Şimdi Ara

Webb teleskobu Satürn'ün uydusu Enceladus'tan fışkıran devasa bir su buharı belirledi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
402
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Webb teleskobu Satürn'ün uydusu Enceladus'tan fışkıran devasa bir su buharı belirledi
    James Webb teleskobu Aralık 2021'de fırlatıldı ve o zamandan evrendeki en eski ışığın yanı sıra güneş sistemimizde olan gök cisimlerini araştırmak için de kullanıyor. Uranüs gibi diğer gezegenleri ve uydularını incelemek, gök cisimleri arasındaki dinamikleri ve bunların nasıl oluşmuş olabileceğini anlamanın yararlı bir yolu niteliğinde.

Saniyede 79 galon su buharı püskürtüyor

Webb teleskobu Satürn'ün uydusu Enceladus'tan fışkıran devasa bir su buharı belirledi
    Enceladus, Satürn'ün yörüngesinde dönen küçük, buzlu bir uydu ve genişliği 483 kilometrenin biraz üzerinde. NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nde gezegen bilimci olan Geronimo Villanueva, Uzay Teleskopu Bilim Enstitüsü'nde yaptığı açıklamada, "Verilere bakarken ilk başta yanılıyor olmam gerektiğini düşünüyordum. Ay'ın 20 katından daha büyük bir su birikintisi tespit etmek çok şaşırtıcıydı." dedi.

Ekip, Enceladus gayzerinin saniyede 79 galon su buharı püskürttüğünü ve uydunun etrafındaki su buharı halesini beslediğini tespit etti. Zira Enceladus buharı püskürtürken, Satürn'ü çevreleyen su kaynağını da besliyor. Gezegen bilimci Stefanie Milam da aynı açıklamada, "Şu anda Webb, Enceladus'un muazzam yüzeyi boyunca suyun nasıl geliştiğini ve zaman içinde nasıl değiştiğini doğrudan ölçmek için benzersiz bir yol sağlıyor. Burada gördüğümüz gibi, yeni keşifler yapacak ve altta yatan okyanusun bileşimi hakkında daha fazla şey öğreneceğiz" dedi.

Ayrıca Bkz.James Webb teleskobu galaksiyi "sömüren" süper kütleli kara delik keşfetti

Su, bildiğimiz yaşamın devamı için çok önemli olduğundan, araştırmacılar güneş sistemindeki suyu takip ederek yaşamı ya da en azından gezegenimizin ötesinde nerede var olabileceğine dair işaretleri bulabileceklerini umuyorlar.

Kaynak:https://www.theguardian.com/science/2023/may/30/astronomers-see-6000-mile-water-vapour-plume-blasting-from-saturn-moon
    Kaynak:https://www.nasa.gov/feature/goddard/2023/webb-maps-surprisingly-large-plume-jetting-from-saturn-s-moon-enceladus

• Ne tüyü kardeşim tavuk mu bu? Bi de başlık atıyor tüy diye. Gittim orjinalini okudum neyi tüy sanmış bizim google translateçiler diye, tüy diye bişi de yok orjinalinde. Yakında yapay zeka bu işi de halledince artık sokakta haşlanmış mısır satarsınız...
  • Forum DH editorleri yerine gpt-4 botu koysak cok daha kaliteli icerikler uretir. Bu site 2010'dan bu yana turk lirasindan daha hizli cakildi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Legend -- 31 Mayıs 2023; 12:13:09 >
  • Keşke tüy görünümlü su fışkırması deseydin dostum.Böyle olmamış sanki.

• interstellar filmindeki solucan deliğidir o.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Saniyede 300 litre buhar, öff ne elektrik üretilir be ondan...

• Şu teleskoptan bi de biz baksaydık

• tahir40 kullanıcısına yanıt

Dh editörlerinin çoğu, KK gibi. Ne özür diler, ne hatasını kabul eder ne de düzeltmeye çabalar.

Zaten dh den haber filan takip edip ciddeye alan kaldı mı?

• Mr.Legend kullanıcısına yanıt

En kötüsü de vaktinde Technopat - DH kavgasında DH tarafını tutup şimdi ise Technnopat üzerinden haberleri okumakWebb teleskobu Satürn'ün uydusu Enceladus'tan fışkıran devasa bir su buharı belirledi 

• Halikarnas Şakşakçısı kullanıcısına yanıt

He ya. Bu sitede neredeyse 15 yil vakit gecirdim, bunlarin olmasi beni uzuyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.