Şimdi Ara

Linux/Ubuntu Hakkında Yararlı Bilgiler (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
92
Cevap
5
Favori
8.267
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
20 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • evde win7'nin yanında mint kurulu, yaklaşık 7-8 tane dağımıda vbox tan denedim.. linux güzel sistem son 10 yılda baya yol aldı.. ancak kullanıcı alışkanlıkları ve oyun eksikliği nedeniyle pc'nin her açılışında grub'tan win7'yi seçiyorum.. film falan izleyeceğim zaman mint'e giriyorum..

Linux'un de kendine göre sorunları var o kadar kusursuz değil..

Ben kullanıcı alışkanlıklarını değiştiremediğimden win7'den win10 geçmedim.. Kaldı ki linux'un dosya sistemi bile çok farklı (sanal makinede oynadığım oyunun save dosyalarını bile bulmak saatlerce uğraştırıyor)

oyun oynamam, proje yaparım, ders çalışırım, nette gezerim diyorsanız güzel sistem

• xhordata kullanıcısına yanıt

eskisi kadar kod la çalışmıyor artık.. çoğu dağıtımın kendi paket yöneticisi var, telefondan uygulama kurar gibi kuruyorsun.. dosya sistemi farklı ve bir çok driver ve kullanım alışkanlıkları olan oyun/program eksiği var

• quote:

Orijinalden alıntı: kuzgun_

evde win7'nin yanında mint kurulu, yaklaşık 7-8 tane dağımıda vbox tan denedim.. linux güzel sistem son 10 yılda baya yol aldı.. ancak kullanıcı alışkanlıkları ve oyun eksikliği nedeniyle pc'nin her açılışında grub'tan win7'yi seçiyorum.. film falan izleyeceğim zaman mint'e giriyorum..

Linux'un de kendine göre sorunları var o kadar kusursuz değil..

Ben kullanıcı alışkanlıklarını değiştiremediğimden win7'den win10 geçmedim.. Kaldı ki linux'un dosya sistemi bile çok farklı (sanal makinede oynadığım oyunun save dosyalarını bile bulmak saatlerce uğraştırıyor)

oyun oynamam, proje yaparım, ders çalışırım, nette gezerim diyorsanız güzel sistem

No Man Sky üstüne ders çalışıyorum şuan birazdan forza horizon 4 te supra üstüne tez yazıcam.Linux/Ubuntu Hakkında Yararlı Bilgiler 

Linux/Ubuntu Hakkında Yararlı Bilgiler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wollowon -- 4 Eylül 2021; 9:55:31 >

• Wollowon kullanıcısına yanıt

Linux/Ubuntu Hakkında Yararlı Bilgiler ...

• arkadaşlar gençlik ateşiyle ve işsizlikle bu tarz şeylere yönelmenizi anlıyorum ama yıllarca ubuntu kullanmış biri olarak linux tarafının son kullanıcıyla tam olarak buluşmasını göreceğime ömrümün vefa etmeyeceği kanaatindeyim.

arayüz eğlenceli görünebilir ama cidden çok çabuk tiksindiriyor. (ben 3 yıl dayanabildim)

• Linux geleceğin oyun sistemi, bundan kaçış yok; ama biraz daha kullanıcı dostu olması lazım. Ubuntu da mahremiyet konusunda sıkıntılı. Windows'dan kaçayım derken Ubuntu'ya dalmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hitokiri_johndoesai -- 4 Eylül 2021; 12:18:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

Ben hifi'da kullanıyorum mesela. Müzik dinlemek için Mac'den tartışmasız iyi.

Şöyle ki, müzik dinlemek için özel olarak toplanmış bir PC var bende. Çift akü ve çift lineer voltaj regülatörü ile çalışan bir PC. Esi Julia ses kartının dijital katını kullanıyorum. Tüm kondansatörleri elna ile değiştirdim.

Ses kartından aldığım çıkışı dac'a, dac'dan da amfiye giriyorum. 1500 liralık bu sistem, zorlanmadan 1500 Euro'luk bir medya oynatıcısına basar.

İşlemci downclocklu. Sistemde elektriksel anlamda gürültü yarattığı için motor içeren hiçbir şey yok. Fan yok, HDD yok.

Sonuç mükemmel.  cpu ve ram çok yüksek elektrik gürültüsüne sebep olduğu için mümkün mertebe az ram ve düşük CPU elektrik tüketimi için downclock ses kalitesini arttırıyor. Çift akü de, kirli elektrik ile temizi ayırmak için. Biri sadece anakartı besliyor. Diğeri CPU, SSD falan besliyor.

