Şimdi Ara

Windows 8.1 'de Win7'deki gibi Ayrıntılı Fotoğraf ve Video alma ayarları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
2.159
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Çoğu kişi Adobe bridge başta olmak üzere buna benzeyen fotoğraf organize programı kullanmıyor ve fotoğrafları SD karttan kendisi kopyalayıp klasöre atıyor ya da benim gbi windows fotoğraf aktarma aracını kullanıyor. Aslında Bridge alışınca güzel ama çoğu zaman sadece photoshoptan başkasını kurmak istemiyorum.

Fakat durum şu ki, benim gibi windows aktarım aracını kullananlar bilir win8 ve win8.1 de alma ayarları diye bir menü yoktur Win7 deki gibi. Win7 de SD kartı kart okuyucuya takar takmaz otomatik kullan çıkar " Fotoğraf ve videoları içe aktar " diye bir seçenek listede bulunurdu. Bunu seçince de ufak bir pencere açılır ve ayrıntılı alma ayarları sunardı bize. Hangi klasöre hangi isimle aktarmak istiyorsanız ayarlardınız.

İşte dediğim bu alma ayarlarını win8.1 'e eklememişler. Aslında var fakat fotoğraf makinesini kablo ile bağlarsanız çıkıyor; Eğer SD kart takarsanız metro arayüzünün fotoğraf alma sihirbazı açılıyor pat diye ve sadece "resimler" klasörüne atıyor. Fakat ben Resimler>2014> Çekildiği tarih aralığı ve etiket olarak aktarmak istiyorum. Çok araştırdım ama net bir sonuca ulaşamadım internette.

Win 8 de win 7 deki gibi olsun istiyorsanız foto galeri eklentisini yüklemeniz lazım windows'un ama buna gerek yok yaptığım yöntemde.

Biliyorum lafı çok uzattım hemen anlatıma geçeyim

--Her win 8.1 kurulu cihazda photoviewer'in DLL leri yüklü olarak geliyor. C de programfiles içinde yer alıyor. Bunu çalıştırmamız lazım;

*Birinci yöntem kısayol oluşturarak :

1- Masaüstünde yeni bir kısayol oluşturuyoruz,
    2- Buna kısayol olarak c'deki dlleri çalıştırma kısayolunu yazıyoruz;
    " %SystemRoot%\system32\rundll32.exe "%SystemDrive%\Program Files\Windows Photo Viewer\photoAcq.dll",PhotoAndVideoAcquire "
    3- İsim vererek kısayolumuzu hazırlıyoruz.
    4- İsterseniz bunun iconunu değiştirebilirsiniz netten bir icon görseli bulup indirerek.

*Fotoğraf alma ayarları

Ben önceden kısayol oluşturduğum için kısayolların isimleri farklı. :) Kısayolumuza tıklayınca bu ekran çıkıyor karşımıza. Takılı medyalar burada gözüküyor ve aktarmak istediğinizi seçip " AL " Diyerek işlemeye başlıyoruz.

Daha sonra bu ekran çıkıyor karşımıza. Burada ilk ayarlama için " diğer seçenekleri " seçiyoruz,

Alma ayaları aşağıdaki gibidir. Pek fazla anlaşılmayacak bişey yok Fotoğraf - Resim tartışmasına girmeye gerek yok Resimler denilen klasör windowsun kendi klasörü malesef fotoğraf resim ayrımını yapmamışlar Burada almak istediğiniz klasörü ve fotoğrafların nasıl alınacağını seçiyorsunuz.. Bunu tek seferlik yapsanız yeterli, her seferinde artık seçtiğiniz o klasöre ayrı ayrı tarihlerde alacak fotoları..

İşte win7 ye göre daha gelişmiş bir seçenek. Wİn7 de bu seçenek yoktu ve direk alıyordu fotoları ayarları yaptıktan sonra. Fakat alma kısmında ekstradan bir seçenek daha eklemişler gördüğünüz gibi. Gruplandırma ve hepsini alma diye. Gruplandırma güzel olmuş , eskiden 10 gün içinde ayrı ayrı fotolar çektiğimde hepsi aynı klasörde oluyordu tek tek ayırıyordum. Şİmdi ise 10 günü kendisi gruplandırıyor çektiğim günleri ve isimlerini de ayarladıktan sonra otomatik olarak klasöre aktarmış oluyor.

ve sonuç düzenli bir arşiv görünümü. Klasörün karışıklığına bakmayın siz. win 8.1 e yeni geçtiğim için bu ayarı bir türlü beceremediğimden tarihler etiketler hep çorba gibi. Ama artık eskisi gibi düzenli olacak :D

OTOMATİK KULLAN AYARI

Tamam hepsi güzelde ben eskisi gibi Otmatik kullan olsun, kısayolla onunla bununla uğraşamam SD kartı takar takmaz çalışsın bu meret eskisi gibi diyorsanız; Tam size göre bir programım var Default Programs Editor Normalde yüklü programları seçtirir windows fakat böyle bir kısayolu nasıl tanıtacağız ona ? registery kayıtları falan da uğraşmak zor iş şimdi en güzeli bu program.

