Şimdi Ara

Windows 8.1 Siyah ekran sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
191
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 3
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 8
  • Ortalama Mesaj Aralığı 3 saat 45 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 3
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 2
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • phorever (8 mesaj) Karanlık Ülke (3 mesaj) Carlsén (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (12 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş

2 gündür laptopum açılırken siyah ekranda kalıyor. Tam masaüstüne gelecek ekran simsiyah kalıyor ve saatlerce tepki vermiyor. Mause imleci, ctrl+alt+delete vb. hiç bir şey çalışmıyor.

Açılışta güvenli mod için F8 basıyorum ona da tepki vermiyor.

Klavye sorunludur demeyin, daha yeni değiştirdim. Gerekirse recovery ile format atacağım ama bios, masaüstü vb. hiç bir şeye giremiyorum.

HDD %100 çalıştığı için internetten bulduğum yöntemi deneyip yeniden başlat yaptım. Ondan sonra bu hale geldi.

Acilen çözümleri bekliyorum, şimdiden teşekkürler...

|
    |
  • Sadece klavyenizde sorun olmayabilir monitör gibi dış donanım bağlantı girişlerinin takımında sorun olup olmadığına baktınız mı, bunun en güvenli yolu girişleri başka bir bilgisayara takıp denemektir.
    Aygıtlarınızın çalışır durumda olduğuna eminseniz şu linkteki adımları uygulayabilirsiniz
    https://weblenow.com/windows-acilista-siyah-ekran-sorunu/
  • Carlsén kullanıcısına yanıt

Laptop hocam :)

F2 ile BİOS girdim ama Boot menüsünden HDD, Flash disk, DVD'yi boot edip kaydedip çıkıyorum.

Hiç biri işe yaramıyor.

• Windows 8.1 Siyah ekran sorunu Windows 8.1 Siyah ekran sorunu

DVD'yi boot edince bu hatayı veriyor

• Secure Boot'u kapatın. Laptobunuzun ne olduğunu bilmiyorum fakat internette nasıl kapatılacağı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Ondan sonra istediğiniz cihazla boot edebilirsiniz.

• Karanlık Ülke kullanıcısına yanıt
    Secure boot kapattım. UEFİ'yi Legacy yaptım.
    F12 boot menü aktif ettim. USB seçiyorum bu sefer de masaüstüne gelirken siyah ekran ve imleç kalıyor başka yok.

Hocam evde 2 laptop var. Win7 olarak kullandığım laptoptaki harddiski söküp win8 kullandığım laptopa taktım. BİOS'tan boot ettim ve masaüstüne sorunsuz şekilde geldi. Hiç bir sorun yaşanmadı yani.

Ama win8 yüklü olan HDD ne yaptıysam boot olmadı. 2 defa söküp taktım. Format için Windows yüklü DVD, USB bellek, HDD boot ettim olmadı. Legacy mod, Secure boot, UEFİ hepsi olmadı.

Bir de boot ederken "realtek pcie gbe family controller pxe-e61 media test failure" hatası veriyor. Bu hata için BİOS'tan LAN ayarını kapatmak gerekiyormuş ama bende o ayar görünmüyor.

Yok mu bilen?

• phorever kullanıcısına yanıt

Boot edilecek bir donanım kalmadığında en son Realtek Onboard LAN boot eder ve bu hata çıkar. Bu gayet normal, kapatılacak bir durum söz konusu değil. Son ricam, diğer Windows 7'li bilgisayara harddiski takıp takıp format atmanız. Onda da siyah ekran olacakmış gibime geliyor. Harddisk hatası bana kalırsa fakat denemekten zarar gelmez.

Win8 yüklü HDD'yi Win7 yüklü Laptopa takıp format atmayı dene dediniz dimi doğru anladım?

O da olmazsa yeni HDD almak şart olacak galiba...

Win7 kullandığım laptopa Win8 HDD taktım. Maalesef sonuç vermedi. Her şeyi denedim ama format ekranı başlamamakta ısrarcı... Ne masaüstü geliyor ne de recovery modu...

USB'ye Win7 ya da Linux kuracağım. Onu takacağım bakalım USB üzerinden Linux da olsa açılacak mı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi phorever -- 5 Aralık 2020; 18:10:1 >
    Windows 8.1 Siyah ekran sorunu

Hocam Usbye Linux kurdum. Burda Acer bölümü Diskin içindeki dosyalar duruyor. Buradan diski formatlamanin bir yolu var mı acaba?
    Delete ile herşeyi silsem olmaz herhalde :)
  • phorever kullanıcısına yanıt

Bu harddisk ya şifreli bir harddisk yada bozuk. Hiçbir bilgisayarda gelmiyorsa ekran aklıma gelen tek bu. Eğer şifre veya kilit gibi bir şey söz konusu değil ise içindeki dosyalarınızı alabiliyorsanız alın ve başka bir harddiske geçin.

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.