Şimdi Ara

WİN RAR'ın sınırları. (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
574
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: drony

quote:

Orjinalden alıntı: CELLOOO

Sıkışmış dosya ile açılmış hali arasındaki farka bir bakın sonra kolaysa açıklayın...

http://murat.ates.sitemynet.com/zorum.rar

(TEKNİK SERVİS BÖLÜMÜNDEN ALINTIDIR.)

Arkadaşlar yukardaki dosya 1mb rar
    açınca 97mb 7dk görüntü dosyası oluyor ve media player ile net bi şekilde seyrediliyor....

şimdi adamlşar 7dk net görüntüyü 1mb ta sığdırmış kaba bi hesap yaparsak 7*700=4900 4900/60=80 yani bi cdye bu yolla 80 saat kayıt yapılabilir ben bunun nasıl olacağına aklım ermedi ambi 80 saat ne demek ya VCD ye 1 saat atıyoz oda bişeye yaramıyor. Sizden özellikle bu iştenm anlayan arkadaşlardan winrar ın sınırlarını merak ediyorum.

Ben 10 yıllık bilgisayarcıyım böyle bişey yeni görüyorum yazılımdan anlamam donanımcıyım ama merakımdan çatlayacam.....

dosyayı indermdimd ama bendnme aynı şekil yapıyordum winrar her dosyyıda okdar sıkışıramz ama winzip ten katkat iyi bu bilinsin yeter

ayrıca sadece microsoft video codec1 o kadar fazla sıkışır
    ayrıca ben 1.85 mb ta 1 saatlik video sığdırdım ilginenlere gösterim
    daha fazla detaya girmeeye gerek yok.

nasıl yani 1.85mb lk video görüntüsünün cözünürlügü nedir.. merak ettim simdi..
  • arkadaşlar 7zip ile dosyalar inanılmaz sıkıştırılabiliniyor.... tabi ben yapamadım ama bu program gerçekten çok iyi sıkıştırıyor...

600 mb ı 1.40 mb a indirebiliyor...
  • quote:

Orjinalden alıntı: SaintEagle

arkadaşlar 7zip ile dosyalar inanılmaz sıkıştırılabiliniyor.... tabi ben yapamadım ama bu program gerçekten çok iyi sıkıştırıyor...

600 mb ı 1.40 mb a indirebiliyor...

7zip diye bir program mi link yok mu link... deneyelim yaaw.. birde aklima takilan bir soru var

mesela 600-700mb felan olan dosyayi 1-2mb a indirildigini soyluyorsunuz.. peki bu zipleme olayı ne kadar zaman aliyor.. hiz nedir..
  • akşam başla sabaha kadar ziple
  • Görüntü sıkıştırmada eğer görüntüdeki kareler arasında farklar çok azsa yani görüntünün mesela arka planı falan çok çok değişmiyorsa hatta hiç değişmiyorsa görüntüyü inanılmaz bir derecede sıkıştırmak mümkündür.

Aslında sıkıştırma diye birşey yok ordaki olan şey data eksiltmedir.Yani başka bir deyişle datayı (bu film ,müzik herşer olabilir) belli oranlarda eksiltmek.

Burada yapılan işlem sanırım görüntüde ilk kare alınır ve ondan sonraki karelerin görüntüleri alınmaz sadece ilk görüntü ile olan aradaki fark alınabilir yani görüntüdeki farklılıklar alınır bunlar daha sonraki karelere aktarılır bu sayede biz görüntüyü sürekli izliyormuş gibi oluruz.

Başka bir deyişle anlatırsak filmler aslında sürekli değildir bilirsiniz bunlar saniyede belli sayıda film karesinin arka arkaya geçmesinden oluşur ve insan gözü aradaki atlamaları anlayamaz onu sürekli zanneder.
    Peki biz bu kareleri alıp üzerinde işlem yaparsak yani karelerin arasındaki farkları alıp sonraki karelere aktarırsak bu sayede sadece değişen kısımlar aktarılmış olur değişmeyen kısımlar hep aynı kalacak bizimde stediğimiz budur.Sonraki görüntülere veya karelere sadece farklar aktarıldığı için dolayısıyla bu farklardan oluşmuş data normal karelere göre daha az yer kaplamakta vede bu sayede bizde filmlerin boyutlarını kısaltmaktayız.

Bu işlemin değişik yolları var değişik teknikleri vardır benimki kabataslak bir anlatım oldu gerçi birazda karışık oldu kusura bakmayın.
    Sıkıştırmanın başarısı filmdeki karelerdeki geçişlerin farklılığına, kullanılan sıkıştırma tekniğine filmin boyutuna... falan bağlı olarak değişmekte.Buradaki görüntüde kareler arasında fazla fark(yani genel anlamda görüntüde fazla bir değişiklik yok arka planda falan değişiklik çok az olursa) olmadığı için çok iyi bir sıkıştıma sağlanmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dengesiz_boy -- 23 Temmuz 2005, 22:37:05 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: dengesiz_boy

Görüntü sıkıştırmada eğer görüntüdeki kareler arasında farklar çok azsa yani görüntünün mesela arka planı falan çok çok değişmiyorsa hatta hiç değişmiyorsa görüntüyü inanılmaz bir derecede sıkıştırmak mümkündür.

