Şimdi Ara

Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi yayınlandı: İşte tüm yenilikler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
129
Cevap
3
Favori
6.589
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Microsoft, 20H2 olarak da bilinen Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi'ni resmen yayınladı. Başlat menüsünün görünümünü değiştiren ve işletim sistemine yeni özellikler kazandıran güncelleme tüm kullanıcılarına otomatik olarak sunulacak.

Neler değişiyor?

Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi tam teşekküllü bir "özellik güncellemesi" olmasa da birçok önemli iyileştirmeyi ve görsel değişikliği beraberinde getiriyor. Bunlara hızlıca göz atacak olursak:

• Yazılım devi Başlat menüsünün görünümünü değiştirerek daha modern hale getirdi. Uygulama karolarının arka planı artık yarı şeffaf. Renkleri seçtiğiniz temaya göre otomatik olarak değişecek. Şirket bu tasarımı "temaya duyarlı" olarak adlandırıyor.

• Alt + Tab kısayolu ile sadece uygulamalar arasında değil, aynı zamanda Microsoft Edge tarayıcısının sekmeleri arasında geçiş yapmak mümkün hale geldi.

• Uygulama ayarları ve bildirimleri iyileştirildi. Ayrıca şirket görev çubuğunu optimize etti.

• Windows 10 artık otomatik olarak "Notebook" veya "Tablet" moduna geçebilecek. Yani 2'si 1 arada cihazın klavye ile bağlantısı kesildiğinde bunu algılayarak tablet modunu devreye sokacak.

• Ekran yenileme hızı artık doğrudan sistem ayarlarından  değiştirilebiliyor. Bildiğiniz üzere bu ayar daha önce ekran kartı yazılımı üzerinden yapılabiliyordu.

• Güncelleme ile birlikte Xbox Game Pass oyun hizmetinin yeni sürümü ve Chromium tabanlı Edge tarayıcısının son versiyonu geliyor.

Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi kademeli olarak dağıtılmaya başlandı. Güncellemenin cihazınıza ulaşıp ulşamadığını kontrol etmek için Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update menüsüne göz atabilirsiniz. Beklemek istemeyenler Güncelleme Yardımcısı uygulamasını kullanabilirler.

Kaynak:https://blogs.windows.com/windowsexperience/2020/10/20/whats-new-in-the-windows-10-october-2020-update

• Cehalet boyle birsey :D . windows RAM kullaniminda mumkun oldukca bosta RAM kalmasin mantigi ile hareket eder. Bu yillardir da boyle :) . Elbette 2 GB RAM li bir windows ta acarsaniz onda bile anca 1 GB tuketir :) Cunku RAM ihtiyacina gore sistem kendini ayarliyor. Aslinda ne kadar RAM o kadar performans cache leme diyelim...

Ama mesele surada belli olur : Bir siteye girilsin icerigi ayni olan ama gorselleri bol olacak ayni donanimli biri windows biri linux dagitmi olsun. Kullanilan RAM neticede ayni olacaktir :) . Elbette tarayicilarin da ayarlari ayni olmali ...
    Gerek Android gerek Windows gerek iOS gerek MacOs....

Görsel, tema değişikliklerinin çok büyük olaymış, yeni sürümmüş gibi yansıtılmasını anlamıyorum. Çekirdek ve sistem bileşenlerinde en ufak değişiklik yapmadan bunlar yapılabilecekken, sanki devasa bir değişiklik yapılmışçasına , 3-5 renk ve şeffaflık değişimini altyapı çalışması düzeyinde lanse etmelerine dayanamıyorum.
    Sebebi tamamen işletim sistemi karakteristiği diyebiliriz. Kernel seviyesinde temelde 2 farklı işletim sistemi vardır. Monolitik ve micro kernel işletim sistemleri... Linux ve unix işletim sistemlerini micro kernel, windows ise monolitik işletim sistemi diyebiliriz. Micro kernel sistemler yapı itibariyle az kaynak kullanır (bazı durumlarda) ve çalışma stili monolitiğe göre daha basittir. Monolitik te ise user program koştuğunda sistem servisleri de işim içine girdiğinden (bu kadarla da sınırlı değil) daha çok kaynak ve zaman harcar.

Her iki sisteminde kendine göre +/- leri var. Olay sadece ram kullanımından ibaret değil.

Yani o kadar boş saçma gereksiz yorum geliyor ki bu konu hakkında artık bi açıklama yapmak zorunda hissettim açıkçası.
  • en son çıkan linux çekirdeğinin ortalama kaynak tüketimi 250 mb ram
    w10 en son çıkan versiyonu 2GB daha notpedi bile açmadan :D

• Bunun doğru kıstas olup olmadığı konusunda emin değilim belki de hazır tutulan ya da windowsta kullandığımız çeşitli özelliklerden dolayı min ram tüketimi biraz fazla olabilir. Bence gerçek kıstas günlük kullanımdaki deneyim olmalı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • peki kardesim git battleye kullanan oyunlari linux sistemde oyna.

daha 8gb ram alamayan adam 64 bit windows pro kullanmasin bir zahmet.