------

Disk serverım var ofiste. Bildiğin üçüncü nesil i5, Asus anakart, 24gb DDR3 ram. Truenas kurulu. Linux tabanlı. Üç tane sas/hba kartı ve bir tane 2.5gbit ethernet kartı bağlı. Toplam 38 disk bağlanabiliyor. Elceğizimle yaptım. Bir bilgisayar kasasına 24 disk ve çift PSU sığdırırım. Kasanın üstüne de lazer CNC'de HDD kutusu kestim. 14 disk de o alıyor. Şu anda 32 disk bağlı arkadaşa. Virtual machine olarak da Windows 10 kurulu.

------

Özetle ben daha spesifik işlerde kullanıyorum.

Alıntıları Göster

diskler toplam kac tb ? flac kolleksiyonun mu var ?

• her ne kadar kullanmasam ve sevmesem de bu linux provakasyonu çalışmalarını destekliyorum. bence şuan windows'un bir rakibi yok ve bu acilen değişmeli. o yüzden linux dağıtımlarının yaygınlaşması onların gelişip windowsa rakip olması açısından çok önemli. rekabet her zaman tüketiciye yarar. ama linux'a geçecek arkadaşlara ubuntu yerine mint öneririm. tasarım olarak elementary os çok güzel. bir de türkler tarafından geliştirilen pardusuda unutmayalım. ubuntuya kadar bir çok dağıtım var boşverin ubuntuyu.

• Bu ölümüne Microsoftu kötüleyenler Microsoft Exchange, outlook gibi uygulamalar kullanması gerekince ne yapıyor çok merak ediyorum. benim tüm toplantı etkinlik takvimim, toplantı planlarım, mail gruplarını yönettiğim sisteme ubuntu'da alternatifi yok thunderbird falan demeyin bana komik olursunuz.

• ÇevreMühendisi kullanıcısına yanıt

Ofisteki sistem toplam 115TB (kabaca). Chia farming için kullanılıyor. Kurulum amacı temelde data server'ın işleyişini öğrenmek, bir de mümkünse para kazanmak.

Evde flac arşivim var. Çok büyük değil, küçük de değil. 2.5TB.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 4 Eylül 2021; 17:2:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0611284CA

Bu ölümüne Microsoftu kötüleyenler Microsoft Exchange, outlook gibi uygulamalar kullanması gerekince ne yapıyor çok merak ediyorum. benim tüm toplantı etkinlik takvimim, toplantı planlarım, mail gruplarını yönettiğim sisteme ubuntu'da alternatifi yok thunderbird falan demeyin bana komik olursunuz.

Konu Microsoft'a alternatifler değil, Windows'a alternatifler. Algınız da bu kadar uç derecede seçici olmasın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

Ofisteki sistem toplam 115TB (kabaca). Chia farming için kullanılıyor. Kurulum amacı temelde data server'ın işleyişini öğrenmek, bir de mümkünse para kazanmak.

Evde flac arşivim var. Çok büyük değil, küçük de değil. 2.5TB.

iyi getisiri var mi ? benimde 6 tb arsivim var

• Gerçek şu ki Linux hiçbir zaman çoğunluğu ele geçiremiyecek... Windowsun yanında fantezi olarak kuruluyor genelde 2. sistem olarak arada bir bakılıyor değişiklik olsun diye...

• quote:

Orijinalden alıntı: ÇevreMühendisi

iyi getisiri var mi ? benimde 6 tb arsivim var

Alıntıları Göster

Yok. Oldukça kötü. Chia fiyatı 3'de 1'ine düştüğü için, mesele saçmaladı. Bir HDD, parasını 10 ayda zor çıkarır. Bana fark etmiyor, çünkü herşeyi ucuza aldım. Baktım olmuyor, okuturum. 4tb diskleri elimde tutar, kalanı satarım. Beleşe nas server sahibi olmuş olurum.

• Linux kullanmak zevkli en basit işlemi yaparken bile nasayı hackliyormuşsunuz hissi veriyor bu yönü tatminkar.

• Siz Ubuntuyu ve onun bitmez tukenmez buglarini gercek linux deneyimi sanmaya devam edin.

• gen2 G kullanıcısına yanıt

arch kullanıyorsun değil mi ? Linux/Ubuntu Hakkında Yararlı Bilgiler 

• Düşük kaynak tüketen dağıtımlar eski cihazlar icin ideal. Ama düzgün bir makinen varsa misal CAD kullanayım deyince patlıyorsun. Bir mühendis mimarın bel kemiği uygulamalar bunlar alternatifi değil aslı gerekiyor ki ortak bir projede herkes üstünde oynayabilsin.

İs görüşmesinde Adam AutoCAD solid biliyonmu netcad carlson diye soracak yok agbi ben briscad kullanıyorum dediğinde sen bana yaramazsin diyecek.

Bir zamanlar yapilan F klavye dayatması gibi Devlet dairelerinde Pardus kullanılacak diyor ama kullanılması gereken yazılımlar yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nerd Miner -- 6 Eylül 2021; 10:8:59 >
  • kuzgun_ kullanıcısına yanıt

Hayir ama severim.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.