Aslında sıkıştırma diye birşey yok ordaki olan şey data eksiltmedir.Yani başka bir deyişle datayı (bu film ,müzik herşer olabilir) belli oranlarda eksiltmek.

Burada yapılan işlem sanırım görüntüde ilk kare alınır ve ondan sonraki karelerin görüntüleri alınmaz sadece ilk görüntü ile olan aradaki fark alınabilir yani görüntüdeki farklılıklar alınır bunlar daha sonraki karelere aktarılır bu sayede biz görüntüyü sürekli izliyormuş gibi oluruz.

Başka bir deyişle anlatırsak filmler aslında sürekli değildir bilirsiniz bunlar saniyede belli sayıda film karesinin arka arkaya geçmesinden oluşur ve insan gözü aradaki atlamaları anlayamaz onu sürekli zanneder.
    Peki biz bu kareleri alıp üzerinde işlem yaparsak yani karelerin arasındaki farkları alıp sonraki karelere aktarırsak bu sayede sadece değişen kısımlar aktarılmış olur değişmeyen kısımlar hep aynı kalacak bizimde stediğimiz budur.Sonraki görüntülere veya karelere sadece farklar aktarıldığı için dolayısıyla bu farklardan oluşmuş data normal karelere göre daha az yer kaplamakta vede bu sayede bizde filmlerin boyutlarını kısaltmaktayız.

Bu işlemin değişik yolları var değişik teknikleri vardır benimki kabataslak bir anlatım oldu gerçi birazda karışık oldu kusura bakmayın.
    Sıkıştırmanın başarısı filmdeki karelerdeki geçişlerin farklılığına, kullanılan sıkıştırma tekniğine filmin boyutuna... falan bağlı olarak değişmekte.Buradaki görüntüde kareler arasında fazla fark(yani genel anlamda görüntüde fazla bir değişiklik yok arka planda falan değişiklik çok az olursa) olmadığı için çok iyi bir sıkıştıma sağlanmış.

Ulan ne yazmışım ya ben bile sonradan okudum anlamadım
  • saçmala öyşe şey olurmu.bunu başabilseler o sıkıştırma programını hemen satışa sunarlardı.95 kb ne 5gb ne. arasında okyanuslar dağlar var be .biraz düşünde yaz.böyle bir sıkıştırma olabilir mi?almanların yaptığı o oyunun adı ne
    quote:

Orjinalden alıntı: DeVil_BoZZo

Abi o bişeymi a bi oyun vardı almanlar yapmış 95kb şıkıştırılmış açtığında 5 GB hadi bune peki adamlar yapıyor kardeşim
  • @ dengesiz_boy
    Seni anlamak harbiden zor boşuna kullanmaşsın o nick i sanırım
    seni dengesiz seni kırarım o parmaklarını
  • Açıklama super
  • quote:

Orjinalden alıntı: pacman

indirdim ve izledim..

ve tabiki hayal kırıklığına uğradım. Bumuydu video dediğin.

*mpg bile yapsan bu videoyu pek bir yer kaplamaz. Kareler arasında değişen görüntü sadece imlecin pozisyonu ve video çok durağan bişekilde devam ediyor.
    *Videoda ses yok..

bu resimleri sıkıştırmak gibi birşey. arkaplanında tekrenk yüzey bulunan bir resmi jpg formatına çevirde bak bakayım şaşırtacak mı seni.. Videodaki görüntünün büyük kısmı düz yüzeylerden yani sıkıştırması kolay yüzeylerden oluşuyor...

ayrıca smiley olayını abartıp kendi topiğini kirletmen de acayip olmuş..

Aynen katılıyorum zaten baştan beri adam akıllı bu işi yapan ve çooooooook doğru diyen olmadı!!!!
  • quote:

Orjinalden alıntı: tuncayaltuntoprak

saçmala öyşe şey olurmu.bunu başabilseler o sıkıştırma programını hemen satışa sunarlardı.95 kb ne 5gb ne. arasında okyanuslar dağlar var be .biraz düşünde yaz.böyle bir sıkıştırma olabilir mi?almanların yaptığı o oyunun adı ne
    quote:

Orjinalden alıntı: DeVil_BoZZo

Abi o bişeymi a bi oyun vardı almanlar yapmış 95kb şıkıştırılmış açtığında 5 GB hadi bune peki adamlar yapıyor kardeşim

bunada aynen katılıyorum adamlar çoktan dünyanın ğarasına satışa sunmuşlardı ve dünyanın parasını almışlardı dimi ya!!!
  • O videoyu camtasia ile kaydetseler kayıpsız kalitede ve 2mb değerinde olurdu

Codec meselesi ;)
  • ya ben o zorun videoyu izledimde dediği gibi arkadaşın resmen resim yani görüntü denemez ona
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.