Şimdi Ara

WhatsApp dişini gösterdi: Veriler Facebook’a gönderilecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
500
Cevap
4
Favori
47.497
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
236 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • WhatsApp dişini gösterdi: Veriler Facebook’a gönderilecek

19 milyar dolar karşılığında 2014 yılında Facebook tarafından satın alınan WhatsApp; o dönem kesinlikle gizlilik ve kullanıcı güvenliği unsurlarından vazgeçmeyeceklerinin sözünü vermişti. Ne var ki zamanla bu sözler unutuldu.

WhatsApp kabuk değiştiriyor

1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olması haliyle milyarlarca dolar para harcayan Facebook için en önemli unsurdu. Gizlilik tartışmalarının ortasındaki sosyal medya devi yavaş yavaş adeta WhatsApp’ı yuttu.

Ayrıca Bkz.Haluk Bilginer'in başrolünde olduğu Exxen dizisi Şeref Bey'den fragman yayınlandı

2016 yılında WhatsApp bir U dönüşü yaparak belirli şartlarda telefon numarası veya isim gibi kişisel verilerin daha odaklı reklamlar amacıyla Facebook ile paylaşılacağını duyurmuştu. Bu şart için kullanıcıya 30 gün içerisinde vazgeçme seçeneği sunulmuştu.

8 Şubat 2021 tarihinde yenilenecek WhatsApp kullanıcı sözleşmesinde artık vazgeçme seçeneği de kaldırılıyor. WhatsApp kullanmak isteyen herkes kişisel verilerini Facebook ile paylaşmak zorunda kalacak.

Bundan sonra WhatsApp kullanıcıları Facebook ürünlerinde daha odaklı reklamlar alabilecek. Ayrıca arkadaş veya grup önerileri yapılabilecek. Yeni sözleşmede işletmelerin sohbetleri nasıl saklayacakları ve Facebook tarafından yapılacak daha derin entegrasyonlar da yer alıyor.

Kaynak:https://9to5mac.com/2021/01/06/whatsapp-share-your-data-with-facebook/

• Sadece whatsapp değil neredeyse her uygulama bilgi topluyor. Evimdeki networkte Rasspery Pi üzerinde Pi-Hole sistemi çalıştırmaya başladım ve korkunç tabloyu gördüm.

Toplamda 2.3 Milyon domain içeren blocklistler kullanıyorum ve Internet kullanımımı olumsuz anlamda hiç etkilemeden (false positive pek yok) bu sistem çalışıyor.

Korkunç tablo şu: Yapılan sorguların %65-70 arası blocklanıyor. (Kullanım alışkanlıklarına göre bu değişebilir)

En çok blocklanan domainler ise sırasıyla; Microsoft, Google, Netflix (aboneliğim bile yok, android tvde uygulama yüklü sadece, kaldırılamıyor), Facebook. Bunlar bildiklerim tabi, visilabs diye hiç bilmediğim birşey de sorgu çekiyor ama pi-hole engelliyor hep.

Basitçe youtube reklamlarından network seviyesinde kurtulmak için yaptım ancak bu noktada başarılı olamadı, ancak diğer yönlerden çok faydalı ve aydınlatıcı oldu.

Senin benim bilgilerimi ne yapacaklar diyenlere ayar oluyorum. Yazdığınız her şeyin size anında başka bir yerde reklam olarak dönmesi, fotoğraflarınıza ve konumunuza kadar depolanmasını nasıl hoş karşılıyorsunuz? Geçiş çok zor evet, benim için de çok zor çünkü çok grup ve birçok konuşma, fotoğraf var. Ailemi ve arkadaşlarımı geçirmeyi başardım sayılır, yedek aldıktan sonra ben de siliyorum whatsapp'ı telegrama geçiyoruz

• Telegram'a geçişler başlasın

• Zaten göndermiyor muydu??? Yemeyin bizi moruklar. Whatsapp' ta her konuştuğum şey bana reklam olarak dönüyor sosyal medyada...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guhong01 -- 7 Ocak 2021; 18:2:16 >
  • normal şartlarda sanki göndermiyorlardı

• Telegramda da reklam dönemi başlıyor bu ay. Bedavaya yok öyle mesajlaşma 😌
  • Facebook sırf bu veriler için Whatsapp'a 19 milyar dolar para ödedi. Zaten kullanıyordu, malumun ilanı oldu.

• Zaten vardı resmiyete dökmüşler sadece

• Maalesef Watsapp kullanıyorum ama Facebook kullanmıyorum. Şimdi ne yapacak bu verileri.
  • Sağ üstte bulunan çarpıya bastım ve Wp kullanmaya devam edebiliyorum. Kabul etmiş mi sayılıyorum şimdi?
  • TncyKrmn kullanıcısına yanıt

Signal var açık kaynak kodlu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yıllardır zaten Telegram kullanıyorum aktif bir şekilde çevremi de bilinçlendirdim, Facebook zaten kullanmıyorum ama whatsapp bir şekilde hep duruyordu artık onu da sildim.

• Whatsapptan da önemli bilgi paylaşmazsın ya
  • Ben kabul etmedim bakalım ne olacak 😒
    İş içinde gruplar var ama görelim 😒😵
  • "şimdi değel" diyerek geçtim ama desem de demesem de verilerin paylaşıldığını biliyorum.Boşuna tatava yapmaya gerek yok.Seve seve bilgilerinizi paylaşacaksınız.Yoksa yok size whatsapp fln WhatsApp dişini gösterdi: Veriler Facebook’a gönderilecek 

• Millet whatsapp siliyor , Facebook yüzünden e İnstagram ne olacak 😀
  • Eee bedave mi olacak çıkarı olmazsa niye yapsınlar
  • Şubat 8 e kadar kullanabilirsiniz
  • Görüşmemek üzere WhatsApp ve Instagram ✌️
  • Yok mu bip e geçmemiz
  • Bütün kurumlar whatsapp üzerinden dönüyor. Artık facebook üzerinden müdür seni beğendi diye bildirimde alırız. 😱
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.