• Easy Anti-Cheat Linux a geldi umarum battle eye de gelir böylede windows kullanmak için artık bir neden kalmaz.

• Hiç bir program açık değilken bile 24gb ramin %5-10 u gidiyor

• Cehalet boyle birsey :D . windows RAM kullaniminda mumkun oldukca bosta RAM kalmasin mantigi ile hareket eder. Bu yillardir da boyle :) . Elbette 2 GB RAM li bir windows ta acarsaniz onda bile anca 1 GB tuketir :) Cunku RAM ihtiyacina gore sistem kendini ayarliyor. Aslinda ne kadar RAM o kadar performans cache leme diyelim...

Ama mesele surada belli olur : Bir siteye girilsin icerigi ayni olan ama gorselleri bol olacak ayni donanimli biri windows biri linux dagitmi olsun. Kullanilan RAM neticede ayni olacaktir :) . Elbette tarayicilarin da ayarlari ayni olmali ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smart1978 -- 21 Ekim 2020; 14:36:12 >
  • Sistem özellikleri,pc adı vs.. kısmı gitmiş :))

• İlk defa bir güncellemeyi (2004 -Yirmi sıfır dört-) es geçmiştim. Bakarız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bkaakco -- 21 Ekim 2020; 14:49:30 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • şu başlat menüsünü beğenen var mı çok merak ediyorum, ilk yaptığım şey star is back programını kurmak

• "windows RAM kullaniminda mumkun oldukca bosta RAM kalmasin mantigi ile hareket eder"

bu salak cümleyi android için de söylüyorlar, var bu tayfada bir anomalilik.

yeni özellikler eklendikçe ramin daha çok kullanılması normal ama ben 1607 ltsb sürümüne geçince farkettim ki oturmuş sistem kullanmak bir başka. hem daha seri hem daha stabil.

• Şu sabah akşam Windows eleştirmek için fırsat kollayıp elinde tuzlukla bekleyen kitle başka bir işletim sistemi kullansa da biz de çöp yorum okumasak.

Şimdi de RAM cahilleri doluşmuş. Ram'ini al git de Linux falan kullan kardeşim.

• alaz1903 kullanıcısına yanıt

Bu RAM uzmanlarından iPhone haberlerinin altında da var takmışlar resmen  

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Suppordle kullanıcısına yanıt

Özelliğin adı Superfetch.

• Windows şöyle Windows böyle afedersiniz de beğenmiyorsanız kullanmayın kardeşim ya size zorla kullandıran mı var? Linux madem o kadar mükkemmel ve sizin için daha elverişli gidin onu kullanın, yani nedir bu gereksiz tantananın sebebi anlam vermek mümkün değil.

• Yüklemeyeceğim yine içinden geçecek sistemin kesin.

• Eskiden Windows 7 kullanırdık

• Önümüzdeki hafta gelmeden yeni güncellemenin skandal hataları yine haber olmaya başlar. Tıpkı eski güncellemelerdeki gibi.

• Sebebi tamamen işletim sistemi karakteristiği diyebiliriz. Kernel seviyesinde temelde 2 farklı işletim sistemi vardır. Monolitik ve micro kernel işletim sistemleri... Linux ve unix işletim sistemlerini micro kernel, windows ise monolitik işletim sistemi diyebiliriz. Micro kernel sistemler yapı itibariyle az kaynak kullanır (bazı durumlarda) ve çalışma stili monolitiğe göre daha basittir. Monolitik te ise user program koştuğunda sistem servisleri de işim içine girdiğinden (bu kadarla da sınırlı değil) daha çok kaynak ve zaman harcar.

Her iki sisteminde kendine göre +/- leri var. Olay sadece ram kullanımından ibaret değil.

Yani o kadar boş saçma gereksiz yorum geliyor ki bu konu hakkında artık bi açıklama yapmak zorunda hissettim açıkçası.

• Gerek Android gerek Windows gerek iOS gerek MacOs....

Görsel, tema değişikliklerinin çok büyük olaymış, yeni sürümmüş gibi yansıtılmasını anlamıyorum. Çekirdek ve sistem bileşenlerinde en ufak değişiklik yapmadan bunlar yapılabilecekken, sanki devasa bir değişiklik yapılmışçasına , 3-5 renk ve şeffaflık değişimini altyapı çalışması düzeyinde lanse etmelerine dayanamıyorum.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.