Buradan indirin = >http://defaultprogramseditor.com/

Nasıll kullanacaksınız ? İşte böyle :)

Programımız kurulm gerektirmiyor direk çalışır ve exe yi açınca ilk bu pencere çıkıyor karşımıza. Biz otomatik kullan yapacağımız için. Auto Play 'i seçiyoruz..

Çıkan listede Pictures seçip devam ediyoruz.

Bu ekranda default olarak fotoğraflar için automatik kullanda bulunanlar gözüküyor biz yenisini ekleyeceğiz. (Sd kart foto al benim önceden eklediğim) Burada Add diyerek devam ediyoruz ....

Bir pencere daha çıkıyor. Nu listede de bizim istediğimiz yok, çünkü bizimki bir kısayol. Bu kısayolu ekleyeceğiz. Add a new handler seçeneğini seçiyoruz..

Yine bir pencere açılacak, buraya Otomatik kullanda gözükecek ismi ve yukarıda size verdiğim kısayol komutunu yapıştırıyorsunuz. ( İlk anlatım madde 2 )

Daha sonra Bilgisayarım 'a giderek SD kartın üstüne sağ tıklayıp otomatik kullanı seçiyoruz ve listede hazırladığımız action gözüküyor. Bunu seçiyoruz. Ve artık her SD kart takışımızda yeni fotoğraf ve videoları alma kutusu açılacak.

Gördüğünüz gibi bir alttada fotoğraf ve videoları içe aktar var. İşte bu win8 de metro arayüzünün kıytırık içe aktarım aracı. Ayrıntılı ayarlar yok. Direk windows default resimler klasörüne aktarıyor fotoları.

Not: Benim bilgisayarımda C geçici D de ise tüm yedeklerim vardır. Mesela Belgeler kitaplığım komple D'dedir. Ve her formattan sonra hemen C deki belgelerim ve içindeki resimler, videolar, müzikler, indirilenler ana klasörlerini D dekilerle ilişkilendiririm. Yani varsayılan hale gelir. C'deymiş gibi kandırırım yani öyle diyeyim daha basit olarak :)
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Win 7'de kullanıyorum epeydir, 8'e geçmedim ama bu sistem gerçekten bi düzen sağlıyor. 10'a geçince de bi anlatım bekleriz artık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PHI

Win 7'de kullanıyorum epeydir, 8'e geçmedim ama bu sistem gerçekten bi düzen sağlıyor. 10'a geçince de bi anlatım bekleriz artık.

Yaparız tabi ama feedbacklerde belki belirtirler win10 için bunu düzeltebilirler. Aslında win8.1 için bile ufak bir yama ile çözülebilecek sorun ama akıllarına gelmedi demekki.

Bu arada win 8.1 8 e göre çok çok daha iyi. metro arayüzüne sıkışıp kalmıyorsun 8 deki gibi. Yani adaptayson sorunu hiç çekmedim ve tavsiye ederim. Fakat zaten az kaldı 10 çıkacak direk 10 a geçersin

• sanırsam ihtiyaç duyan için önemli bi işlem..
  • quote:

Orijinalden alıntı: KKM

sanırsam ihtiyaç duyan için önemli bi işlem..

Vallahi ben çok sıkıntı çektim win7 den sonra. Bunu kullanıyordum hep. Adobe bridge falan hiç istediğim gibi almıyordu fotoları. Tarih + etiket yapmak istiyorum bunu yapan program da yoktu. Windows 'un foto alma sihirbazı çok iyi görüldüğü gibi. Düzenli arşiv kumayı severim.

Çok araştırdım ama çözüm bulamamıştım. Dün hallettim böyle yaparak ve acayip mutlu oldum Hemen paylaşayım dedim benim gibi olan varsa işine yarasın :)

• quote:

Orijinalden alıntı: KKM

sanırsam ihtiyaç duyan için önemli bi işlem..

Fazlasıyla önemli. Ben 8,1'e geçsem ve fotoğraf alma aracını kullanamasam acayip uğraşırdım fotoğrafları eski sisteme göre düzenlemeyle.
  • Arkadaşım eline emeğine sağlık

inan bana o kadar önemli bir şey ki bu etiketleme olayı işine yaramayan bilmez.

benim için cankurtaran.

tekrar teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Serkan.Unal

Arkadaşım eline emeğine sağlık

benim için cankurtaran.

tekrar teşekkürler.

Bişey değil Ben de çok sıkıntı çektim 8 e geçtiğimde uzun süre araştırdım böyle bir çözüm buldum güzel de işe yarıyor. Hatta birinci yöntemden ziyade ikinci olan otomatik kullan ayarını yapıyorum ben direk. Kartı takar takmaz otomatik kullan olarak çıkıyor win7 deki gibi :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

quote:

Orijinalden alıntı: Serkan.Unal

Arkadaşım eline emeğine sağlık

benim için cankurtaran.

tekrar teşekkürler.

Bişey değil Ben de çok sıkıntı çektim 8 e geçtiğimde uzun süre araştırdım böyle bir çözüm buldum güzel de işe yarıyor. Hatta birinci yöntemden ziyade ikinci olan otomatik kullan ayarını yapıyorum ben direk. Kartı takar takmaz otomatik kullan olarak çıkıyor win7 deki gibi :)

bende 2. yöntemi uyguladım direk :)

bu güzel paylaşım içi tekrar teşekkürler..

• rehber niteliğinde olmuş teşekkürler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.