi kısmından izlemeye başlayabilir,

not:merak etmeyenler için yazayaım, linuxçular epey kızacak....

Mesut Çevik bildiğiniz üzere ( belki de bilmeyip öğrenmek üzere olduğunuz şekilde ) Microsoft Yaz Okulu semineri ve benzeri Microsoft etkinliklerinde yer alan bir şahsiyet.

https://www.google.com.tr/amp/s/m.donanimhaber.com/videosamp.aspx%3Fid%3D85825

Buyrun .

Ben bu videonun altında Mesut Çevik ile tartışmaya girmiştim Linux hakkında zira kendisi server alanında ücretsiz çözümler de var ancak çok zayıflar diyerek Microsoft çözümlerinin en iyisi olduğunu söylemişti.

Red Hat'ten girdim , süper bilgisayarlardan , Dreamworks , Cisco'dan çıktım. Sonuç : 90 gün boyunca anasayfa haberlerine yorum yapamama cezası.

Pek ciddiye almayın Mesut Çevik'i , Exper iyidir.

Parayı kim basarsa ona iyi der , bu kadar basit.

• Ağzına sağlık hocam iyi anlatmışın. Tahmin etiğim gibi işte.

Technopatı eleştirmeyi iyi bilrz DHde ama bazen aşağa kalır yanı yok.varsa banlansınlar

• Konu hazır yazılımlar ise windows. Eğer konu geliştiricilik ve programlama ise Her türlü linux.
  • açıkçası ben oyuncu olarak yani winsows kullanıcısı olarak mesut çevik'in linuxla ilgili açıklamalarını çok cahilce buluyorum,

ama sadece mesut çevik değil ordaki en solda oturan zat yani erdi özüağ da lafını esirgememiş,

nerdeyse yerdenyere (linux'u) vurmuşluar, belliki bazı platformlardan çıkar sağlıyorlar (para kazansınlar) olsun, ama bu (fanatik derecede savunma) kadar da olmasın....

not:bir yıl önce bir linux sürümünde ne yaptıysam saati değişemedim o yüzden son kullanıcıya uygun (kullanım kolaylığı olarak) olduğunu düşünmiyorum,

tabi kurumsal ve özel sektörleri bilemem belki en uygunu linuxtur,

bu arada söylemeden edemeyeceğim, (pardus için), adamlar enazından uğraşıyor
  • quote:

açıkçası ben oyuncu olarak yani winsows kullanıcısı olarak mesut çevik'in linuxla ilgili açıklamalarını çok cahilce buluyorum,

ama sadece mesut çevik değil ordaki en solda oturan zat yani erdi özüağ da lafını esirgememiş,

nerdeyse yerdenyere (linux'u) vurmuşluar, belliki bazı platformlardan çıkar sağlıyorlar (para kazansınlar) olsun, ama bu (fanatik derecede savunma) kadar da olmasın....

not:bir yıl önce bir linux sürümünde ne yaptıysam saati değişemedim o yüzden son kullanıcıya uygun (kullanım kolaylığı olarak) olduğunu düşünmiyorum,

Saati değiştirme ayarını bulamadığın bir işletim sistemi için bana cahilce eleştiriyor mu diyorsun?

Bunu bir Linux işletim sistemi kullandığın bilgisayardan yazıyor olsan bir derece diyeceğim ama daha saati değiştirmeyi bulamamışsın sonra da bize Windows yüklü bilgisayar üzerinden laf çakıyorsun.

Kardeş, yapma. Yorum yazmak zorunda değilsin. Her konuya atlayıp boş yere insanların arkasından atıp tutmayın.

• Speed-Step kullanıcısına yanıt
    bülent ersoyu şimdi çok iyi anlıyorum, ''ben öyle bişey demedim, ben öyle bişey demedim'' (bulamadım demedim, değişemedin yazdım lütfen doğru oku)

evet o an doğru kelimeyi bulamamış olabilirim aslında yazmak istediğim talihsizceydi,

neyse seni linux konusunda samimi bulmuyorum ne yazarsam yazayım nihai düşüncemin özetidir,

(biçok konuda zamana uyuyorsunuz yani sizleri samimi bulmuyorum)

not:bu arada kullanmış olduğum linux ugoosut3 modeline yüklenmiş versiyondu, pc versiyonu değildi....

(Dualboot firmware: Xubuntu 15.04/Android 4.4 firmware v.0.3.1 for UT3)

http://ugoos.net/ugoos-ut3-16gb-rk3288

not2:işine gelmiyorsa önce çökmüş forumunu düzelt sonra beni banlarsın, bu sana son cevabımdır ne yazarsan yaz bidaha benden cevap alamayacaksın, nokta....

• quote:

Orijinalden alıntı: Speed-Step

quote:

açıkçası ben oyuncu olarak yani winsows kullanıcısı olarak mesut çevik'in linuxla ilgili açıklamalarını çok cahilce buluyorum,

Saati değiştirme ayarını bulamadığın bir işletim sistemi için bana cahilce eleştiriyor mu diyorsun?

Bunu bir Linux işletim sistemi kullandığın bilgisayardan yazıyor olsan bir derece diyeceğim ama daha saati değiştirmeyi bulamamışsın sonra da bize Windows yüklü bilgisayar üzerinden laf çakıyorsun.

Kardeş, yapma. Yorum yazmak zorunda değilsin. Her konuya atlayıp boş yere insanların arkasından atıp tutmayın.

Saat değiştirilmiyor mu:
    windows mu linux mu?
    Ben de bir zamanlar Linux'u çok eleştiriyordum ama bu haksız eleştirilere de karşıyım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türkçesever -- 21 Temmuz 2017; 13:39:37 >

• yiyorsa mesut'a da cevap yazsana, şaka şaka, bana yazdığın mesajın doğru kişilerce de okunduğuna emin olabilirsin,

bu arada ut3 cihazımda android değilde linux kullanmak istiyorum,

ugoos ut3 cihaza linux yükleyip videoya çekersen daha makbule geçer,

2 resim yüklemeyle olmuyor bu iş,

not:pc versiyonuyla aynı özellikle sahip değil anladığım kadarıyla....
  • daktilo
  • İlgili videoda Mesut Çevik'in linux hakkında söylediklerinde herhangi bir yalan bir şey bulamadım ben?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.