Şimdi Ara

WhatsApp dişini gösterdi: Veriler Facebook’a gönderilecek (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
500
Cevap
4
Favori
47.497
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
236 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ohhhh ohhh veriler Facebook'a gidiyor ohh

• S20FE S kullanıcısına yanıt

Facebook ona basıyor parayı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Göç başlar artık

Yahoo'nun yanına bir firma daha gider

Sürüde yolunu bulur her zaman olduğu gibi

• Bip mi kullansak napsak yaw ??

• Facebook kullanmayanlar napıcak bir whatsapp yüzünden facebook mu acıcaz sacmalıga bak bı yerinde durmadı su wp de oynamayın ayarlarıyla ya hayret bısey canınız sıkılsa wp te eliniz

• Göndermiyorlar mıydı zaten? Aaa çok şaşırdım. Adamlarda demokrasi var kardeşim tabiki izinsiz yapmayacak. Yersenkirschen.

• Kullanmayın kafanız rahat etsin

• Böyle bir servisin / hizmetin bedava olacağını mı düşünüyorsunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yilsev kullanıcısına yanıt

Bu konu hakkında pek bir bilgim yok. Öğrenmek istiyorum. Nasıl yapıldığını ve maliyetini bir makale ile paylaşırsanız memnun olurum. Ya da en azından bir türkçe kaynak paylaşımı ile destek olursanız?

• quote:

Orijinalden alıntı: Yilsev

Sadece whatsapp değil neredeyse her uygulama bilgi topluyor. Evimdeki networkte Rasspery Pi üzerinde Pi-Hole sistemi çalıştırmaya başladım ve korkunç tabloyu gördüm.

Toplamda 2.3 Milyon domain içeren blocklistler kullanıyorum ve Internet kullanımımı olumsuz anlamda hiç etkilemeden (false positive pek yok) bu sistem çalışıyor.

Korkunç tablo şu: Yapılan sorguların %65-70 arası blocklanıyor. (Kullanım alışkanlıklarına göre bu değişebilir)

En çok blocklanan domainler ise sırasıyla; Microsoft, Google, Netflix (aboneliğim bile yok, android tvde uygulama yüklü sadece, kaldırılamıyor), Facebook. Bunlar bildiklerim tabi, visilabs diye hiç bilmediğim birşey de sorgu çekiyor ama pi-hole engelliyor hep.

Basitçe youtube reklamlarından network seviyesinde kurtulmak için yaptım ancak bu noktada başarılı olamadı, ancak diğer yönlerden çok faydalı ve aydınlatıcı oldu.

Hocam tesekkurler oncelikle cok mantikliymis, ilk defa duydum boyle bir seyi.

Hiz konusunda nasil bir etki yaratiyor peki? Fazladan araya bir node eklemek hizi belirgin olcude dusuruyor mu? Yoksa yuzde 1 - 2 civarinda diyebilir misiniz?

Bir de dogru anladim degil mi, siz veriyi evdeki bilgisayarlara dagitmadan once Raspberry uzerinden geciriyorsunuz? RPi aslinda bir router oluyor?

• Mustafa.D.K. kullanıcısına yanıt

Merhaba, üstteki mesajlarımdan birinde referans aldığım youtube videosunu paylaştım ancak maalesef ingilizce. Türkçe kaynaklar bulmak zor olduğundan açıkçası hiç aramadım bile. "raspberry pihole" anahtar kelimeleriyle arama yapın isterseniz google'da belki Türkçe sonuç çıkar.

Ancak baştan belirtmiş olayım işin bazı kısımlarında linux komutlarıyla biraz haşır neşir olmak zorunda kalıyorsunuz

• Hesher kullanıcısına yanıt

Hız konusunda hiçbir etki hissetmedim, ne downloadda ne web sayfa açılışlarında ne de ping sürelerinde.

Sisteme paralel bir şekilde bağlanıyor aslında yaptığı tek şey DNS serverlarının yaptığı şey.

Data rasspery üzerinden geçmiyor dediğim gibi rasspery router değil dns server oluyor.

• Verilerimi topladığını zaten biliyorduk da Instagram gibi reklam çöplüğüne dönecekse ben yokum.

• mehterann kullanıcısına yanıt

Ben 39TL'ye aldım. 43 TL olmuş.

https://market.samm.com/raspberry-pi-zero

• ÇevreMühendisi kullanıcısına yanıt

başka bir arkadaş da sormuştu, üstteki yazılarımdan birinde paylaştım, bakabilirsiniz.

• Şaşırmadım bu duruma. Şaşırdığım şey bu olayın sosyal medyada gündem olup "yaşasın telegram" tarzında söylemlerin sosyal medya sitelerinde "trend topic" olması. Ne fark var ki? O ya da bu şekilde bilgiler zaten işletmelerin elinde. Yani al birini vur ötekine bence. Kimse de kusura bakmasın whatsapp tahtından kolay kolay inmez. Telegrama geçtik vuhuuu diyenlerin telefonuna anne-babasından gelen whatsapp mesaj bildirimi geldi bile.  

• Arkadaşlar whatsap a alternatif arayanlara, Signal ' i öneririm. Önce kendiniz de araştırın öyle karar verin.

• Yilsev kullanıcısına yanıt
    Linux için Raspberry Pi-hole, Windows’ta ise Adguard Home var.

Bir ara ağ genelinde reklam engellemek için Adguard Home kurmaya çalıştım. Ama sadece bilgisayarım üzerinden filtreleme, reklam engelleme işlevi çalışıyordu. Ağ genelinde nasıl uygulanacağını bir türlü ayarlayamamıştım.

Adguard Home’da ağ bazında reklam engellemek için bilgisayarı sürekli açık tutmak gerekiyormuş. Sanırım bu sebepten Raspberry Pi zero gibi ufak ve güç tüketiminin az olduğu cihazları kullanmak daha kullanışlı olur.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.