Şimdi Ara

WhatsApp'ta Adidas virüsü yayılmaya başladı: Mesajla gelen linke tıklamayın!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
1
Favori
12.112
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
107 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • WhatsApp'ta Adidas virüsü yayılmaya başladı: Mesajla gelen linke tıklamayın!

WhatsApp üzerinden yayılan hediye virüsü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün yaklaşmasıyla birlikte yeniden yayılmaya başladı. Türkiye’de pek çok kullanıcıya bu mesaj gönderildi. Bitdefender, gönderilen linke kesinlikte tıklanmaması uyarısında bulundu.

Ayrıca Bkz.Türkiye Uzay Ajansı'nın astronot yerine isim önerisi: Fezagir

Rehberinizdeki kişilerden gönderilen mesajda “Adidas Kadınlar Günü hediyesi! Adidas 1 milyon çift ayakkabı veriyor.” yazıyor ve altta da katılım için bir link bulunuyor. Link, adidas görünümlü .buzz uzantılı bir siteye yönlendiriyor. Katılım için bilgilerinizi doldurmanızı istiyor. Bilgileri doldurduğunuzda dolandırıcılara bilgilerinizi kendi elinizle teslim etmiş oluyorsunuz. Bununla da kalmıyor telefonunuza bir virüs bulaşıyor ve WhatsApp listenizdeki herkese bu virüslü mesaj iletiliyor. Tanıdıklarınız size güvenerek bu linke tıklarsa, onlara da virüs bulaşıyor. Eğer linke tıkladıysanız gönderilen mesajlarınızı kontrol edin. Böyle bir durum varsa linke tıklamamaları için rehberinizdeki kişileri uyarın.

adidas'tan açıklama

Şikayetvar.com'da adidas hakkında konuyla ilgili çok sayıda şikayet bulunuyor. Firma şu açıklamayı yapıyor:

"Tarafımıza ilettiğiniz bilgilendirme için teşekkür ederiz. Bahsi geçen web sayfası, adidas’a ait olmadığı gibi konunun da adidas Türkiye'nin kampanyasıyla ilgisinin olmadığını, adidas’ın ilgili web sayfası ile ilgili herhangi bir yönetim ve sorumluluğunun bulunmadığını ve hiç bir şekilde dikkate alınmaması gerektiğini önemle bildirmek isteriz. İlgili web sayfasının kapatılması için resmi süreç tarafımızca takip edilmektedir.

adidas Group Müşteri Hizmetleri"

Google aramalarında trend oldu

WhatsApp’taki Adidas virüsü yaklaşık bir senedir dolanıyor ancak son günlerde ciddi oranda yayıldı. 5 Mart Cuma gününün Google arama trendlerinde 2. sırada Adidas yer alıyor. Bu aramaların hepsi virüsle ilgili. Adidas'la ilgili aramalar hafta sonu sokağa çıkma yasağı hakkındaki aramaları bile geride bıraktı. 100 binden fazla kişi Adidas'la ilgili sorgular yazdı.

Google trendlerine baktığımızda “adidas kadınlar günü hediyesi” ve “Adidas kadınlar günü hediyesi gerçek mi?” sorgularının büyük çıkış yakaladığı görülüyor. Neredeyse ülkenin her bölgesinden bu aramalar yapılmış.

Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, mesajla birlikte gönderilen “adidasshoe(nokta)buzz” linkine kesinlikle tıklanmaması gerektiği uyarısında bulunuyor. Akkoyunlu, kişisel bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için benzer dolandırıcılık yöntemlerine karşı 4 uyarıda bulunuyor.

1. Bir mesaj içeriğinde resmi logoların olması o mesajın gerçekten o kurumdan geldiği anlamına gelmez.

2. WhatsApp mesajı sizden yalnızca iletideki linke tıklamayı istese bile tıklamayın. Teklif gerçek olamayacak kadar iyiyse ve size sunduğu ödül gösterdiğiniz çabadan oldukça büyükse, kesinlikle bir oltalama mesajıdır.

3. Kampanya ve hediye gibi bir mesaj içeriği gördüğünüzde bilgileri, şirketin kendi web sitesine girerek kontrol edin.

4. Bu tür saldırılardan korunmak istiyorsanız, tüm cihazlarınızda sizi kimlik avı, dolandırıcılığı ve kötü amaçlı yazılımlardan koruyabilecek mobil bir güvenlik çözümü kullanın.

• Ben tıkladım gırgırına virüs değil salak milletimiz linki paylaşıyor otomatik paylaşma felanda yok ios ta zaten telefona otomatik böyle bir talimat veremezsin adroid nasıl bilmiyorum neyse insanlar kendi paylaşıyor bedava ürün alcam diye sonra sizi ücretli abonelik sayfasına yönlendiriyor sazanlık yapıp onay verirseniz 68 tl paranız çöp oluyor tabi iptal etmezseniz her ay 68 tl kesilir. Herşey kolay parayı sevme sevdamızdan kaynaklı bir şeyin ucunda kolay para var ise orda durum 2 defa düşünün kendinizi akıllı sanıp dolandırılmayın.
  • İnananlar haberlere çıkar yakında
  • bu devirde kim kime bedava ürün verir ki? sorgulamadan her şeye atlarsa insanlar böyle sonuçları olur.
  • Bu linke erisim engeli getirebilirsiniz. Kendi aciga cikan pisliklerinize getireceginize bu daha yerinde olur.

• Adidas niye hediye versin ki durduk yere? İnanan varsa ne diyim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben tıkladım gırgırına virüs değil salak milletimiz linki paylaşıyor otomatik paylaşma felanda yok ios ta zaten telefona otomatik böyle bir talimat veremezsin adroid nasıl bilmiyorum neyse insanlar kendi paylaşıyor bedava ürün alcam diye sonra sizi ücretli abonelik sayfasına yönlendiriyor sazanlık yapıp onay verirseniz 68 tl paranız çöp oluyor tabi iptal etmezseniz her ay 68 tl kesilir. Herşey kolay parayı sevme sevdamızdan kaynaklı bir şeyin ucunda kolay para var ise orda durum 2 defa düşünün kendinizi akıllı sanıp dolandırılmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marsk35 -- 6 Mart 2021; 16:1:9 >
  • Muhtemelen ödeme yapılıyorsa o şekilde bir dolandırıcılık oluyodur. Başka bir şey oldugunu sanmıyorum
  • İşte bu yüzden telegram
  • Bana da yolladılar bu linki bizim isyerindeki kizlar
  • bedsva hayat dersi destekliyorum böyle uygulamaları
  • Dikkatli olmak lazım
  • Bedava peynir fare kapanında olur.
  • yine bir oltayla balık avlama çabaları
  • Cidden akplilerle ilgili haberlere ışık hızında yasak getiren mahkeme nerede yukarıdan talimat gelmedi mi iş yapmıyorlar mı

• whatsapp ın bu kadar hızlı yayılan içerikleri farkedip engellemesi gerekir. bir dönem skypeden kimseye teamviewer yazamıyorduk.

• Banada geldi grup tan gönderen de guvenilirse aciyorlar
  • Virüsün hedef kitlesi 40 50 yaş arası teyzeler genelde bu kitle kanıp linke tıklıyor sonra link bize geliyor 2000 lerdeki I love you virüsüne benziyor
  • Programın veya bu blok sitesinin adı nedir
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.